📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak se co nejrychleji zbavit švábů?

2. ledna 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 19 minut

Je jedno, kde na světě žijete, patrně jste seznámeni se šváby a jakou bolestí tento hmyz dokáže být v případě, že se nastěhuje právě do vašeho domu. V případě nějaké katastrofy a vaší evakuace je jisté, že budou ve většině opuštěných domů jako na dovolené. To znamená, že když se budou množit zcela nekontrolovatelně stanou se i o to větší hrozbou pro celé okolí.

Detail švába s roztaženými křidly

Šváby nejsou právě dokonalí letci a proto se k tomu uchylují spíše výjimečně. Dávají totiž přednost právě chůzi – v ní jsou ale značně rychlí a určitě se vám nepodaří ho předběhnout a rozdupat. Jelikož jeden snese až 50 vajec, je to potenciálně značně nepříjemné časem.

Šváby přenáší nemoci, mohou kontaminovat povrchy ve vašem domě a dokonce i přidávat alergickým reakcím některých členů rodiny. Pokud máte pocit, že šváby napadli váš domov či evakuační lokaci, pak je na čase se jich zbavit natolik rychle, jak to jen půjde. Čím dříve problém vyřešíte, tím nižší šance na to, že se zde rozmnoží natolik, že je nevyhubíte nikdy již zcela!

I u švábů bývá nejlepší prevence…

Šváby jsou malá otravná stále se hemžící zvířátka, jenž se velmi těžko eliminují poté, co z vašeho domova / lokace již udělali svoji haciendu. Udělejte proto vše pro to, abyste v rámci jejich prevence udělali skutečně každý možný krok. Musíte je odradit od toho, aby se jim u vás zalíbilo zkrátka.

Šváby jsou lákáni vlhkem, temnotou a teplem. Navíc je mohou přilákat drobky i jídlo na zemi anebo snad na pracovním stole. Zdržují se také pod spotřebiči. Dokonce i povalující se karton, noviny a další nepořádek okolo domu je může přilákat. 

Nezapomeňte prověřit ohledně jejich akcí podkroví, půdu, sklep, všechny místa, kam se dá vlézt v domě zkrátka. Také pod pračkou, sušičkou, ledničkou, dřezem, … Všechny tmavé kouty speciálně a také skříně všechny pod nimi i uvnitř. Aspoň několikrát ročně na cokoliv, co by mohlo švábům připadat jako ideální hotel. Pečlivě prohlédněte i všechny oblasti, kde držíte jídlo a extra podrobně ty v temnotě a nepoužívané moc na jakékoliv znaky jejich aktivity. 

Jakékoliv stále vlhké místo také může přilákat šváby. Takže koupelny a koberce všude, též podložky. Na opravdu vlhká místa je nejlepší použít odvlhčovač. Opravte též cokoliv kapajícího jako prevenci vlhka. 

Odhalte problém se šváby co nejdříve

Dobrá cesta, jak se rychle zbavit švábů je to, spatřit tento problém co nejdříve. Šváby se množí velmi rychle, takže čím dříve je odhalíte, tím lépe zastavíte tento atak ještě před tím, nežli se stane těžko snesitelný. Jelikož jsou to noční lovci, jsou venku hlavně po setmění, ve dne se skrývají.

Šváby typicky jsou ven za dne jen tehdy, kdy jsou zoufale hladoví z „přelidnění“, což bohužel naznačuje, že když ho vidíte i ve dne, tak je jejich útok již obvykle dokonán. To opět logicky naznačuje, že nesmíte čekat až se věci dostanou do tohoto stádia. Nesmíte zkrátka čekat na své protiakce proti švábům až do doby, nežli je vidíte ve dne. Zbytečně si tak věci ztížíte. Jejich infekce domu za scénou je již pak v plném rozpuku totiž.

Dívejte se neustále po jakýchkoliv náznacích vpádu švábů. To vám odhalí řada věcí: jejich výkaly za ledničkou, uvnitř poličky, pod výlevkami, podél zdí, … Věc je lehce ztížená tím, že se jejich výkaly budou lišit vždy barevně i konzistencí podle toho, co se jim zrovna podaří nalézt a sežrat.

Jednou mohou vypadat jako malá zrníčka pepře, jindy jako kávová zrna, černohnědé pelety velikostí rýže atd. atd. Také to ale mohou být hnědočerné rozmazané skvrny na zemi či poličce.

Také může prověřit jakékoliv malé úzké prostory pro obaly na obaly pro jejich vejce (tzv. „ootéky“ - https://cs.wikipedia.org/wiki/Oot%C3%A9ka). Budou vypadat jako malé okrouhlé hnědé obaly. K nalezení pak budou pod kontaktním papírem (omotává se s ním něco obvykle nebo slouží jako ubrus apod.), v knize nebo i poličkách spižírny anebo snad puklinách ve zdi a zemi. 

Podle typu švába tento obal na vejce jich může obsahovat až 50, takže vám asi nemusíme připomínat, jak rychle se potenciálně asi množí.

Věřte svému nosu – šváby vydávají plesnivý / zatuchlý / pižmový odér, jakoby olejový a ten roste a sílí dle toho, jak se množí. Rozkládající se šváby také produkují podivný zápach. To vše slouží jako maják na jiné šváby (něco jako feromon o hojné hostině od Kůrovce). Láká to šváby z okolí, takže jejich zamořenost roste opravdu silně. 

Když cítíte něco doma, co nepoznáváte nebo to je něco plesnivého, zatuchlého až pižmového, čehož se nemůžete zbavit, tak je na čase provést důkladnou inspekci vašeho domu / místa na šváby a jejich akce.

Šváb na listu v přírodě

Šváby mají oproti lidem nespočet es v rukávu, co se týče jejich přežití. Je jisté, že to budou právě oni, kdo ovládne zemi poté, až se navzájem zničíme atomovými bombami. Právě šváby totiž přežijí i 300x větší dávku, co by již zabila člověka dávno!

Zvyšte po nalezení švábů doma své čistící snahy

Nalezení švábů (anebo snad jejich aktivity) ve vašem domově neznamená, že je to špinavý neuklizený brloh. Znamená to jen to, že váš domov / evakuační lokace má pár míst, jenž jsou pro šváby jak stvořené.

Šváby potřebují teplo, jídlo, vodu a ochranu temnoty k tomu, aby se jim dařilo. Když u vás doma najdou toto místo, založí zde kemp a začnou s kolonií. 

Pokud máte podezření ze vpádu švábů, tak proveďte všeobecné čistící aktivity s přihlédnutím k udržení následujících zvyků:

 • Držte poličky a podlahy čisté a bez jídla a drobků.
 • Umývejte vnitřky skříní, místa pod sporákem a za ledničkou atd.
 • Držte odpadky v těsně uzavřeném kontejneru, uvnitř čistého kbelíku třeba a rutinně jej čistěte.
 • Prohlédněte a opravte jakékoliv problémy s vodou a jejím rozvodem u vás, přihlédněte extra na všechna podezřele vlhká a tmavá místa.  
 • Vyměňujte kočce vnitřní WC pravidelně.

Jaké jsou dnes populární cesty ke zničení švábů?

Nástrahy

První standardní volba pro počáteční aktivitu švábů je stará dobrá past (ideálně co nejčasněji umístěné) s jedem. Je to čistější a méně riskantní metoda pro vaše mazlíčky a děti, nežli pesticidy a spreje. 

V momentě, kdy máte dostupnou tu nejefektivnější nástrahu na šváby, tak ji obratem umístěte všude, kde jste zahlédli místa aktivity: trus v první řadě a také poblíž vajíček. Pozor na to, aby past byla nepřístupná zvědavým dětem a zvířatům. 

Past na šváby má jeden velmi silný pozitivní efekt: jak sežere jed šváb a umře, tak jeho rozklad ucítí jiní a přiřítí se na hostinu též. Měla by určitě přitáhnout všechny v okolí. 

Pasti

Mohou být efektivní. Když máte ale ratolesti nebo jakákoliv zvířata doma, pořiďte si netoxické výhradně. 

Existuje verze s lepidlem, jenž ale nedopadne nijak na vejce. Bude to tedy chtít v případě masivní invaze ještě něco.

Ohledně výběru pasti tedy hledejte něco, co vysloveně specifikuje, že to ovlivní i jejich hnízdo / vejce a nejen hmyz, co vstoupí přímo do ní. Pokud možno pořiďte něco, co dá švábovi čas to odnést domů. A pro maximální výsledek i tu, co zabraňuje reprodukci těm, co se látky dotkli.

Spreje na šváby

Dají se dnes sehnat v široké škále na trhu našem i zahraničním, kde je přece jen nabídka o poznání širší (viz Amazon a spreje jako Cynoff EC, Bengal Gold Roach Spray, Wisdom TC, Ortho Home Defense Max a COMBATMax).

Sprej, gel nebo pěna je vysoce efektivní a jak se zdá, populární je hlavně gelový Vendetta Roach Gel – má i tu pozitivní vlastnost, že není takovou hrozbou pro astmatiky a alergiky. Chce to ale i něco na regulaci růstu hmyzu (IGR – insect growth regulator) jako je třeba Gentrol.

Profesionálové hubící hmyz zase využívají Bayer Tempo. Sice se k podobným hračkám pro profesionály dá dostat i na webu typu Do It Yourself Pest Control, ale raději zdůrazňujeme – vždy důkladně čtěte instrukce a dodržte doporučené dávkování a obsluhu! Když to neuděláte, riskujete jednak své zdraví (i okolí) a za druhé, potenciální nefunkčnost na šváby zbytečnou. 

Kyselina boritá

Kyselina boritá je pro mnohé atraktivní volba. Můžete ji aplikovat okolo vašich přístupových cest k vašemu domu, vysoce živých „švábích dálnic“ nebo pod sporák apod.

Postihne nervový systém, žaludek a kostru švábů. Je to věc účinná, ale pomalá – dá švábům typicky šanci dostat se zpátky do hnízda. To je efektivní, protože jiní sežerou mrtvého kolegu a jsou otráveni též.

Kyselina boritá je pro lidi poměrně bezpečná. Běžně se vyskytuje v oční vodě. Ale pro jistotu – nepoužívejte ji v místech, kde se jí jídlo, ať ji sem šváby neroznosí.

Šváb zblízka

U nás jsou sice nerozšířenější druhy aktivní v noci, to vás ale nemusí příliš tížit, jelikož je kdykoliv poznáte po zápachu (zatuchle pižmová) a jejich orgiích (trus a vajíčka). Když vidíte šváby i ve dne, obvykle to značí, že jsou již přemnožení.

Křemelina

Dá se sehnat na západ od nás jako „Diatomaceous Earth (DE)“ a je to plně ekologická volba proti švábům. Chce to křemelinu vhodnou i pro jídlo, jenž je pro lidi zcela neškodná. 

Zrnka křemeliny mají velmi ostré okraje, jenž poškozují těla švábů a dalších potvůrek u vás. Tak, jak skrze ní šváby lezou, tak rozrušuje jejich vnější schránky a pomalu se propracovává dovnitř. Zde pak tyto částice sají tuky, vodu a vlhko z jejich těl. Dojde tedy k tomu, že se šváb doslova dehydruje zevnitř ven.

Mnozí z lidí běžně sypou křemelinu na místa na dvoře, aby zde žádný hmyz neměl šanci. Funguje to ale nejen na šváby, ale také na klíšťata, blechy, … 

Když ale budete křemelinu aplikovat, dejte si pozor, ať ji nevdechnete, jinak skončíte za 15-20 let se silikózou plic i vy (https://cs.wikipedia.org/wiki/Silik%C3%B3za)!

Nástraha na šváby

Vaše vlastní nástrahy na šváby jsou také jedna z možností, jak se s touto hrozbou porvat. Někdo smíchá křemelinu s kyselinou boritou anebo cukrem. 

I profesionální deratizátoři se shodují, že mix třech částí kyseliny borité a jedné části cukru je rychlá a efektivní cesta, jak zabít šváby. Časem na ně zabere i jedlá soda a cukr nastříkaný opět na jejich frekventovaná místa. Opět to totiž natahají do hnízda a po čase zdechnou. 

Dá se použít i něco klouzavého a skleněného – láhev od vína a něco lákavého uvnitř. Cokoliv lepkavého a sladkého postačí (shnilý banán). Dražší a dobré věci typu med a javorový sirup je na ně škoda. Syntetický bílý cukr je ažaž. Cokoliv, co je přinutí vlézt dovnitř. Někdo přísahá i na pivo. Bylo by to dilema, ale to se snad našinec spíše rozžehná s cukrem… 

Je dobré hrdlo láhve namazat starým olejem, aby se nedostali zpátky. Pak je každý den zabijte vařící vodou. Past nastavte každý den znova a znova dokud bude mít výsledky a pak raději ještě cca měsíc poté (až se vše vylíhne).

Zavolejte profesionály

Když jste zkusili vše a nic, tak nezbude, nežli přitvrdit a povolat profesionální zálohy. Zejména, když se nic stále neděje a v noci po rozsvícení evidentně stále brousí po domě. 

Nečekejte s profesionály příliš dlouho, jelikož čím déle to bude trvat, tím horší to bude.

Obrňte domov

Šváby mají schopnost dostat se i skrze ty nejmenší otvory a pukliny. Jedna z osvědčených metod je tedy jim v přímém pohybu po domě (i zvenčí domů) zabránit. I tehdy, když zde ale nebude jídlo, šváby totiž stále mohou usoudit, že je to lepší jako být venku a zahnízdí i přes jeho nedostatek a chodí lovit ven. Žádný pohyb = žádné jídlo!

 • Buďte opatrní, když taháte něco domů – speciálně věci z papírového kartonu a lepenky a také nábytek, v němž se mohou ukrývat. 
 • Použijte k zalepení otvorů okolo oken nějakého plnícího / tmelícího materiálu. 
 • Nacpěte ocelovou vlnu do otvorů a puklin v podlahách, kudy by se mohli dostat dovnitř. 
 • Mějte pod dveřmi předložku, jenž zajistí, že externí dveře jsou při zavření kompletně zajištěné. 
 • Zvažte rozsypání křemeliny na dvoře. Nebo okolo domu a dalších budov zde, ať si od nich drží hmyz odstup. 
Šváb na listu rostliny

I když mají šváby vlastnosti a výdrž hodné průměrného lidského superhrdiny, tak lidé z nich bývají nadšení o poznání méně, protože to jen stěžuje práci a jejich potenciální deratizaci. Naštěstí jsme chytřejší, čehož je nutné využít, jinak nemáte šanci se jich kdekoliv zbavit.

Co je „švábí mýtus“ a nemá vědecký základ?

Stejně jako v jiných oblastech, i zde se u zoufalých lidských tvorů po čase objevila řada fám a pověr, jenž ohledně domácích „proti-švábích“ akcí údajně fungují. Jak se ale ukazuje, je to jen fáma a nemá žádný vědecký základ:

 • Kávová sedlina nastříkaná v suterénu.
 • Citrusové čistící prostředky (šváby údajně vyženou).
 • Bobkový list.
 • Změkčovač látek a vody (funguje jen tehdy, když je lokálně aplikovaný na šváby, což je nepraktické a nedůkladné).
 • Šlupky z okurek zanechané přes noc. 
 • Mýdlo a voda (zabije jen ty, na které to přímo nastříkáte, takže opět nepraktické).
 • Chlorové bělidlo (opět jen na přímo zasažené).
 • Ocet (ano, čistit rohy s octem je opravdu dezinfikuje a čistí, ale nezabíjí žádné větší potvůrky včetně švábů).
 • Spláchnutím a utopením švába zabijete jen těžko – viz dále.

Co je na švábech skutečně k obdivu?

Jako web primárně survivalový si tuto otázku u nich rozhodně nemůžeme odpustit!

 1. Šváby přežijí až 3 měsíce bez jídla a 1 měsíc bez vody.
 2. Přežije klidně pod hladinou 40 minut.
 3. Šváby zvládnou i 300x větší radiaci jako člověk.
 4. Nemají centrální nervový systém, takže když přijde o hlavu, umře paradoxně jedině hladem.
 5. Vnímají i velmi malé otřesy a tlakové vlny.
 6. Dle podmínek a druhu jsou aktivní ve dne i v noci.
 7. Na rozdíl od člověka stráví celulózu.
 8. Jsou sociální a žijí v koloniích až s 1 milionem jedinců.
 9. Umí sdílet jídlo a vrátit se po stejné trase.
 10. Dokáží v nouzi jíst vlastní trus a dokonaleji ho strávit v rámci přežití opravdu zlých situací.
 11. Komunikují skrze feromony, takže i při množení dávají přednost partnerům správné „vůně“ a vyhýbají se vlastnímu rodu, aby nedegradovala DNA.
 12. Jen některé druhy se starají o své mladé, jenž dorostou za 3-4 měsíce.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny