📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Sviťte dlouho, sviťte jasně, sviťte s LED svítilnou!

24. března 2019Rady a tipyRojek LukášDoba čtení 8 minutPřečteno: 268x

Je nová doba, doba technologií, doba revoluční, evoluční, zkrátka doba pokroku. To se týká všech odvětví. Od průmyslu přes ekonomii, všude jsou změny. Od doby, kdy si lidé vůbec nesvítili, byly schopni rozdělat oheň (cca 790mil let př.n.l.), či používali louče a petrolejové lampy, jsem opravdu daleko. Skrze klasické žárovky a halogenové výbojky jsme došli až k dnešním řešením. Řešením, které představují LED diody.

Ruční LED svítilna

Jedná se o konečnou technologii? Rozhodně ne. LED potřebují ještě spoustu práce, aby byly univerzálnější, a tak si získaly i zbytek trhu. Tento článek je o jednom odvětví, které si LED už téměř podmanily. O co se jedná? Jedná se o LED svítilny. Ty jsou lepší, než jejich předchůdci. Potřebují méně energie, více svítí a především – mají před sebou budoucnost, která je může posunout ještě mnohem dálš. Abychom však mohli lépe pochopit smysl LED svítilen, musíme vědět, co vlastně LED je a co nabízí. V tomto článku si tak představíme, co vlastně jsou LED diody a odkud se vzaly. Podíváme se na základní použití ve svítilnách, řekneme si jejich výhody i nevýhody. Následně si prozradíme, na co si dávat pozor při nákupu, pak si všechno shrneme. Připraveni?

LED v minulosti a dnes

Kdo si myslí, že LED je hit moderní doby, je na omylu. Tento trend začal už na v první třetině 20. století, kdy ruský vynálezce Oleg Losev ohlásil vynalezení LED diody. Doba byla však mladá a tento vynález musel počkat několik dekád, aby našel své uplatnění. Co to tedy vlastně LED je?

LED je zkratka pro anglický výraz – Light emitting diode, tedy v prostém překladu - světlo vyzařující dioda. Svou podstatou je to elektrická polovodičová součástka s P-N přechodem, která dokáže emitovat světlo. Procesně se jedná o elektroluminiscenci. Světlo, které LED emituje může být infračervené, viditelné, ale i ultrafialové. Spektrum, tedy i barva, jsou odvislé od chemického složení polovodiče. Velkou výhodou LED je čím dál tím nižší cena výroby, vysoká efektivita svícení, ale také možnost opakovaného zapínání a vypínání bez újmy na mechanismu. Poslední dobou navíc vznikají velmi výkonné diody, které mají mnohem větší svítivost. Například se jedná o CREE®. Jaké svítilny tedy trh obývají a jaké si můžeme pořídit?

Jaké typy svítilen máme?

Velkou výhodou LED je variabilita. Díky tomu se může tato technologie použit na veškeré svítilny, které vás jen napadnou. Led tak potkáváme v čelovkách, vojenských svítilnách, loveckých, ale i kapesních. LED dokáží obsadit jakoukoli roli v tomto celovečerním block busteru. Mohou být malé, jelikož jim stačí méně energie na provoz. Stejně tak ale mohou být velké se svítivostí 1500 lm, které dosáhnout bez toho, aby se zapotily. Mohou nabízet různá spektra, intenzity svícení, strobo, zkrátka co vás jen napadne. Pojďme se podívat na základní rozdělení a jejích výhody

  • Ruční svítilny: První z mnoha kategorií. Klasické tubusové svítilny, které vnímáme na denní bázi. Používají je policisté, silničáři a jistě máme i jednu takovou doma. Protože – co kdyby. Zde mají LED nejspíše největší možnosti. Ruční svítilna totiž může být velmi malá, ale také velká. Stejně tak levná i drahá. LED tak nabízí velkou svítivost s dlouhou životností baterií, mizivou poruchovost (bavíme-li se o LED diodě) a tak i spolehlivost
  • Čelovky, nebo také čelová svítidla. Jelikož je LED opravdu malé zařízení, našlo si cestu i do čelovek. Tyto typy svítidel jsou známé svou využitelností a spolehlivostí. Každý turista, lovec, voják, nebo myslivec ji užívá často, ne-li denně. LED diody nabízí opět velkou svítivost, ale také různé úrovně svítivosti. Díky své spotřebě tak ve stejně velkém zařízení máme vyšší svítivost a životnost baterie, oproti klasickým halogenovým svítilnám. Navíc můžeme mít i tak zvanou Emergency light, tedy čelovku, která červeně bliká a označuje vás pro případnou pomoc. Takto blikat vydrží i celý den.
  • Kapesní svítilny a klíčenky. Toto je jedna z kategorií, kde LED začínaly. Vzhledem k jejich malé konstrukci a nízké spotřebě (hodinková baterie), může být jejich konstrukce opravdu drobná.

Samozřejmě existuje spousta dalších kategorií, ale toto jsou ty hlavní, kde můžeme LED vidět a především využít. Pojďme se nyní podívat na výhody, ale i nevýhody, které LED přináší.

Ćelová svítilna Pezl Strix IR Khaki

Plusy a mínusy

LED možná představují budoucnost, ale potřebují mnoho práce, abychom s nimi byli ve výsledku opravdu spokojeni. O tom svědčí i následující body, které si řekneme. Krom plusů jsou však i mínusy. Každá karta tak má dvě strany.

+ Nízká výrobní cena. Ačkoli byla cena vždy trochu vyšší, tak díky velké poptávce produkce stále stoupá. S tím přichází i nové technologie a výrobní cena klesá. Díky tomu máme široké spektrum diod s dobrou cenu

+ Vysoká svítivost. Určitě jste někdy viděli svítilny, které mají i dvacet diod vedle sebe. Tak se nahrazuje nižší svítivost u levných LED. Máme tu však i vysoce svítivé diody, například CREE®. Ty dokáží bez problému vyprodukovat i 1000-1500 lm. Některé svítilny mohou disponovat svítivostí i 2-3tis lm. S takovou svítivostí však přichází i velký mínus, o kterém si za okamžik povíme.

+ Obrovská účinnost. Poměr výkon/svítivost je tak 10x vyšší než u klasické žárovky.

+ Vysoká odolnost. Vzhledem ke konstrukci jsou LED velmi odolné. Nemají žádné volné součástky, a tak jim nevadí nárazy ani vibrace. Nevadí jim ani časté vypínání a zapínání.

+ Nedohledná životnost. Víte, jakou má životnost klasická žárovka? Odpověď zní cca 8-12tis hodin. To není málo, ale v porovnání s LED je to asi jako život brouka. LED disponuje životností 100 000 – 1 000 000 hodin. Ano, musel jsem si ty nuly napsat.

- Pamatujete, jak jsem psal o nevýhodách? Jedna z ní je i vysoká provozní teplota. Pokud má svítilna vyšší svítivost, její provozní teplota rapidně stoupá. Potřebuje tedy dobrou konstrukci, která bude odvádět teplo. Na teplot je závislá také životnost LED. Čím více nekontrolovatelného tepla bude vyzařovat, tím kratší dobu bude sloužit.

- Soustředěné světlo. LED totiž vyzařuje jen pod určitým úhlem. Pokud chceme široké světlo, musí být LED opatřena správným reflektorem.

Tím jsme si pověděli o výhodách a nevýhodách. Přejděme k radám, na co se vlastně zaměřit.

Na co se zaměřit?

Výběr správné LED spočívá, jako u ostatních věcí, v uvědomění si. Čeho? Vždy musíte vědět, k čemu potřebujeme LED svítilnu. Má sloužit jako rezerva v autě? Budete ji užívat každý den? Má být ruční, nebo čelová? Chcete, aby uměla nějaké světelné programy? Vždy musíte vědět co chcete koupit, abyste nakoupili správně.

  • Správná svítivost. Jedná se o jednu z nejdůležitějších vlastností. Podle ní se totiž odvíjí konstrukce, velikost, životnost a tak dále. Ne vždy znamená více – lépe. Vyšší svítivost znamená kratší životnost baterie, vyšší zahřívání, a tak i poměrně vysokou teplotu. Proto je vhodné, když umí svítilna pracovat se svítivostí. Tedy, když má více světelných programů. Stejně tak by měla umět rozšiřovat a zužovat pole svícení.
  • Programy. Vysokou svítivost většinou nepotřebujeme. Různé svítivosti by tak měly jít nastavit u každé svítilny. Stroboskop je také vhodný u většiny svítilen. Je to jako s kondomem – je lepší ho mít a nepotřebovat, než nemít a potřebovat. Stroboskop může označovat místo zájmu, ale také odvrátit útok zvířete, nebo člověka. Také by se měla umět svítilna vypnout, když dochází k vyššímu zahřívání. Je to lepší, než o ní přijít
  • Konstrukce. Můžeme mít různé druhy svítilen. Hlavní je, aby se nám s ní dobře manipulovalo. Pro policisty a vojáky je tak lepší s palcovým zapínáním, pro hasiče by měla vydržet vyšší žár a tak dále. LED svítilny by měly být vyrobeny z kovu, který lépe pracuje s vytvořeným teplem nežli plast. Vhodný je například letecký hliník.
  • Styl nabíjení. Nejklasičtější jsou baterie, ale můžete mít i nabíjecí LED svítilnu. Ty se hodí například pro policisty. Mimo službu je tak LED na nabíječce a vždy si ji vezme nabitou. Taková baterie však musí jít vyměnit.

Ať už si tu povíme jakoukoli radu, vždy je důležité vědět, co a na co chceme. Jedině pak budeme s výběrem spokojeni.

Závěr

Takže, co jste se vlastně dozvěděli? Víte, co to LED je, kde se vzala a co nabízí. To vše by mělo stačit ke správnému výběru. Na konec jen řeknu následující. Sám mám několik LED svítilen, které mi slouží k různým účelům. Mám čelovku od Fenix®, ruční svítilnu od Ledlenser, nebo podvěsnou na zbraně od APL. Všechny jsou skvělé a já bych je neměnil. Jsem rád, že nemusím užívat nažloutlé halogenové svítilny. Bílé světlo mi u LED vyhovuje. Ačkoli občasná absence červeného spektra může uškodit například lovcům, nebo potápěčům, já si na nic nestěžuji. Už máte svou LED svítilnu?

vyberte si novou LED svítilnu

Štítky Svítilny

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny