📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Chladné počasí - jak v něm přežít a zahřát se?

18. ledna 2023Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 6 minut

Chodíte do přírody? Pak jistě víte, že vás zima dokáže velmi potrápit, ačkoli zima je sama o sobě velmi krásná. Přírodě ale bude jedno, jestli jste dostatečně chráněni proti omrzlinám. Přečtěte si několik rad a pravidel, které vás proti tomu chrání.

Špatně oblečený člověk není připraven čelit změnám počasí. Tohle se týká většinou nekvalifikovaných a špatně připravených turistů. V zimě jsou omrzliny mnohdy jen tím nejmenším. A právě v zimě umí být matka příroda mimořádně bezcitná. Pak máte na výběr. Být připraven nebo v nejhorším případě umrznout…

Jaký může mít silný chlad na lidské tělo?

 • Omrzlina
 • Podchlazení
 • Hypoglykémie

Závěr je jednoduchý. Pokud se těmto třem stavům dokážeme vyhnout, nic se nám nestane a v nouzové situaci přežijeme. V opačném případě máme zaděláno na vážný problém už v případě situace číslo 1.

Muž sedí na špalku v zasněžené krajině

Jak přežít omrzliny?

Tělo se skládá z naprosté většiny z vody. Pokud molekuly vody při silném mrazu budou mrznout, dojde k efektu, kde se nám na částech těla začnou tvořit omrzliny, což je velmi nepříjemný signál toho, že se něco s naším tělem děje. K omrzlině můžete přijít snadno a teplota na teploměru nemusí spadnout na nějaké extrémní hodnoty. K velkým nepříjemnostem postačí slabý vítr a teplota - 5 stupňů. Samozřejmostí je, že silný efekt umocňuje vítr, kdy klesá i pocitová teplota. Při teplotách pod deset stupňů a silném větru může omrzlina přijít již během pouhých pěti minut. Proto jednou z hlavních priorit, jak předejít omrzlinám je úkryt před větrem.

Nejčastějším místem, kde se omrzliny vyskytují jsou nechráněná místa, jako nos, uši, prsty na rukou a mnohdy i prsty na nohou. Rukavice, hřejivá čepice, dobrá obuv a ponožky jsou tedy logickým základem, bez kterého byste se do chladného počasí neměli vydávat.

Doporučené produkty

Starý trik radí, že omrzlé ruce lze uschovat do podpaží, kde je nejvíce tepla. Dýchejte si také do tváří a omrzlé uši se snažte co nejrychleji zakrýt.

Jak přežít podchlazení?

Vnitřní orgány mohou bez problému pracovat pouze v relativně úzkém teplotním rozmezí. Pokud se tak nestane, přichází stav, kterému se odborně říká hypotermie. V extrémních případech orgány přestanou správně fungovat, což mnohdy vede k nevyhnutelné smrti. Hovoříme o životně důležitých orgánech, jako jsou srdce, plíce, ledviny a mozek.

Hypotermie přichází velmi nenápadně a její příznaky není snadné odhalit. Vyjmenujme si tedy hlavní příznaky:

Mírná hypotermie ( první příznaky potíží ):

 • Třes
 • Nedostatek koordinace

Středně těžká/těžká hypotermie:

 • Nezřetelná řeč
 • Nízká energie
 • Nevysvětlitelné horko
 • Slabý puls
 • Třes se zastaví

Penzum rad, jak předejít hypotermii

Jak z předchozího vyplývá, tak hypotermie je stav ohrožující život. Proto si následující rady vezměte k srdci, ačkoli je téměř jisté, že za hypotermii si může člověk obvykle sám a to tím, že je nevhodně oblečen.

 • vyhněte se zmoknutí: být mokrý a v mrazu je ta nejhorší možná kombinace
 • mokré oblečení okamžitě svlečte: jste-li mokři a silně mrzne, brzy zemřete
 • mokré oblečení vyměňte za suché
 • pokuste se rozdělat oheň
 • ohřejte vodu a postiženému (sobě) dejte doušky teplé tekutiny ohřáté na ohni
 • ohřátou nádobu umístěte do třísel, vedle krku nebo hrudníku
 • pokud vše selže, použijte kontakt na kůži (pokud nejste sami)

Při silném prochladnutí se nevyhnutelně dostaví i stres. Tělo se bere tukové zásoby a přeměňuje na energii, kterou přemění na teplo.Nejčastěji si tělo odebírá sacharidy - jednoduché cukry, což znamená, že mimo hypotermie může nastat i hypoglykémie, která významně může ovlivnit chod srdce. Proto se při hypotermii snažte jíst potraviny, které obsahují jednoduché cukry. Do svého zavazadla tedy nezapomeňte přibalit med, míchané ořechy, hořkou čokoládu, banány atd.

Je nezbytné dodržovat pitný režim. I v chladném počasí může dojít velmi snadno k dehydrataci. Nikdy nejezte sníh!

Zimní turistika v Alpách

Správné vrstvení oblečení je základ

Nejčastější chybou je špatné oblečení. O tom, jak správně vrstvit oblečení a proč je to důležité jsme napsali několik článků. Doporučujeme si je přečíst. Ve správně vrstveném oblečení vám nesmí být příliš horko, což je i v zimě naprosto špatně. Pot ochlazuje tělo a velmi brzy vám začne být zima. Zároveň, zcela pochopitelně, vám nesmí být zima.

Udržujte si tepovou frekvenci

V chladném počasí se nám sníží tepová frekvence, což má za následek pomalejší průtok krve a ten ve výsledku stojí za tím, že je nám velká zima. Snažte se zahřát a pokud to lze, nezůstávejte na jednom místě - brzy prochladnete.

Vyhledejte úkryt, naučte se rozdělávat oheň

Horské chaty, sruby, výklenky v jeskynních. To je jen základ toho, jak se schovat do bezpečí. Pokud jste zkušení, můžete si udělat i improvizovaný přístřešek. Dovedností, jak si zachránit život je rozhodně umění rozdělávání ohně. O tom si v našem magazínu můžete přečíst několik článků, které vám poradí a nasměrují k této užitečné dovednosti.

Prevence je základ

Opakujeme to téměř vždy a domníváme se, že tomu tak bude i nadále, ale prevence je skutečně základem. Proto tedy noste vhodné outdoorové pomůcky, buďte vhodně oblečení a sledujte meteorologické předpovědi.

Pevně věříme, že zimní příroda vám bude dopřávat jen samé potěšení bez zdravotních komplikací.

Čtenáře dále zajímá