📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak nejlépe vybrat třísezónní spacák?

1. září 2023Rady a tipyPavel KreuzigerDoba čtení 4 minuty

Třísezónní spacák patří mezi nejrozšířenější kategorie spacáků a mnoho lidí ho používá jako svůj univerzální spacák. Dá se pohodlně využít přibližně od dubna do října, zvládnete v něm prospat i léto ve středoevropských podmínkách. Na co se zaměřit při výběru toho nejlepšího modelu tak, aby vám maximálně vyhovoval a spalo se vám jako v bavlnce?

Kvalitní spacák je klíčovým prvkem outdoorové výbavy, se kterým tělo přichází do přímého kontaktu přibližně po třetinu dne, a to není málo. To, jak se vyspíte, může mít zásadní vliv na úspěch celé akce, ať už se jedná o kempování, trek, kurzy a cvičení, expedici nebo klidně i přespávání na chatách. Uveďme si proto několik důležitých aspektů, na které je dobré se při výběru zaměřit.

U třísezónních spacáků je důležité si uvědomit - už kvůli faktu, že je určen pro tři sezóny s různými podmínkami a teplotním rozsahem - že půjde o kompromis. Pokud se kompromisům chcete vyhnout, doporučujeme mít spacáků více.

Teplota, teplota, a zase teplota

U spacích pytlů je důležité sledovat především různé úrovně teplot, které jsou uvedeny v parametrech jednotlivých modelů. O mezních, komfortních nebo třeba extrémních teplotách jsme už něco podrobněji sepsali v jednom z našich dřívějších článků, takže si zde shrňme jen to nejdůležitější.

Teploty uváděné výrobcem

 • Extrémní (T-ext): Spodní teplotní hranice, kdy vzniká nebezpečí poškození zdraví nebo smrti. Spíš než o kritérium pro výběr se tedy jedná o laboratorní údaj, který slouží pro porovnávání různých modelů spacáků.
 • Limitní (T-lim): Spodní teplotní hranice pro standardního muže (25 let, 70 kg, 173 cm), který leží ve spacáku ve skrčené poloze a je v teplotní rovnováze, ještě se netřese zimou.
 • Komfortní (T-comf): Spodní teplotní hranice pro standardní ženu (25 let, 60 kg, 160 cm), která leží ve spacáku v relaxační poloze (např. na zádech) a ještě nepociťuje chlad. Jak u komfortní, tak u limitní teploty se počítá s tím, že je jedinec přiměřeně oblečený a svůj spacák používá správně.
 • Maximální (T-max): Nejvyšší teplota, kdy se člověk se spacáku ještě nepotí a nepociťuje horko.

Co z toho vyplývá? Že horní i spodní extrémní údaje můžete při výběru spacáku bez obav vynechat (při prvním se téměř pečete, při druhém zmrzáte). 

Základní poučka je, že pro muže platí limitní teplota a pro ženy komfortní. To ale platí jen orientačně. Záleží také na typu postavy (ne každý odpovídá výše uvedeným standardům), metabolizmu (protože spacák je potřeba vyhřát svým vlastním tělesným teplem, sám o sobě nehřeje). Podle toho se bude vaše ideální teplota posouvat.

Limitní teplota pro třísezónní spacáky by měla být na úrovni přibližně několika stupňů pod nulou. Teplota komfortní pak někde okolo 0 °C až 5 °C. Což znamená, že při této venkovní teplotě byste se ve svém spacáku měli i pod širákem vyspat naprosto pohodlně.

Co ještě zohlednit při výběru spacáku podle teploty?

 • Do jakých teplot se chystáte (aspoň přibližně)?
 • Do jakých oblastí se chystáte? Např. vítr nebo vlhkost výrazně snižují pocitovou teplotu.
 • Budete nejčastěji spát pod širákem, ve stanu nebo na chatě?
 • Jak kvalitní je vaše karimatka a jak dobře izoluje od země? Nebo používáte např. hamaku např. v kombinaci s underquiltem? Je potřeba tomu výběr spacáku přizpůsobit?
 • Váš věk a postava - zvlášť u starších lidí s postavou, která se výrazně liší od výše uvedeného referenčního typu, se může hodnota teplotního osobního komfortu posunout klidně i o 10 °C.
 • Jak moc se do spacáku oblékáte?
 • Pokryje vaše požadavky jeden univerzální spacák, nebo jich budete potřebovat několik?

Přizpůsobte střih

Proč je tvar spacáku důležitý?

Pořizovaný spací pytel byste měli přizpůsobit své postavě, bez ohledu na to, zda si vybíráte spacák mumiový nebo dekový. Do příliš velkého spacáku totiž snadněji proniká chlad. 

Potom samozřejmě platí i fakt, že spacák sám o sobě nehřeje, zatopíte si v něm svým vlastním tělesným teplem. Proto by nějaká vzduchová vrstvička mezi povrchem vašeho těla a izolací spacáku měla být, abyste měli co vytápět.

Jaký tvar vybrat?

Co se týče střihu, zde se můžeme zastavit u spacáků mumiových a dekových. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. 

 • Dekový spacák: Výhodou dekového spacáku je jeho minimalistické provedení, které usnadňuje jeho balení po ránu. Naopak nevýhodou je fakt, že dekový spacák svým provedením nechrání hlavu uživatele, takže je lepší zabránit úniku tepla kombinací s čepicí. Na druhou stranu pro léto bychom dekový spacák doporučovali – při tropických nocích si totiž můžete lehnout jen tak, na karimatku, a pod rozložený spacák si lehnout jako pod deku.
 • Mumiový spacák: Mumiový spacák se skládá hůře, ale zato si jeho horní část můžete při spánku stáhnout okolo obličeje a velká část vaší hlavy tak zůstane chráněná před chladem. 

Co se týče hmotnosti, ta se u obou typů (v případě třísezónních spacáků) pohybuje na přibližně stejné úrovni – dobré jsou už spacáky vážící 1,5 kg, ale seženete i kousky, které se hmotností blíží pouhému kilogramu, což ocení především fanoušci ultralight trekkingu.

V oblasti střihu zmiňme ještě légu jakožto ochranu zipu. Ta totiž redukuje tepelné ztráty zipu, který bývá jedním z nejslabších článků povrchu spacáku. 

Také se bude hodit síťka proti hmyzu, která ale nemusí být přímo součástí spacáku (i když je to jistě praktické). Síťku si zkrátka můžete doplnit i sami. 

A nakonec ještě malá poznámka k teplým švům – ty se na rozdíl od těch studených neprošívají skrze vrstvy a prostor mezi jednotlivými vrstvami tak zůstává lépe izolován.

Který materiál je nejlepší?

Pokud jde o materiál, zde máte na výběr péřovou nebo syntetickou variantu. 

 • Péřové spacáky jsou sice dosti pohodlné, jsou ovšem také dražší, náročnější na údržbu a lépe nasávají vlhkost. Pro třísezónní spacák raději dejte přednost syntetice
 • Syntetický materiál u spacáků je prodyšný, vzdušný, a navíc je na rozdíl od peří vhodný i pro alergiky. Syntetický spacák navíc po případném dešti rychleji uschne. Navíc tak snadno nepromokne – povrch spacáků bývá většinou vyrobený z vodoodpudivé textilie. A díky postupujícím inovacím ve výrobě může být moderní syntetický spacák stejně pohodlný jak ten péřový.

Kamarád do deště

Jinak, když už jsme u toho deště, ten všeobecně patří k největším nepřátelům každého spáče pod širákem. Zvlášť když se teploty blíží nule, může být noční zmoknutí dosti nepříjemné. 

Jistou prevencí je doplnit spacák žďárákem čili bivakovacím pytlem. To je v podstatě kompaktní stan pro jednoho – takový přechod mezi spaním pod širákem a ve stanu. Takové pytle mohou sloužit jako převlek na spacák, v nouzi nebo za teplého počasí i jako spacák samotný. Podle toho, v jakém ročním období se na svoji túru vydáváte.

Doporučené produkty
Štítky Jak vybrat

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny