📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Bundy typu M65 jsou velmi oblíbené pro svůj střih a především i pohodlí, které nabízejí. Něž se pro ni rozhodneme, měli bychom být obeznámeni s tím, co nabízejí a především, pro jaké situace se hodí.

Od konce druhé světové války uplynulo celkem 20 let a americká armáda stále nemá náhradu za bundy M43 a M51, které si tak oblíbila. Při tom by po ní vojáci tak toužili a celkem by ji i potřebovali. Blíží se válka ve Vietnamu, tak kde je nová výstroj? Naštěstí ji představuje Odbor pro vývoj věcí pro vojáky. Je jí nová bunda M65 Field Jacket, kterou si i my v krátkosti představíme.

Více je zkrátka více

M65 se nejvíce osvědčila právě ve válce ve Vietnamu. Do té doby zde byla uniforma M51, nejvíce používaná ve válce v Koreji. Je jasné, že aby ji mohla nahradit, musela M65 nabízet trochu víc, než na co byli vojáci do té doby zvyklí. Tímto krokem vpřed byla především kapuce umístěná ve vysokém límci. Sice nebyla až tak nepromokavá, ale nabízela určitou míru ochrany před okolními vlivy, stejně jako vysoký límec. Krk je velmi náchylný na zimu nebo písek, je to zkrátka choulostivá část těla, kterou je třeba chránit. Zapínání uniformy představuje zip, který sahá od krku až po pas. Tím zbylo místo tak, aby se mohl ohrnout límeček i při zapnuté bundě (límeček má své zapínání). Zároveň zip nesahal až na spodní okraj, čímž si voják zachoval pohyblivost. Spodní okraj sahá asi 20 centimetrů pod pas. Tato délka je opravdu ideální vzhledem k potřebné pohyblivosti a ochraně zad před prochladnutím. Zpocená záda totiž okolní studený vzduch moc dobře nepřijímají. Bunda sama o sobě byla konstruována pro chladnější počasí, k čemuž musela být vyrobena z dobrého materiálu. K tomu se hned dostaneme, nejdříve si však povíme o kapsách.

To sem a to zase tam

Nemusíme být vojáky, abychom potřebovali velké kapsy, kam si dáme vše, co jsme zvyklí s sebou nosit. Naštěstí tuto potřebu bunda M65 skvěle pokrývá. Celkem na jí nalezneme 4 hlavní kapsy. Dvě jsou v oblasti pasu a dvě na prsou. Tyto kapsy jsou kryté klopou zajištěnou na knoflíky nebo v moderním případě na suchý zip. Díky klopě nic neztratíme a zároveň ochráníme obsah před deštěm, sněhem a ostatními nechtěnými škodlivinami. Kapsy jsou opravdu prostorné, konstruované tak, že trochu narušují linii bundy. Nejsou tedy vnitřní, ale vnější konstrukce. Uvnitř bundy nalezneme další kapsičku na drobnosti. Jak je vidět, konstruktéři se opravdu snažili, aby byla bunda užitečná. Jak to zvládli s materiálem?

Klasický poměr

Jak už to tak bývá, byla i tato bunda vytvořena z klasické poměrového materiálu 50 na 50, tedy 50% polyesteru a 50% bavlny. Tato kombinace je velmi výhodná pro její pevnost a schopnost nenasáknout vodu. Zároveň poměrně rychle schne, což ji dělá vhodnou pro oblečení tohoto použití. Kvůli použití v chladnějších podmínkách měla původní verze na vnitřní straně knoflíky pro připnutí zimní vložky. Kvůli prochladnutí a našemu komfortu, má bunda zip chráněný légou, která se zapíná ba cvoky.

Konečné rozhodnutí

V dnešní době je tato bunda už dlouho mimo používání armády. Spíše se z ní stala módní záležitost pro ty, kteří hledají pohodlný střih a promyšlenou konstrukci. Tím pádem máme k dispozici několik verzí přes ty normální až po tak zvané Vintage. Které ačkoli jsou nové, připadají jako nošené. Opět se jedná o módní tah, který je poslední dobou vyhledávaný. Pro nás zůstávají důležité původní vlastnosti bundy. Podle nich ji můžeme použít na denní nošení, ale i do lesa, kde skvěle poslouží svému účelu.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál