„Duck tape“ též zvaná „duct tape” a po našem „lepící páska“ či snad „izolepa“ je lidský vynález, který se používá již od 40. let 20. století a to nejdříve armádou. Ta mu říkala „duck tape“, protože je voděodolná. Ani ne v polovině 40. let si získala již trvale srdce lidí ze sektoru HVAC (Heating, ventilation, and air conditioning – topení, ventilace a vzduchová klimatizace, jelikož jakékoliv dírky a praskliny zde se s ní řešily bleskurychle. A také to byla její schopnost spojit k sobě dva HVAC klouby nebo trubky.
Méně známé použití lepící pásky je využít ji jako troud nebo zdroj paliva a použít ji k zachycení prvního plamene. Jiskra z křesadla na něj ale bude podle všeho málo bez dalšího „vytunění“ z vaší strany něčím lehce hořlavým (cokoliv hořlavého a s co nejnižším teplotním bodem zápalu se přímo nabízí v této věci).
Lepící páska se dnes na trhu vyskytuje v celé řadě barev a vzorů. Existuje dokonce v USA i regulérní „páskový festival“ a leckde jinde se s ní soutěží nebo s ní něco vyrábí.
Jak jsme již prezentovali ve specializovaném článku na toto téma, pro lepící pásku existuje doslova neomezené využití. Ty nejvíce zřejmé a nejvíce praktické ovšem zahrnuje následující krátký seznam:
Je jedno, jak třeba právě vy lepicí pásce říkáte, pokud jste dodnes razili názor, že je to stejně jedno a každá firma i produkt je stejně dobrý jako jiný, pak vás musíme ubezpečit, že bohužel. I u lepících pásek jsou zde doslova neuvěřitelné rozdíly. Jednotlivé parametry se liší dle značky a konkrétního produktu, takže je nutné to sledovat, respektovat a vybrat si ten, jenž nejlépe plní vaše podmínky. A celé toto se stává ještě více důležité, když jí chcete nakoupit větší množství. Musíte zkrátka znát detaily, aby bylo jisté, že daná páska odvede práci co nejlépe.
Je zde několik věcí, faktorů a otázek, jenž byste měli sami sobě položit, když se rozhodujete, jakou pořídit. Vaše odpovědi na tyto otázky vám totiž pomohou rozhodnout se pro tu nejlepší zrovna pro ty vaše konkrétní potřeby:
I když je hlavní síla lepící pásky v opravách všeho druhu, což není zrovna šokující odhalení s ohledem na fakt, že na to byla vyrobena primárně armádou, určitě to neznamená, že by se lepící páska nedala použít i na jiné věci a projekty. Stejně jako třeba u Paracordu – když máte představivost, dokážete z něj / ní postavit vpravdě cokoliv… !
I když jsou lepící pásy známé (a velmi ceněné) pro svoje schopnosti přilnout prakticky ke každému povrchu, tak jsou zde určité povrchy, jenž se ukáží pro ni dost problémové. A když zrovna ten váš projekt vyžaduje/obsahuje/má právě takový, tak musíte vybrat lepící pásku pro něj vhodnou velmi opatrně a důkladně zvážit veškeré parametry. Možná to dokonce na daném povrchu bude chtít/budou nebytné jisté úpravy daného povrchu v rámci jeho co nejvyšší přilnavosti ještě před tím, nežli ji sem přilepíte.
Pokud chcete určitý typ lepící pásky použít při survivalové situaci/evakuaci, tak bude určitě nezbytné střihnout si nejprve testovací okruh. Musíte se zkrátka ujistit, že funguje spolehlivě a že se na ni můžete spolehnout.
Seznam problémových povrchů pro lepící pásky:
Stejně jako u jiných typů produktů, i lepící pásky dnes vyrábí nespočet značek a firem. A právě firma, značka a produkt jsou často rozhodující. To vše totiž ovlivňuje efektivitu dané pásky pro právě ten váš konkrétní projekt.
Je též možné, že nějaká značka lepící pásky se k vám dostane pod jinou formou, jelikož posloužila někomu jako OEM. Tak či onak, níže jsou tedy ty nejznámější světové značky lepících pásek, na které narazíte u nás i ve světě:
Co se týče společnosti Nashua Tape, tak ta vyrábí lepící pásky nejrůznějšího stylu, tloušťky, určení a zaměření. Nashua Tape má lepící pásky absolutně pro každou situaci, jenž snad v práci, doma, ve firmě, … nastane.
Pokud v této věci stále pochybujete, tak vám doporučujeme shlédnout díly „Mythbusters“ / „Bořiči mýtů“ i speciály právě týkající se lepící pásky. Jak sami zjistíte, dá se z ní udělat opravdu vše – boty, člun, hamaka, lano pro zlezení kaňonu, ….