📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Tipy na dárky pro batůžkáře

9. prosince 2022Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 9 minut

Batůžkář (anglicky backpacker) je poměrně nenáročný druh turisty, který má rád přírodu a dokáže přespat v terénu, ale na druhou stranu mu na rozdíl od zarytých trampů nevadí ani kempy nebo penziony. Jedná se zkrátka o člověka, který je vcelku nízkorozpočtovým cestovatelem, ale současně žádá jistou úroveň pohodlí. Takových cestovatelů je spousta a možná takového máte i doma. A v následujícím článku najdete pár tipů na dárky, jimiž ho (nebo ji) potěšíte (nejen) na Vánoce.

V přírodě jako v bavlnce

Spaní v přírodě nemusí být vůbec nepohodlné, pokud k němu seženete vhodné vybavení, které ale na druhou stranu vůbec nemusí být drahé. Nejdůležitější je v tomto ohledu dostatečná izolace. Nachladit se odspodu při spaní venku rozhodně nechce nikdo. Určitě se tak bude hodit slušná karimatka, například ta samonafukovací. Ta, jak již její název napovídá, se nafoukne sama, a ve většině případů ji pak stačí jen několika málo výdechy dofouknout ústy. Samonafukovací karimatky se dají sehnat i v dětské verzi.

Nafukovací karimatka Klymit

Nafukovací karimatka značky Klymit

Karimatka však není to jediné, co je potřeba pro spaní v terénu. Neméně důležité je vybrat si i kvalitní spacák. Zde batůžkáři nejspíš neocení profesionální spací pytle do extrémně nízkých teplot, ale dobrou zprávou je, že od jara do podzimu se pohodlně vyspíte i ve spacáku za pár tisíc. Pro batůžkáře je kromě kvality zpracování důležité hlavně to, aby byl spacák lehký a skladný, a nemuseli tak s sebou vláčet kila navíc. Ideálním spacákem pro teplejší oblasti je například Snugpak Travelpak Traveller, u dětí pak zabodujete tímto kouskem.

Doporučené produkty

Další výbavou do terénu je materiál na nouzový přístřešek. Spaní pod širákem sice batůžkářům vyhovuje, na druhou stranu kdykoliv může začít pršet, takže je dobré být připraven. Jakmile chybí romantický výhled na hvězdné nebe, spaní pod širákem beztak postrádá smysl a je tak třeba přistoupit k plánu B – stavbě nouzového přístřešku z celty.

Celty jsou kusy nepromokavé látky, které pocházejí z vojenské sféry, ale oblíbili si je i milovníci outdoorových aktivit. Kromě samotné celty budete potřebovat už jen nějaké to dřevo, které najdete v lese, ale hodit se bude i paracord, tedy padákové lano, kterým můžete jednoduše upevnit samotnou celtu či dřevěnou kostru tak, aby vám v noci nespadla na hlavu. Zejména ve větrném počasí se pak budou hodit i kolíky, například tyhle titanové, které slouží jako dodatečné upevňovací body zejména ve větrném prostředí. A pokud náhodou bude přece jen hezky, můžete si dát celtu pod sebe a získat tak další úroveň izolace, a ještě ke všemu voděodolné, takže vás ráno nepřekvapí rosa.

Jídlo je základ

Další naší základní potřebou je jídlo a pití. A i uspokojení této potřeby v terénu vyžaduje vhodné vybavení. To – stejně jako v případě výbavy pro spánek – nemusí být vůbec drahé. Zato by mělo být praktické a opět lehké a skladné. Od jídelních potřeb samozřejmě vyžadujeme, aby byly z materiálů v potravinové kvalitě a aby neobsahovaly škodlivé látky, jako je v případě plastů například bisfenol A nebo PVC.

Pokud obdarovávaný batůžkář není prozatím dostatečně vybaven v této oblasti, máte zde široké pole působnosti. Pro udržení optimální teploty nápoje – ať už horkého nebo chlazeného – se bude hodit termoska, která by měla být odolná a spolehlivá. Jestli máte doma desítky let starou termosku, raději ji vyhoďte, zejména pokud je plastová.

Termoska Legendary Classic Stanley® 1, 4l

Termoska Legendary Classic Stanley®

Jsme sice všemi deseti pro udržitelnost, nicméně u plastu, který je možná starší než vy sami, si nikdy nemůžete být jisti tím, z čeho byl vyroben. Ale nebojte se, ani kvalitní nová termoska nemusí být cenově náročným dárkem. Na kávu či čaj bude stačit půllitrová, a takovou u nás seženete třeba od společnosti Esbit.

Pokud se váš batůžkář raději zahřeje něčím ostřejším, potom můžete z naší nabídky vybrat třeba placatku. Dobrý poměr ceny a kvality naleznete například u tohoto nerezového modelu od značky MFH. Doušek něčeho dobrého na žaludek na výletech s batohem na zádech určitě potěší.

No a do třetice potřebují batůžkáři něco praktického, čím by se venku mohli najíst. Zde doporučujeme tzv. spork, což je slovo vycházející z anglického spoon+fork, tedy lžička a vidlička. Univerzální nástroj můžete sehnat buď v nerezovém nebo plastovém provedení, každopádně obě verze se vyznačují tím, že v batohu nezabírají moc místa.

Sfork z plastu

Jídelní příbor Spork 3 v 1 JTG®

Doplňky pro přežití

Dost není nikdy ani doplňků pro přežití, které samozřejmě opět musejí zabírat co možná nejméně prostoru v batohu. K těmto doplňkům patří například potřeby pro rozdělání ohně, což ještě tak trochu souvisí s tím vařením. Oheň má však více funkcí – třeba signalizační, ale také vytváření tepla. K základní výbavě rozhodně patří křesadlo, ale také voděodolné zápalky nebo kapesní zapalovač.

Lékárnička a termoska na jídlo

Při outdoorových výletech – a to dokonce i těch jednodenních – si do batohu netřeba zapomenout ani lékárničku. Lékárničky, které nabízíme na Rigadu, jsou vybaveny vším potřebným, co byste v nouzové situaci mohli potřebovat, samozřejmě vše s dlouhou záruční dobou. Příkladem může být tato malá lékárnička, která je lehká a když ji právě nepotřebujete, v batohu si jí ani nevšimnete. Lékárnička je jedním z dárků, kterým obdarovanému můžete i zachránit život.

Doporučené produkty

Kapitolou samou o sobě jsou survival nože. Ty patří k zásadním prvkům výbavy pro jednodenní i vícedenní výlety. U survival modelů, tedy nožů pro přežití, je vhodné mít kombinovanou čepel, kterou využijete pro více účelů. Třeba s tímto nožem od firmy Walther můžete štípat dřevo, hoblovat, odstraňovat kůru z větví, ale také třeba mazat máslo na chleba. Profilovaná pistolová rukojeť zase usnadňuje držení a speciální výstupek na ní zase umožňuje nouzové rozbití skla. Zavírací nůž má přirozeně také bezpečnostní pojistku.

Všechno sbalte do správného batohu

A nakonec, slovo batůžkář je přece od slova „batoh“, takže zabrousíme i do této oblasti. Bez správného batohu totiž nemůže být ani správný batůžkář. Batohy do přírody by měly být voděodolné, aby vás a vaše vybavení uložené v batohu nepřekvapil déšť. Pro jednodenní použití není třeba mít batoh za spoustu peněz. I v ceně mezi jedním a dvěma tisíci seženete kvalitní kousky, které ještě dokonce můžou být vybavené modulární MOLLE vazbou a díky tomu mohou být univerzálněji využitelné a je možné je osadit univerzální MOLLE výbavou.

Batoh s vybavením

Příkladem může být batoh Raccoon Mk2 od polské společnosti Helikon-Tex, který je dokonce vybaven i kapsou na hydratační vak a v jeho horní části je i otvor pro provlečení hadičky na pití. Na batohu se nachází také panel se suchým zipem, na který můžete připevňovat třeba různé visačky.

Co se jinam nevešlo

A když už jsme u těch hydratačních vaků, i to je věc, která vašemu batůžkáři může udělat radost. Hydratační vaky mezi dvěma a třemi litry dodají člověku dostatek tekutin na celý den a navíc opět nemusejí být ani příliš drahé. Hovoříme zde například o vaku Torrent Condor, který je vyrobený z termoplastického polyuretanu a přirozeně opět neobsahuje bisfenol A a PVC. A navíc má nízkoprofilový design, díky kterému je kompatibilní s více typy batohů.

No a na úplný konec ještě drobnost, která by vás možná jako vánoční dárek nenapadla – ale využít ji můžete stejně dobře v zimě jako v létě. Zde máme na mysli sluneční brýle, které jsou skvělým doplňkem i do sněhu. Slyšeli jste někdy pojem sněžná slepota? Právě nadměrný odraz slunečních paprsků od sněhu je důvodem, proč brýle nosí například i lyžaři. Ochranné sluneční brýle vyrábí i americká firma Bollé, za dostupnou cenu u nás seženete například tyhle.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá