📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat sluneční brýle?

7. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 11 minut

Sluneční brýle chrání vaše oči před škodlivými UV paprsky, snižují únavu očí v jasných podmínkách a chrání vaše oči přes poletujícím nepořádkem a dalšími problémy. Nalezení správného páru je klíčové pro váš komfort a zdraví, ať již řídíte auto nebo jste vášnivý turista.

Žena s nákupními taškami v přírodě se slunečními brýlemi

Moderní člověk se bez dobrých a spolehlivých slunečních brýlí určitě neobejde, jelikož má tendence zdržovat se i na místech, kde by to pro něj bylo po čase nesnesitelné / vysloveně nezdravé.

Doporučené produkty

Většina moderních slunečních brýlí nabízí 100% ochranu před UV paprsky, což je věc, kterou najdete vždy vytištěnou na jejich těle / visačce / štítku / sklech. Také toto logo umisťují výrobci na obal. 

Typy slunečních brýlí

 • Sluneční brýle pro volný čas – nejlepší pro každodenní nošení a rekreační aktivity. Sluneční brýle pro volný čas jsou skvělé pro to, když potřebujete ochránit oči při svých rekreačních aktivitách lehčího rázu. Ochrání vám je pěkně při jízdě na kole do práce i po městě. Nejsou ale vytvořeny pro náročnější zátěž ve volném čase a v akčnějším prostředí dozajista dojdou záhy úhony.
 • Sluneční brýle sportovní – tyto jsou navrženy pro aktivity jako je běhání na horách, turistika, jízda na kole, … sportovní brýle jsou typicky velmi lehké a dobře sednou a drží za všech aktivit. Ideální společník pro svižnější akce. Lepší rámečky a čočky jsou často i více odolné na fyzické poškození, jako sluneční brýle pro volný čas. Sportovní sluneční brýle též typicky mají chytlavé a přilnavě tvarované nosní přepážky a konce brýlových ruček. A to proč? Aby vám držely pěkně na nose i tehdy, když se potíte. Často také disponují vyměnitelnými čočkami, takže se dají upravit na konkrétní světelné podmínky vždy. 
 • Sluneční brýle na ledovce – jak napovídá jejich jméno, tak jsou specificky navrženy pro ochranu vašich očí od intenzivního světla ve vysokých výškách a světla odrážejícího se od sněhu a ledu. Mají obvykle možnost se uzavřít / rozšířit (resp. je to dle výrobce vyměnitelná extenze, nádstavec okolo nich) tak, aby vám sluneční paprsky blokovaly i ze všech stran okolo očí. 

Jaké mají moderní sluneční brýle vlastnosti?

 • Polarizované čočky – co se týče polarizovaných čoček, tak ty mají výrazně zredukované odrazy a odlesky světla. Je to důležité hlavně tehdy, když milujete vodní sporty anebo jste na ně speciálně citliví. Někdy reagují s barvivem a vrstvami ve sklech auta a vytváří slepá místa a snižují čitelnost LCD panelů. Když na to narazíte, tak zvažte pořízení zrcadlových slunečních brýlí (odrazivé krytí na nich) jako proti-leskovou alternativu. 
 • Foto-chromatické čočky – jde o typ, co se sám ztmavuje dle intenzity okolního světla. V praxi to znamená, že tyto čočky se ztmaví na jasných místech a naopak, zjasní ve tmě. Mají ale několik zádrhelů: předně, tento proces trvá déle v chladu a mrazu a nefunguje to během jízdy autem, jelikož UVB paprsky neproniknou jeho sklem. 
 • Vyměnitelné čočky – některé typy slunečních brýlí mají čočky, jenž se dají odstranit a vložit sem jiné různých barev. Dá se tedy vše vždy „vytunit“ na potřeby vašich konkrétních aktivit vždy. Asi jediná rozumná možnost pro zcela rozdílné světelné podmínky, prostředí a situace. 

Co je u moderních slunečních brýlí propustnost / VLT?

U nás se setkáte nejčastěji se slovním spojením „propustnost viditelného světla“ a na západ od našich hranic zase s VLS / Visible Light Transmission. A vyjadřuje to shodně objem světla, jaký se dostane skrze vaše čočky až do vašich očí, přičemž se udává v procentech. Propustnost světla ovlivňuje to, jakou má propustná vrstva na brýlích tloušťku, barevný odstín, další funkce (polarizace, …), … Zde jsou všeobecné rady pro základní orientaci:

 • 0 – 19 % VLT: ideální do jasných slunečních dní.
 • 20 – 40 % VLT: dobré pro všeobecné a univerzální nasazení.
 • 40+ % VLT: nejlepší jsou do zataženého prostředí a oblastí s nízkým svitem.
 • 80 – 90+ % VLT: téměř čisté a jsou vhodné pro velmi tmavé prostory a noci. 

Jaké mají moderní sluneční brýle barvy?

Barva čoček ovlivňuje opět to, kolik z viditelného světla dopadne do vašeho oka. Také to, jak dobře vidíte další barvy a přirozeně i to, jak kontrastní vše bude.

 • Tmavší barvy (hnědá, šedá, zelená) – jsou ideální pro každodenní nošení a většinu outdoorových aktivit. Tmavší barvy jsou zde takové proto, aby se zredukovaly odlesky a snížila námaha očí ve středních až jasných situacích. Šedé a zelené čočky nezkreslí barvy, ale hnědé to lehce udělat mohou.
 • Světlejší barvy (žlutá, zlatá, růžová, …) - tyto barvy zase excelují od středních až do horších podmínek. Jsou super pro lyžování, snowboarding a další sněžné sporty. Poskytují vynikající dojem hloubky a zvyšují kontrast ve zrádných světelných podmínkách. Snáze s nimi též rozeznáte objekty a celkově se díky nim bude zdát okolí jasnější.
Hnědé sluneční brýle položené na stole

Již když si vybíráte sluneční brýle online se dá z jejich popisku obvykle zjistit vše důležité a k tomu ještě něco navíc – třeba že konkrétní model je určený středním až větším typům hlavy / obličeje. Někteří (logicky dražší) výrobci a produkty dokonce nabízí a dodávají rámečků a skel více a vy si je pak sestavíte dle chuti.

Jaké mají moderní sluneční brýle ochranu / krytí čoček?

Čím jsou určité sluneční brýle dražší, tím větší je šance, že mají další speciální krycí vrstvy. Může to zahrnovat ochranu před vodou, povrch proti poškrábání (vyšší odolnost), proti-mlžný (anti-fog) povrch do vlhkých nebo extrémně náročných podmínek (žádná kondenzace tím pádem). 

Zrcadlové krytí je reflexní vrstva nanesená na některé brýle zvenčí a snižuje odlesky tím, že odrazí zpět většinu zde zachyceného světla. Zrcadlové krytí způsobuje, že jsou objekty tmavší, nežli jsou, takže se to musí kompenzovat ideálně světlejšími skly.

Z čeho se u moderních slunečních brýlí vyrábí čočky?

Materiál použitý při výrobě vašich slunečních brýlí ovlivní jejich propustnost a čistotu, váhu, odolnost a cenu:

 • Sklo – nabízí superiorní optickou čistotu a neméně dokonalou odolnost proti poškrábání, nicméně za to zaplatíte větší váhou a velmi vysokou cenou. Také sklo vám po dopadu / ťuknutí o kámen má tendence se zcela rozbít nebo poškodit známým „pavučinovým“ stylem. 
 • Polyuretan – poskytuje mimořádnou odolnost na dopad a fyzické poškození a super je i optická čistota. Navíc je to materiál ohebný a lehký, proto ale poměrně drahý.
 • Polykarbonát - má též výbornou odolnost na dopad a velmi dobrou čistotu. Je levný a lehký, ale více trpí na poškrábání.
 • Akryl – levná alternativa na polykarbonát. Nejlepší je pro brýle, co používáte jen občas a ne setrvale. Má horší vytrvalost dokonce i proti polykarbonátu, je sice stále s poměrně čistým obrazem, ale je tu proti sklu a polykarbonátu přece jen i jisté zkreslení obrazu.

Z čeho jsou se u moderních slunečních brýlí rámečky?

Vybrat si dobrý rámeček u slunečních brýlí je stejně důležité jako optiku, jelikož je to právě on, kdo má hlavní slovo ohledně toho, jak vám bude tento model sedět (komfort, výdrž a bezpečnost posedu). 

 • Kov – dá se snadno upravit a méně překáží ve vašem viditelném poli. Je dražší a vydrží méně jako jiné typy ale a není ani dobrý pro akce s častými impakty. Nezapomínejte ani na to, že se kov může zahřát nepoužitelně tehdy, když je necháte uvnitř rozpáleného auta. Dnes se dá narazit na slitiny hliníku, ocele, titan, … to opět ovlivní jak výdrž, tak i cenu.
 • Nylon – nylon je materiál levný a odolnější jako kov. Některé nylonové rámečky mají i extra odolné verze pro sporty. Tyto rámečky se ale nedají nijak upravit, pokud tedy nemají přímo z výroby 
 • Acetát – tato varianta plastu je populární zejména u vysoce stylových brýlí. Dá se sehnat vícero barevných variací. Nejsou ale tak ohebné a milosrdné proti nárazu. Nejsou proto doporučeny pro vysoce aktivní akce jako je sport.
 • Polymery z ricinového oleje (semena skočce obecného) – jsou lehké, vytrvalé, nejsou založené na naftě a bezpochyby potěší všechny zeleně smýšlející osoby.

Tipy na výběr správných slunečních brýlí

Na závěr ještě pár tipů pro zkoušení nových slunečních brýlí:

 • Rámečky by měly sedět dokonale na vašem nose a uších, ale pocitově nikde nedřít ani nic nepropichovat. 
 • Váha slunečních brýlí by měla být distribuována stejnoměrně mezi ušima a nosem.
 • Rámeček by měl být natolik lehký, aby nedocházelo ke zbytečnému tření v kontaktních bodech. 
 • Vaše obočí by se rámečku nikdy nemělo dotýkat přímo.
 • U brýlí z kovu nebo drátu budete moci upravit jejich posed lehkým zatlačením na rámeček v oblasti mostu nebo spánků.
 • Držátka na nos se dají také trochu ohnout – směrem od sebe nebo k sobě.

Čtenáře dále zajímá