📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Zimní boty mají jednu hlavní přednost - chrání naši nohu před mrazem a vlhkostí, tudíž poskytují jakýsi komfort. K tomu ale musí i dýchat a především fixovat kotník, abychom se při smeknutí na ledu ošklivě neporanili. Na co se zaměřit dále?

Sníh, mráz, led a teploty pod nulou. Nikdo z nás takovéto podmínky asi nepokládá za ideální pro život. Člověk na ně musí být dobře připraven, aby nenastydl, nebo si něco neudělal. Mezi zimní výbavu patří i zimní boty, které jsou svou podstatou tak trochu jedinečné. Každopádně existuje mnoho výrobků, kterým bychom se měli vyvarovat, jelikož právě tu podstatu postrádají. Jak poznáme ty dobré? To je otázka na další čtení.

Pár rad

Asi není třeba zmiňovat, že zimní boty jsou zkrátka boty na zimu. Každý víme, co se zimou přichází - nízké teploty, sníh, led a tak dále. Každý tento neduh by nám měly pomoci zimní boty zdolávat, k čemuž musejí být samozřejmě dobře uzpůsobené. Ihned bychom měli zapomenout na levné boty z tržnic a podobných prodejních míst. Ačkoli jsou levné, tak neposkytnou oporu, kterou potřebujeme.

Proti zimě, mrazu a vodě

Teploty během zimních měsíců klesají i pod magickou hranici -20oC. Budeme-li se nacházet v extrémních podmínkách, často se může taková hranice posunout až pod -40CC. Každého z nás jistě napadne, že boty musejí být dobře izolované. Pro účely chození ve městě bohatě postačí boty s kožíškem uvnitř. Volba materiálu je trochu sporná, podobně jako u ostatních typů bot. Kůže je velmi dobrá, ale vyžaduje důkladnější péči, než syntetické materiály. O to víc to platí v zimě, když jsou boty vystavované soli a nízkým teplotám. Vnitřní strana musí mít izolační vložku. Často se používá vložka Thinsulate® nebo klasický kožíšek, ať už syntetický nebo pravý. Nezapomínejme, že není vhodné se v botě potit, ať už v létě nebo v zimě. Proto i zimní boty musejí dýchat. K tomu pomáhá membrána typu Gore-Tex®. Vzhledem k malým prostorům mezi vlákny propustí vodní páry ven, ale nevpustí vodu dovnitř. Molekuly vody jsou totiž větší, než molekuly páry. No ale co led?

Za záchranu kotníků a zdraví

Dalším problémem je jistě led. Kdo z nás nikdy neupadl? Přiznejme se? Nikdo takový určitě není. Částečně za to může špatná podrážka, která není dostatečně uzpůsobena pro chození po ledu. Taková musí být přímo designovaná, aby co nejméně klouzala. Princip je podobný, jako u pneumatik. Zimní jsou také měkčí, než ty letní. Může za to i samotné složení podrážkové směsi. Opět nutno poznamenat, že nejlepšími podrážkami, i pro zimní obuv, zůstává dobře známý Vibram®. Bohužel, ani ta nejlepší podrážka na světě nedokáže na 100% zaručit, že se nesmekneme. Právě kvůli tomu je třeba mít dobře zafixovaný kotník. Rovnou bychom měli zapomenout na nízkou zimní obuv. Pakliže u nás v zimě mrzne, musíme být připraveni. Zafixováním kotníku získáme nejen jistotu a dobrou manévrovatelnost při uklouznutí, ale také ochranu kotníku, který si díky tomu nepodvrkneme, nebo nezlomíme. Zdraví je na prvním místě.

Není to tak těžké

Oproti letní obuvi je výběr té zimní mnohem jednodušší. Je však nutno dbát výše zmíněných doporučení, abychom pak neplakali nad rozlitým mlékem. K tomu všemu bychom si měli pohlídat i obsázku u boty, která nám ochrání materiál, čímž prodlužuje životnost. Boty musejí především sedět, abychom byli schopni se efektivně pohybovat. V naší nabídce nalezneme jak boty do extrémních podmínek, tak i ty do méně extrémních.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Velikost
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál