Cílem vaším někde v přírodě (anebo poblíž civilizace) i dnešního článku bude postavit kemp, jenž reflektuje organizaci a komfort vašeho domácího útočiště.
Vyrazit s autem do jistého kempu nebo si z nějakého slušného místa s potenciálem vlastní kemp udělat, to je aktivita, jenž jako dovolená určitě sedne všem věkovým skupinám. Shodnout se ale na ideálním cíli výletu asi bude trochu problém u všech lidí výpravy, na druhou stranu ale, bude to o to větší zážitek… Hlavně pro děti.
Dosažení tohoto cíle bude do značné míry záviset na:
Čím více organizace do daného místa totiž zajistíte, tím hladší a komfortnější zážitek to po všechny zúčastněné i bude.
Co se týče tohoto faktoru, tak máte na výběr mnoho věcí tehdy, když jedete kempovat s autem. Abyste to ale udrželi trochu pod dohledem, začněte nejdříve u umístění, rozložení a terénu daného místa, dále samotném přístřeší, nábytku a pak u světla.
Vytiskněte si odněkud (patrně z internetu nebo sepište s rodinou) seznam věcí, jenž zajistí, že nic klíčového nenecháte doma:
Prověřte a důkladně prozkoumejte vybavení, jenž dlouho leželo ve sklepu/šatně. Je lépe, když najdete chybějící část vybavení u nějaké sady dopředu, nežli až při kempování. Tak třeba pro příklad – podívejte se dovnitř obalu na stan a zkontrolujte, jestli jsou zde všechny kolíky. A co vaše příbory a nádobí? A doplnili jste do lékárničky již použité věci při minulém výletu?
Berete ratolesti? Tak jim dejte každému pytel vlastní barvy (rozdílné logicky), ať je použijí na své hračky a osobní věci. Vychovávejte je již nyní k tomu, aby si své věci vždy dávaly na jedno místo a jak důležité je nic neztratit. Když jim dáte jen jeden pytel/tašku, tak omezíte počet věcí na rozumné maximum. Více opravdu netřeba a aspoň se zamyslí nad prioritami, co více potřebují.
Zařaďte děti do prací s přípravami na cestu. Vytvořte jim/vytvořte spolu seznam, jenž jim dejte i s jedním pytlem / batohem / taškou a zeptejte se, jak jim vyhovuje a pak jim naznačte, že bude nutné to vše sbalit přesně den dopředu. Buďte v této věci motivačním příkladem („Jé jak já nesnáším balení!“ z vaší strany asi nebude to pravé dovolenkové…).
Vytvořte stále kompletní sady na různé výlety. Klíčem k dobré organizaci pro některé rodiny se ukázalo být vytvořit zavazadla, jenž jsou naplněná dle svého barevného kódu věcmi dle známého / na nich přilepeného seznamu. Někdo třeba každý květen vytvoří zelenou tašku jen pro jídlo a dá sem talíře, pánve, ručníky, příbory, sirky, houbičky, … A další podobné věci, jenž pak vždy před každým výletem vezme a jede.
Když kempujete za pomoci auta, tak si vše rozdělte přehledně. Myslete na věci, jaké budou potřeba z domu a pak je zorganizujte jakoby do „vlastních místností“ každou. Kempová krabice by měla mít třeba jen věci do kempu. Pro ložnici to zase bude chtít spací pytel, snad i polštářek, matrace, spací podložku, … A když zde zbude místo, tak klidně i nějaké ty šaty. Vezměte si i suché plastové pytle pro věci, jenž snadno zvlhnou.
Balte se strategicky. Tak třeba, zdroje světla (čelovky a svítilny), stan, věci proti dešti, izolace, repelent na hmyz a podobné věci by neměly být nikdy příliš hluboko a naopak měly by být lehce dostupné. Tím lépe odoláte nepříjemným překvapením.
Být mimo civilizaci má své výhody i nevýhody. Pokud jste podobný typ výletu ještě neabsolvovali nikdy, pak s ním určitě nic nepokazíte. Poprvé ale raději pro cesty sólo volte ideálně místa, kde není nijak mnoho nebezpečné zvěře, hadů, hmyzu a podobných tvorů
Vybalte se systematicky. Stejně tak jako bylo nutné sbalit se strategicky, je nyní nutné i systematicky se vybalit. Nejdříve určitě přijde ke slovu přístřeší. Vyberte pro něj proto dobré umístění (ploché, bez vegetace, bez větru a s odvodem vody pryč, respektive něco, co k tomu má nejblíže s případným minimálním úsilím). Zde pak stan promptně vztyčte.
Držte důležité věci stále po ruce. Co nejdříve, jak dorazíte do kempu, tak si dejte do kapes věci, jaké k jeho stavbě budete prakticky neustále potřebovat a nikdy je neodkládejte: možná to bude právě ve vašem případě multi-tool, nůž, sekerka, … Bude se to dost lišit dle místa, velikosti stanu, roční doby, … Určitě byste měli mít po ruce vždy i světlo. A též pro každého obstarejte hned vzápětí sadu proti dešti. Jsou potřeba i suché věci a teplejší oblečení pro večer. Možná přijde ke slovu i repelent. Když tyto věci potřebujete, tak to bývá obvykle co nejrychleji a pro celou rodinu.
Věci zde udělejte maximálně předvídatelné. Pro důležité věci přidělte konkrétní lokace. Tak třeba: „lžičky, vidličky a nože jsou v tom modrém pytlíku co visí tamhle“ či snad „Svítilny jsou v zeleném pytlíku“. Když věci budou v tomto duchu pokaždé, jen tím posílíte svoji organizovanost kempu.
Praktikujte v kempu ohleduplnost. Upozorněte své kolegy, že vždycky musí vracet určité věci na své místo proto, aby je mohl najít i zbytek klanu (a dejte k lepšímu nějakou směšnou historku, kdy někdo z vás dříve něco pěkně zapomněl). Pokud jste v této věci extra vynalézaví, tak vytvořte seznam v nepromokavém obalu kde co je a ten pověste před stan / u stolu, … Musí to být něco zřejmého, ne 100 m za kempem do kopce.
Držte všechny orientované. Ujistěte, že veškeří lidé z vaší sestavy (a speciálně děti a starší) si pamatují dobře, kde je jejich místo v kempu. Pomozte jim jednoduše věci zapamatovat za využití nějaké zjevné pomůcky: „Jsme čtyři místa vlevo od té jediné reklamní cedule zde!“. Můžete to i napsat na karty a dát každému potřebnému jeden kus. Když už si nevzpomenou na konkrétní fakt, třeba si vzpomenou, že to mají v kapse napsáno?
Pověřte někoho držením všech klíčů. Abyste zabránili tomu, že se někde omylem zamknete mimo auto bez klíče k nastartování, tak jeden dospělý by se vždy měl ujmout této odpovědnosti a vždy držet pečlivě klíče k autu, i jiné případně. Když máte více lidí v kempu, neuškodí vzít stejné extra, ať se máte jak dostat do auta, když je někdo ztratí anebo zkrátka potřebujete, aby měl někdo v nouzi rychle přístup k autu. Mějte klíče v bezpečnostní kapsičce, ať se vám neztratí ve stanu nebo se nepropadnou někam mezi nepořádek na dně batohu.
Mějte vodu ve vašich kontejnerech a nádobách, když dorazíte na místo. Může se totiž stát, že budete čekat na někoho až vám odemkne studnu, místo má k vodě daleko, apod. Určitě by se zde měl u soudku / plastového pytle nacházet i kohoutek. A čím větší bude jeho obejm, tím lépe.
Nikdy nenechávejte jídlo bez dozoru. Medvědi a mývalové jsou rychlí. A stejně tak mohou něco poškodit i srnky. Určitě není dobrý nápad dát na stůl pro rodinu královský švédský stůl a pak jít shánět rodinu. A když se vrátíte, jste rádi za zbytky. Zvířata venku nijak nezajímáte, pouze tím, že máte jídlo (hodně jídla!), tak některé může změnit názor ohledně návštěvy a počká si na klidný moment. Své jídlo musíte ideálně držet v uzavřených kontejnerech nebo pod přísným dohledem. Medvědi vám klidně zničí auto jen kvůli tomu, aby se dostali k obalu vypadlému z odpadu. Cokoliv kryjící pachy je perfektní.
Vezměte dostatek světel. Každá osoba v kempu by měla dostat čelovku. Můžete pomoci s organizovaností jejich barevným označením opět. Děti mají rády vlastní zdroj světla. Čelovka pro děti je také ideální v tom, že je prakticky nemožné je vytrousit / ztratit z popruhu na krku na rozdíl od kapsy, kde mají možná obyčejnou svítilnu. Ještě před tím ale, nežli se setmí, tak nastavte pevná pravidla v této věci. V první řadě to samozřejmě bude žádné svícení do očí jiným osobám.
Nechte všechny udělat svůj díl při stavbě přístřeší. Řada rodičů ke svému velkému překvapení zjistila, že když nechají děti najít místo pro stan, kuchyni, sklad atd., tak že mají větší tendence smýšlet pak i o stanu jako o svém vlastním outdoorovém bunkru a jsou pak lepší v organizovanosti a vracení věcí zpět u „svého“ místa.
Vezměte si ty správné nástroje. Jelikož asi budete spát v kempu na zemi na nafukovacích matracích všech forem, tak určitě vám stavbu zbylé části kempu více usnadní fakt, že nebudete muset nafukovat čtyři matrace. Nějaká pumpa dedikovaná je super, jen si ale člověk musí dát pozor na pře-fouknutí…
Nebojte se improvizovat. Někdo třeba má rád běžné plastové kbelíky po pracím prášku. Dá se v nich v suchu něco nosit, děti si vyhrají s hrady, jsou užitečné i jako koš / odpad pro zbytky jídla, no a když přijde na věc, dá se na nich kdykoliv spočinout a sedět. Také se dobře stohují, takže šetří místo.
Buďte praktičtí. Když potřebujete kupříkladu rychle pověsit papírové ubrousky, lze k tomu využít kus drátu, co zde někdo zapomněl před vámi na zemi. Což nás přivádí k další důležité věci - cokoliv, co může být odneseno a zničeno živly, by mělo být chráněno a upevněné na místě i s obalem mimochodem.
Do čím větší dálky se chystáte, tím důkladnější kontrolou by měl projít i váš plechový člen domácnosti. Je škoda odpískat dlouho připravovaný a důkladně promýšlený výlet jen kvůli nějaké nevyměněné hlouposti za pár korun.
Adaptujte se s veselostí. Vaše prostředí je nové a vaše celoroční rutiny z domova zcela bezpochyby utrpí za těchto podmínek nejeden šrám. Poprvé je to šok („WC není přes chodbu, ale přes náměstí ze stanů!“), ale jak jde čas, tak se vše stane lepší a lepší. Čím mladší člověk je, tím snáze se obvykle adaptuje. Žít v podmínkách trochu horších jako doma je koneckonců jedno z největších lákadel podobných akcí a dokonalé podhoubí pro neuvěřitelné domácí historky!
Udržujte věci a místo uklizené. Kdykoliv máte šanci, tak zameťte stan i okolí od zbytků jídla, pilin, … Obecně platí, že kdykoliv nastane ta šance, tak začněte uklízet, takže se čistě nejen cítíte, ale hned i i vidíte výsledek. Má to ale i praktickou část a stránku – jedině tak totiž minimalizujte poškození podlahy ve stanu.
Držte své jídlo a nápoje ideálně ve dvou oddělených mini-ledničkách. Pointa je, že právě nápoje jsou otevírány obvykle výrazně častěji, což potenciálně zbytečně o celé dny může snížit trvanlivost vašeho mraženého jídla.
Dodejte věcem a místům domácký pocit. Dá se zde dát rohožka před dveře pro špetku domáckého i praktického dojmu. Trvejte na sundávání bot vevnitř. A když místo nemá sprchu, dá se vytvořit improvizovaně ze strategicky propíchaného pytle na odpadky + celty okolo sprchový kout. Někdo dává na zem i kameny, písek, jehličí zvenčí. Každý táborník ale bude též potřebovat něco pohodlného na přezutí. A mít v kapse u stěny stanu / u dveří záložní svítilnu také ničemu neuškodí… Někdo spí i ve stanu zásadně v hamace. Dát na / nad každou postel chemické světlo je praktické, jelikož si je v noci nespletete a stejně potřebujete nějak v noci svítit, je to určitě lepší jako budit zbytek klanu čelovkami.
Oddělte chladící jednotky od všech potenciálních absorbentů. Člověk totiž nikdy neví, kdy mu upadne jeho kohoutek / bude uražen v noci omylem kohoutek a vylije se z nich chladící kapalina / ledová voda.