📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat ideální batoh?

4. srpna 2017Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 9 minutPřečteno: 5223x

Všelijaké batohy a ruksaky jsou na dnešním trhu k mání v neuvěřitelném objemu variací (vždy s konkrétním typem vhodným na určitou aktivitu a zákazníka/věkovou skupinu), pročež je aspoň základní rozdělení zcela nezbytné, jinak se totiž člověk nijak nezorientuje a nevybere si pro něj nejlepší model(y).

Přehled různých velikostí batohů

Nosit svoje věci na výlet v kufru má smysl možná tak do lázní, nicméně moderní doba přeje jednoznačně batohům na zádech. A to proč ptáte se? Jelikož nabízí obdobnou (nebo klidně i menší či větší podle potřeb) nosnost a navíc vám ponechají obě ruce volné k důležitějším věcem...

Jedním z nejdůležitějších faktorů, podle nichž je doporučeno (a nutno) si vybírat ideální ruksak pro své potřeby, je jeho obsah v litrech (to je to číslo udávené u batohu). Obsah se u batohu spočítá velmi snadným postupem – zkrátka se sečte obsah všech jeho kapes a je to (pozor, to, že nějaký model s určitým rozložením kapes a obsahem třeba 40 litrů pojme předmět „X“, nemusí ještě znamenat, že totéž zvládne i model jiný s naoko a „papírově“ stejným obsahem, může mít totiž jinak rozložené vnitřní kapsy a interní přepážky, takže stejný obsah tak sice narvete, ale ne najednou, popřípadě jej musíte jinak umístit – pochopitelně ale univerzálně platí, že čím větší ruksak, tím větší prostor pro manévrování máte...).

Za oné situace, když víte, jak dlouho někdo někde bude, se samozřejmě přímo nabízí nenosit batoh zbytečně větší, nežli je nezbytně nutné a potřeba pro danou akci a konkrétního člověka. Veškeré batohy a ruksaky bychom si tedy mohli rozdělit zhruba na čtyři základní typové skupinky:

1. Nejmenší chlebníky a miniaturní batohy – tyto mívají typicky obsah 6-10 litrů a využijete je kdykoliv máte zrovna den-dva volno a jdete nalehko na procházku, popřípadě jako ruksaky dětské a sportovní. Samozřejmě, dají se využít i na menší nákupy svačiny/oběda v rámci dne a do jeho 8-10 litrů objemu klidně vpašujete jídlo, pití a něco pro případ deště (pláštěnka, pončo, ...).

Je zřejmé z jejich podstaty, že nejmenší chlebníky a miniaturní batohy nejsou absolutně vhodné na těžší výstroj a přenášení, potažmo trvalé nošení něčeho (nemluvě o tom, že jejich popruhy nebývají až tak pohodlné). Na krátké procházky jsou ale skvělé, protože nijak na zádech nepřekáží.

2. Batohy pro denní dojíždění do školy/práce a na venkovní akce – ty již pojmou mezi 10 a 30 litry obsahu a jsou též vhodné na nejširší spektrum aktivit: na dojíždění do školy, do práce, na denní vycházky, …  Sečteno a podtrženo, jedná se o modely, jejichž hlavní doménou jsou jednodenní výlety. Skvěle sednou všem cestovatelům a výletníkům, jenž jdou do hor na jednodenní procházku a u těch větších dostanete do batohu i spacák a nějaké ty záložní suché šaty. Přece jen je to ale již dost na hranici pohodlí a když máte hodně vybavení (či nosíte něco značně neskladného uvnitř), pak nezbude, nežli zamířit o třídu výše.

Středně velký batoh v akci v přírodě

I ten nejmenší ruksak, když se dobře zorganizuje a promyslí, nabízí místo pro solidní základ v přírodě často užitečných a nezbytných věcí, jako jsou třeba další záložní suché boty...

3. Batohy střední velikosti – ty jsou již poměrně velké a uskladníte v nich i 35-50 litrů obsahu, což naznačuje, že jsou po vás perfektními společníky tehdy, když máte namířeno na kempování, několikadenní výlet či celonoční procházku. Pokud je sbalíte nalehko, není problém v nich zvládnout ani třídenní výlety. Klidně si však poradí i s něčím velmi těžkým nošeným déle (nový motor do sekačky, rozměrné železné věci, ...). Jak se dá od podobného modelu očekávat, nabízí stejný komfort jako batohy pro denní dojíždění do školy/práce a na venkovní akce, avšak mají v záloze ještě další úložný prostor rozdělený do řady kapes, fixačních míst a postranních oddílů, kam jde všude umístit vaše výbava. Jestliže jej sbalíte nalehko, postačí vám ruksak mezi 40 a 50 litry obsahu i na třídenní venkovní akci či procházku, na váš stan a spací pytle.

4. Batohy a ruksaky největší až gigantické – mívají obsah přes 65 litrů až do cca 120/130 litrů a potěší všechny cestující na skutečně dlouhé trasy, lidi, nosící si svůj spacák a stan vevnitř, … To vše rozdělené do nesmírného počtu všelijakých kapsiček a jiných speciálních úložných prostorů. Sbalit jej dobře je ale skutečné umění, avšak když to zvládnete, bude se vám zdát, že je dobře rozložená váha díky němu doslova poloviční… Jeho objem je natolik velký, že pojme pohodlně většinu vybavení, jenž normální člověk potřebuje klidně i na cestu okolo světa. Kdo tedy vyráží aspoň na týdenní akce u nás či mimo ČR, zkrátka se bez něj neobjede.

Velmi rafinovaným a promyšleným řešením je pořídit model s odnímatelnými a zase připojitelnými kapsami, takže se z vašeho „macka“ dá udělat batoh střední velikosti, takže se dá dynamicky „čarovat“ podle potřeb s prostorem (vždy podle konkrétní akce a výletu) mnohem lépe.

Dobrý pocit při nesení je nezbytný

Zcela nezbytným faktorem vašeho úspěšného soužití s vámi právě vybraným batohem je to, aby vám perfektně seděl na vašich zádech. A není to klíčové jen u batohů těžších a nejtěžších, dost důležité je to i pro menší a vyslovené chlebníky, které speciálně mívají natolik tenké šňůry, že daná věc sice možná vypadá úžasně, ale nosí se naprosto příšerně.

Popruhy se na moderních batozích dají naštěstí upravit v mnoha podobách (speciálně to platí u všelijakých batohů určených pro armádu, která má nemalé nároky třeba u svých seskokových batohů).

Taktéž neuškodí, když je možné, aby se batoh dal dobře zafixovat do ideální polohy třeba dalším popruhem-dvěma přes prsa a nejen u kyčlí a opasku.

Ideální batoh na dlouhé cesty

Snadno přístupné nejdůležitější věci, to je filozofie všech dobrých horolezeckých batohů. S dobrý batohem byste si rozhodně neměli připadat jako ve svěráku, ale naopak, měli byste mít zřetelný pocit, že se vám vše nese díky němu o poznání snáze.

Na jaké další drobnosti pamatovat?

Asi tou nejčastěji používanou věcí, jakou našinec bude u svého batohu potřebovat, bude kryt proti dešti (to ale samozřejmě jedině tehdy, když váš model ze svojí filozofie takto již není vybavený standardně). Není tu ani tak problém v tom, že by byla daná krytka těžká, jako spíše, že jde o další věc, která se dá doma či někde jinde zapomenout…

Prakticky na každičký batoh a ruksak se dá pověsit další vybavení s pomocí karabin a háků, nicméně některé tomu bývají uzpůsobeny přímo a mají tyto „funkce“ přímo na těle batohu.

Asi tak 70-80 % váhy vašeho ruksaku bude spočívat na vašich kyčlích, takže je dobré, aby váš střední či větší ruksak nabízel možnost další snadné úpravy tohoto parametru. Tím logicky zafixuje vaše věci a jejich přenos z bodu A do bodu B bude výrazně pohodlnější, nežli když vám na zádech bude něco „cestovat“.

Řada batohů rovněž disponuje tzv. kompresními pásky, které se dají stáhnout a batoh se tím rázem stane kompaktnější (a věci uvnitř se pak i snáze nesou).
Též platí, že když bude mít váš ruksak mnoho kapes snadno přístupných po těle, tím spíš budete moci sahat do nich a ne jej neustále sundávat a hledat něco uprostřed. Často hledané věci zkrátka patří do snadno přístupných kapes. Nakonec, když je již na batohu máte, proč je nevyužít? Mnohé modely rovněž disponují kapsami speciálními na všelijaké specializované vybavení: najdete zde třeba v opasku integrované kapsy na mobil, peněženku, doklady, mapy, rychlou přesnídávku, lopatku, …

I pro děti je nesmírně důležité mít pocit užitečnosti, takže určitě nic nepokazíte tím, když také dostanou vlastní malý batoh, v němž si něco ponesou (samozřejmě klíčového pro úspěch celé výpravy). Třeba vlastní dalekohled. Mapu, nebo svačinu.

Skutečně ty nejlepší batohy se umí rozdělit na více částí. Zejména ty určené do hor, přičemž je možno rozdělit batoh na jednu velkou kapsu sedící u pasu a zbytek. To je nesmírně užitečné na „túry v rámci jiných túr“, když třeba necháte vše těsně pod vrcholkem a nahoru si vezmete jen opravdu to nejnutnější.

Dnes je nezbytné, aby noční chodci po asfaltových cestách nosili jasné, reflexní proužky. Tuto nutnost řešit nemusíte, když podobný proužek je již na batohu.

Existují rovněž lidé, kteří nedají dopustit na vnitřní kostru batohu, známou krosnu. Ta je jistě praktická, když člověk přenáší něco absolutně neforemného, jako je třeba malý soudek. Je to ovšem vynikající volba tehdy, když chcete perfektně vyztužená záda při lezení do kopce – zde samozřejmě volte ideálně hliníkovou vnitřní kostru, plastová má tendence se spíše „unavit“. Je užitečné, když je tato kostra snadno odstranitelná, aby člověk třeba jako horolezec ušetřil váhu.

Větrání a polstrování je nezbytné tehdy, když máte sklony s batohem trávit opravdu kvanta času, navíc v horkém počasí je to asi ta nejlepší cesta, jak se porvat se syndromem zpocených zad. Polstrování na kritických místech je tím důležitější, čím těžší váš batoh je, popřípadě čím hůře vás jeho kostra dře do zad. Lidská kůže je proti plastu a kovu velmi jemná záležitost, takže když se objeví odřeniny z nedostatečného polstrování, určitě ho hned nějak zaimprovizujte: omotejte si dané místo šálou, šátkem, tlustými ponožkami, …

Jedním z velmi důležitých věcí, na které lidé vybírající si batoh často zapomínají, je jeho váha ve stavu plné pohotovosti (všechny kapsy připojené). Ta se totiž nezřídka pohybuje i za hranicí 2,5-3 kg, což samozřejmě není málo… Váha je tedy určitě jednou z hlavních věcí, na které se při výběru ideálu zaměřit.
Pamatujte i na to, že ženské ruksaky jsou kvůli menším kostrám žen o poznání menší. Samozřejmě ale velmi dobře poslouží mládežníkům obou pohlaví. V první řadě se ale u nich počítá s ženským nositelem, čemuž je zde uzpůsobeno veškeré rozložení.

Kdo to myslí vážně se survivalem a outdoorem, ten jistě dobře ví, že existují i batohy se speciální sekcí, která pojme hadičku a obsahuje železnou zásobu vody (prakticky vždy extra-vybavení a ne součást batohu). Užitečné je to hlavně proto, že člověk při letmém napití pochopitelně nemusí sundávat celý ruksak a jen si „za chodu potáhne“.

Velmi užitečný v praxi je i model se speciální sekcí pro spacák či stan (anebo obojí). Na místě ji jen rozepnete a je to.

Doporučené produkty
Autor článku
Petr Hájek
Petr rád tráví čas v přírodě, obvykle jako turista. Rád zkouší nové věci z oblasti přežití a to nejen v přírodě, rád testuje nové produkty a objevuje nové značky, které vstoupí na trh s produkty pro přežití. Jeho životní krédo je: "I ten nejhorší den v lese je stále lepší jako ten nejlepší den v práci!".

Čtenáře dále zajímá