📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co by měl každý lovec vědět o své svítilně, čelovce a lucerně?

6. října 2022Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 7 minut

Kapesní nebo také přenosné svítilny, lidově baterky, jsou tu s námi už přibližně od konce 19. století, kdy s nimi přišel vynálezce jménem Joshua Lionel Cowen z American Eveready Battery Company. Od té doby se i v tomto segmentu přirozeně mnohé změnilo.

Stručná historie kapesních svítilen

Do konce 19. století si člověk potmě mimo domov mohl posvítit tak maximálně petrolejovou lampou, ještě dříve zapálenou (například lojovou) loučí. Což sice zní romanticky, ale je to také nebezpečné. Anebo si mohl zapálit klasický táborák, jenže ten je statický a na lov si ho s sebou zkrátka nevezmete.

Jedna z typů kapesních svítilen

Na československém trhu bylo za socialismu k dispozici jen pár modelů, neboť i zde platilo, že všichni měli stejně. Příliš mnoho jste toho tedy na výběr neměli. Následovala 90. léta, která sice přinesla trochu větší výběr, ale zdroj světla byl stále stejný – a sice drobná žárovička s 10mm závitem s napětím 2,5 až 12 V, která ale příliš velkou životnost neměla. Světelný výkon wolframových vakuových žároviček byl cca 10 lm/W a baterky, které jimi byly vybaveny, měly stále relativně značnou spotřebu.

Doporučené produkty

K určité změně došlo o něco později, kdy klasické žárovky začaly nahrazovat ty halogenové. U těch byla účinnost asi dvojnásobná. No a jen relativně nedávno se začala prosazovat další inovace, a sice LED žárovky, které mají velmi vysokou účinnost. Respektive mnohem vyšší než klasické žárovky, které známe z minulosti. Ty jsou totiž spíše než světelným zdrojem zdrojem tepelným. Jen 1 % dodané energie se totiž promění na světlo, 99 % na teplo. U LED žárovek by to mělo být cca 13 % versus 87 %.

Lucerna kterou se svítilo kdysi ale furt se dá svítit i teď

Vývoj na americkém trhu

Ve Spojených státech, respektive anglosaském světě, se baterky vyvíjely trochu jinak než u nás. Kromě klasických plastových svítilen zde byly k dispozici větší hranaté svítilny se šestivoltovou baterií a využít se dala i legendární plynová lucerna značky Coleman. Tak tomu bylo do konce 80. let.

Jednou z novinek, které změnily americký trh, byl model MityLite od společnosti Pelican Products, který běžel na dvě mikrotužkové (AAA) baterie a byl překvapivě vodotěsný. Následně, roku 1988, se na trh dostaly i baterky značky SureFire, které byly poháněné lithiovými bateriemi, byly kovové, měly větší svítivost než všechny do té doby dostupné alternativy a už na první pohled vypadaly jako vojenská výbava.

Dnešní taktické kapesní svítilny

Dnešní taktické kapesní svítilny nabízejí zcela jiný komfort než starší a tradičnější baterky. Například jsou odolnější, protože jsou povětšinou vyrobeny z kovu. Zároveň dobře vypadají, což ale není jejich zásadní přednost – ostatně každý má jiný vkus. Důležitější je, že bývají odolné vůči pádu, povětrnostním vlivům a korozi.

Taktická kapesní svítilna

Co se týče svítivosti, nabízí většina dostupných modelů minimálně 200 lumenů. Představte si, že by klasická žárovička s 10mm závitem musela být minimálně dvacetiwattová, aby jim stačila. Díky vysoké svítivosti s nimi můžete jasně vidět i vzdálenější předměty – a to na vzdálenost i více než stovky metrů.

Výhody LED žárovek

O jedné výhodě LED žárovek v porovnání s těmi klasickými jsme si už něco řekli, ale ta rozhodně není jediná. K těm dalším patří neporovnatelně vyšší životnost, uvádí se až 25násobek životnosti žárovky. A vzhledem k tomu, že žárovka většinou praskne zhruba do roka, měl by vám LED světelný zdroj ve vaší kapesní svítilně vydržet asi čtvrtstoletí. Což přirozeně ukáže až čas…

Volte lithiové baterie

Další výhodou moderních LED svítilen oproti tradičním baterkám je přechod na jiné zdroje energie. Klasické tužkové baterie oproti těm dnešním lithiovým nedokážou udržet tolik energie a navíc pokud nejsou nabíjecí, můžete je využít jednou a potom vyhodit, což zároveň není úplně ekologické řešení. Lithio-ionové baterie jsou sice dražší, ale současně se samy prakticky nevybíjejí, a tak při ukládání energie do nich v průběhu měsíců nepřicházíte téměř o žádnou kapacitu.

A co čelovky?

Co se týče čelovek, jsou lovci přirozeně jednou z hlavních skupin zákazníků. Vždyť jejich činnost – ať už práce či koníček – probíhá hlavně potmě. Naštěstí jsou možnosti v této oblasti prakticky neomezené. Výhodou čelovek je především fakt, že při lovu můžete mít volné obě ruce a přesto mít kdykoliv dost světla. Čelovky jsou malé a lehké a navíc dokážou osvětlovat přesně ta místa, na která se právě díváte.

Mnohé modely jsou vybaveny několika úrovněmi bodového světla a také několika úrovněmi reflektorového světla a vybrat si tak můžete mezi úzkým a širokým paprskem v různých intenzitách dle aktuálních potřeb. Bývají odolné vůči vodě, pádu a prachu a tak mohou být skutečně dokonalým společníkem do terénu.

Lucernová světla jsou stále oblíbená

Stále oblíbené jsou i světla ve tvaru lucerny, která můžete postavit na zem, zavěsit na háček nebo prostě držet v ruce. Jsou víceúčelová a i lovci ocení to, že často svítí ve všech směrech, například když potřebují dostatek světla při přípravě místa k nocování. Případně pro sbalení po spánku hodně brzy ráno. Některé lucerny jsou dokonce dodávány s difuzérem, který dokáže ztlumit vydávané světlo a tak zajistit nenápadnost nositele při lovu zvěře.

Z dalších speciálních druhů světel je možné jmenovat ta, která se připevňují na okraj čepice nebo už jsou v něm dokonce zabudovaná, případně světla, která lze upevnit na lovecké boty, například model Bootlamps od Sneaky Hunters.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá