📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kdo je to horský vůdce

24. března 2022Zábava, volné chvílePavel KreuzigerDoba čtení 7 minutPřečteno: 889x

S pojmem horský vůdce jste se už v minulosti určitě setkali, ale možná nemáte úplně jasno v definici. I když nejspíš tak nějak matně tušíte, že s horským vůdcem je cesta do hor potenciálně bezpečnější a jistější. Co všechno musí horský vůdce umět a v čem se musí vyznat, to si povíme v následujícím článku.

Horský vůdce vám v horách dodá potřebnou jistotu

Horský vůdce je profesionální horolezec. Člověk, který prošel určitým výcvikem a specializací a díky certifikaci, jež ho opravňuje k práci, kterou dělá, můžete mít jako laičtí horalé jistotu, že se svěřujete do rukou člověka, který tomu rozumí.

Ve většině zemí zmíněnou certifikaci provádí Mezinárodní federace asociací horských vůdců (IFMGA), respektive na ni napojené asociace. V ČR se jedná o Českou asociaci horských vůdců (ČAHV či CMGA), na Slovensku pak o Národnú asociáciu horských vodcov Slovenskej republiky (NAHV SR). Mezinárodně uznávanou francouzskou zkratkou organizace IFGMA je UIAGM, německou pak IVBV.

Jak poznat horského vůdce

Jako horský vůdce se vám přirozeně může prokázat kdokoliv, kdo působí aspoň trochu důvěryhodně. Pokud si nejste jisti a do rukou horského vůdce se svěřujete poprvé, vyžádejte si od něj k nahlédnutí průkaz horského vůdce s platnou členskou známkou na daný rok. Členství v jednotlivých národních organizacích IFMGA se totiž každoročně obnovuje.

Vzor průkazu horského vůdce, vydávaného českou asociací ČAHV

Chystáte-li se s horským vůdcem mimo Českou republiku, potom byste si od něj měli vyžádat i příslušný dokument, který ho opravňuje k činnosti horského vůdce v dané zemi.

Historie horských vůdců

První profesionální horští vůdci se začali objevovat v Evropě přibližně v polovině 19. století, kdy se alpinské lezení stalo oficiálně uznávaným sportem. Zajímavé je, že nejstarší asociace horských vůdců vznikla v roce 1817 ve slezských Sudetech. Tamtéž získal vůbec první státní licenci pro provozování profese horského vůdce muž jménem Franz Pabel.

Alice Manfield, jedna z průkopnic horského vůdcovství

Nejstarší a dosud největší asociací alpinských vůdců je Companie des guides de Chamonix, která byla založena roku 1821 v Chamonix a zajímavé je, že až do 80. let 20. století vylučovala z možnosti přijetí do svých řad ženy. V současnosti k jejím členům patří přibližně 250 horských vůdců.

Svoji asociaci přidruženou k IFMGA mají v současnosti desítky zemí, přirozeně jen ty, které na svém území mají nějaké hory. Přesný počet zemí není úplně jasné určit, a to z důvodu, že z 27 asociací jsou tři „konkurenční“ v Itálii, a navíc jedna asociace (EEMGA) sdružuje horské vůdce z východní Evropy.

Jak se stát horským vůdcem

Profese horského vůdce přirozeně zahrnuje spoustu ne úplně běžných schopností a znalostí, pro které by měl mít člověk předpoklady už předtím, než se o tuto pozici vůbec začne zajímat. K oněm schopnostem patří například horolezectví, ledolezectví, skalolezectví nebo lyžování. A to jsou jenom naprosto základní předpoklady.

Ze znalostí je nejdůležitější asi schopnost interpretovat projevy počasí (i toho, co se teprve blíží) a vědět, při kterých projevech túru nebo jinou horskou činnost raději vzdát a počkat na lepší podmínky. Zkrátka je třeba umět objektivně zhodnotit míru rizika.

Horský vůdce by měl zvládat také navigaci v terénu, a to nejen s využitím elektronických navigačních přístrojů, ale měl by také vědět, jak mu při navigaci může pomoci příroda. Většina aspirantů na horské vůdce ale měla vztah k přírodě pravděpodobně už od dětství, a tak velkou část těchto informací a zkušeností tito lidé přirozeně získali už dávno předtím, než se rozhodli stát se horskými vůdci.

Právě předchozí zkušenosti jsou pro získání povolání horského vůdce předpokladem. K přihlášce na výcvik se totiž přikládá tzv. list túr (Tourenbericht), jenž je jakýmsi přehledem důkazů o stávajících lezeckých a skialpinistických zkušenostech.

Být horským vůdcem není zaměstnání, je to životní styl. Přesto existují jistá pravidla, která musíte splnit, aby vás v prestižní asociaci horských vůdců přijali mezi sebe. Do výcviku ČAHV se můžete přihlásit tehdy, pokud máte více než 18 let, máte trestní a dlužní bezúhonnost (ve druhém případě především vůči finančnímu úřadu a pojišťovnám), máte schopnost absolvovat výcvik v českém jazyce a jeho část v anglickém nebo německém jazyce, a splníte požadavky přijímacího řízení.

Výcvikový a hodnotící kurz přípravy horského vůdce v ČR trvá od tří do pěti let. Součástí výcviku je i dílčí zkouška Aspirant horského vůdce. Následně je třeba fungovat pod přímým nebo nepřímým dohledem horského vůdce, což se dá považovat za praxi, a výcvik je poté ukončen závěrečnou zkouškou, po jejímž úspěšném absolvování získáte titul horský vůdce UIAGM.

Práce horského vůdce je nebezpečná

Práce horského vůdce není žádný med, a je to i tím, že hory neodpouštějí. Někteří horští vůdci tak za svoji vášeň a zálibu bohužel zaplatili životem. V roce 2019 zemřel při lyžování v severním Švédsku dlouholetý člen ČAHV Antonín Volk, kterému tehdy bylo 45 let. O rok dříve zahynul při výstupu na Mont Blanc teprve 27letý aspirant na horského vůdce Maroš Červienka. Jeho tělo se nikdy nenašlo.

Jak najít horského vůdce

Zatímco v některých horských oblastech je účast horského vůdce na amatérských výpravách spíše volitelná a doporučená, v jiných je využití certifikovaných horských vůdců povinné. A pro příklady není třeba chodit daleko. Jedním z nich může být například nejvyššího hora Slovenska, Gerlachovský štít, na kterou zkrátka sami nevystoupíte. Riskovali byste pokutu a v případě zranění i tu možnost, že byste si svoje léčení i případnou asistenci horské služby hradili ze svého.

Horského vůdce si najmete tak, že na webu ČAHV najdete konkrétního člověka, v jehož medailonku se nacházejí informace o jeho specializaci a navštěvovaných destinacích. Vůdce následně kontaktujete, ať už přímo před uvedený telefon či e-mail, nebo přes ČAHV. Svůj ceník za výstupy a jednotlivé služby vám každý horský vůdce zašle na dotaz.

Každý horský vůdce má svoji vlastní úrazovou pojistku včetně krytí zodpovědnosti za škodu vůči klientům. Ti by však sami měli mít před samotnou výpravou uzavřené svoje vlastní úrazové pojištění.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

97% zboží skladem
Garance vrácení peněz