📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Proč je v zimě důležitá čepice, rukavice a šála

27. listopadu 2022Rady a tipyJana ČernáDoba čtení 6 minut

Jste příznivci outdoorových aktivit? Ať už se vydáte do hor nebo na romantickou procházku za město, v chladném mrazivém počasí je důležité správně zvolené oblečení a funkční, avšak často podceňované, doplňky - čepice, rukavice a šála.

Muž v zimním oblečení na horách

Aby se vaše tělo při zimních outdoorových aktivitách nepřehřívalo nebo naopak nemrzlo a udrželo si optimální teplotu, oblékejte si funkční doplňky, které jsou vyvinuté pro pobyt v zimě, větru a mrazu.

Pokud se vhodně neoblečete, dojde k tepelným ztrátám odhalenou hlavou, krkem a rukama.

Pro omezení teplotních ztrát vlivem Wind Chill efektu (proudící vzduch odfoukne teplou ochrannou vrstvu kolem našeho těla) si pořiďte doplňky, které neprofouknou, tedy větruodolné.

K největším tepelným ztrátám však dochází, jste-li mokří nebo zpocení. Proto by vaše oblečení i doplňky měly být vyrobeny z nepromokavých, prodyšných a rychleschnoucích materiálů.

Teplé a praktické doplňky využijete nejen při toulkách zimní přírodou a při sportu, ale také při zimních radovánkách, kdy vám kvalitní čepice, rukavice a šála zajistí vysoký tepelný komfort i při nízkých teplotách.

Zimní čepice

Hlava je důležitým centrem lidského těla. Navíc je protkána mnoha cévami a proto je její prochladnutí nejen nepříjemné, ale může být také zdraví ohrožující.

Odkrytou hlavou v zimě ztrácíme asi 10% tělesného tepla. Tedy ztrácíme tolik tepla, kolik kůže máme odhalené a vystavené chladu. Malé děti mají jiný poměr hlavy k tělu a tepla tímto způsobem ztrácejí víc.

Pokud jste na mrazu a větru delší dobu bez čepice, mohou vám omrznout uši a prochladnout dutiny. Následkem může být nejen rýma, ale také zánět horních cest dýchacích, který postihne vedlejší nosní dutiny, nosohltan a může způsobit i bolestivý zánět středního ucha. Proto je důležité svou hlavu před mrazem a větrem chránit kvalitní čepicí.

Podle síly chladu, větrnosti a plánované aktivity, si můžete vybrat z různých typů čepic:

Termoizolační rolovací čepici - lehkou čepici odvádějící tělesnou vlhkost a vhodnou také pod helmu.

Tenký nízkoprofilový kulich z termo-izolačního přiléhavého materiálu kompatibilní s helmou i se sluchátky.

Klasickou pletenou, vlněnou nebo fleecovou čepici pro toulky přírodou i do města.

Řádně zateplenou beranici, která vám poskytne velmi dobrou ochranu před chladem ve dne i v noci při zimním kempování. Výhodou beranice je možnost klapek na uši odklopit nahoru a vytvořit tak méně zateplenou verzi čepice.

Zimní čepice by měla disponovat těmito vlastnostmi:

 • Hřejivá
 • Lehká
 • Prodyšná
 • Rychleschnoucí
 • Dobře odvádějící pot
 • Eliminující zápach
 • Termoizolační

Jak vybrat zimní čepici se dozvíte v jednom z našich předešlých článků.

Zimní rukavice

Promrzlé prsty zhoršují nejen váš tepelný komfort při pohybu venku, ale také výrazně ztěžují manipulaci s předměty, například stavění přístřešku nebo rozdělávání ohně při táboření.

Kvalitní outdoorové rukavice poskytují tepelný komfort, nepohlcují vlhkost, jsou prodyšné, odolné vůči větru a umožňují dobrou pohyblivost rukou a pevný úchop předmětů. S mnohými modely můžete pohodlně ovládat také dotyková zařízení (mobil, tablet).

Muž v rukavicích nabírá vodu

Hřejivé rukavice zabrání prokřehnutí vašich prstů. Kvalitní rukavice vás zahřejí, nepropustí vlhkost, umožní vám dobrý úchop předmětů a mnoho modelů je také uzpůsobeno k ovládání mobilu či tabletu.

Můžete si pořídit prstové rukavice, palčáky nebo tříprstové rukavice. Rukavice mohou být vyrobeny z látky, kevlaru, kožené, pletené a z dalších materiálů se speciálními vlastnostmi.

Druh rukavic si vybírejte podle svých outdoorových aktivit:

1. Rukavice s Gore-Tex pro ochranu před chladem a větrem – pro horskou turistiku, lezení, lyžování i cyklistiku.

2. Kožené rukavice vhodné pro survival aktivity, turistiku, na sjezdovku i na nošení do města. Ochrání vás před mrazem, poraněním při práci během táboření a před popáleninami od ohně a horkého nádobí.

3. Odolné zimní rukavice v sobě kombinují zvýšenou ochranu před chladem a nárazy. Proto jsou ideální pro práci v náročných podmínkách a bezpečnostní operace.

4. Ultralehké zateplené rukavice do města i na výlety přírodou.

Doporučené produkty

Jaké vlastnosti rukavice mohou mít:

 • Voděodolnost
 • Prodyšnost
 • Vyteplené
 • Elastické
 • Se zvýšenou mechanickou odolností
 • Ochrana kloubů a prstů
 • Zateplující vložka
 • Zapínání na suchý zip

Šály

V chladném počasím byste neměli zapomínat ani na ochranu krku. Pokud se v zimě pohybujete venku s odhaleným krkem, riskujete bolesti šíje, hlavy, v krku, kašel, angínu nebo minimálně ochraptění. Multifunkční šála nebo šátek může kromě krku výborně ochránit i část vašeho obličeje, což ocení především jedinci s citlivější pletí.

Šály mohou být řešeny klasicky - k ovázání kolem krku na uzel či s otvorem na provléknutí nebo jako nákrčník. Tubusový nákrčník je praktický a univerzální doplněk pro pohyb v přírodě i ve městě. Ochráníte jím nejen krk, ale v případě potřeby i hlavu a při přetažení přes nos, také ústa a lícní kosti. Z multifunkčního šátku snadno vytvoříte šálu, čepici, čelenku, kuklu nebo třeba pirátský šátek.Podle druhu aktivity si můžete pořídit šátek pro sport, kamuflážní šálu, městskou šálu atd. Šály i šátky jsou nejen funkčním, ale také designovým doplňkem, protože se vyrábějí v nepřeberném množství barev, velikostí i materiálů.

Čtenáře dále zajímá