📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více
Čelovky jsou díky svému umístění brány jako nejefektivnější světelné zdroje. Je za to zodpovědné především jejich umístění a fakt, že máme obě ruce volné. Tím to však nekončí, musíme vybrat správně typ čelovky a další specifikace.

Světlo je pro naši existenci velmi důležité. Fungovat bez něj se zkrátka nedá. Proto, když dojde to přirozené, jsme nuceni si ho obstarat sami. Předkové to zvládli pomocí ohně, my jsme už trochu dál. S energií skrytou v bateriích ve spojení se svíticím médiem dokážeme spolehlivě prozářit temnotu. Svítilnu využijeme v mnoha situacích - jak při práci, tak i v přírodě. Při pochodech, zdolávání kopců, skal nebo jeskyní, budeme potřebovat obě ruce. Jak tento problém vyřešíme, když si k tomu všemu potřebujeme navíc svítit? Řešením pro náš problém jsou čelovky, které umožňují použití obou rukou. Jak to dokáží? Správná otázka.

Když čelovky tak na čelo

Podle názvu můžeme spolehlivě poznat, že umístění čelovky je na čele. Zde drží pomocí elastického nastavitelného popruhu, který je připevněn k tělu čelovky. Některé druhy mají i další popruh, který vede ne kolem hlavy, ale přes ni. Tento popruh má čelovku stabilizovat na místě a zamezit tak jejímu sklouzávání (používá se u větších a těžších typů). Funkce samotného svítidla je velmi jednoduchá. Bateriové ústrojí napájí svíticí médium, které pomocí dobře promyšleného reflektoru vytváří kužel světla. Asi je nám jasné, že druhů bude spousta.

Vpředu, nebo vzadu?

Napájecím ústrojím čelovek jsou baterie. Ty mohou být buď nabíjecí, nebo klasické. Stejně tak může být čelovka vybavena speciální baterií, která se nabíjí sama přímo ze sítě. Největší rozdíl je však v kontejneru na tyto baterie. Ty méně výkonné čelovky mohou mít baterie ve stejné části, jako vše ostatní. Reprezentuje ji tedy jedna krabička, ve které jsou baterie, svíticí část s reflektorem, i tlačítko na spouštění. Tyto čelovky nebývají zpravidla moc výkonné, spíše se dají považovat za záložní. Ty lepší mají baterie od zbytku ústrojí oddělené. Bateriový kontejner je umístěn na opačné straně, než hlavní část čelovky. Tím dosáhneme vyvážení. K čemu je takové vyvážení dobré? Představme si, že bychom měli lepší čelovky napájenou čtyřmi AA články, která by měla vše v jednom kontejneru. Klouzala by nám z čela a kontejner by byl tak velký, že by s ním byl pohyb velmi nepohodlný. Proto je to takto rozděleno.

LED, halo?

Ačkoli se už s halogenovými výbojkami moc nesetkáváme, může se stát, že se tak stane. Dříve se nesvítilo téměř ničím jiným. Bohužel tyto výbojky často praskaly a byly náchylné na otřesy a podobné podměty. Moderní doba je doba LED diod. V zásadě existují dva druhy, ty klasické a vysoce svítivé. Klasické LED diody poznáme tak, že jich je na čelovce více, například 20. Tyto čelovky ovšem nejsou moc kvalitní, proto nás nejspíše zajímat nebudou. Vysoko svítivé LED diody dokáží vyvinout světelný tok i o tisících lumenů, což je chvályhodné. K tomu však potřebují adekvátní chlazení i napájení.

V neposlední řadě

S dobrými informacemi se můžeme vrhnout na nakupování čelovky. Opět se setkáváme se subjektivní selekcí. Na chození po domě, když vypadne proud, bohatě stačí mnoholedková čelovka za pár korun. Myslíme-li to vážně, měli bychom se poohlédnout po té lepší, která bude například vybavena CREE ® LED diodou. Má opravdu vysokou svítivost, výdrž a skvělé reference. Co nás vždy bude na čelovce zajímat je maximální dosvit, doba svícení a světelný tok. U těch výkonnějších bychom si měli pohlídat dobrý energetický zdroj, ale také kvalitní konstrukci. Pro čelovky se velmi často používá letecký hliník. Je pevný, odolný a zároveň lehký. Jeho další výhodou je pasivní chlazení. Při vysoké svítivosti LED diody vznikají i poměrně vysoké teploty, které je třeba odvádět. To hliník splňuje perfektně.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Celková délka
cm cm
Světelný tok
lm lm
Dosvit
m m
Hmotnost
kg kg
Napájení
Materiál