📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat správný stan?

28. července 2017Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 9 minutPřečteno: 2350x

  Kempování ve stanu, popřípadě stanování někde na horách, to je styl, jaký dnes pro dovolenou volí stále více lidí. Naštěstí, časy, kdy jsme byli přivázáni jen k chatám a chatičkám jsou dávno pryč. Podobné rodinné/přátelské akce ovšem bez výjimky vyžadují to správné vybavení i co se optimálního stanu týče.  

Malý stan postaven v přírodě

Vybrat si dnes správný stan ze stovek kusů na trhu není nijak snadným procesem, ovšem o to lepšími rodinnými zážitky a spaním se vám pak dobře vybraný kus odvděčí v drsné realitě hor...

Doporučené produkty

Stan je absolutní nezbytnost tehdy, pokud se chcete rozumně vyspat, chránit se před hmyzem, i aby na vás nepršelo a bylo vám tepleji. Přece jen, mokro je nejhorší nepřítel všech výletníků, protože když člověk zmokne, prochládá téměř pětadvacetkrát rychleji jak na pouhém vzduchu.

I. Stany určené do batohu

  Tento typ má trochu jiné priority nežli stany pro kempování, ovšem dá se říci, že se vaše rozhodování bude točit zejména okolo těchto parametrů:  

  • Obyvatelnost – jak moc je daný typ komfortní s ohledem na svůj materiál, tvar a konstrukci.

Asi tím nejznámějším faktorem obyvatelnosti stanu je jeho rozměr podsádky – po vynásobení jeho délky výškou získáte rozměr podlahy. Ne všechny modely jsou ale absolutně pravidelné, takže občas narazíte i na všelijaké nepravidelnosti a výklenky pro zavazadla, lidská ramena, boty, lidské tělo apod. I když lidé mají tendenci porovnávat modely jen podle této velikosti, pravdou je, že to nic nevypovídá o tom, jak efektivně je vnitřní prostor rozložen. Žádoucí je pro vás samozřejmě i to, aby měl stan co nejvyšší výšku, jelikož čím vyšší bude, tím lépe se v něm bude možné pohybovat a ne se jen zboku nasunout a poté se „zašpuntovat“ batohem. Též platí staré zásady ze školní geometrie – čím svislejší/vertikálnější jsou stěny, tím více místa uvnitř najdete pro svá těla i batohy. Podstatná je ovšem i barva, jelikož když propouští jisté modely hodně světla, zdají se pak rozměrnější opticky, což není na škodu, když v něm kvůli bouři trávíte pár dní. Velmi důležitým faktorem obyvatelnosti stanu jsou jeho dveře. U těch se vyskytuje nespočet tvarů, zipů, atd. osoby dbalé nízkých nákupů asi potěší zjištění, že čím méně dveří, vstupů a zipů, tím i méně nákladný podobný kousek je. Pokud očekáváte déšť (a to byste měli, jelikož hory patří mezi nejdeštivější místa), rozhodně uvítáte model s širokou vstupní halou, kde se dá odložit mokré vybavení a vyssat v pohodlíčku v něčem suchém. Větší je zde logicky lepší, ale cena i váha zde naskáče neuvěřitelně rychle. A blížíme se k faktoru poslednímu, ventilaci! Člověk vydechuje při svém spánku vlhkost, takže je nezbytné, aby to vaše stany řešily, pokud nechcete, aby se vám tvořila námraza na bocích a věcech. Správně nastavené a otevřené okno je klíčové, protože jinak se buď bude kondenzovat vlhkost přílišně a stále, anebo pro změnu na vás potáhne přespříliš ledového vzduchu „z klimatizace“.

  • Váha – člověk unese jen omezený objem věcí, takže právě u stanu nošeného na zádech a nevoženého v autě je to doslova kritická veličina.

Výběr nového moderního stanu je dnes skvělá příležitost k tomu, odlehčit si svůj stan tradiční, jenž možná již roky taháte. Dnes je již situace taková, že běžný a průměrný stan dnes váží asi tak 1-1,5 kg na jednu osobu. I když by se možná zdálo, že starší těžší stany mohou být stále hodně pevné, je to jistě pravda, ovšem moderní materiály přivedli revoluci i do této oblasti, takže proč jí nevyužít a namísto 10 kg netahat jen 2,5-3 kg?

Stan ideální na kempovaní

Pokud máte v plánu používat nějaký stan jako survivalový, myslete na to, že zelený/bílý stan se bude případným lidem, co vás pak někdy a a někde možná budou hledat, nebude jevit jako právě nejlépe čitelným proti okolní hradbě stromů/ledu/sněhu… Možná bude lepší něco oranžového či červeného?

Doporučené produkty
  • Kapacita – kolik nájemníků se do něj vměstná v případě nouze a kolik pohodlně.

  Stany určené do batohu se mívají typický objem nájemníků mezi jedním až čtyřmi lidmi. A je to první věc, kterou u svých modelů výrobci uvádí. Stany jsou ze své podstaty a filozofie velmi malá a omezená místa kvůli minimalizaci váhy. Pamatujete, že neexistuje žádný univerzální standard, jenž by definoval, co je pohodlí a komfort podobně jaký funguje třeba u spacáků, takže takový stan pro tři osoby se může lišit mezi značkami i opravdu značně. Nacpat se do některých ultra-malých modelů po celodenní túře nemusí být právě z nejjednodušších procesů. Za oné konstelace, že jste skutečný obr, popřípadě máte rádi hodně místa, vezměte si model nabízející prostor pro jednu další osobu (+1).  

  • Sezónnost – jak moc je stan užitečný a cílený na určitou sezónu.

Dnes se obvykle sezónnost uvádí v ročních obdobích, pro jaké je daný stan použitelný. Když kupříkladu narazíte na číslo „3“, pak jde o stan pro tři sezóny (jaro, léto, podzim). To je mimochodem dnes i nejoblíbenější volba, která se popere i s lehkým sněhem a deštěm, ale vytrvalejší sníh je pro ni moc. Co se týče modelů s označením „3+“, tak jde o typy použitelné mezi jarem až pozdním podzimem (dobré pro osoby pravidelně navštěvující vyšší odhalené polohy). „3+“ nabízí navíc více fixačních holí (jedna až dvě) a jsou vyšší, pro více místa uvnitř. Perfektní do studených, suchých podmínek. A pak tu máme „4“ aneb stan pro zimní část roku. Jsou určené k tomu, aby si poradily i s těmi největšími zimními sněhovými bouřemi, a silnými větry, mají ale méně ventilace, takže v mírném a vlhkém prostředí budou pocitově  „jaksi zatuchlé“. „4“ mívají těžší materiály a více stanových holí, zástěny a tvar takový, aby se na nich nehromadil sníh. Samozřejmě, stany jsou na tom v mnohém stejně jako třeba takové spacáky – nikdy není jeden typ univerzální za všech situací a na všechna místa, nakonec, vy se také oblékáte různě...

A nezapomínejte ani na podložku pod stan a obal, jenž bývají občas prodávány extra a nemusí být standardně součástí u všech typů.

Stanoví prodejci se i dnes stejně jako před sto lety pořád snaží dosáhnout kompromisu mezi cenou, prostorem i váhou... Možná právě proto se objevily i „Ultralighty“. „Ultralighty“ jsou modely, jenž mívají cca 1 kg váhy na osobu a podle modelu se i dosti liší. Může se tedy stát že některý model má méně vlastností v rámci odlehčení, zcela jiný zase má pokročilejší materiály proti jinému a váží méně.

Velký prostorný stan

Jestliže je pro vás pohodlí a prostor na prvním místě a nějaké to kilo prostě fakt neřešíte, dají se dnes najít modely, které co do svého komfortu dostupného místa nemají nikterak daleko k vašemu domovu/bytu skutečnému...

II. Stany určené pro kempování

Tento typ má opět trochu jiné priority, nežli stany zacílené hlavně do batohu, protože jde přeci jen již o aktivitu pro nesčetné rodiny u nás a ty mají samozřejmě jiné nároky a potřeby, jak horolezci a trempové, jenž jsou nuceni do svého batohu nacpat vše, co jen mohou a nemají k ruce auto, tak jako právě rodiny.

První věcí, jenž je tu potřeba si uvědomit, tak kolik bude potřeba dalšího místa pro další vybavení jako jsou horská kola, domácí mazlíčkové, … Situaci vám nijak neusnadní fakt, že ani zde není v této věci standard. Pokud se tedy nechcete mačkat stejně jako v autě, raději přidejte jednu osobu. A to platí tím spíše, když máte vaše členy rodiny vyšší, silnější či trpící klaustrofobií (popřípadě se v noci příliš „melou“).

V kostce řečeno, vše je do puntíku stejné jako při výběru stanu do batohu:

  • Tří-sezónní stan vám nabídne soukromí, podrží vás v suchu i ochrání od komárů a v teple i při lehkém sněhu.
  • Tří-a-plus-sezónní stan zase zajistí, že si svých výletů užijete nejenom na jaře, ale také v létě a až do konce podzimu, kdy se již dají očekávat i vydatnější sněhové srážky.
  • Čtyř-sezónní stan je dokonce již vhodný i pro ty největší větry a sněhové bouře. Nerozhází jej prakticky nic, za což vděčí těžším materiálům a více stanovým holím.

Atd. atd. Praktiky jediné věci, v nichž se liší stany určené pro kempování od stanů zaměřených primárně do našich batohů jsou všelijaké další drobnosti pro domácnosti okolo: tak namátkou, dají se pořídit speciální nástroje na jejich úklid, jako jsou prachovky a všelijaká košťata, dají se pořídit sady na opravu stanů (taková větev letící 100 km/h dokáže nadělat neplechy!), koberečky a podložky dovnitř/ven, bateriemi poháněný ventilátor a podobné drobnosti zvyšující komfort váš i rodinný.

To jsou ovšem vše věci, které jsou spíše zpříjemněním pobytu, ale opravdu to vše přežijete jen díky vlastnění dobrého stanu v první řadě. Samozřejmě je nutné se k jeho nákupu postavit maximálně realisticky (stan není z cihel), takže občas se nějaké té údržbě, roztržené stěně apod. prostě při běžném používání nevyhnete. A je tedy rozhodně klíčové, abyste si jako další příslušenství zvolili právě věci, jenž jsou zcela nezbytné k vašemu přežití a jenž s největší pravděpodobností budete časem stejně potřebovat (v první řadě logicky podle toho, do jakých míst a na jak dlouho, se chystáte).

Ideální stany na kempování

Když máte v plánu pojmout nějakou akci jako rodinnou, je nutné pamatovat na zcela rozdílné nároky jejích různorodých účastníků na teplo, jídlo, místo a zábavu a to i třeba v případě delšího deště… (aspoň karty navíc jistě unesete!)

Všeobecně platné tipy a rady pro výběr stanů

Ještě před tím, nežli vyrazíte do divočiny, nezapomeňte, že je nezbytné, abyste si svůj nový stan zkusili nejprve postavit nanečisto a to ideálně doma
Moderní stany mívají četné věci a drobnosti, na jaké často starší stany zapomínaly zcela – tak namátkou jednotlivé tyče a rohy mívají barevné značení, takže postavení je i pro absolutního mládežníka otázkou skutečně jen pár minut.

Veškeré moderní stanové tyče jsou přísně hliníkové. Co se týče materiálu stanu, tak to je nejširší směs variací na nylon a polyester. U veškerých stanových materiálů se mimochodem dnes udává i tzv. „denier“, což je váha vlákna v gramech při délce 9 000 metrů. Čím těžší, tím odolnější vlákno bývá. Takto se ovšem dají srovnávat jen stany ze stejných materiálů! Když jsou totiž jejich konstrukční prvky jiné, mají zcela jiné vlastnosti (jinak by pochopitelně nebyl důvod je zde v první řadě vůbec používat)…

Čtenáře dále zajímá