📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

6 legendárních a inovativních maskovacích vzorů

15. srpna 2023Rady a tipyRadek MládekDoba čtení 3 minuty

Zajímáte se o legendární vzory, jako je Flecktarn, Multicam či Woodland? Nebo jste naopak fanoušky nových a inovativních vzorů, kterými jsou například Kryptek, PenCott, Concamo či MAD21? V obou případech jste tu správně. Pojďte se společně s námi začíst do historie a zajímavostí v oblasti kamufláže.

3 nejrozšířenější vzory

Mezi tři nejrozšířenější vzory jsme zařadili Flecktarn, Multicam a Woodland. Tyto vzory spojuje například to, že si získaly zástupy příznivců, ale i zarytých odpůrců. Jedná se tak o jedny z nejoblíbenějších, ale i nejnenáviděnějších vzorů v historii.

Flecktarn

Flecktarn je jedním z nejdostupnějších a nejrozšířenějších maskovacích vzorů na evropském trhu. Tento na svou dobu inovativní vzor byl oficiálně představen roku 1976 a definitivně schválen až o 13 let později. 

Někteří historici tvrdí, že Flecktarn má svůj původ ve vzoru Erbsenmuster (hrách), který používaly jednotky SS ve druhé světové válce. Pro toto tvrzení ale neexistuje téměř žádný důkaz.

Původní verze Flecktarnu se skládá z následujících pěti barev

 • černá,
 • červenohnědá,
 • tmavě olivová,
 • středně sytá olivová,
 • mechově zelená.

Vznikly ale i další verze, které se liší právě počtem barev. Můžete se tak setkat s tří, čtyř i šestibarevným provedením. Kromě toho se vzor dočkal i své pouštní adaptace. Tzv. Tropentarn spatřil světlo světa v roce 1993 a kombinuje v sobě olivovou, červenohnědou a žlutohnědou barvu. 

Tím ale modifikace vzoru rozhodně neskončila. Nové verze Flecktarnu, které se odlišovaly barevným provedením a počtem barev, představilo například Dánsko, Belgie, Čína či Polsko.

Maskovací vzor Flecktarn

Slovo „Flecktarn“ pochází z německých slov „Fleck“ (bod, tečka, kolečko, puntík, …) a „Tarnung“ (kamufláž).

Multicam

Multicam je, podobně jako Flecktarn, široce rozšířený vzor, který můžete využít v téměř libovolném prostředí a při různých ročních obdobích. Poprvé byl představen roku 2002 americkou společností Crye Precision a téměř ihned si získal velkou řadu příznivců, ale i kritiků.

Multicam v sobě kombinuje širokou paletu barev od krémové, olivové, světle zelené až po tmavě hnědou. Díky tomu se jeho vzhled může měnit z dominantní zelené na dominantní hnědou a menší tvary poté lépe rozbíjejí větší plochy pozadí.

Existují čtyři základní verze:

 • ALPINE (verze pro zasněžené oblasti),
 • ARID (pouští verze pro oblasti skládající se z písku a kamenů),
 • BLACK (verze pro policisty, která našla uplatnění i při nočních akcích),
 • TROPIC (tropická verze pro oblasti s hustou vegetací).

Všechny čtyři verze jsou navržené tak, aby se daly bez problémů kombinovat se základní verzí Multicamu, i když u verze ALPINE to může být trochu sporné. Velkou oblibu vzoru dokládá i široké množství adaptací a novějších variant. Svou originální verzi má například Maďarsko, Portugalsko, Rumunsko, Rusko či Nový Zéland.

Maskovací vzor Multicam

Maskovací vzorek MultiCam® byl vyvinut k tomu, aby co nejefektivněji eliminoval vizuální i near-IR signaturu.

TIP: Více informací o maskovacích vzorech se dozvíte v našem slovníku pojmů, který pravidelně doplňujeme.

Woodland

Woodland byl zaveden do výstroje americké armády roku 1981, ve které působil až do roku 2000, kdy došlo k jeho nahrazení. Úplně první složkou armády, která vzor zařadila do své výstroje, byla Americká námořní pěchota. Hojně je tento vzor vidět i na fotkách z války v Sýrii, Iráku či Afghánistánu. 

Jedná se o vysoce kontrastní a rušivý vzor, který se skládá ze čtyř základních barev:

 • zelená,
 • hnědá,
 • písková,
 • černá.

Woodland našel v armádě Spojených států široké spektrum využití, osvědčil se u pěchoty, námořnictva, státní obrany, letců i mariňáků. Do dnešní doby zůstává široce rozšířený ve více než 50 zemích světa, můžete se také setkat s řadou napodobenin a kopií, které tento vzor imitují.

Maskovací vzor Woodland

Maskovací vzor Woodland je jedním z nejčastěji kopírovaných a duplikovaných typů a je používán řadou armád a jednotek po celém světě.

3 inovativní vzory

Zde se zaměříme na maskovací vzory Kryptek, PenCott a Concamo.

Kryptek

Kryptek je novodobá kamufláž, která zatím nebyla zařazena do výzbroje žádné armády. Vzor je dílem skupiny zaměstnanců Americké armády a členů speciálních jednotek, kteří se zaměřili na navržení ideálního vzoru pro lov a pobyt v přírodě

Kamufláž je originální především svou kombinací barev a tvarů, které mimořádně efektivně rozbíjejí siluetu. Široké množství barevných provedení vám poskytne perfektní maskování pro řadu rozdílných prostředí.

Známá jsou především tato provedení:

 • BANSHEE (verze pro podzimní barvy),
 • ALTITUDE (verze pro extrémní a rychle se měnící podmínky - alpská prostředí),
 • HIGHLANDER (verze pro sušší a méně zalesněné oblasti),
 • NOMAD (verze pro pouštní podmínky),
 • RAID (verze pro použití ve městě),
 • TYPHON (verze noční kamufláže, například pro zásahové jednotky),
 • WRAITH (YETI) (verze určená pro použití v zasněžených oblastech).

Kryptek je v dnešní době nedílnou součástí řady čepic, stanů, blůz či dalšího doplňkového vybavení, které vám usnadní pobyt v přírodě a zajistí maximální potěšení nejen při lovu.

PenCott

PenCott je mimořádně pokročilá verze kamufláží, která je dílem dlouholetého nezávislého vědeckého výzkumu a vývoje společnosti Dom Hyde ve Velké Británii. Vzor je zajímavý především tím, že vychází ze čtyř odlišných oblastí, které se vývojáři pokoušeli skloubit. 

Svou pozornost zaměřili na:

 • přirozené maskování zvířat,
 • účinné historické a současné vzory,
 • nejnovější možnosti potisku,
 • tvarovou psychologii (jak lidé vnímají barvy, tvary, textury).

Výsledkem výzkumu je vysoce účinný kamuflážní vzor s mimořádně rušivými maskovacími vlastnosti. PenCott je využíván širokou škálou uživatelů od speciálních jednotek přes pořádkové složky až po hráče airsoftu.

Výrobce nabízí celkem 8 typů kamufláže:

 • GreenZone (pro mírný, polotropický a tropický terén),
 • BadLands (pro suchý, polosuchý a křovinatý terén),
 • SandStorm (pro suchý, neúrodný a pouštní terén),
 • MetroPolis (pro použití ve městech),
 • SnowDrift (pro použití ve sněhu),
 • LeatherNeck (pro prostředí severní Ameriky),
 • DevilDog (pro prostředí náhorních planin, polopouští a křovinatých porostů).

Concamo

Concamo je unikátní maskovací vzor složený ze 25 navzájem se prolínajících vrstev. Tyto vrstvy mají za úkol vytvořit optickou iluzi. Vytvořená iluze pak zahltí i oko zkušeného pozorovatele, který tak maskovaného člověka zcela přehlédne. Výzkumu maskovacího vzoru Concamo se v roce 1992 ujal bývalý člen Commandos Matthias Bürgin a dokončil ho o necelých 25 let později.

Tři základní provedení:

 • Concamo Brown vhodný pro evropské a severoevropské podzimní a zimní lesy).

Maskovací vzor Concamo znamenal průlom ve světě kamufláží a je považován za jeden z nejlepších vzorů na světě. Poprvé přesouvá pozornost od dokonalého splynutí s okolím k myšlence zahlcení pozorovatele, jehož mozek nedokáže optickou iluzi prohlédnout.

Nás samotné kamufláž Concamo okouzlila natolik, že v naší nabídce můžete najít řadu výrobků využívajích tyto mimořádně efektivní maskovací prvky. Jedná se například o maskovací plachty, sítě, ponča a další produkty společnosti Ghosthood.

TIP: Přečtěte si náš článek, který se vzoru Concamo věnuje podrobněji.

Nový český vzor na dohled?

Na začátku minulého roku došlo k představení nového potenciálního vzoru pro Armádu České republiky, který by mohl ukončit dlouhou éru působení maskáčů vz. 95. Nový vzor nese označení MAD21 a díky víceúčelovému potisku by měl zajistit efektivní krytí nejen v přírodě, ale i v obydlených oblastech.

MAD21 do jisté míry vychází ze současného maskovacího vzoru AČR lesní (vz. 95) a klade si za cíl sjednocení potisku do lesa i pouště tak, aby bylo možné využívat jen jeden vzor namísto současných dvou. Kromě úpravy vzoru by mělo současně dojít i ke změně materiálu a střihu uniforem. Čeští vojáci by se tak mohli těšit na zbrusu nový funkční vzor, který by se kvalitou a provedením vyrovnal moderním kamuflážním vzorům.

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá