Před koncem 2. světové války spojenci rozbombardovali Drážďany. Jednalo se pouze o surový útok na civilisty a uprchlíky před frontou v touze po odplatě nebo hlavní roli hrála likvidace továren na vojenskou techniku, přerušení infrastruktury a vyvolání chaosu za účelem přiblížení konce druhé světové války?
V důsledku intenzivního bombardování vznikla ohnivá bouře. Masivní požáry odčerpávající kyslík z ovzduší vytvářely ohnivý vichr o síle orkánu. Teplota dosahovala 1 500°C a dým z ohně stoupal až 7 kilometrů vysoko. Všude se roztékal asfalt a z krytů požár odsál veškerý kyslík.
Bombardování zničilo 6,5 kilometrů čtverečních centra města a proměnilo ho v trosky. Drážďany hořely tři dny a tři noci. Počet obětí se odhaduje na 19 až 25 000.
Mezi oběťmi nebyli pouze drážďané, ale také uprchlíci před frontou, kteří se v Drážďanech ukryli před postupující Rudou armádou. K vyšším ztrátám na životech zřejmě přispěl i plán bombardování, kdy byli ve druhé vlně zabíjeni lidé, kteří se snažili uhasit požáry po první vlně.
Na konci roku 1944 německá armáda ustupovala, ale stále ještě nebyla poražena. Odhadovalo se, že pokud by se Sovětům povedlo obsadit východní pozice, mohlo by ke zhroucení německé armády dojít v polovině dubna. Pakliže by Sověti Slezsko obsadit nedokázali, válka by dle prognóz trvala minimálně až do listopadu.
4. února během jaltské konference sovětský generál Alexej Antonov přednesl plán k přerušení přesunu německých jednotek. Současně s postupem sovětských vojsk měly být bombardovány dopravní křižovatky, továrny na výrobu vojenské techniky a ropné rafinerie. Účelem bylo vyvolání zmatku a narušení zásobování vojenských jednotek ze západu na východ, kam němci přesouvali desítky svých divizí.
Drážďany byly jedním z nejdůležitějších průmyslových center Třetí říše a v roce 1944 také nejdůležitějším výrobcem zbraní. Bylo zde 127 továren a dílen, které zásobovaly německou armádu vojenskou technikou. Nacházely se zde továrny na výrobu leteckých komponentů, protiletadlová a dělostřelecká továrna, výrobna jedovatých plynů, muniční sklady, stanové tábory a kasárna.
Významné byly i severojižní a východozápadní dopravní tepny. Z tohoto důvodu představovaly Drážďany klíčový cíl.
Americký plukovník Harold E. Cook, který byl v Drážďanech vězněn, později vypověděl, že Drážďany byly ozbrojeným táborem s tisíci německých jednotek, tanků, dělostřelectva a s mílemi nákladních aut plných zásob, které byly určeny pro podporu německých jednotek na východní frontě. Navíc vojenský význam měly i drážďanské dopravní tepny.
Kolem Drážďan byla původně rozmístěna protiletecká obrana. Nebyla však příliš využívána a její baterie byly tedy postupně přesunuty na východní frontu, kde posílily protileteckou obranu a používaly se proti tankům. Drážďany tedy během bombardování měly slabší obranu. Navíc většina stíhaček Luftwaffe zůstávala na zemi, protože byla velká nouze o benzín.
Útok na Drážďany započal v noci ze 13. na 14. února, kdy na město shodilo pumy 765 čtyřmotorových Lancasterů a Halifaxů britského Command RAF.
14. února americká 8. letecká armáda USAAF vyslala z britské základny čtyři svazy 1 377 bombardovacích a 962 stíhacích letounů. 84 strojů B-17 směřovalo k železničnímu a silničnímu mostu ve Weselu, 375 letounů B-24 směřovalo k seřaďovacímu nádraží v Magdeburku, další letouny 457 B-17 mířily k Saské Kamenici a nejsilnější uskupení k Drážďanům – 461 bombardérů B-17 Flying Fortress za ochrany 316 stíhacích letounů.
Bombardéry ze základny startovaly ve formacích. Jednou z těchto základen bylo letiště Nuthampstead. Vzlétlo z ní 38 z 62 bombardérů 398. a 91. bombardovacího svazu, které kvůli navigačnímu omylu 15. února vysypaly pumy namísto Drážďan, na Prahu. Někteří navigátoři amerických bombardérů do vysílaček hlásili, že se nacházejí nad cílovým městem pro shoz pum. Navigátoři, který chybu poznali, však museli svou letku následovat.
Po poledni tak během několika minut bylo na Prahu od jihozápadu svrženo 152 tun pum. Bombardování zasáhlo Radlice, Vyšehrad, Zlíchov, Nové Město, Nusle, Vinohrady, Vršovice a Pankrác. V důsledku tohoto spojeneckého náletu bylo zabito 701 lidí a 1 184 jich bylo zraněno. Jednalo se o druhý ze tří amerických náletů na Prahu, který byl co do počtu obětí nejtragičtější.
Toho dne bomby spojenců dopadly ještě na několik dalších českých měst. Svaz, který mířil na Drážďany, bombardoval kromě Prahy ještě Záluží u Mostu, Duchcov a Plzeň. Svaz letounů vyslaný na Saskou Kamenici (Chemnitz) bombardoval Cheb, Tachov a Karlovy Vary.
Historikové a odborná veřejnost se v pohledu na tuto událost, dělí na dva tábory. Jeden tábor zastává názor, že bombardování Drážďan bylo válečným a svým způsobem zbytečným zločinem, neboť konec druhé světové války se blížil. Druhý tábor je přesvědčen, že se jednalo o logický a strategický krok ke zničení továren na výrobu vojenské techniky, přerušení zásobování východní fronty ze západu a uspíšení konce druhé světové války.