📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Technologie značky Lowa

27. února 2023AktualityPavel KreuzigerDoba čtení 7 minut

Německá firma Lowa je proslulá výrobou obuvi, ovšem také tím, že svoji obuv vybavuje mnohými technologiemi a jejich kombinacemi, jež mají vysoce funkční outdoorové a taktické využití. Kromě vlastních technologií přebírá i osvědčená patentovaná řešení jiných výrobců, která si licencuje. Za zmínku stojí třeba Vibram nebo Gore-Tex, ale i mnohé další. Přinášíme vám jejich přehled.

Membrána Gore-Tex

Čím jiným začít než membránou Gore-Tex, která je etalonem ve své oblasti. Jedná se o vysoce výkonné a komfortní řešení, které zvyšuje prodyšnost obuvi a současně chrání nohu nositele před vlhkostí zvenku. Membrán Gore-Tex je ale více typů. Tím klasičtějším je „performance comfort“, nicméně Lowa u některých modelů využívá také „extended comfort“.

Boty LOWA® Innox Pro GTX® MID TF

Boty LOWA® Innox Pro GTX® MID TF s membránou Gore-tex

Gore-Tex Performance Comfort je permanentně voděodolná membrána, která je určena pro různé outdoorové aktivity. Jak již bylo řečeno, je i prodyšná, takže ji snadno můžete využívat i při intenzivních aktivitách a i při výrazných změnách teplot. Noha se vám v botě vybavené technologií Gore-Tex Performance Comfort nebude potit. Navíc se díky této technologii obuv dočká i vyšší odolnosti vůči větru – což se v terénu rozhodně hodí taky.

Zatímco Performance Comfort je univerzálnější membrána určená do různých prostředí, Extended Comfort je specializovaná varianta. Celý její název zní „Gore-Tex Extended Comfort for desert operations and other warm climate scenarios“ a je tedy určena především do pouštních podmínek, respektive do hodně teplých a suchých oblastí. A především se jedná o technologii, kterou využívají především taktické boty, například model Lowa Zephyr MK2 GTX.

Bez ohledu na konkrétní typ je Gore-Tex postaven na principu miliard drobných průduchů, které jsou mnohonásobně menší než kapka vody, ale současně výrazně větší než molekula vlhkosti. Což znamená, že směrem ven vlhkost projde, ale ve směru dovnitř voda nemá šanci. Jednoduše geniální.

Gumové podešve Vibram

Podrážka Vibram

Gumové podešve vyrábí italská společnost Vibram už desítky let a patentuje je snad všem velkým výrobcům outdoorové obuvi. Zakladatel společnosti, Vitale Bramani (který ji dal i svoje jméno), byl vynálezce vůbec první horolezecké boty s gumovou podrážkou.

Obuv vybavená technologií Vibram je určena do těch nejextrémnějších podmínek, ale může se jednat klidně „jen“ o pohodlné lehké boty do města. V obou případech jsou podrážky Vibram stejně kvalitní, jen určené do jiných podmínek.

Značka Vibram na podrážce, která využívá tradiční osmiúhelník, je zárukou kvality, ale nikoliv toho, jak budou boty fungovat v těžkém terénu. Každopádně vzhledem k outdoorové povaze obuvi Lowa můžete mít jistotu, že boty s podrážkou Vibram budou skvěle izolovat odspodu a budou poskytovat vašim chodidlům oporu a stabilitu. Mezi produkty s tímto typem podrážky najdete mimo jiné zimní obuv Nabucco GTX LOWA®.

Dvouzónové šněrování

Boty značky Lowa mají ještě jednu specialitu, kterou si společnost vyvinula sama, a sice dvouzónové šněrování. Díky tomuto řešení si můžete obuv lépe přizpůsobit anatomii své nohy tak, aby vám bota co nejlépe seděla. Přední část chodidla a svršek mají samostatné a zároveň samostatně nastavitelné zóny šněrování. Díky tomu můžete obuv šněrovat jinak například pro chůzi do kopce a z kopce. Tento typ šněrování najdete například u modelu Zephyr MK2 GTX MID LOWA®

Doporučené produkty

Rám Monowrap

Další inovativní technologií obuvi značky Lowa je Monowrap, trojrozměrný design mezipodešve, který Lowa vyvinula už v roce 1995. Rám Monowrap dokonale obepíná chodidlo a podporuje ho ve chvíli, kdy nositel obuvi potřebuje projít přes nerovné povrchy. Vyrobený je z plastu zvaného polyuretan, který je velice lehký. Celkově toto řešení zvyšuje komfort chodidla v botě a jeho pohodlnou polohu při chůzi. 

Pokud Vás technologie Monowrap zaujala, pořídit si můžete například model LOWA® Zephyr GTX® MID TF. 

Boty Lowa Zephyr

Boty Lowa Zephyr s technologií Monowrap

Poron

Technologie s názvem Poron je opět jednou z těch, kterou společnost Lowa převzala zvenku… protože zkrátka šlo o technologii, která je funkční a při snaze ji opakovat by to vyznělo jako snaha znovu vynaleznout kolo. Poron je vlastně materiál, který je flexibilní a dokáže se přizpůsobit tvaru předmětu, jehož je součástí. Jeho hlavním účelem je pohlcování nárazů, otřesů a vibrací. Díky tomu nabízí velmi široké využití.

Jedná se přirozeně o syntetický materiál, konkrétně o mikroporézní polyuretanovou pěnu se skvělými tlumicími vlastnostmi. I přesto, že její tloušťka činí pouhé čtyři milimetry. U obuvi značky Lowa chrání Poron především kotníky, které jsou v extrémních situacích vystaveny nadměrnému namáhání. Díky tomu je obuv vhodná pro využití v armádním sektoru i pro práci v náročném terénu.

Mezi takto vybavené boty patří např. obuv Combat Elite Evo N GTX® LOWA®. 

Minimální švy

Další revoluční řešení, tentokrát přímo z dílny společnosti Lowa. Při formování svršku byly využity co možná největší kusy materiálu, aby bylo součástí boty co nejméně švů. Navíc výrobce dbal na to, aby byly překryvy jednotlivých kusů co nejmenší. To znamená méně tlakových bodů na obuvi, což dále zvyšuje pohodlí při nošení, zejména ve chvíli, kdy potřebujete trávit nějaký čas v nepřirozené poloze a vytváříte tlak na svá chodidla, potažmo boty. 

Minimum švů nabízí boty Boty LOWA® R-8 GTX® Thermo

Boty Lowa R-8 GTX Thermo

Zateplené vysoké zimní boty Lowa R-8 GTX Thermo s minimem švů 

Podešev X-Trac Military a jiné

Některé boty značky Lowa využívají inovativní podešev X-Trac Military, která má skvělé protiskluzové vlastnosti. A současně velmi dobře izoluje vůči extrémním teplotám, ať už jde o horko nebo mráz. Bota vybavená takovouto podešví poskytuje optimální ochranu proti sklouznutí, a to i na kluzkých, mastných a vlhkých površích.

Další z podešví značky Lowa je Lowa Rubber Outsole je vyrobena z optimalizované pryžové směsi a určena je k zajištění lepší trakce i mimo turistické trasy. Mezipodešev / podešev Lowa Cross má zase speciálně navržený profil se skvělou přilnavostí na různých površích. Podrážka vybavená technologií Lowa Cross má samočisticí profil, který je určený pro zpevněný i nezpevněný terén.

Podešev X-Trac Miitary nabízí mimo jiné model Zephyr MK2 GTX HI LOWA.

Textilní podšívka

Některé boty značky Lowa jsou vybaveny textilní podšívkou. Jaké to má výhody? Taková obuv je především velmi robustní a jednoduše se vám o ni bude pečovat, ale současně zůstává velice lehká. Obuv s textilní podšívkou je oblíbená hlavně v létě, protože právě tehdy poskytuje svému nositeli nejvíce pohodlí. Jejich textura se širokým okem zajišťuje vysokou úroveň prodyšnosti.

Výhody textilní podšívky můžete využít například v botách LOWA® Innox Pro GTX® MID TF

Ortopedická certifikace

Mnohé boty Lowa mají ortopedickou certifikaci – jsou vybaveny vyměnitelnou stélkou, která zajišťuje optimální individuální přizpůsobení boty chodidlu. Navíc takovou obuv můžete kombinovat s ortopedickými vložkami značky Bauerfeind, konkrétně ErgoPad work:x a ErgoPad work:h+. V takovém případě je obuv certifikována a schválena pro použití jako pracovní obuv dle DIN EN ISO 20347:2012.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá