📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Poranění končetin 2: Nestabilní poranění

19. května 2023Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 6 minut

Při nestabilním poranění končetiny jde do tuhého. Patří sem např. zlomeniny (otevřené i uzavřené) nebo přetržené vazy. Nejlepším řešením je zavolat ZZS a zajistit poraněnému okamžitý transport k lékaři. Jsou ale situace, kdy to podmínky neumožňují a musíme si dočasně poradit sami. Typicky třeba na někde na výletě v „divočině“ mimo signál. Jak na první pomoc v outdoorových podmínkách?

V této sérii článků o stabilních a nestabilních poraněních se bavíme o častých úrazech, jako jsou podvrtnutí, vykloubení, pohmoždění, natažené nebo přetržené vazy, vykloubení, otevřené i uzavřené zlomeniny. S tím rozdílem, že se nesnažíme stanovit přesnou diagnózu – což se ve stresu a v polních podmínkách často ani nepodaří, ale reagujeme podle závažnosti poranění a dostupnosti zdravotní péče.

Jak poznat nestabilní poranění?

V předchozím článku o první pomoci jsme si přiblížili, co znamená stabilní poranění a pravidlo OSEL. Šlo o poranění, kdy bylo končetinu možné zatížit – např. podvrtnutý kotník nebo natažené vazy. V tomto případě stačilo končetinu stáhnout, okamžitý transport k lékaři nebyl nutný, pokud nejde ke zhoršení.

Co je tedy nestabilní poranění? Patří sem např. zlomeniny (otevřené i uzavřené), poranění kloubů, natržené či přetržené vazy.

Jak se nestabilní poranění projevuje:

 • Končetinu nelze zatížit ani ji dále používat.
 • Deformita nebo vybočení.
 • Při úrazu jste zaznamenali pocit nebo zvuk prasknutí.
 • Příznaky poranění cévy či nervu. Proto…
 • Zkontrolujte prsty – omezená pohyblivost, citlivost nebo pocit brnění může znamenat, že došlo k poškození cév nebo nervů.
Popis postupu při poranění končetiny

Jak postupovat při poranění končetiny.

Zobrazit obrázek v plné velikosti

První pomoc při nestabilním poranění

Když je ZZS dostupná

V místech, kde stačí vytočit 155 nebo spustit aplikaci Záchranka a zdravotnická záchranná služba je u vás během několika minut, neváhejte a přivolejte Zdravotnickou záchrannou službu.

Než začnete volat, vždy se nejdříve pořádně rozhlédněte, zda poraněnému nebo i vám nehrozí další nebezpečí. S poraněným se snažte nehýbat, pokud ho nepotřebujete přemístit do bezpečí, a do příjezdu ZZS zůstaňte s raněným, případně ho ošetřete namístě.

 • V případě otevřené zlomeniny: nejprve zastavte krvácení. Natáhněte si ochranné rukavice (které noste vždy u sebe) a ránu překryjte čistým krytím. Při silném krvácení zaškrťte končetinu vhodným zaškrcovadlem. Nikdy se nesnažte kost zastrčit zpátky!
 • Volejte ZZS a zajistěte okamžitý transport poraněného k lékaři. Mezitím:
 • Zamezte dalším pohybům končetiny - přidržením, tahem v ose.
 • Nepřekonávejte odpor a bolest a v žádném případě se nesnažte končetinu narovnávat!
 • Do příjezdu ZZS kontrolujte vědomí, zajistěte tepelný komfort.

TIP: Nedlahujte končetinu v případě, že je ZZS dostupná! Nasazování a sundávání dlahy působí bolest a při neodborném zacházení může poranění zhoršit.

Doporučené produkty

Když ZZS není dostupná

K úrazu ale může dojít i ve chvíli, kdy se zrovna nacházíte daleko od civilizace, mimo signál, nebo v místě, kam se pomoc dostane až po delší době, nebo vůbec. V takové situaci se budete muset spolehnout sami na sebe a zaimprovizovat.

Než začnete jednat, znovu se na vteřinu zastavte: nehrozí poraněnému nebo i vám nějaké další nebezpečí? Pokud ano, dostaňte se mimo něj. Potom

 • V případě otevřené zlomeniny: nejprve zastavte krvácení. Natáhněte si ochranné rukavice (které noste vždy u sebe) a ránu překryjte sterilním krytím. Při silném krvácení zaškrťte končetinu vhodným zaškrcovadlem. Nikdy se nesnažte kost zastrčit zpátky!
 • Končetinu zadlahujte, abyste zabránili jejímu dalšímu pohybu. K dlahování si něco povíme článku o dlahách, na který se můžete těšit příští týden.
 • Připravte raněného k transportu. Improvizované možnosti transportu si ukážeme v článku o možnostech improvizovaného transportu raněného, který vyjde na konci května.
 • Průběžně kontrolujte stav vědomí, prokrvení prstů a zajišťujte tepelný komfort zraněného
Simulace otevřené zlomeniny

Simulace otevřené zlomeniny

Zlomenina pánve

Specifickým a velmi nebezpečným nestabilním poraněním je zlomená pánev. Představuje riziko vnitřního krvácení a velké ztráty krve, riziko infekce a ohrožení důležitých orgánů.

K průvodním jevům patří velká bolestivost, silně omezená pohyblivost, rozvoj šoku a hrozí ztráta vědomí.

První pomoc:

 •  Pokud to situace umožňuje, poraněného otočte na záda a ošetřujte na tvrdé podložce.
 • Zbytečně s ním nehýbejte! Pokud s ním musíte manipulovat, potom velmi opatrně.
 • Volejte ZZS!
 • Pánev můžete pevně stáhnout např. alufólií nebo širokým kusem pevné tkaniny. Látku ale budete muset dostat pod zraněného. Postupujte velmi opatrně.
 • Kontrolujte vědomí, dělejte protišoková opatření.
 • Nepodávejte nic ústy (riziko vnitřního zranění).
<!DOCTYPE html> <!--[--><!--[-->Obtékání obrázku vpravo s rámečkem<!--]--><!--]--> Ukázkový obrázek

Kurz ZDrSEM – HORAL

Tento 5,5denní kurz outdoorové první pomoci vás naučí reagovat v místech, kde je profesionální pomoc dostupná v řádu hodin nebo vůbec a vy se budete muset spolehnout sami na sebe. Více na www.zdrsem.cz/horal.

Článek vznikl ve spolupráci s Ditou Voltr Podhadskou, lektorkou první pomoci ZDrSEM a garantkou kurzu outdoorové první pomoci HORAL.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny