📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat kožené boty do města i do lesa?

24. září 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 10 minutPřečteno: 9651x

Každý výrobce obuvi vám odpřisáhne, že co se jejich výroby týče, tak není lepšího materiálu, jako je kůže. Kůže je totiž všemi svými vlastnostmi jasně předurčena k tomu, aby byla ideálním materiálem: je prodyšná, měkká, má skvělé absorpční vlastnosti a přizpůsobí se individuální noze. Běžně se dnes používá ve formě vepřovice, teletiny, hověziny, koniny, reptilie, …

Kožená obuv je dnes k mání v nejširším spektru velikostí, typů a barevných odstínů. Je to zkrátka věc, kde je nabídka nesmírně široká, takže o to větší má pak i zákazník výběr. To ale neplatí logicky jen na jednu jedinou stranu, jelikož na tu druhou stranu to také znamená, že máte o to větší šanci nakoupit si boty vám špatně sedící.

S kůží se dnes u bot setkáte v těchto formách:

 • kůže hladká – má malé póry a je jemné struktury na povrchu, má hladký a poměrně lesklý povrch, takže se dá dobře zpracovat do lesku či matu
 • kůže lakovaná – jde o vysoce lesklý a hladký povrch, jenž vznikl lakovou úpravou usně, ale je dost citlivý na mráz, rozmáčení, chemické vlivy a mechanické poškození
 • nubuk – je to kůže broušená výhradně po líci
 • semiš / velur – jde o kůži broušenou po rubu, takže její vlas zůstává na povrchu (lidově se taktéž označuje jako semiš), je o chlup odolnější jako nubuk
 • spodková kůže – též citlivá na vlhko a nerovný povrch, vyrábějí se z ní ale podešve pro společenské boty
 • povrstvená kůže – dá se použít dokonce i při sportu, jelikož na ni byl nanesen po lícové straně nános, jenž jí zvyšuje životnost (dnes je populární třeba polyuretan) a usnadňuje se tím též i údržba

Jak správně čistit koženou obuv?

Kožené boty se dají vzít skutečně kamkoliv – do města, i do lesa nebo na tůru, musíte si ale uvědomit, že i když to zvládnou v pohodě, určitě to neznamená, že si nevyžadují svoji údržbu. Kožené boty určitě nelze hned po příchodu zavřít do skříně a zapomenout na ně, ale musíte je vyčistit.

Když je ale neodbudete, odvděčí se vám naopak spolehlivou funkcí i po celé generace. Očista kožených bot se dá odložit maximálně o den, když dorazíte z cesty opravdu „mrtví“, ale déle již opravdu ne.

Když totiž budete ignorovat patřičnou očistu kožené obuvi, ničíte si ji tím řadou (mezi lidmi více či méně známých) cest:

 • pokaždé, když se vaše kožená bota prohne, částečky prachu, písku a bahna se dostanu hlouběji do její kůže a odbrušují ji jako smirkový papír
 • když bahno vysychá, tak naopak saje vlhkost z boty, takže nakonec jsou vaše nové kožené boty méně ohebné a urychlí se tak o další zbytečný krok jejich zestárnutí

Na kožených botách je úžasné to, že je to pro daný účel ten nejvhodnější možný přírodní materiál, takže není problém jej využít a nasadit opravdu kdekoliv na světě (když se o ně postaráte příslušně ovšem). Někdo dává dokonce přednost pro své kožené boty určité lokální kůži z nějakého důvodu (z hadí kůže či klokaní kůže anebo aligátoří kupříkladu), což má určitě své přednosti.

Co bude k očistě kožené obuvi potřeba?

 • speciální kartáček na boty, starý kartáček na zuby nebo jakýkoliv kartáč z přírodních vláken
 • ideálně i specializovaný čistič na boty, mýdlo na sedla (jemné mýdlo, lanolin, včelí vosk, …) nebo v opravdové nouzi poslouží i nepříliš silný roztok mýdla běžného

Čištění svršku kožené boty

Před vlastním procesem čištění jakékoliv kožené obuvi odstraňte tkaničky. S výše představeným kartáčkem na nečistoty jemně očistěte prach a bahno. Za oné konstelace, že chcete být co nejdůkladnější při zmíněném procesu, můžete přidat i lehce tekoucí vodu + nějaký ten saponát.

Zde jsou další tipy na čištění kožené obuvi:

 • I když může být většina čističů na kožené boty použita s jakýmkoliv typem kůže, určitě je to věc, kterou pro jistotu neuškodí ověřit na obalu daného čistícího prostředku. To poslední co při čištění bot totiž chcete, je je ještě více zlikvidovat – přečtěte si proto instrukce a důkladně je následujte.
 • Raději na kožené boty nepoužívejte ani běžné toaletní mýdlo, řada obsahuje četná aditiva (vůně, apod.), jenž mohou být pro kůži na botách škodlivé (respektive pro nějaké další vnitřní membrány či lepidla, může totiž v extrémním případě také zcela porušit u kožené obuvi vodovzdornost).
 • K očištění plísně použijte roztok sestávající se z 80 % vody a 20 % octa.
 • Po dokončení jakéhokoliv očistného procesu ve finále své kožené boty vždy pěkně pořádné opláchněte ještě navíc i čistou vodou.
 • Nikdy své kožené boty nevkládejte do pračky, jelikož je to proces, co je může dokonce i naprosto zničit.
 • Pakliže chcete svoji koženou obuv namazat přípravkem na odolnost proti vodě, proveďte tak dokud jsou ještě pěkně vlhké. Většina z kožených bot je takto ošetřena již přímo výrobcem, takže nemusíte to řešit zpočátku. Pokud ale začnete pozorovat, že to s vodovzdorností vašich kožených bot není již bůhvíjak dokonalé, raději tuto vrstvu obnovte příslušným mazacím rituálem.

Správně si roztáhnout vaši novou koženou obuv je skutečné umění, takže určitě tento faktor nepodceňte. Je to nezbytná součást procesu zvykání si na vaše nové kožené boty a jestli vám mají dané kožené boty perfektně sednout a neméně dlouhodobě sloužit, jinak to stejně ani nepůjde. Někdo právě z tohoto důvodu nesnáší dokonce i boty roztažené někým jiným, nežli právě jím (byť je třeba dotyčný / dotyčná z vaší rodiny), zkrátka jim nesednou a nic nenadělají…

Čištění podešve kožené boty

I když bahno a další věci na podrážce boty jí teoreticky nijak trvale neublíží, je tu jeden, jiný faktor, který byste měli uvážit namísto toho: jedině kompletní čistá podrážka vám totiž zajistí plnou trakci u boty. Zabráníte tak i tomu, aby se škodlivé invazivní druhy dostaly jinam.

U podrážek se nemusíte bát trochu zabrat. Jestliže je někde v podrážce zapíchnutý kámen, radikálními tahy ho vykartáčujte ven. Pakliže se pořád nemůžete zbavit nějakého otravného zapečeného bahna, namočte na chvíli vaše kožené boty (pozor, jen po podrážky ale!) a poté ho co nejsilnějším proudem vody odstraňte.

Jak koženou obuv správně usušit a uložit?

Ani tohoto procesu se není třeba bát, není na něm pranic magického:

 • Vytáhněte z vaší kožené obuvi jakékoliv vložky / stélky a usušte vše rozdělané sólo a pěkně od sebe. Vše samozřejmě sušte jen přirozeně na vzduchu.
 • Sušte své kožené boty za normálních teplot a v místě s co nejnižší vlhkostí (uschnou pochopitelně i jinde, ale bude to zbytečně dlouho trvat).
 • Nikdy svoji koženou obuv nesušte přímo na radiátoru, na kamnech, u krbu, popřípadě u jakéhokoliv dalšího přímého ohně a věřte nám, je k tomu mimořádně dobrý důvod. Čím rychleji kožené věci totiž usušíte, tím větší šance je na to, že povolí i jejich adhesivní materiály, jenž je drží dohromady a utrpí tak jejich životnost.
 • I sušení kožené obuvi se dá relativně snadno urychlit – prostě je postavte do cesty aktivnímu spuštěnému větráku či ventilátoru, fénu ale raději ne, viz bod předchozí!
 • Veškerá kožená obuv se také dá poměrně velmi rychle usušit za pomoci běžných tradičních novin nacpaných dovnitř. Ty je pak ale samozřejmě nutné a dobré často vyměňovat, kdykoliv budou vlhké.
 • Uschovejte nakonec svoji koženou obuv do místa, kde je teplota i vlhko stabilní a nemění se: nenechávejte je proto v garážích, v podkroví, v kufru od auta či na nějakém vlhkém, horkém, neventilovaném místě.

Jak koženou obuv ošetřit?

Použijte jakýkoliv vhodný přípravek tehdy, když se vaše kožená obuv z hladké kůže stane suchá nebo popraskaná. Další typy kůže (nubuk, semiš / velur, …) podobné ošetřování nepotřebují. Kožené boty z hladké kůže lze nicméně mazat i jen tehdy, jestliže jim chcete napomoci rychleji se roztáhnout.

Ať si již ovšem zvolíte, co chcete určitě s tímto přípravkem nešetřete, jelikož zdravá kůže vypadá i funguje nejlépe tehdy, když je namazaná. Ani s mazáním kožené obuvi to ale nepřehánějte, jelikož když to uděláte, kožená bota se posléze stane příliš měkkou a rázem ztratí onu ideální oporu, jakou dává vaší noze.

Nepoužívejte na své kožené boty ani olej z norka či podobné oleje, jelikož ty jsou určené pro tovární / pracovní typ bot s mnohem drsnější kůží, takže když ho dáte na běžné kožené boty, tak je s ohledem na zde používaný typ kůže příliš změkčíte.

Jestliže vám má vaše nová kožená obuv dobře sloužit, tak je třeba jí nejen roztáhnout, ale také ji pravidelně čistit. Stačí třeba aby neměla dokonalou trakci a sebekvalitnější vzorek vám bude někde na horách k ničemu. Po cestě se ale člověk bude muset spokojit jen s údržbou improvizovanou. Určitě je nicméně dobrý nápad jakoukoliv kůži před cestou pořádně a dostatečně promazat (i zde platí všeho s mírou ale).

Jak správně koženou obuv roztáhnout?

Když si pořídíte nové kožené boty, tak i v případě, že máte pocit, že vám sedí skutečně dokonale jako příslovečná rukavice, bude třeba nějak čas, aby se daný střih a typ bot dostal do synchronního stavu s oběma vašima nohama. Když si navíc najdete čas na to, korektní cestou roztáhnout svoji novo koženou obuv, odvděčí se vám za to na revanš mnoha stejně komfortními kilometry a roky služby.

Jedna věc je zcela neoddiskutovatelná při roztahování jakýchkoliv kožených bot: různá kožená obuv nabízená všelijakými výrobci se roztahuje různě dlouho. Tak třeba, nějaká lehká letní kožená obuv se roztahovat nemusí a sedí vám pěkně rovnou a doslova z krabice. Masivnější kožené boty mohou potřebovat klidně i týdny. Jinak to ale u kůže prostě nejde – kožená bota potřebuje čas, stejně jako vaše noha.

Připomínáme ale raději jedním dechem, že když vám bota špatně sedí, tak proces roztažení to obvykle moc nevyřeší. Bude to chtít koženou obuv o číslo větší / menší. Připomínáme ale ještě jednou: dobře padnoucí (myšleno takto pečlivě vybranou již v samotném počátku) koženou obuv již není nutné dále roztahovat, protože u vás tato potřeba vůbec nevyvstane.

Při roztahování kožené obuvi začněte zvolna a pomalu

Je dnes populární dělat věci rekordně rychle, ale konkrétně v této věci má želva určitě pravdu. Následujte proto tyto kroky:

 • Obujte si vaši novou koženou obuv nejprve doma anebo jen tak po domě – nasaďte si ponožky a vložky do bot, co budete nosit posléze i na dané cestě + zavažte si dané boty pevně, ale ne příliš moc. Ujistěte se, že jazyk bot je rovně. Vaše nové kožené boty budou zpočátku velmi tuhé, což je ovšem v pořádku. Vždy si však zkuste obě nohy zároveň, protože člověk má jednu obvykle nepatrně větší a druhou menší.
 • Projděte se v nových kožených botách po bloku a okolo města – ujistěte se i v této fázi, že vaše nová kožená obuv sedí pěkně a nedělá problémy kdykoliv navýšíte trochu již ušlé vzdálenosti / plánované vzdálenosti.
 • Nasaďte si batoh a vyrazte v nových kožených botách na cestu i po velmi nedokonalých cestách – zde je klíčová fáze vašeho zvykání si a roztahování patřičné kožené obuvi. I zde se ale vyplatí zvyšovat vzdálenosti i nesený náklad postupně.

Naslouchejte své kožené obuvi

Buďte v této věc precizní a nesmlouvaví: když se ukáže nějaká malá bolest hned zjistěte, co za ní tkví a navrhněte si i řešení. Když to totiž neuděláte, na ostré akci  v lese se pak z malých bolístek rychle stanou velké. Určitě nehazardujte nikdy se svým zdravím, penězi i nohama a nejezděte proto nikdy někam bez roztažených bot.

Jestliže máte pořád problémy s pohodlím, chůzí, vytrvalostí a podobnými faktory ve vaší nové kožené obuvi, možná bude na místě zvážit vyměnit je za jiné.

Jestliže chcete, aby vám dobře kožená bota sloužila, musí vám i perfektně sedět a pro to jí musíte věnovat čas. V žádném případě též nepodlehněte moderním trikům a zkratkám, jenž tento proces uspíší. Jedna podobná fáma je, že když si je namočíte do vody a vyrazíte na delší trasu, je to spíše v pořádku. Možná ano, ale zbytečně to zatíží vaše nohy, vás i boty.

Doporučené produkty
Štítky ObuvPodzim

Čtenáře dále zajímá