📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Stany na camping sice nejsou lehké, zato poskytují prostor a zázemí. U spíše turistických stanů je naopak důležitá především jejich nízká hmotnost. Často se budete se stanem přesouvat, takže musíte myslet na vaše záda.

Stany na camping jsou jasně určeny - nejsou lehké, zato poskytují prostor a zázemí. U spíše turistických stanů je naopak důležitá především nízká hmotnost. Často se totiž budete se stanem přesouvat, tudíž musíte myslet na vaše záda. Měli byste dbát i na materiál, konstrukci a styl stanu. Rozhodně neponechejte nic náhodě.

K čemu jsou užitečné campingové stany?

Lidé u nás na dovolenou často jezdí do hotelů, penzionů, po hradech a zámcích, ale i do kempu, kde jsou blíže k přírodě. V kempech se totiž snáze přespává, jelikož tam člověk má k dispozici více možností pro přespání.

Jednou z nich jsou chatky nebo domečky, tou druhou je prostor pro stan. Ten si většinou musíte přivézt s sebou, takže, jak by takový stan měl vypadat? Kempinkové stany jsou samostatnou kapitolou, která si zaslouží malé osvětlení, abyste věděli, na co si máte dávat pozor.

Jak poznáte stan vhodný do kempu?

U výběru kempinkového stanu záleží především na způsobu, jakým stan do kempu dostanete. Pokud pojedete vlakem nebo autem až do kempu, stan poponesete jen pár desítek až stovek metrů a rozložíte, bude to pochopitelně jiné, nežli když jej budete nosit na zádech celou dovolenou.

Pokud tedy chcete prozkoumávat přírodu a nosit stan stále na zádech s tím, že se ne vždy usadíte v nějakém kempu, pak vám spíše doporučujeme stan turistický. Kempinkové stany sami o sobě jsou totiž trochu unikátní. Bývají opravdu velké, aby se v nich dalo jak spát, tak pohodlně trávit volný čas s celou rodinou, když bude pršet.

Můžete v nich dokonce i vařit na kontrolovaném plamenu. Tento fakt s sebou nese pár nepěkných skutečností. První z nich je vysoká hmotnost. Jelikož nejsou dělané pro nošení v / na batohu, dosahují hmotnosti i okolo 30 kilogramů. Stejně tak je to s rozměry ve složeném stavu, které nejsou zrovna synonymem pro kompaktnost.

Opět připomínáme, že se nejedná o vhodné stany pro nošení na zádech. Za těchto předpokladů jejich vyšší hmotnost a prostorová náročnost není mínusem. Stejně tak jako i ostatní stany, si i campingové stany s celou vaší rodinou uvnitř zaslouží pořádnou konstrukci i materiály.

Je kempinkový stan jako byt?

Konstrukčně jsou campingové stany velmi členité. Jejich postavení a opětovné zbourání sice není zrovna rychlé, což ale vynahradí skvělými prostory. Pochopitelně záleží, jaký stan si vyberete. Velké stany pro více osob mají například dvě ložnice, předsíňku a společenskou místnost. Zdá se to až neuvěřitelné že?

Musíte na to pohlížet i z hlediska vašeho potomstva. Pokud by venku pršelo, potřebujete ve stanu fungovat a ne jen ležet, jako by tomu bylo v malém turistickém stanu. Za to vděčíte i výšce kempinkových stanů, díky které se v nich můžete pohodlně postavit, aniž byste se dřeli hlavou o strop.

Z hlediska půdorysu se z 90% jedná o tunelové stany. Ty, jak dobře víte, poskytují nejlepší možné využití prostoru. Každá stanová místnost by měla být oddělena vchodem s kvalitním zipem. Nejlepší je ale bezpochyby použití YKK® zipů, které jsou dnes považovány za nejlepší na světě.

Nezapomínejte ani na dvouvrstvou vnější konstrukci. Stany, ve kterých naleznete více místností, mají dvouvrstvé pouze ložnice. U společenských prostor by to bylo zbytečné. Vnější konstrukce umožňuje zasouvat pruty do tunelů v tropiku. Tím ušetříte čas při rozkládání a skládání. Díky vnější konstrukci můžete navíc stavět stan i za deště. Když už mluvíme o dešti, pojďme si říci i něco o vhodných stanových materiálech.

Z čeho pořídit kempinkový stan?

Materiály stanu jsou stejně důležité, jako vhodná konstrukce nebo dobrá volba proporcí. Zatímco vnější vrstva má za úkol ochranu proti dešti a větru, vnitřní vrstva musí dýchat.

K tomu jí pomáhají i panely ze síťoviny a nutné průduchy ve vnější vrstvě. Ideálním materiálem pro Tropiko (vnější vrstvu) jsou syntetická vlákna se zátěrem z PU. Vodní sloupec pro tropiko by měl být kolem 1500 milimetrů.

Jediná oblast stanu, která potřebuje větší vodní sloupec, je podlážka. Zde se bavíme o vodním sloupci až 10 000 milimetrů. Stejně tak je důležité, aby byla podlážka pevná. Nejlépe ze syntetických vláken s několikanásobným PU zátěrem. Jinak by se mohlo stát, že stan provlhne od země nebo se prodře o kámen či větvičku.

Nezapomeňte ani na pruty, které jsou dnes obvykle tvořeny z duralu. Je velmi lehký, zároveň však pevný a tvrdý. Konečný výběr není až tak těžký, jak by se mohlo zdát. Musíte si jen uvědomit, jak často budete stan používat a podle toho zvolit i cenovou kategorii, od které se odvíjí zbytek náležitostí.

Jaký stan je vhodný pro turisty?

Pro příležitostné spaní v přírodě nebo v kempu nebudete potřebovat žádný přelomový stan za desítky tisíc Korun. Bohatě si vystačíte s nízkou nebo střední třídou.
Hodně zde záleží na frekvenci užívání stanu. Pakliže stan vytáhnete jednou za rok na dva dny, stačí nízká třída. Jedná-li se o více frekventované používání, které počítá i s deštěm a větrem, vyplatí se trochu zainvestovat.

Také nad výběrem musíte přemýšlet z té praktické stánky. Budete stan nosit na zádech nebo se poveze stan v autě / vlaku? Toto rozhodnutí vás samo o sobě nasměruje na správnou cestu. Při nošení turistického stanu na zádech totiž musíte počítat i se hmotností a celkovými rozměry ve složeném stavu. Vašemu autu je vysoká hmotnost a prostorová náročnost většinou jedno.

Jak se dělí stany pro turisty?

První, s čím se u výběru stanu pro turisty setkáte, je typ stanu. Kopulovité turistické stany jsou lepší do povětrnostních podmínek, tunelové turistické stany zase nabídnou lepší rozložení místa, ale za cenu vyšší hmotnosti.

Opět záleží na tom, jestli budete stan nosit nebo ne. Po volbě stylu a velikosti stanu pro turisty, která se odvíjí od počtu osob spících ve stanu, se dostáváme ke konstrukci.

Bez dlouhého rozmýšlení si zvolte vnější konstrukci, kdy stavíte nejdříve tropiko. Nestane se vám tak, že byste měli stan mokrý i uvnitř. Samotná rychlost stavění je také o poznání rychlejší, nežli u stanu s vnitřní konstrukcí.

Při spaní ve více lidech zase oceníte u turistického stanu dva vstupy a prostorné předsíňky. Do nichž se vejde vaše vybavení. Nechávat jej totiž venku by bylo nezodpovědné. Ne snad že by ho někdo ukradl, ale mohlo by vlivem rosy zvlhnout.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Délka stanu
cm cm
Výška stanu / ložnice
cm cm
Šířka stanu
cm cm
Hmotnost
kg kg
Nepromokavost / voděodolnost tropika
mm mm
Voděodolnost podlážky
mm mm
Materiál