📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Je jediná celta dostatečná pro přespání v přírodě?

20. ledna 2017Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 4 minutyPřečteno: 3488x

Příznivci stanů mají v této věci jistě jasno, ovšem těm se dnes věnovat nebudeme. Nás dnes spíše bude zajímat, zda je jediná celta dostatečná pro kvalitní přespání v lese.

Šetřit na kvalitě u něčeho tak důležitého a základního, jako je celta, nebývá rozhodně nejlepší nápad.

Jedna kvalitní celta je základ!

Ať už preferujete jakýkoliv typ celty z určitých osobních nebo pracovních důvodů, jedna kvalitní celta je základ, pod nějž byste v žádném případě neměli jít!

Optimální velikost je předmětem diskuze a preferencí konkrétního člověka, takže nedá se jistě říci, že velikost 2 x 3 m je ta nejlepší na světě. Vždy pochopitelně závisí na konkrétní aplikaci, počtu lidí, místě, …

Proč bych vlastně měl(a) tahat dvě?

Předně, druhá se většinou nosí menší, tudíž i lehčí a nebývá až takový problém ji někam vecpat.

Hlavním důvodem je, že jediná bývá často málo. Doba silně nepředvídatelného počasí a bouřek, při kterých doslova „prší ze všech stran“ (kdo nezažil, neuvěří...) nám dnes hrozí neustále a kdykoliv. A jistě uznáte, že je lepší mít celty dvě, než ve dvě ráno přemýšlet, jak si přestavět přístřešek, aby vám nepršelo na hlavu

Dalším nezanedbatelným důvodem je i lepší tepelná/sněhová izolace. Je to zkrátka další izolační vrstva, jež můžete umístit mezi vítr/zimu/sníh anebo horko venku a vás. Minimálně jako větrolam je perfektní.

Pro filozofii dvou celt hovoří i prostý fakt, že záloha se může někdy hodit – hlavní se vám může neopravitelně roztrhnout apod.

A nesmíme zapomenout ani na onen nesmírně důležitý fakt, že se dá z menší záložní celty obratem udělat cokoliv právě potřebujete: skoro-pončo, vak na houby nebo spadaná jablka a ano, dokonce známe i zkušené zálesáky, jenž zásadně nenosí komerční batohy (zkusili jste si jej někdy zvážit jen tak pro zábavu? Je to cca 2-3 kg +/- navíc jen batoh!), ale umotají si vždy bandalír z celty a popruhů/jakýchkoliv provázků/provazů zrovna po ruce. Paradoxně je tento proces často rychlejší, nežli hledat, do které ze čtyřiaosmdesáti kapes jste strčili zapalovač

Z Paracordu a celty se dá vykouzlit doslova nespočet variací.

Uvazovat celty paracordem?

I když paracord v redakci máme rádi pro jeho všestrannost, musíme vás upozornit na to, že když je opravdu hodně dlouho a silně vyšponovaný (klidně i větrem), tak se protahuje, tak jen abyste se nedivili, že se ono zdánlivě pevně dotažené přístřeší po čase začalo jaksi propadat. Takže časem radši kontrolovat a případně použít zkracovací uzly.

Navíc, permanentním vystavením UV trpí třeba takový Nylon bez UV inhibitorů velmi a lepší volbou pro opravdu dlouhodobé venkovní použití je vlákno z Dacronu.

Všechny syntetické věci ale obecně nemají rády přílišné „otírání“ a dost je to časem ničí (klidně stačí strom), v takovém případě je zase lepší sáhnout po ocelovém lanku.

Co z toho všeho plyne?

Dnes jsme se ani tak nesnažili vás přesvědčit o nějaké naší univerzální pravdě, jako spíše poskytnout vám další náměty a motivy k přemýšlení. Ani survival není nakonec o jediném vždy platném univerzálním procesu, ale o neustálých adaptacích a přizpůsobování se stále se měnícím situacím. No a nakonec i o jejich kompletním přežití, že ano…

To nejlepší, co pro sebe v této věci proto můžete udělat, je co nejlépe si uvědomit vlastní potřeby a respektovat je jak typem zboží, jenž k survivalu potřebujete, tak i jeho cenou. A přirozeně, musíte zohlednit i další faktory důležité právě pro vás (jak známo, lidé kladou priority na rozdílné věci, tudíž ani oblast survivalová není v tomto žádnou výjimkou...).

Prosíme vás rovněž, své potřeby též zhodnoťte maximálně realisticky. Člověk (a speciálně lidská mysl) podléhá lecčemu – cizím názorům, reklamě, politické propagandě, … Takže buďte k sobě skutečně nanejvýše upřímní. Nakonec, jde tu právě o vaše přežití a nikoliv opileckou soutěž, kdo má na noži více „blbinek“...

Autor článku
Petr Hájek
Petr rád tráví čas v přírodě, obvykle jako turista. Rád zkouší nové věci z oblasti přežití a to nejen v přírodě, rád testuje nové produkty a objevuje nové značky, které vstoupí na trh s produkty pro přežití. Jeho životní krédo je: "I ten nejhorší den v lese je stále lepší jako ten nejlepší den v práci!".
Štítky Celty, plachy

Čtenáře dále zajímá