📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Hydratační batohy poskytují možnost doplňovat tekutiny za chůze. Jak toho dosáhnou? Tato odpověď je stejně důležití jako ty ostatní. Jaký materiál volit? Jakou velikost a jak vše vlastně funguje?

Při našich cestách je hydratace velmi důležitá. Pohybem Se dostáváme do vyšší tepové frekvence, ke které patří i pocení. Pocením odvádíme vodu z těla, což není zrovna kladný proces. Ano, probíhá jím detoxikace, ale bohužel i úbytek tekutin. Tento úbytek musíme dorovnávat pomocí pití. Pokud bychom tak neučinili, mohli bychom se dehydratací dostat až do stádia bezvědomí, kdy si už nejsme schopni sami pomoci. Obzvláště důležité je to v horkých slunných dnech. Jak tedy doplňovat tekutiny? Můžeme s sebou nosit lahve s vodou. Ano, ale po každé budeme nuceni sundat batoh a lahev vyndat. Je zde i jiná možnost. Je efektivní, elegantní a velmi účinná. Jsou jí samozřejmě hydratační batohy.

Hydratační co?

Ano, tento název je skutečně oficiální. Nejedná se o batohy, které jsou nějakým způsobem hydratovány. Jsou to zkrátka batohy, do kterých se dá umístit takzvaný hydratační vak nebo, což je více známo, CamelBag. Čím se takové batohy liší od těch obyčejných? Stejně jako ostatní batohy mají dva ramenní popruhy, jinak by to ani batoh nebyl. Mají i hlavní prostor spolu s ostatními kapsami. Hlavním rozdílem je malá oddělená komora v hlavním prostoru. Do této komory se umisťuje právě hydratační vak. Pokud jsme ho někdy viděli, víme, že se od jeho dna táhne hadička s náustkem. Tato hadička se provlékne dírou v horní stěně batohu a umístí se na ramenní popruh. Její délka je dostatečná, abychom mohli náustek používat bez sundání batohu. Už vidíme, kde je hlavní výhoda těchto batohů? Pryč se zbytečným sundáváním a nandáváním, když můžeme pohodlně pít i za chůze.

Jak to s nimi je?

Určitě nás napadá otázka – a co velikosti takových batohů, kolik se do nich vejde tekutin? A co ta otvor ve vrchní části? Nemusíme se bát, průvlek musí být samozřejmě udělaný tak, aby jím do batohu neteklo. Objem tekutin záleží především na velikosti vaku. Dělají se jak litrové, tak třílitrové. To je většinou dostatek tekutin na celý den. Co se týče velikostí, to je otázka sama za sebe. Můžeme si pořídit malý hydratační batoh, kam se opravdu vejde jen vak s tekutinami. Takové batohy jsou velmi malé, skvěle drží na zádech, ale jak bylo řečeno – nic víc se do nich nevejde. Po nich následují batohy, které mají trochu větší úložný prostor, ale jen na bundu, svačinu nebo například lékárničku. Jsou také velmi malé a pohodlné. U pohodlnosti zůstávají i jejich větší bratři. Jejich velikost však roste s obsahem, který nabízejí. Můžeme mít i 50 litrový batoh, který je schopný nést hydratační vak, záleží na výběru. Ale co s materiálem? Vyžadují takové batohy nějaký speciální?

Není jen jeden!

Dříve, než si povíme o materiálech a zmíníme si další informace, bychom se měli seznámit s možnostmi těchto batohů. Není totiž jen jeden. Známe batohy, které slouží pro standardní nošení a můžeme do nich umístit i hydratační vak. Některé vaky se však dodávají rovnou s batohem, který je jen tak velký, jako vak samotný. Maximálně poskytne pár malých kapes pro umístění drobností. Tyto batohy většinou umožňují, kromě klasického nošení pomocí ramenních popruhů, i připnutí na taktickou vestu pomocí Molle systému. V neposlední řadě je třeba zmínit zimní hydratační batohy. Jak dobře víme, pokud klesne teplota pod bod mrazu, může zamrznout voda v trubici hydratačního vaku. Na to je třeba myslet. Proto mají zimní batohy speciální tunel, ve kterém je trubice ukryta. Tento tunel zabraňuje zamrznutí kapaliny. Nyní už víme všeobecně vše o těchto batozích. Vše až na materiály a pár dalších informací. 

Každý by ho měl mít

Tyto batohy nevyžadují lepší materiál, než ty, které nosíme každý den na výlety nebo do práce. Vše se točí kolem ceny, která udává i kvalitu. Jak se říká – dostaneme to, co si zaplatíme. Samozřejmě, že batohy z materiálů, jakým je polyester, nejsou zrovna předurčeny k dlouhému žití. Ideální materiálem je nylon a jeho modifikace například 400D, 600D a tak dále. Vybírejme podle velikosti. Malé batohy se dají pomocí popruhů připnout k zadní části taktické vesty, čímž získáme dvě věci v jedné. Oproti tomu větší batohy nabízí více místa při našich výletech a místa není nikdy dost. Stejně tak si můžeme zakoupit batoh, u kterého je hydratační vak součástí balení. U ostatních ho musíme bohužel dokoupit.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Objem
l l
Materiál