📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Pojem „Škrtidlo“ je totéž, co „Zaškrcovadlo“ a i „Turniket“, přičemž jen ten druhý je dnes brán jako technicky správný. Tak či onak, je to textilní, (popřípadě pryžový) pásek, jenž je určený k zástavě tepenného krvácení.

Pojem „škrtidlo“ je totéž, co „zaškrcovadlo“ a „turniket“, přičemž jen ten druhý je dnes brán jako správný a technický. Tak či onak, je to textilní, popřípadě pryžový pásek, jenž je určený k zástavě tepenného krvácení.

Jaká je historie použití Škrtidla / Zaškrcovadla / Turniketu?

Co se týče historie škrtidla, tak první popularitu získalo až během první světové války a to jako „Esmarchovo obinadlo“ – tehdy za ním stála totiž osobnost Johannese Friedricha Augusta von Esmarcha (narozen 1823 a zemřel 1908). Dnes se tento výše uvedený výraz ovšem používá spíše pro obinadlo gumové / pryžové (Martinovo obinadlo). Běžně se dnes také u nás používá výraz „turniket“ z angličtiny.

Jak se Škrtidlo / Zaškrcovadlo / Turniket používá?

Hlavním a tím nejdůležitějším důvodem existence škrtidla / zaškrcovadla / turniketu je zastavování většího tepenného krvácení (vzniklého z důvodu střelného, řezného nebo bodného poranění anebo amputace končetiny).

Je zamýšleno jako dočasná pomůcka pro zástavu opravdu mohutných krvácení, jde ovšem o velmi agresivní způsob, co dále poškozuje tkáň (správně upevněné škrtidlo / zaškrcovadlo / turniket obvykle totiž i dále poškozuje tkáň, na níž tlačí). Téměř vždy jej ale můžete nahradit tlakovým obvazem nebo tlakem v ráně jiným předmětem (kamínek, kus dřeva, …).

Pro laika se obvykle doporučuje jako nejlepší škrtidlo / zaškrcovadlo gumové, co až tak moc nepoškozuje tkáň. Jeho doporučená šířka je aspoň 5-8 cm, při menší by totiž mohlo dojít k poškození svalů.

Škrtidlo / zaškrcovadlo se používá přes oděv a přikládá se na příslušnou zraněnou končetinu ve zvýšené poloze (u dolních končetin na stehno a u horních zase na paži). Jelikož je u nás poměrně snadno k sehnání záchranná služba, jde obvykle o zaškrcení ran většinou nejvýše v řádu minut. Kdyby se náhodou neukázala ale, máte aspoň čas připravit si tlakový obvaz ze své lékárničky.

Nouzově se dá jako škrtidlo / zaškrcovadlo použít prakticky cokoliv (přeložený šátek, kravata, pásek z kalhot, kus látky, …). Nikdy to ale nesmí být věc užší jako 5 cm, takže žádné provázky nebo Paracord apod. Když se totiž použije zaškrcovadlo příliš úzké, zcela zničí svalstvo i kůži a končetinu obvykle nezbývá než amputovat.

Jaké typy Škrtidel / Zaškrcovadel / Turniketů se dnes běžně v praxi používají?

Dnes se obvykle setkáme s dvojicí základních nejrozšířenějších typů škrtidel / zaškrcovadel:

  • Zdravotnické škrtidlo / zaškrcovadlo / turniket – obvykle je používají doktoři a sestry při odběrech krve nebo zavádění nitrožilní kanyly. Končetinu stahují skutečně minimálně, mají totiž jediný účel – aby z končetiny neodtekla žilní krev.
  • Taktické armádní škrtidlo / zaškrcovadlo / turniket – v armádě je dnes rozšířený pro škrtidlo / zaškrcovadlo spíše výraz „turniket“ a to jmenovitě ve slovním spojení „armádní turniket“. I ty jsou ovšem více typů. Tak třeba, může být tvořené pevným textilním pruhem o šířce okolo 50 mm a je na něm vždy stahovací / zkrucovací a upínací část + oblast, na kterou se poznačí přesný čas jeho použití. Jeho použití se pro změnu předpokládá v první řadě na válečném poli v rámci záchrany života sebe nebo kolegy poblíž.
Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka