📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak přenášet vodu v terénu

31. ledna 2023Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 16 minut

Maslowova pyramida má základy v naplňování fyziologických potřeb, a jednou z nejzákladnějších fyziologických potřeb je voda. Dostatek tekutin je na outdoorových výpravách o to zásadnější, že cestou nepotkáte žádný kohoutek ani obchod s balenou vodou. Všechno, co potřebujete vypít, si tak musíte vzít s sebou nebo vědět o přírodním zdroji, který se nachází někde cestou.

Existují různé více či méně praktické způsoby, jak s sebou na túru nosit vodu. Nezapomeňte, že voda je jednou z nejtěžších věcí, které s sebou ponesete. Proto byste ji měli přenášet tak, aby vám to co nejméně komplikovalo chůzi… a co nejméně ničilo záda. Možná jste dosud prostě do batohu hodili pár PET lahví a víc vás to nezajímalo. Ale uznejte, že to není úplně šťastné řešení.

Jak na dokonalý hydratační systém

Dokonalý mobilní hydratační systém by měl být uzpůsoben tak, aby se dobře nosil a aby bylo snadné se z něj napít s co možná nejmenší vyvinutou námahou. Při celodenní chůzi je vhodné si energii správně rozvrhnout a zbytečné pohyby navíc budete večer cítit.

Co by tedy takový hydratační systém měl obsahovat? Začněme tím, že minimálně jednu nádobu, z níž můžete pít za chůze. Muset se kvůli každým pár lokům zastavovat, sundávat batoh ze zad, otevírat ho, vytahovat láhev, odšroubovat ji, napít se, zašroubovat, schovat ji do batohu, ten zavřít a nasadit si na záda… to je spousta (zbytečných) úkonů.

Další součástí hydratačního systému by mohla být jedna nádoba, kterou můžete kdekoliv cestou naplnit, aniž byste přitom museli otevírat batoh. Pro tyto účely jsou ideální skládací plastové nádoby. Ty prázdné téměř nezabírají místo, vložit je můžete třeba do síťované boční kapsičky batohu a jednoduše a rychle se doplňují.

Dále byste nádoby měly mít k dispozici alespoň dvě, z toho jednu na vodu a druhou na iontový nápoj, zejména pokud se v daný den chystáte vyvinout hodně energie. Iontové nápoje jsou vhodné zejména pro delší a vyčerpávající trasy, kdy pomáhají s regulací cukrů a minerálů v těle.

Dokonalý hydratační systém by měl obsahovat nejen hydratační vak (viz níže), ale jednou z nádob by měla být klasická láhev. Tu využijete například v kempu na vaření, hygienu nebo noční pití, kdy nebudete chtít mít poblíž batoh s hydratačním vakem.

židle, stůl a lahve

Poslední součástí mobilního hydratačního systému by měl být filtr na vodu nebo tablety na čištění vody. To je důležité zejména v místech, kde se chystáte využívat k pití vodu z neověřeného přírodního zdroje, případně máte v plánu pít upravovanou vodu, která je ale příliš chlorovaná nebo z ní cítíte nějakou nepřirozenou pachuť.

To vše by mělo být především lehké a skladné. Naštěstí dnes existují řešení, šitá na míru cestovatelům, kteří preferují tzv. „ultralight backpacking“, neboli ultralehké baťůžkaření. Rozhodně s sebou nechcete nosit ani kilogram navíc.

Kolik vody si brát

Kolik vody si na cestu brát a jakou kapacitu by měl mít váš osobní mobilní hydratační systém? Na tuto otázku vám úplně přesně neodpovíme, i když bychom moc rádi. Je to totiž individuální. Proto množství přepravované vody a dalších nápojů vždy přizpůsobte konkrétní túře. Kromě délky trasy a počasí musíte znát také zdroje pitné vody, které se kolem vaší trasy nacházejí.

Informace o různých studánkách či pramenech najdete i na internetu, kde jsou k dispozici poměrně podrobné turistické mapy. Například Mapy.cz obsahují detailní mapové prvky minimálně pro Česko a Slovensko. Na některých turistických fórech mohou sdílet svoje zkušenosti cestovatelé, kteří danou trasu prošli před vámi. Od nich můžete zjistit, zda je existence daného přírodního zdroje ještě aktuální a případně v jakém stavu tento zdroj je.

Filtr na vodu BeFree

Máte-li kvalitní filtr nebo tablety na čištění vody, potom si můžete vodu na cestu bez obav nabírat i z potoka či řeky. Za předpokladu, že je voda čirá a nehrozí, že se proti proudu daného toku nenachází chemička či nějaké podobné zařízení. Uvědomte si ještě, že výše zmíněnou rešerši děláte pro sebe a na vlastní zodpovědnost. Zůstat někde v divočině bez vody byste skutečně nechtěli.

Pokud však chcete exaktní odpověď, potom bychom se přimlouvali k objemu 2-3 litry na jednoho cestovatele. Takové množství vody je stále poměrně lehké a současně ve většině případů vystačí na celý den. Při chůzi toho samozřejmě víc vypotíte a čím víc je teplo a sucho, tím víc si toho vezměte. Dva litry jsou však i na jednodenní výlet minimum.

O skládacích lahvích jsme už hovořili. Ty se hodí pro situace, kdy potřebujete mít nějakou kapacitu navíc. Například se vydáváte na více než jednodenní trasu suchým územím bez přírodních zdrojů vody. Vždy by to měl být aspoň litr navíc na den. Více než 5-6 litrů však u sebe rozhodně noste jen tehdy, pokud se vydáváte na skutečně extrémní a náročnou trasu. V opačném případě budete mít jen zbytečnou zátěž navíc.

Doplňování vody z přírodních zdrojů

O doplňování vody z přírodních zdrojů jsme již hovořili, nicméně rozveďme teď trochu téma vodních filtrů. Ty se dají rozdělit na gravitační a tlakové a obě tyto varianty fungují na stejném principu, tedy na průchodu vody nebo jiné kapaliny několikafázovým filtrem, přičemž každá z fází by vodu měla zbavit jiných nečistot, ať už pevných nebo v podobě mikroorganismů. Zatímco v gravitačním filtru se voda přes filtr přesouvá s využitím gravitace, u tlakové je pro filtrování použita pumpa.

U každého filtru je pak uvedeno, jak dlouho trvá přefiltrování jednoho litru vody, případně jaké množství vody jste přes tento filtr schopni přefiltrovat za minutu. Současně bychom ale měli brát v úvahu i celkovou životnost filtru. Součástí filtračního zařízení je samotný filtr, který může sestávat z několika úrovní a může být vyroben z různých materiálů.

Tento filtr je zpravidla výměnný. Což znamená, že ke konci životnosti vyměníte jen jednu část a nemusíte tak vyhazovat celé filtrační zařízení. Z tohoto důvodu je vhodné volit filtry značky, která výměnné části filtrů dokáže dodat – a hlavně, která je má k dispozici.

Existují i průtokové filtry, u nichž do hydratačního vaku naberete vodu třeba přímo z potoka – a tato voda se pak filtruje při samotném pití. Toto řešení je kompatibilní například s filtry značky Sawyer. Zde je ovšem nevýhoda v nízkém průtoku a taky v tom, že takové filtry jsou poměrně objemné.

Hydratační vak je nejpraktičtější

Co se týče samotného přenášení vody, jsou určitě nejpraktičtější hydratační vaky, pro něž je vhodné si pořídit kompatibilní batoh. To znamená takový batoh, který je vybaven kapsou na hydratační vak a ideálně také vývodem pro hydratační hadičku. Hydratační vaky mohou mít různé kapacity, od přibližně 1 litru pro rekreační běžce až po 3 litry pro celodenní hydrataci u uživatelů s vysokým výdejem energie.

Pokud jste už někdy pravidelně běhali nebo jste jezdili na kole, možná jste se s hydratačními vaky už setkali. Hydratační vaky mají výhodu v tom, že umožňují pravidelné doplňování tekutin, aniž byste přitom museli přerušovat právě prováděnou činnost.

Hydratační vak

Při výběru hydratačního vaku dbejte na to, aby plast v něm obsažený neobsahoval bisfenol A a PVC. Měl by být tedy BPA Free a PVC Free. Což by měly splňovat snad všechny modely hydratačních vaků, jež u nás můžete zakoupit. Vhodné také je, jestliže hydratační vak nemá plastovou pachuť. Mnohé vaky skutečně působí, jako byste pili ze skleněné lahve, což je samozřejmě plus.

Některé hydratační vaky jsou kompatibilní s konkrétními batohy, některé jsou univerzální. K dalším vlastnostem, které je vhodné u takového vaku mít, patří tzv. plug’n’play hadička, kterou můžete díky speciálnímu ventilu z vaku sundávat, aniž by se tekutina uvnitř vylila. Výhodou je také zákusový ventil hadičky, který pozastaví tok tekutiny ve chvíli, kdy zrovna nepijete, takže nehrozí, že by vám drahocenná tekutina cestou někde vytekla.

Pokud cestujete nalehko, můžete si pořídit i speciální hydratační batoh, případně hydratační vestu, jež jsou určeny specificky pro přenášení hydratačních vaků. Ucelené řešení má výhodu v tom, že se snadno přenáší, dobře se z něj pije a navíc se i snadno čistí.

K výhodám hydratačních vaků patří kromě snadného pití a vyváženého těžiště také velký objem vody v jedné nádobě. Nevýhody zde ovšem také jsou – nevidíte například, kolik tekutiny vám ve vaku ještě zbývá, a tak můžete být nepříjemně překvapeni tím, když vám voda dojde.

Doporučené produkty

Jestliže používáte batoh bez zádového vyztužení, může vám plný hydratační vak vytvářet na zádech bouli, která vám může tlačit na páteř, což v konečném důsledku může být až bolestivé. No a nakonec není úplně jednoduché hydratační vak v průběhu dne doplňovat (i když mnohé vaky už obsahují patentované uzávěry, jež doplňování výrazně usnadňují).

Navzdory negativům můžeme hydratační vak pro přenášení tekutin na cestách jen doporučit. Někdy jsou zkrátka vnější kapsy batohu mimo dosah vašich rukou, takže potom hydratační vaky s hadičkou zůstávají jediným způsobem, jak se napít za chůze. Pro vaření a hygienu je však někdy praktičtější láhev, takže obě řešení klidně zkombinujte.

K nejznámějším výrobcům hydratačních vaků patří izraelská firma Source nebo americký HydraPak.

A co lahve?

Asi nejběžnějším způsobem přenášení vody na cestách jsou lahve, většinou plastové, protože se sklem se většina z nás už tahat nechce a navíc hrozí, že by se nám skleněná láhev cestou někde rozbila. Co se týče outdoorových lahví, existuje několik praktických možností, které u nás samozřejmě všechny nabízíme. Jaké to jsou, to si probereme níže.

Podívejme se ale nejprve na to, kde takovou láhev nosit. Abyste získali kapacitu 2 až 3 litry, bude třeba s sebou nosit kombinaci lahve a hydratačního vaku, případně více lahví. Ideální je mít dvě menší lahve než jednu větší – každou z těch menších totiž můžete umístit do bočních kapes batohu a ten tak prakticky vyvážit.

Taky záleží na tom, jestli do bočních kapes svého batohu dosáhnete a jestli jste schopni láhev bez námahy za chůze vrátit zpět na její místo. Pokud ne, budete muset při každém pití buďto sundávat batoh ze zad nebo žádat o podání lahve někoho, kdo jde s vámi. Praktické ale může být, pokud si lahve budete nosit navzájem. Zkrátka jednu za chůze tomu druhému vytáhnete z boční kapsy batohu a ve vhodné chvíli ji tam zase vrátíte.

Titanová láhev Keith

Některé batohy jsou přímo dodávány s kapsou na ramenní popruhy, případně si takovou kapsu můžete na batoh doplnit jako volitelné příslušenství. Lahve umístěné v kapse na ramenním popruhu jsou cestou snadno dosažitelné a vy se tak při pití nemusíte zdržovat.

A potom tu jsou ještě zadní kapsy batohu, které jsou pro přenášení vody nejméně vhodné. Za prvé kvůli posunutému těžišti a za druhé proto, že do zadních kapes za chůze prostě nedosáhnete. Nicméně zadní kapsy se hodí pro přenášení prázdných (už dopitých) lahví a také lahví s vodou, kterou si šetříte na později.

Nejběžnější typy lahví

Asi nejpoužívanějším materiálem pro polní či outdoorové lahve je plast. Opět zde platí, že by mělo jít o plast, který je odolný vůči extrémním teplotám (na obě strany) a do vody neuvolňuje škodlivé látky jako třeba bisfenol A. Měl by tedy nést označení BPA Free a PVC Free. Navíc je důležité, aby voda v lahvi neměla při pití pachuť plastu.

Polní lahve z plastu se pak dále dělí na pevné a skládací. Ty skládací mohou být praktičtější tehdy, když u sebe máte více zdrojů vody. Jakmile vodu v lahvi dopijete, prostě ji složíte a schováte do batohu, kde pak nezabere téměř žádné místo. Naopak pevné plastové lahve mohou mít svoji danou pozici třeba v boční kapse a ve dvou mohou krásně vyvažovat rovnováhu vašeho batohu. Jsou-li průhledné, mohou být navíc vybaveny měrkou, díky které poznáte, kolik nápoje vám v lahvi ještě zbývá.

Skládací lahev

Potom tu máme skládací lahve, které po dopití jednoduše sbalíte. Jsou vyrobeny zpravidla z termoplastického polyuretanu (TPU), který je flexibilní a zároveň mu nevadí zmražení ani vyšší teploty. Oproti klasické pevné lahvi bývají navíc ty skládací výrazně lehčí.

No a nakonec tu máme kov. Kovové lahve jsou o něco dražší, ale zase vydrží déle. Z hliníku už se dnes lahve většinou nevyrábějí, a tak je nejběžnějším kovovým materiálem v tomto směru nerezová ocel. Úplně top, co se týče výdrže a kvality, je ale titan, jenže za ten si samozřejmě připlatíte. Některé lahve jsou dokonce kompatibilní s běžně prodávanými filtry, jako jsou ty od švýcarské společnosti Katadyn.

Kromě toho můžete i klasické lahve vybavit hydratační hadičkou a tím z nich učinit v podstatě něco jako hydratační vak. Díky tomu můžete lahev umístit kdekoliv, kde vám to bude vyhovovat, aniž byste museli při každém pití sundávat batoh ze zad. Hydratační hadičku je navíc možné jednoduše připevnit k ramennímu popruhu, aby se vám při chůzi nepletla do cesty.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny