📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Seznam důležitého vybavení pro přežití doma

27. září 2022Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 8 minut

Jste doma a myslíte si, že vám nehrozí nebezpečí? Máte pravdu, ale co když přijde odstávka energií, blackout, či přírodní katastrofa? Víte, jak se zabezpečit? Aby pravidlo můj dům, můj hrad platilo, tak je potřeba znát určitá specifika. Poradíme vám která.

Co je to přežití?

Definice slova přežití je poměrně snadná. Jde o stav nebo skutečnost, kdy prožijete nějakou krizovou nebo nečekanou situaci, ale váš život zůstal uchován a vy tak můžete pokračovat dál.

Krizová situace může přijít kdykoli a její zákeřnost spočívá v nečekaném nástupu. Proto je dobré být připraven na jakoukoli krizovou situaci a vyloučit, případně minimalizovat následné komplikace.

Vezměme si jednoduchý příklad. Současná válečná situace naznačuje, že velká část Evropy, může zůstat bez plynu, který proudí z Ruska. Nejhůř na tom je Česká republika, která na této komoditě je závislá z 98 % a jiného dodavatele, ani jinou alternativou v současné době prostě nemá. I přes ujišťování, že plyn pro domácnosti bude, není na škodu, pokud se připravíme na horší eventualitu. Můžeme taky počítat s tím, že dojde k rozsáhlým výpadkům elektrické sítě. To se ovšem může stát kdykoli. Například při extrémně silné solární bouři.

Tento článek neslouží k tomu, aby strašil obyvatelstvo. Naopak. Slouží jako návod s vychytávkami, jak takovou krizi doma přežít, co je pro to potřeba udělat a jak si uchovat maximální pohodlí. Snadné to rozhodně není, ale nemožné také ne. Pokud chcete vědět, jak na to, pak pokračujte dál.

Adekvátní přístřeší

Stan

Stan: Zdá se vám to bláznivé? Stavět stan přímo doma? Tahle bláznivá myšlenka se stane snadnou realitou, pokud dojde k jakémukoli černému scénáři. Preppeři a podobně zaměření jedinci už to dávno vědí.

Venku je velký mráz, nejsou energie a nemáte alternativní zdroj vytápění? Pak postavení stanu je tou nejlepší volbou. Uvnitř kvalitního stanu, který jinak můžete používat v létě na kemping, se vám bude spát mnohem lépe, než v domě (bytě), který není vytápěný. Budete hlavně v teple, ačkoli je zřejmé, že s pohodlím vlastní postele stan nelze srovnávat.

Spací pytel a karimatka: spací pytel je tím nejlepším pomocníkem, jak udržet v krizi tělesné teplo. Spacák by měl být vhodně kombinovaný s karimatkou. Pakliže zvolíte špatný podklad, tepelné vlastnosti spacího pytle se minimalizují.

Alternativní zdroj vytápění

Pokud máte krbová kamna nebo kamna na uhlí, pak máte v případě odstávky energií téměř vyhráno. Dbejte na dostatek topiva a při troše štěstí se vám krizi podaří přečkat téměř bez úhony.

Pro ostatní, kteří nemají to štěstí a maji topení na plyn nebo elektřinu, můžeme jako alternativní zdroj vytápění doporučit petrolejové ohřívače.

Voda

Není žádnou novinkou, že bez vody přežijeme kratší dobu, než když jsme bez jídla. Vodu lze opatřit různě a můžeme si ji různě upravovat. Vše záleží na tom, jak jsme připraveni na situaci, kdy voda z kohoutku nepoteče. Nezapomínejme, že horký čaj nebo káva dokáže tělo krásně zahřát.

Jednou z možností, jak této věci předejít, je mít uskladněné lahve s balenou vodou pro případ nouze.

A pokud voda dojde? Není potřeba panikařit. Jsou cenově dostupné filtry na vodu, které spolehlivě filtrují naprostou většinu nečistot a taková voda je potom bez problému pitelná. Filtrování je poměrně rychlé a efektivní. Stačí si jen najít vhodný zdroj vody. Při výběru upřednostňujte pohyblivou vodu, nežli stojatou.

Pakliže máte zahrádku, není nic jednoduššího, než odebírat dešťovou vodu ze sudů.

Jídlo

Dehydrované jídlo

Dehydrované jídlo

Dehydrované jídlo

Sušené maso 

Výpadek proudu znamená stopku pra vaši ledničku a mrazničku. Jídlo zůstane čerstvé maximálně několik dní. Záleží také na okolní teplotě.

Nejlépe uděláte, jestliže jídlo, které by se jinak zkazilo, sníte. Čekání na obnovení elektrického připojení by se vám v opačném případě mohlo vymstít.

Některá jídla si samozřejmě můžete uvařit. Hodí se vám tedy:

  • gril
  • lihový vařič
  • dřevěné uhlí
  • plynové lahve a jiné
Doporučené produkty

Češi jsou národem kutilů, proto zapřemýšlejte, jak si udělat improvizovaný zdroj tepla na ohřívání. Návodů jak si zhotovit svůj vlastní gril nebo varnou desku je skutečně dost a můžete si vybírat podle vašich individuálních potřeb.

Současný trend napovídá, že jsou v kurzu mrazem sušená jídla, která potřebují pouze vodu. Neuděláte chybu s klasickou konzervou nebo polévkou v sáčku. Naštěstí výběr, je poměrně rozmanitý, takže v tomhle ohledu nebudete omezeni. Vše záleží na indiviudálních možnostech.

Oblečení

Montérky: v krizi zapomeňte na módu. Na tu bude mít čas až bude po všem. Jak už bylo řečeno, tak Česko je rájem kutilů. Proto najít nějaké montérky určitě nebude problém. Montérky se vám budou hodit pro jakoukoli manuální práci, kdy existuje riziko, že se ušpiníte.

Vrstvení oblečení: nezapomínejte ani na vrstvení oblečení. Což znamená, že je lepší se oblékat ve více vrstvách, kdy jednu vrstvu můžete v případě potřeby svléct a zase obléknout, pokud nastane chladno.

Termoprádlo: nezastupitelné místo má samozřejmě i termoprádlo i termo oblečení.

Pevná obuv: pevná obuv se vždycky hodí. Použijte například turistické boty, nebo pohorky a pracovní boty. Důležité je, aby noha měla oporu při jakékoli práci nebo při přesunech.

Pracovní rukavice: mějte doma připravený alespoň jeden pár pracovních rukavic.

Zdravotnické vybavení

Lékárnička

Lékárnička

Lékárnička: je to smutné, ale většina lékárniček na trhu jsou shlukem náplastí. Lékárnička by měla být v každé domácnosti. Nešetřete a kupte například ke klasické lékárničce i lékárničku pro taktické účely.

Léky proti bolesti: s léky na bolest nikdy nic nezkazíte. Pozor však na expiraci. Své zásoby pečlivě kontrolujte a obměňujte.

Širokospektrální antibiotika: poraďte se svým lékařem a nechte si předepsat antibiotika, které působí na nejširší spektrum onemocnění.

Dezinfekce: dezinfekce je základ. Mějte dostatečné množstvé dezinfekce a kontrolujte její datum spotřeby.

Zdroj světla

Vybavte se dostatečným počtem předmětů určených k svícení, které jsou k nezaplacení.

Co se vyplatí mít doma?

  • baterky
  • čelovky
  • led světlomety
  • powerbanky
  • alternativní zdroje energie
  • svíčky, kahany, lampy na petrolej

Závěr

Štěstí přeje připraveným. V tomto článku bylo vyjmenováno poměrně dost položek, ale je téměř jisté, že většinu položek v domácnostech najdeme. O tom, jestli si dokoupíte ty, které vám schází, už tenhle článek nepojednává. Přejeme vám však, aby z výše jmenovaného nebylo potřeba použít vůbec nic.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny