📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak vybrat spacák pro maximální spokojenost

11. července 2017Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 10 minutPřečteno: 2457x

Člověk není tvorem, jenž by v přírodě přežil díky své srsti a chlupům, jako to dělají jiní živočichové, co si nosí svoje spací potřeby stále s sebou a na sobě, ale je nucen budovat přístřešky (díky své výborné inteligenci a kreativitě mu to jde ale velmi snadno) a spát ve spacáku. I když se to jeví jako zdánlivá nevýhoda, člověk díky tomu získal unikátní možnost jako prakticky jediný tvor na Zemi komfortně přespat absolutně kdekoliv a kdykoliv.

Spací pytle dnes nabízejí materiály jak moderní, tak tradiční, takže vybrat si zde může skutečně každý. Jak se ovšem vyznat ve všech těch „kosmických“ spacích pytlech a jejich vlastnostech?

Muž kempující na zasněžené hoře

Moderní spací pytel je neuvěřitelně složitá věc vznikající po desítkách promyšlených technologických kroků a postupů, v níž se snoubí vše z lidské kreativity, duševní vytrvalosti a odolnosti. Z podobného spacáku kupříkladu stačí vytáhnout vložku a rázem je z něj model pro léto...

Doporučené produkty

Je lepší prachové peří nebo syntetické plnění?

Stejně jako to bývá i v jiných oblastech, bohužel neexistuje ani zde vše výhradně dokonalé po všech stránkách.

Budete se muset rozhodnout na základě výhod a nevýhod určitého materiálu sami, popřípadě si pořídit verze obě a střídat je dle počasí a teplot, kam se chystáte.

Jaký výhody má prachové peří?

Jedno z největších es prachového peří proti umělým materiálům je ten fakt, že prachové peří je s ohledem na určitou danou hmotnost výplně vždy teplejší, jak syntetické materiály. Příroda to zatím ještě stále dokáže lépe, jak lidstvo.

Mezi jasné výhody patří i to, že peří lépe drží svůj tvar a když se o něj dobře staráte, postará se i ono o vás prakticky neomezenou životností. Ani v tomto ho žádná syntetika nepřekoná.

A peří má rovněž tu skvělou schopnost, že odvádí tělesnou vlhkost pryč od vašeho těla a umožňuje jí, aby se odpařila, takže je vám díky tomu o poznání tepleji, jste v suchu atd. Pokud tato vlhkost ale skončí ve spacáku, je to špatné, protože ten pak nehřeje – viz další odstavec.

Jaký nevýhody má prachové peří?

Asi tím nejvíce nenáviděným faktorem u peří je to, že když je vlhké, ztrácí svoje izolační schopnosti. Problémem je i to, že se peří velmi pomalu suší. Pakliže je vše vlhké, absolutně se nevyspíte komfortně.

Peří potřebuje speciální a časově náročné čištění chemikáliemi a i s těmi se musí velmi velmi opatrně, jinak zničí u prachového peří onu nadýchanost, navíc, peří jen tak nevezmete a nehodíte do pračky. Musí se prát nesmírně opatrně doma či odnést do čistírny.

V dnešní době je aktuální i tématika alergií, pročež je dobré si uvědomit, že prachové peří může klidně ukrývat alergeny mnoha typů. Speciálně na to trpí levnější formy peří, v němž má tendenci se držet prach.

Ranní pohled ze stanu na modrou oblohu

Dilema, zda pořídit spací pytel tradiční péřový anebo spíše ze syntetických materiálů lze nejsnáze vyřešit tak, že si člověk pořídí verze obě a pak kombinuje péřový a syntetiku podle toho, do jakých podmínek se zrovna chystá (jak moc má pršet apod.). Optimálně by mělo jít samozřejmě o sezónou zcela rozdílné verze, protože jedině tak vás nepřekvapí žádné teploty ani voda.

Doporučené produkty

Jaký výhody mají syntetické materiály?

Veškeré syntetické materiály jsou odolné proti vodě, takže budou hřát i tehdy, když jsou mokré. Prakticky veškerá syntetika je navíc dokonce na vodu i cele odolná a nenasákne jí, protože po jejích mikro-vláknech prostě steče dolů.

Výborné je i to, že syntetické plnění schne o poznání rychleji, nežli péřové věci. Důvodem, proč tomu tak je, je ten fakt, že vlhkost je zachycena ve vzduchových kapsách mezi vlákny a nikoliv ve vláknech samotných.

Majitele s omezeným rozpočtem pak bezpochyby značně nadchne i ono trumfové eso, že syntetické plnění je vždy levnější, nežli jakékoliv peří.

Jelikož jde o umělý výrobek, takže není téměř nikdy zdrojem alergenů, jako tomu bývá u peří (a jeho četných malých neviditelných pidi-obyvatel typu roztoči).

Jaký nevýhody mají syntetické materiály

Ani syntetické materiály bohužel nemají jen výhody. A jednou z těch největších je to, že jsou proti péřovému spacáku ty syntetické více rozměrné a těžké. Veškerá syntetika má prostě horší poměr teplo ku nesené váze.

Jelikož je syntetika těžší a větší, tak nejenom se vám bude nést hůře proti péřovému spacáku, ale ona i v batohu zabere více místa (nemusíte řešit, pokud nosíte spacák venku).

A abychom o syntetice vyzradili to nejhorší – po čase se láme a slehává, přičemž je naprosto jedno, jak dobře se o ni staráte. Péřové spacáky jsou mnohem trvanlivější a přežijí syntetiku při běžném užívání vlastně pokaždé.

Jak se liší spací pytle pro ženy a muže?

Pokud chcete spací pytel, jenž sedí opravdu na míru, dají se dnes pořídit i modely speciálně tvarované na ženské torzo – to jsou obecně spací pytle, jenž jsou kratší a širší proti běžné produkci a často zohledňují jiný ženský metabolismus tím, že do oblasti torza a nohou přidávají další izolaci.

Tímto se ale neřiďte na 100 % - mnoho mužů tyto typy používá, protože jim paradoxně lépe sedí, nežli jiné modely. Prostě si vyberte to, v čem se cítíte nejkomfortněji a nejtepleji.

Muž ležící na lavičce hlavou na batohu

Dnes jsou standardem i modely specializované pro konkrétní metabolismus a teplotní rozložení těla mužského i ženského, takže jistě nic nepokazíte jeho vlastněním, když v něm ale opravdu bude spávat jen osoba jednoho pohlaví. Jen pozor, ať neskončíte s kouskem o 20-30 cm kratším jako muž!

Co znamenají ty teploty u spacích pytlů?

Řada výrobců tento typ značení nepoužívá nebo používá trochu jinak a za jiných laboratorních podmínek (totiž svých), takže zmatek je v této branži nemalý, nicméně měli byste udávaný teplotní komfort brát jako nejzazší hranici, kdy se ještě ve spacáku jakž-takž vyspíte a přežijete v pohodě noc, nicméně může se stát, že u jiného udávají tyto hodnoty toliko tepelný komfort a ještě u jiného zase výhradně zachování vašich tělesných funkcí, takže podobné hodnoty berte jen jako velmi hrubé měřítko.

Je nutné pamatovat i na to, že tyto teploty předpokládají, že používáte spací podložku. A to byste určitě měli, byť by to měla být nejlevnější karimatka. Když si totiž vlezete do spacího pytle, nezapomeňte, že daný materiál slehnete svoji tělesnou vahou, takže již není tak načechraný, jako když je celý den na volno a hřeje proto trochu méně (to pochopitelně platí jak pro prachové peří, tak i pro syntetické materiály).

Nepodceňujte tedy přítomnost další izolační mez-vrstvy a tou máme na mysli spací podložku. Ta vám zajistí výrazně kvalitnější spánek – jistě i vy budete souhlasit, že přidat pár centimetrů mezi ledovou zem a váš spacák je jistě vždy nanejvýše žádoucí.

A když už se budete zaobírat teplotami, je zde několik drobných detailů, kterých si musíte být vědomi. Tak namátkou je to lidský metabolismus. Ten má každý trochu jiný, stejně jako pocity, kdy mu ještě není a již je zima. Nikdo nezná vaše tělo lépe jak vy, takže je dobré a nutné zohlednit i vaše konkrétní spací potřeby a zkušenosti z minulých akcí a výprav.

Spací pytle jsou obvykle rozděleny podle sezón, kdy je budete používat. Zatímco v letním lehkém spacím pytli budete mít batoh o pár kg lehčí a budete spát komfortně, v zimním v létě byste se uvařili, nemluvě o tom, že používat v létě zimní jako podložku jej jen zbytečně slehává a stejně jej musíte tahat. Zase samozřejmě, když bude větší zima nějaký den a noc venku, letní vás moc nezahřeje… Ať už se na věc budete dívat z jakého chcete úhlu, pokud chcete spací pytel na celoroční akce a cesty, budete si muset pořídit dva spací pytle, popřípadě takový kousek, jenž nabízí vyměnitelné vložky.

Mladý pár ležící ve stanu

Základní a nutnou výbavu by mělo u každého typu spacího pytle být i to, že si k němu pořídíte i odpovídající slušnou až dobrou podložku, protože co se týče vedení tepla lidským kontaktem (pozor, hlava jej ztrácí vyzařováním...), tak právě stálým kontaktem se zemí ztrácíte nejvíce tepla. Věřte nám, že armádní přísloví a heslo „Jedna vrstva zespodu je lepší jak dvě přikrývky“ nevzniklo náhodou...

Jaké věci a drobnosti ještě ovlivňují spací komfort?

Další speciální vybavení spacáku – drtivá většina skutečně prvotřídních modelů má speciální kapsy a nášivky okolo zipů, jelikož právě těmi uniká neuvěřitelný objem tepla.

Další spacáková izolační vložka – některé z modelů nabízejí možnost pořídit k určitým modelům kapsu, kterou můžete vložit do některého ze spacáků a rázem vám bude o 5-10 °C tepleji.

Dobrá spací podložka – lidské tělo ztrácí vedením a kontaktem se zemí opravdu nemalou část své energie a tepla, proto určitě pamatujte i na to, že dobrá spací položka je základ. A nemusí to být nejdražší model zrovna – i ta nejlevnější karimatka/alumatka se postará o to, že vám bude v hraniční dny výrazně tepleji.

Vaše poloha – pokud jste chránění před větrem celtou či kamennou hromadou, je to další prvek, díky kterému se změní teploty k lepšímu. Samozřejmě byste si měli na spaní vždy najít místo co nejméně větrné.

Stan – spíte li v další bublině a mezivrstvě, která vás aktivně chrání před všemi živly, pak je spánek o poznání komfortnější.

Hydratace a jídlo – pakliže jste zalezli do svého spacího pytle bez řádného napití, vaše tělo to bude mít o to těžší. Dost vody je základ i pro vaše noční teplo. Navíc, když trávíte jídlo, generujete teplo, které je večer škoda nepochytat, takže aspoň trochu najíst před spaním nebývá z hlediska vašeho komfortu vůbec špatná volba.

Aktivní práce – jestliže jste hodinku dvě předtím něco fyzicky náročného dělali a měli jste „rozjetý tělesný metabolismus“, ten přetrvá ještě pár dalších hodin tedy budete generovat o trochu vyšší teplo.

Další oblečení – je dobré jej mít v záloze, protože může být nezbytné v dalších měsících mimo optimální sezónu, tak třeba ve starém syntetickém spacáku jste často rádi, že na sebe můžete hodit ještě svoji péřovou bundu a opět ze zavrtat s vyhlídkou mnohem komfortnější noci před sebou…

Spacáková kapuce – existují dnes i modely se zapínáním a jakousi límcovou podložkou okolo hlavy, díky čemuž máte okolo sebe skoro jakousi kapuci. Je to věc překvapivě komfortní a velmi praktická, protože 80 % vyzářeného tepla ztrácíte právě hlavou.

Co mi ještě usnadní výběr?

Platí též obecně, že je dobrá každičká technologie, kterou určitý výrobce u svého produktu zmíní – namátkou jde o kapsu, která se postará o to, že je výplň distribuována v celé délce spacáku rovnoměrně a nesetřepává se dolů tak, jak se v něm v noci všelijak otáčíte.

Může nabízet třeba i ochranný prstenec okolo vašeho krku, aby na něj netáhlo či moskytiéru na hlavu u letních spacáků.

Lze jej však i zkonstruovat tak, aby obsahoval a poskytoval minimum hluchého prostoru, kterým se dovnitř natlačí zima.

Nesmírně užitečné (ba leckdy nezbytné) jsou i nepromokavá vnější pouzdra spacích pytlů.

Celé to ale není ale jen o teplotách, číslech a penězích, ideální spací pytel + solidní podložka k němu vám především musí vyhovovat a „sedět“.

Čtenáře dále zajímá