Jestli jste se někdy balili do přírody, pak nám jistě dáte za pravdu, že to není nic jednoduchého. Zejména proto, že na takový výlet je třeba se sbalit úsporně a současně mít u sebe veškeré nutné vybavení. A navíc pokud se chystáte vyrazit na cesty na více dní, potom je rychlé a efektivní sbalení zavazadla ještě důležitější.
Je totiž rozdíl, jestli s sebou nesete o 10 kilo více nebo méně. Navíc když s takovým batohem na zádech musíte ujít 30 kilometrů nebo třeba uběhnout 50 a více denně. Tedy – vy nemusíte, vy chcete, protože určitě rádi překonáváte svoje vlastní limity. A pokud chcete do lesa vylákat teenagera, rozhodně vám na vašich přesvědčovacích schopnostech nepřidá 25kilová krosna, kterou si na ty tři dny v přírodě právě balíte.
V následujícím článku si povíme něco o tzv. fastpackingu a o tom, jak si s sebou při výletech za dobrodružstvím nemuset brát více, než je nutné. Můžete chodit a běhat nalehko a přitom mít všechno, co i na vícedenní túru potřebujete.
Fastpacking znamená v přímém překladu něco jako „rychlé balení“, ale ono úplně nejde sbalit se rychle. Důležité je sbalit se efektivně. Tento způsob balení je určený pro jednodenní i vícedenní treky mimo civilizaci a kromě turistů ho využití třeba i ultramaratonští běžci, kteří na zádech nejenže nechtějí, ale ani nemohou tahat více než 20 kilo zátěže.
Při plánování výletu s využitím metody fastpackingu je třeba vzít do úvahy některé faktory, které vám kromě samotného sbalení zavazadla pomohou také naplánovat si nejvhodnější trasu odpovídající vašim silám a zkušenostem.
A u tohoto bodu rovnou začněme. Není totiž dobré už ve fázi plánování přeceňovat svoje schopnosti, může to být dokonce nebezpečné. Trasu je tak třeba volit na základě dosavadních zkušeností. Jako začátečníci byste se také měli držet stanovených turistických tras – v národních parcích je to dokonce povinné.
Zejména vydáváte-li se na cestu na více dní, měli byste dopředu vědět něco o terénu. A nejen o tom. Vzhledem k tomu, že je třeba balit se úsporně, naplánujte si trasu tak, abyste pravidelně naráželi na přírodní zdroje vody. Litr vody, to je další kilogram navíc. A při vyšším výdeji energie počítejte minimálně s třemi litry na den. Ani v českých podmínkách pak není vždy možné sejít si naplnit lahev vody do civilizace. Terén přirozeně přizpůsobte i svému aktuálnímu zdravotnímu stavu.
První výlet za dobrodružstvím s využitím fastpackingu si naplánujte na cca dvě noci. Začátečníci to přežijí a zároveň si otestují, zda jim jimi samotnými nastavený systém fastpackingu vyhovuje. Na první výlet však rozhodně nevyrážejte sami, ale minimálně ve dvou. Už kvůli tomu, že právě lehčí terén máme tendenci podceňovat a přivodit si tak třeba nechtěné zranění. A více lidí si navíc může rozdělit věci, které stačí mít jenom jednou (například lékárničku). Do úvahy bychom měli vzít i roční období, v němž se na výlet vydáváme či aktuální předpověď počasí.
Potřeby každého turisty, běžce nebo horala jsou jiné, nicméně existují jisté principy, kterými by se měl ve své snaze o odlehčení svých výletů řídit každý. Zkusme si je shrnout.
Pokud už vlastníte spacák, stan, turistickou bundu nebo třeba karimatku, nahrazujte je jejich lehčími variantami s tím, jak se bude blížit ke konci jejich životnost. Buďte minimalistou i v tomto směru – kupte si méně věcí, ale zároveň se do nich nebojte investovat více financí a kupujte si věci kvalitnější… a odlehčenější.
Některé vybavení nemusí mít jen jeden účel. Máte-li třeba odlehčenou větrovku s vhodnou izolací, můžete ji využít i jako izolační vrstvu do spacáku. Díky tomu s sebou nebudete muset tahat těžký spacák určený do extrémně nízkých teplot, ale lehkou a hlavně skladnou variantu. A turistické hole můžete použít třeba jako stanové tyče na celtu. Podobně nápaditých řešení existuje celá řada. Záleží jen na vaší kreativitě.
Možná vám to před cestou bude znít jako zbytečnost, ale snažte se zbavit každého gramu. Ořežte nepotřebné popruhy, zkraťte si kartáček na zuby, berte si s sebou dehydrované jídlo (a takové, které zároveň nepodléhá rychlé zkáze), proteinové tyčinky, sušené maso. Prostě spoustu energie na malém prostoru. A myslete i na hmotnost balení. Pokud má nějaký produkt těžší balení, klidně ho přebalte do lehčího.
A poslední tip – nechystáte se na módní přehlídku, ale do přírody, kde skutečně nebude nikomu vadit, že budete trochu zapáchat. Kromě spodního prádla a ponožek si s sebou vezměte jen jednu sadu oblečení. A možná ještě jedno náhradní tričko, ale to už je fakt všechno.