📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat ideální karimatku a polštářek?

20. září 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 13 minutPřečteno: 1132x

Co se týče veškerých spacích podložek a polštářků, tak ty mají dvě nesmírně důležité úlohy ohledně vašeho kvalitního spaní mimo postel: izolaci a pohodlí. I když by se asi zdálo na první pohled, že mít pohodlný spánek díky komfortně velké spací podložce je venku klíčové, pravda je taková, že je to právě její schopnost vás odizolovat od okolní zimy, co skutečně hraje hlavní roli.

Turistika v horách s ideálním vybavením

Sladit dnes veškeré své vybavení, co si s sebou berete někam na výlet, to je naprostý základ, protože bez toho to rozhodně nepůjde – všechny vybrané komponenty v batohu musí totiž být v rovnováze a vzájemném souladu, jinak vás na dovolené místo radostných zážitků čeká maximálně tak vztek.“

Cokoliv dnes řekneme platí pro oba dva hlavní typy produktů používajících dnes tyto technologie: může jít jednak o polštářky a ve druhé řadě i o spací podložky / karimatky všech typů.

Jaké typy spacích podložek a polštářů tu máme

Dnes zde standardně máme na trhu tři typy spacích podložek / polštářků rozdělených podle technologie: může jít o model nafukovací, samonafukovací nebo o tradiční pěnový.

I. Spací podložky / polštářky plněné vzduchem

Kdybychom měli srovnat spací podložky / polštářky plněné vzduchem dříve a nyní, tak samozřejmě doba pokročila. Vše se nám kapánek odlehčilo, nakonec, máme tu nové umělé materiály, technologie zpracování a nové výrobní postupy, takže není jediný důvod, proč třikrát za noc dofukovat spací podložku / polštářek starý po rodičích, když můžete mít model nový, jenž se vám postará nejen o dokonalý odpočinek, ale i o nesčetné další radostné zážitky.

Většina moderních nafukovacích podložek / polštářků dnes disponuje i speciální odrazivou izolační vrstvičkou v rámci zvýšení tepelné izolace a komfortu. Je s nimi ale spojen jeden drobný zádrhel: před použitím je třeba je nafouknout, což je obvykle nutné udělat pusou (skvěle ale poslouží i všelijaké plastové nafukovací nášlapné pomůcky jaké jsou součásti malých nafukovacích člunů, pumpa z kola a podobné věcičky, …) a to bohužel pokaždé, když je chcete použít. To samozřejmě celkem logicky předpokládá, že máte dech jako zvon i po celodenní túře. A jak dlouho celá tato akce asi zabere? No, většinou vás připraví asi tak o tři minutky dechu – doslova… Existují však modely s pumpou vestavěnou, popřípadě ji najdete mezi (extra placeným) příslušenstvím.

Výhody spacích podložek / polštářků plněných vzduchem: mezi největší výhody této třídy produktů patří to, že se jedná o ten nejvíce „sbalitelný“ a pohodlně přenositelný styl podložky, jaký existuje. Kompaktnost je u nich skutečně maximální. A vůbec nevadí, že jsou některé ze spacích podložek / polštářků plněných vzduchem navržené jen pro léto (izolační hodnota 3 R) a jen některé (pochopitelně a logicky s další izolací) pro všechny čtyři sezóny. Pokud se vám navíc zdá nějaká moc tvrdá či měkká, dá se z nich vzduch vypustit či sem naopak napumpovat / při-fouknout nějak, což se vám u jiných typů matrací a polštářků rozhodně nepovede.

Nevýhody spacích podložek / polštářků plněných vzduchem: obecně se dá říci, že všechny modely spadající pod tento typ jsou dražší tím více, čím kompaktnější verzí jsou. Rozhodně také mohou být snadno protrženy či propíchnuty (většinou problém, když sdílíte stan se psem), naštěstí ale nejsou soupravy na lepení nijak drahé a i celý proces je snadný. Někoho může rovněž doslova štvát, ať již u kolegů nebo u sebe, že mu jeho nafukovací spací podložka / polštářek píská (takový ten otravný gumový zvuk známý z dětských balonků). Pokud se taktéž mění venkovní teplota (popřípadě více osciluje), může se v běžném podobném produktu měnit jakoby pocitově objem vzduchu podle toho, jak kolísá teplota – takže nafouknout raději až hned a bezprostředně před použitím. A občas se u nich vyskytuje i ten problém, že se vzdušná vlhkost sráží vevnitř a tím může způsobovat případné problémy s vnitřním namrzáním v zimních obdobích a s plísněni v letním (i když to spíše výjimečně a rozhodně to nebývá na 100 % pravidlem v praxi – pokud se tomu ale chcete co nejvíce vyhnout, tak externí pumpička přece jen není člověk a vlhkost z ní bude dozajista o poznání nižší).

Nafukovací skladná karimatka

Moderní doba nám sice přinesla četné nové materiály a pod-typy produktů, ale základ každé podložky / polštáře je pořád ten samý – snaha odizolovat vás od okolí a aspoň trochu vám při nocování venku zkvalitnit celý ten zážitek do aspoň trochu komfortní podoby…

Doporučené produkty

II. Spací podložky / polštářky plněné vzduchem – avšak samonafukovací

Co se týče samonafukovacích spacích podložek / polštářků plněných vzduchem, tak ty jsou kombinací mezi izolací typu tři (modely pěnové) a jedna (modely nafukovací). Vše je tu plně automatické – zkrátka s ní sundáte špunt a vzduch naplní sám všechna jejich zákoutí. U některých z těchto typů samonafukovacích spacích podložek / polštářků plněných vzduchem se počítá primárně s nasazením v batohu, pročež se dají podélně složit, srolovat a vsunout do batohu. Jiné modely jsou zase určené spíše pro auto-kempování a větší rodiny, takže se podélně přehnout nedají. I v této kategorii jsou ale samozřejmě modely nejteplejší, nejširší anebo nejlevnější...

Výhody samonafukovacích spacích podložek / polštářků plněných vzduchem: jedná se i spaní velmi pohodlné a přitom kompaktní a navíc i s mimořádnou mírou izolace. A stejně jako u spacích podložek / polštářků plněných vzduchem se i zde, u těch samonafukovacích, dá velmi snadno regulovat objem vzduchu uvnitř (a tedy i jejich potenciální tuhost / volnost). Vyrábějí se též z pevnějších materiálů, nežli většina běžných spacích podložek / polštářků plněných vzduchem, takže jde o velmi dobrou volbu pro děti všech typů a forem. A ještě jedna drobnost – člověk př spaní na nich nemá pocit, že ztrácí vzduch.

Nevýhody samonafukovacích spacích podložek / polštářků plněných vzduchem: z čeho asi nebudou ortodoxní příznivci cestování jen s batohem nepříliš nadšení, tak je zjištění, že jsou těžší a dražší, nežli běžné pěnové karimatky a nikoliv tak kompaktní, jako jsou spací podložky / polštářky plněné vzduchem. I tyto věcičky se samozřejmě stejně tak dají protrhnout a propíchnout (ona případná doživotní záruka se přirozeně vztahuje výhradně na životnost materiálu a zachování jeho samonafukovací funkce, nikoliv na mechanické propíchnutí). Ani samonafukovací spací podložky / polštářky plněné vzduchem ale není nejmenší problém zalepit.

III. Spací podložky / polštářky pěnové

Tyto základní, ba nejzákladnější verze jsou zhotoveny z lisované plastové pěny, jenž občas bývá uspořádána u lepších modelů do formy jakýchsi buněk oddělených jedna od druhé. Stejně jako samonafukovací spací podložky / polštářky plněné vzduchem, i tyto modely lze snadno srolovat do bandalíru.

Výhody spacích podložek / polštářků pěnových: jde o typ poměrně lehký, levný, vytrvalý a s dobrou izolací. A vůbec zde člověk neřeší ani nafukování či nedejbože nějaké prokousnuté díry. Když se spací podložce / polštářku pěnovému něco stane (namátkou ho propálí jiskra z ohně), nijak mu to nesníží jeho další funkčnost. Navíc, jde o jedinou formu podobného spacího náčiní, u níž se nemusíte bát, že ji při potenciálním nošení zvenku batohu propíchnete. A velmi vysokým trumfem spacích podložek / polštářků pěnových je i to, že se dají použít jako improvizované lesní sedátko.

Nevýhody spacích podložek / polštářků pěnových: dá se říci, že jde o modely ze všech tří o něco málo méně komfortní, přece jen, jste prakticky neustále v aktivním kontaktu se zemí. Veškeré podobné pěnové materiály jsou pevné a rozměrné, takže sice jsou z nich skvělé podložky a polštářky, ale za to se platí vysoká daň v podobě jejich rozměrnosti.

Turista s vybavením a úchvatným výhledem na poohoří

Jestliže máte vybraný spacák pro určité teplotní rozmezí, pamatujte na to, že tyto jeho dané teploty platí pouze tehdy, když spíte oblečení a na podložce odpovídající a respektující aktuální roční období. Když totiž spíte přímo na zemi, jakýkoliv spacák výhradně a jen sám o sobě vás nijak extra nezahřeje...

Jak si rozhodnout mezi třemi základními typy?

Pakliže jezdíte hlavně autem, tak vás osloví zřejmě nejvíce modely vzduchové samonafukovací. Kdo jezdí na kolech / kánoích / či po svých rozhodně ho nadchne kousek nafukovací či lehký samonafukovací. Minimalistické batohy potom vyžadují ultralehké nafukovací. Putování skrze místa z rozsáhlou zelení, kde hrozí propíchnutí kousků nafukovacích (a logicky i samonafukovacích), zase vyžaduje spací potřeby pěnové. No a kdo vyrazí v zimě, musí si přibalit jistě dobře izolovanou nafukovací či samonakufovací verzi.

Co je to R-Hodnota a proč je u spací podložky důležitá?

Za oné situace, že při výběru spací podložky zahlédnete hodnotu typu „R = x“, tedy třeba „R = 3“, pak jde o hodnotu udávající odolnost na změny teplot a (bohužel) do značné míry jako třeba u takových teplot spacáků je i zde v této věci kapánek nepřehledná situace. Někteří výrobci ji uvádí samostatně, jiní zase uvedou R hodnotu jen podložky a další zase kombinaci obou. Když je ale srovnáte mezi výrobci, tak zjistíte, že na trhu v branži není žádný zákazníkem uchopitelný a pochopitelný standard (a tedy ani možnost přímého srovnání produktů). Ba dokonce jsou výrobci, kteří ji neuvádí raději vůbec a uchylují se k vlastnímu měření a testům v duchu „tady ta skupinka produktů je vhodná zhruba do těchto teplot“.

Jde to, že i když je právě třeba léto, tak vaše izolace od země je pořád stejně důležitá pro pocit tepla a neméně důležitý je i vjem pohodlí z měkké podložky. Zrovna teplo se ztrácí vedením se zemí a aby se s tím spací podložky takříkajíc „porvaly“ nabízí modely nafukovací a  samonafukovací vrstvičku syntetického ochranného materiálu. A čím více izolace ve spodní části, tím lépe budete i vy izolování před živly zespoda a tím komfortnější váš spánek bude, po stránce tepla. Čím vyšší je R hodnota, tím lépe pro vás, jelikož pak se dá daný model použít i do o to větší zimy (běžně se tedy R hodnota pohybuje od R = 1 (prakticky neizoluje) až po R = 9,5 (izoluje skutečně skvěle). Obecně platí, že čím tlustější podložka, tím větší izolační výkon od ní můžete i očekávat. Pakliže tedy hodláte kempovat někde za letních teplot, bude pro vás R okolo 3 (nebo výše) ideální, kempaři (a speciálně ženy), jenž spí ale venku a je jim často zima, by měli sáhnut po R = 4 (nebo vyšší hodnotě), mimochodem, existují i spací podložky speciálně pro ženy, podobně jako ženské spací pytle, jenž počítají s rozložením ženského těla i a respektují i místa, kde bývá ženám největší zima / kudy utíká nejvíce tepla. Myslete i na ten drobný detail, že na rozdíl od spacáku, když sáhnete po vyšší R hodnotě, neznamená to, že se přehřejete jako v zimním spacáku v létě!

Pěnová karimatka na kempování

Alumatka je dobrý kompromis mezi skladností, nízkou vahou, komfortem a izolací. Na druhou stranu, řada mužů na nich raději spí sama, protože se jim zdá „příliš fórová“ pro ženy. Těžko ovšem říci, nakolik je to objektivní pravda a nakolik jen jejich subjektivní názor...

Jaké speciální funkce a vlastnosti ještě spací podložky / polštářky dnes mívají?

  • Vhodné pro auto-kempování – pakliže u nějakého produktu najdete tuto doložku, pak naznačuje, že jde o model vhodný do auta (kde nejste omezení místem ani nosností), a proto jde o typ, který nabídne tlustší a větší matrace pro vyšší komfort. Dají se však jistě použít i velké podložky nafukovací, když máte třeba v plánu použít běžnou ložní soupravu namísto spacáku...
  • Ultralehké spací podložky / polštářky – podobná produktová volba se vám postará o to, že bude podložka / polštářek lehčí, nežli je v branži standardem pro danou kombinaci a typ produktu. To ale znamená, že i cena bude vyšší. Komu ale stačí spací podložka mumiového typu a moc se nevrtí, patrně bude spokojen i s ní. Pěnové podložky jsou rovněž velmi lehké, navíc, za oné konstelace, že táboříte s partnerem, je to šance, jak ušetřit na váze za podložku pro oba dva (řádově desítky gramů až sto gramů, kdy jeden nese ji a druhý lehký stan).
  • Délka spací podložky – ideální délka spací podložky je skutečně absolutně minimálně taková, aby jak vaše ramena, tak i boky byly pohodlně na podložce. Ideálně ale by měla být větší (+/- 72“ je dnes standardní délka a verze long  se bere jakoby od 78“, toto se ale samozřejmě v řádech centimetrů může lišit u jednotlivých výrobců). Zrovna podložka dlouhá stejně jako je naše tělo je zcela vynikající v tom, že nám nejenom odizoluje tělo, ale i nohy a chodidla. Na podložce poloviční se dá sice ušetřit nějaká ta váha, ale upřímně, je to příliš velká cena v komfortu (což platí hlavně na podzim a v zimě samozřejmě ) za pár deka méně...
  • Šířka spací podložky – běžně se dnes na trhu spacích podložek a polštářů setkáte s šířkou 20“, ale kdo se „hodně mele“, tak by měl raději sáhnout po 25-30“ šířky.  Pak je ale nezbytné pamatovat i na to, zda se podobná širší záležitost vejde i do vašeho stanu. U většiny výrobců platí, že když je podložka „long“ (dlouhá), tak je i „wide“ (široká), ale u některých se to dá nakombinovat, jak právě zákazníkovo srdce touží (standardní délka + široké přes prsa).
  • Konstrukce spacích podložek a polštářů – existuje nemálo modelů spacího vybavení, které nabízí na okrajích jakési výstupky a ohraničení, nebo spíše „zábradlí“. To slouží k tomu, abyste z podložky nesjížděli ve svahu, tělo si samo našlo ideální polohu a jak jistě ví každý rodič, pro řadu „cestujících“ děti je to doslova nezbytnost. Nikdo vám ale samozřejmě nebrání si něco podobného pořídit ani jako dospělému…
  • Nafukování a vyfukování spacích podložek a polštářů – některé modely mají speciální opravdu velký nafukovací a vypouštěcí ventil, s nímž se vám bude pracovat lépe tehdy, když jej budete nafukovat pusou (větší ventil = méně nádechů + stejně tak i rychlejší vyfukování). Existují dokonce i modely dělené do celé řady dalších oddělení, takže když jedno doslouží anebo se propíchne, máte stále k dispozici další dvě pro jakési základní pohodlí.
  • Vnější materiál spacích podložek a polštářů – jestliže snad patříte ke spáčům, jenž hodně cestují, asi nezbude, nežli volit model s hrubou texturou / úpravou na straně spáče. Čím hrubší materiál to totiž bude, tím větší i šance, že z podložky nesklouznete ani vy a ani vaše podložka během noci.
  • Další kosmetika okolo – prakticky ke všem nafukovacím modelům je velmi vhodné, ba nezbytné mít v záloze i něco na jejich improvizované slepení. Tuto věc rozhodně nepodceňte, protože lepit něco v noci a beze světla, to může být někde v zimě zcela zásadní dovednost… A hodit by se vám mohla i záložní pumpa (klidně moderního plastového „kapsového / balonového“ typu) – přece jen, člověk je rád, že po celodenní túře stojí, natož ještě něco nafukovat… A když má někdo k dispozici spací pytel, jenž nabízí konstrukci pro připevnění k nafukovací spací podložce v rámci svého nesklouznutí a pokládá to za pro něj užitečné, tím lépe pro něj a jeho pohodlné spaní...
Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá