📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vyrobit improvizovaný filtr na vodu a co od něj očekávat

3. června 2021Rady a tipyBarbora ŠtěpánkováDoba čtení 10 minut

Jednou z nejzákladnějších potřeb k tomu, aby byl člověk schopen přežít, je i mimo jiné voda. Pokud jí lidské tělo nemá dostatek, dojde k dehydrataci našeho organismu, což může vést i k úmrtí. Vodu k přežití tedy nutně potřebujeme, to je celkem jasné. Může se však stát, že se zrovna ocitnete v situaci, kdy budete potřebovat využít přírodního zdroje vody, protože vám právě došly vaše zásoby. Když už se vám podaří vodu nalézt, tak si ale nejste tak úplně jistí tímto zdrojem vody a v tu chvíli je namístě nalezenou vodu přefiltrovat. Pokud ve své výbavě zrovna nemáte některý ze zakoupených filtrů, tak nemusíte vůbec zoufat. Dají se totiž vyrobit i přírodní filtry na čištění vody. Jak a z čeho si můžete takový filtr na vodu vyrobit?

Nabírání přírodní vody
O značce
Katadyn®
Švýcarská značka vodních filtrů Katadyn je špičkou ve svém oboru. Ceny filtrů jsou možná vyšší, než bychom čekali, ale nezapomeňme, že kupujeme kvalitu a jistotu.

Jak poznat, že začínám být dehydratován?

Pokud začnete u sebe, nebo třeba ostatních členů výpravy pozorovat tyto příznaky, pak zbystřete, protože je nutné doplnit tekutiny, aby nedošlo k selhání vašeho organismu.

  • suchá ústa, pocit žízně, lepicí se rty a jazyk na patro
  • suchá kůže a bolest hlavy
  • únava a malátnost
  • tmavá moč a zácpa

Tyto příznaky rozhodně nepodceňujte a hledejte co nejrychleji nějaký zdroj vody, která je již v tuto chvíli pro vaše tělo a přežití nezbytně nutná! Až se vám zdroj podaří najít, rozmyslete si, jak jí přefiltrujete, protože v tuto chvíli zcela určitě nepotřebujete dostat do těla ještě nějaké další škodliviny a bakterie, které by mohly váš zdravotní stav ještě více zhoršit.

Vyčištění vody je důležité

Někdo může brát přefiltrování vody na lehkou váhu. Možná si říkáte, co by se vám asi tak mohlo přihodit, pokud se napijete z toho potůčku, který nevypadá nějak znečištěně. Jenže ve vodě se mohou vyskytovat bakterie a nečistoty, které nemusejí být pouhým okem vůbec viditelné, ale vaše tělo při kontaktu s nimi nebude reagovat úplně příjemným způsobem. V tom nejhorším případě, když už vašemu organismu hrozí dehydratace a do toho přijde nějaké zvracení a průjem, které opět ovlivní ztrátu tekutin ve vašem těle, pak se skutečně můžete dostat i do ohrožení vašeho života. Bakterie a škodliviny se do vody mohou dostat různými způsoby, například fekálním znečištěním, či vypuštěním nějakých chemikálií. Takže věřte, že filtrace vody, ačkoliv se na první pohled může zdát nezávadná, je skutečně pro přežití důležitá. V některých méně rozvojových oblastech nemusí být dokonce bezpečná ani kohoutková voda, na což je potřeba dávat také pozor, protože zvyklost z domova vzít sklenici, natočit vodu a vypít se vám může ošklivě vymstít. V tom nejlepším případě minimálně strávíte pár dní společně se záchodovou mísou.

Využijte přírodních zdrojů

K pročištění vaší nalezené vody vám skvěle poslouží i přírodní zdroje. Stačí se poohlédnout kolem sebe, těch možnosti je spousta. Tady je pár tipů, co všechno můžete využít k výrobě filtru.

Uhlí

Pokud máte možnost rozdělat si oheň, myslete zavčas na to, že následné uhlíky, které v ohništi vzniknou, se vám budou náramně hodit jako jedna ze součástí vašeho improvizovaného filtru na vodu. Díky tomu, že je uhlí pórovité, pomůže vám zachytit dokonce i některé bakterie, které se ve znečištěné vodě mohou vyskytovat. U tohoto zdroje je ale potřeba opravdu myslet hodně dopředu, protože nějakou chvíli bude trvat, než se ze dřeva uhlíky stanou. Rozdělejte si tedy oheň včas, dokud ještě nějaké zásoby pitné vody máte.

Ohořelé dřevo z kterého je náhle uhlí

Mech, písek a kamení

Ano, i mech se může stát nedílnou součástí improvizovaného filtru na vodu. Použití mechu k přefiltrování vody vám pomůže vodu zbavit těch drobnějších nečistot. Písek a kamení zase znečištěnou vodu zbaví těch větších nečistot, které se ve vodě vyskytují. Díky těmto přírodním zdrojům vodu dokážete vyfiltrovat od těch větších nečistot a bakterií. Nespoléhejte však na stoprocentní čistotu vody. Po takové filtraci je vždy nejlepší vodu ještě převařit. Pokud vaříte vodu nejméně po dobu jedné minuty, pak varem spolehlivě zničíte veškeré škodlivé látky a bakterie, které se mohou ve vodě vyskytovat.

Sestavení vrstveného filtru

Použít můžete nějaký sáček nebo vak, v úplné nouzi, pokud u sebe nic takového nemáte, poslouží i kus dutého dřeva. Nyní začnete vrstvit nejprve mech, poté písek, kamení, uhlí a několikrát toto vrstvení zopakujete. Na konci vaku uvažte co nejmenší otvor, kterým bude přefiltrovaná voda vytékat ven. Jedná se o nejvyužívanější improvizovaný filtrační systém, asi proto, že dostupnost těchto filtračních materiálů je v přírodě celkem běžná.

Filtrování přes látku

Kus látky má po ruce většinou každý z nás. K tomuto filtru budete potřebovat nějakou nádobu, do které budete vodu přes látku filtrovat. Ideálně pak několik kusů látky, které položíte přes otvor nádoby a vodu přes látku, která slouží jako filtr, jednoduše přelijete. U této filtrace se však spolehněte na to, že voda bude pročištěna pouze od hrubých nečistot a je nutné vodu i převařit. V tomto případě se jedná o opravdu nouzový filtr.

Filtrování vody odstátím

Jako další možnost k filtraci vody můžete také vodu nechat odstát. Počítejte však, že voda musí stát alespoň 12 hodin a rozhodně se touto metodou nezbavíte případných virů, či bakterií. Nečistoty, které voda obsahuje se usadí na dně nádoby a vy následně odstátou vodu pomalu přelijete do čisté nádoby tak, abyste nečistoty, které se usadily na dně původní nádoby, nepřelili společně s odstátou vodou. Opět je nutné vodu nechat projít varem.

Filtrace přes větev

Vyrobit si také můžete filtr, který se bude skládat z větve stromu a hadičky. Na takový filtr budete potřebovat ideálně větvičku zbavenou kůry, přibližně 5 centimetrů dlouhou, na šířku by mohla mít něco okolo tří centimetrů. Dále nějakou plastovou hadičku, nebo cokoliv těsného, co budete moci připevnit na kousek větve. Teď už jen bude stačit lít vodu po malých dávkách, která má být určena k přefiltrování přes kousek dřívka a čistou vodu zachytávat do nádoby. Tento způsob filtrace je sice pomalejší, ale bylo dokonce vědecky dokázáno, že takto sestrojený improvizovaný filtr vám dokáže vodu spolehlivě zbavit až 99 procent bakterií a nečistot.

Další tip na získání pitné vody

Vodu můžete získat v těch nejkrajnějších situacích i pomocí odpařování. Pokud se tedy nacházíte v přímořské oblasti a došly vám zásoby, můžete trochu pitné vody získat odpařením vody mořské, tedy slané, která je jinak k pití nevhodná. Bohužel je tento proces celkem zdlouhavý a vyžaduje si několik hodin slunečního svitu. Ovšem pokud jde o život, je každá rada drahá.

Dehydratace je prostě prevít a pokud se vám nějakým způsobem poštěstí prodloužit si pobyt uprostřed divočiny, daleko od civilizace a zásob pitné vody, pak mohou být tyto rady opravdu cenné. Pokud máte tu možnost, nejlepší metodou je vždy převaření vody i po provedení některých filtrací. Převaření vás totiž spolehlivě zbaví veškerých virů a bakterií, které se ve vodě mohou vyskytovat. Ulehčit si veškerou tuto práci samozřejmě můžete tím, že si pořídíte přímo filtr na vodu, který je pro filtraci znečištěné vody přímo vyroben a spolehnout se na něj tak můžete s větší jistotou. Dokonce si ho po přečtení tohoto článku můžete objednat v našem e-shopu. Každopádně nikdy nevíte, kdy se vám může hodit znát postupy na sestavení některých improvizovaných filtrů a věřím, že v divočině žízní nezemřete.

Čtenáře dále zajímá