📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Letní funkční oblečení je pojem, jenž přímo souvisí s termoprádlem a jeho primárním důvodem existence je přizpůsobovat se vašemu tělu za různých klimatických podmínek a přesto udržovat tělo i vás v co největší rovnováze.

Letní funkční oblečení je pojem, jenž přímo souvisí s termo-prádlem, má ale více možností využití nežli jen udržet teplotu. Když se tedy mluví o termoprádle, často se tím myslí nějaké funkční prádlo.

Co lze čekat od letního funkčního oblečení? Jeho primárním důvodem existence je přizpůsobovat se vašemu tělu za různých klimatických podmínek a přesto udržovat tělo i vás v co největší rovnováze. V zimě musí zimní funkční oblečení hřát, v létě chladit, při sportu zase odvádí pot a rychle schne. To vše pomáhá udržet vaši teplotu těla ve více stálejší formě a tělo pak nepodléhá tolik bakteriím a virům, které na něj obvykle po změnách teploty tak ochotně dopadnou.

Jaké věci by mělo umět letní funkční oblečení?

Občas někdo v této věci použije pojem aktivní letní oblečení či aktivní oblečení, ale v kostce řečeno, je to vždy o tomtéž – jde o letní funkční oblečení, co má řadu extra zajímavých vlastností i parametrů (na rozdíl od tradičních produktů prodávaných na moderním trhu je ze speciálních typů látek), co mu propůjčují několik skoro neuvěřitelných parametrů, jenž jsou pořád aktivní a funkční (řadu z nich zaznamenáte až při nějaké extrémní situaci typu delší běh):

  • Letní funkční oblečení saje pot.
  • Letní funkční oblečení je extrémně rychle schnoucí.
  • Letní funkční oblečení je neuvěřitelně lehké.
  • Letní funkční oblečení je aktivně anti-alergenní.
  • Letní funkční oblečení je pružné.
  • Letní funkční oblečení je kompresní.
  • Letní funkční oblečení je velmi odolné.

Jak správně vrstvit letní funkční oblečení?

Dříve bylo zvykem, že když se objevila nějaká ta nepřízeň počasí, tak na sebe průměrný člověk navlékl co nejvíce dalších vrstev oblečení. Když nám ale vzniklo letní funkční oblečení, bylo zjištěno, že právě to je pro nás optimální ochranné prostředí chránící nás před vnějšími vlivy a klimatickými výkyvy.

Celý systém funguje jen díky vzduchu, jenž se zachytí mezi jednotlivými vrstvami oblečení. Tento vzduch se posléze lidskou tělesnou teplotou zahřeje a tvoří ve finále skvělou tepelnou izolaci těla. To mimochodem také dokazuje, že jedna tlustá vrstva je těžší a méně teplá, jako dvě tenké se vzduchovou kapsou mezi sebou. Stačí tedy špatně zvolit nefunkční třetí vrstvu a rázem tím zhuntujete jakékoliv dobré snahy letního funkčního oblečení.

Jak na údržbu letního funkčního oblečení a je možné je prát?

Tou úplně první věcí, co byste měli udělat po nákupu letního funkčního oblečení je vyprat ho podle instrukčních symbolů uvedených na jeho etiketě. A prostudujte si i etiketu, jak na údržbu. Letní funkční oblečení perte v pračce při teplotách maximálně 40 °C. A nejlépe za využití speciálních pracích prostředků.

Nikdy nepoužívejte aviváž (může totiž dojít ke snížení kapilárního výkonu u daného vlákna), pakliže se dokonce jedná o nějaký ten výrobek s membránou, tu klidně podobnou akcí můžete zničit, popřípadě jí radikálně snížit účinnost. Proto je nejlepší ošetřování podobných skvrn na výrobcích s membránu, respektive odstranění nějakých těch místních fleků a špíny, přenechat odborníkům (tedy odnést do staré dobré čistírny), popřípadě použít výhradně prací prostředky určené pro membránové materiály.

Jakékoliv termoprádlo / letní funkční oblečení perte naruby. A to proč? Jelikož plastické nášivky, zkracovače či zipy mohou způsobovat u některých jemnějších pletenin zatržení. Podobné věci se ale naštěstí dají ždímat v pračce.

Co se týče improvizovaného praní v přírodě, tak lze letní funkční oblečení / termoprádlo prát ručně (a klidně jen ve studené vodě), pak ho vyždímat a zanechat k uschnutí. Vlákno nemá prakticky žádnou nasákavost, takže brzy uschne.

Jakékoliv letní funkční oblečení po extrémním propocení obratem lehce přemáchněte či přeperte. Tak zabráníte tomu, aby agresivní pot způsobil jakékoliv skvrny. Když někdo využívá nějakých těch prostředků proti pocení (antiperspiranty) anebo deodoranty, je možné, že to negativně ovlivní barevnou stálost produktu.

Jakékoliv barevné a světlé odstíny je nutné prát odděleně a se zapnutými zipy. Též i barevné a kombinované letní funkční oblečení nenamáčejte a pak nesušte na přímém Slunci. Jakékoliv věci s potiskem zase žehlete i perte po rubové straně.

Z čeho se skládá letní funkční oblečení?

Moderní verze letního funkčního oblečení obvykle sestává ze tří vrstev:

  1. Vrstva sací – jejím hlavním úkolem je odvádět pot od vaší pokožky do další vrstvy či okolí. Díky tomu je pokožka stále co nejvíce suchá a pot neotravuje. Je to jen logické: čím větší plochu potu nabídnete, tím rychleji se bude odsávat a vypařovat + čím savější je, tím snáze odsaje pot. U první vrstvy obvykle sahají výrobci po materiálech, u nichž je prioritou pohyb (vrstva sací nemusí být totiž těsná, ale přiléhavost jí vůbec neuškodí kvůli nasáknutí potu). Někde to ale neplatí: rukávy a límec by třeba měly být těsné a kopírovat pokožku. Nikdy byste se ale v podobném materiálu neměli cítit mizerně či jakkoliv nepohodlně (pakliže cítíte, bude to chtít jiný střih či velikost). Jením z těch nejlepších materiálů pro vrstvu sací je třeba takový polyester: saje, odvádí tudíž pot i pach. Vlna je sice naoko také dobrou volbou (co nejjemnější však!), ale bez pachu nevydrží totéž co jiné syntetické materiály. Hedvábí je sice příjemné a hebké na dotek, ale není to materiál proslulý svojí odolností a vyžaduje více péče.
  2. Vrstva termoizolační – je ideální, pokud vrstva termoizolační obklopí vrstvu sací z větší vzdálenosti, aby mezi nimi vznikla vrstva (bez ní totiž nevnikne tepelná izolace, když se zde nezachytí vzduch). Ale pozor, ani toto oblečení by nemělo být příliš volné, jelikož pak trpí přilnavost a tím i savost vrstvy pod ní. Obvyklou volbou je zde dnes nejčastěji vlna, ta má skvělé izolační vlastnosti, hřeje totiž i tehdy když je vlhká. Slušně pak odvádí i pach a pot okolí. Merino je rozhodně dobrým příkladem užitečného typu vlny: je mimořádně teplá i hebká zároveň. Co se týče syntetických látek (polyester a spol), tak ty jsou také v pořádku. Sice nejsou tak teplé jako vlna, ale mají zase jiné trumfy: jsou lehčí, méně stojí a rychleji schnou.
  3. Vrstva ochranná – jak napovídá její název, vrstva ochranná je štít mezi vaším okolím a vámi. Bez podmínky proto musí být odolná jak na vítr, tak i na vodu. Sice nemá propustit vítr a vodu, ale naopak musí být prodyšná a propouštět pot, jenž se sem stahuje z vrstev pod ní. Při výběru podobné ochranné vrstvy se tedy primárně zaměřte na její propustnost / prodyšnost. Ačkoliv se zde používají hi-tech kosmické materiály, vždy je to nějaký kompromis mezi udržením vody a větru mimo tělo na straně jedné a propustností na té druhé (logicky nemůže být stoprocentní v obou). Pro určení zdravé míry prodyšnosti právě pro vás neuškodí uvědomit si, kde se budete hlavně pohybovat. Kdo leze po horách logicky bude mít jiné nároky jako ten, kdo chodí jen ve městě s deštníkem + se hodně potí. Identicky jako u vrstvy druhé, i zde je na místě zvolit trochu volnější věci, aby se vytvořila vzduchová kapsa pro odvod potu. Příliš těsná třetí vrstva je ale také na houby, protože vám jen dá více pocítit venkovní počasí. Jedna z nejpraktičtějších věcí, co na sobě dnes člověk může mít v podzimních i letních klimatech na sobě, tak je softshellová bunda. Sice nejsou úplně nepropustné pro vítr a vodu, ale zato zase pěkně (částečně) odvádí vlhkost, jsou lehké, nepříliš drahé a příjemné na těle. Naopak hardshell je materiál, co je zcela odolný na vodu a navíc umožňuje materiálu dýchat. Základním stavebním prvkem hardshellu je proto zvláštní propustná membrána, co je jednak odolná na vodu a za druhé, propustná. Obecně platí, že čím je nějaká věc z oblečení dražší, tím více vody za jednotku času „vypotí“. Asi tím nejznámějším zástupcem hardshellu je Gore-Tex®.
Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Cena
Barva
Značka
Hmotnost
kg kg
Materiál