📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat optimální hydratační vestu pro běhání

12. března 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 17 minutPřečteno: 130x

Stává se nám z toho poslední dobou běžná věc k vidění na běžeckých akcích – běžci mají hydratační vesty plné kapes a ty zase plné lahví/savek. Tyto hydratační vesty pro běžce se stávají populární díky tomu, že umožňují nést pohodlně a komfortně vodu, jídlo, další vrstvy oblečení, … A cokoliv dalšího  potřebují lidé k delším běhům (tj. ty, co trvají 1-2 hodiny anebo déle).

Dva muži běžící lesem

Jakékoliv vaše podobné běžecké akce, události a závody si především žádají důkladný trénink. A ten se zase samozřejmě neobejde bez aspoň průměrného vybavení. A ideálně mějte i nějaké záložní (minimálně ve formě druhé sady baterií do vaší čelovky).

Pokud jste i vy právě ve fázi hledání podobné hydratační vesty, tak zde je sumář hlavních věcí, o které vám u nich asi v první řadě půjde. A poté si každou z nich rozebereme dále do detailu. 

K výběru hydratační vesty pro běžce je třeba odpovědět na tyto čtyři otázky:

  • Vybrat si kapacitu: musíte se ujistit, že vaše nová hydratační vesta pro sportovce má dost místa (měřeno obvykle v litrech) pro nesení vody, jídla a extra oblečení. Pro běhy trvající asi tak jednu až dvě hodinky si většina běžců vystačí s asi tak dvěma litry prostoru. Když ale váš běh bude trvat mezi dvěma a třemi hodinami, tak budete potřebovat vestu s kapacitou mezi dvěma a šesti litry. Pro běhy trvající tři až šest hodin to zase bude chtít vesty s kapacitou minimálně čtyři až dvanáct litrů. A konečně, pro běhy trvající šest hodin nebo déle to bude chtít nejméně šest litrů vody anebo více kapacity dostupné právě pro ty vaše specifické potřeby. 
  • Rozhodněte se, zda pořídit lahve nebo rezervoár: většina vest je připravená nést vodu jednou nebo dvěma cestami – v lahvích, jenž se nachází vepředu anebo ve vodní nádržce / hydratačním rezervoáru, jenž sedí v kapse v zadní části. Lahve se snáze a rychleji plní, zase z rezervoáru se snáze napijete za běhu a typicky také pojme více vody. 
  • Pořiďte si hydratační vestu, co vám správně sedí: běžecká hydratační vesta by měla sedět a padnout pevně, aby necestovala i ona, když ji máte na zádech a běžíte. Následujte v této věci rady výrobce ohledně optimálního posedu na vašich zádech. 

Hledejte další funkce. Můžete zde mít třeba i vestavěnou signalizační píšťalku, reflexivní barvu, držáky na trekingové hole a extra kapsy.

Jak si u vaší běžecké hydratační vesty vybrat kapacitu?

Běžecké hydratační vesty se dodávají v celé řadě kapacit. Od dvou litrů až do dvanácti litrů (nebo i více) úložného prostoru. Kolik místa budete právě vy potřebovat, to do značené míry závisí na tom, kolik vybavení si vezmete s sebou na váš běh. A to naopak do značné míry zase závisí na tom, jak dlouho chcete běžet. 

Pro krátké běhy (řekněme do jedné hodiny) mnozí z běžců používají asi něco jiného než vestu – třeba drží láhev v ruce nebo mají malý batoh a zde mají vodu na pití a též možná i nějaký ten gel namísto jídla. Jak se ale vaše běhy začnou pomalu prodlužovat, asi tak na hranici jedné a dvou hodin (nebo budou dokonce delší), tak budete potřebovat vzít více nežli jen to. V první řadě to jistě bude více vody a jídla. Možná se vám ale také bude hodit klobouk, rukavice, svítilna/čelovka, mobilní telefon, sada první pomoci, mapa, … Zhruba v této části se již stává hydratační vesta preferovanou volbou pro většinu běžců (a dává největší smysl).  

Abyste si vybrali tu správnou kapacitu pro vaše vybavení, tak se zamyslete i nad tím, jak dlouho vaše běhy obvykle trvají. A také si uvědomte, že kapacitu vesty mohou ovlivnit oběma směry vaše další preference a potřeby při běhu – také ale počasí, typ běhu (sprint/pomalý) a osobní názor. 

  • Když běh trvá 1-2 hodiny, chce to u vaší hydratační vesty kapacitu 2 litry.
  • Když běh trvá 2-3 hodiny, chce to u vaší hydratační vesty kapacitu 2-6 litrů.
  • Když běh trvá 3-6 hodiny, chce to u vaší hydratační vesty kapacitu 4-12 litrů.
  • Když běh trvá 6+ hodiny, chce to u vaší hydratační vesty kapacitu 6+ litrů.

Pokud se vaše běhy dramaticky mění, tak nezbude, nežli zvážit vlastnění vícero hydratačních vest. To může být průchozí pro někoho s takřka neomezeným rozpočtem, ale pro většinu lidí asi bude praktičtější mít zkrátka hydratační vestu jednu pro všechny jejich běhy. Za takovéto situace tedy zvolte takovou vestu, jenž je dost velká pro všechny vaše běhy. Ale pamatujte i na to, že nevyužité místo patrně zajistí, že vaše nenaplněná vesta se asi bude více samovolně pohybovat po vašem těle. 

Doporučené produkty
Růžová plastová sportovní láhev na vodu

Hydratační láhve jsou užitečné z toho důvodu, že na rozdíl od hydratačního rezervoáru nabízí vítanou možnost si sem dát co chcete: třeba rozpustný nápoj z nějakého MRE nebo vaši multivitaminovou ranní bombu či snad dokonce bylinkový čaj.

Zvolit u vaší běžecké hydratační vesty spíše láhve nebo rezervoár?

Dalším důležitým rozhodnutím př vašem výběru optimální hydratační vesty pro běhy je i to, zda budete spíše vodu nosit v rezervoáru anebo láhvích na vodu. Většina vest je totiž připravených tak, aby vaši vodu nesla právě jedním ze dvou těchto stylů: v lahvích umístěných vepředu anebo hydratačním rezervoáru, co je ve velké kapse vzadu. Je jedno, co si zvolíte. Ale mělo by to odpovídat vaší celkové filozofii – tak namátkou, někteří běžci nesnáší, když musí mít při běhu na zádech ještě váhu vody a preferují lahve s vodou vepředu. Jiným zase váha nevadí a je pro ně klíčové zase pohodlí pití za pomoci savky za chodu. Abyste se v této věci i vy rozhodli správně, zde je pár věcí, jenž byste v této situaci měli zvážit:

  • Většina vest je kompatibilní s lahvemi i rezervoárem: ať již vaše vesta, co jste pořídili, přišla s jednou nebo dvěma lahvemi nebo rezervoárem, je nejspíše navržena tak, aby umožňovala nesení lahví i rezervoáru zároveň. To je jistě uklidňující, protože to znamená, že si většinu vest můžete adaptovat na cestu, jakou v ní právě vy chcete nést vodu. I když jste třeba ještě při jejím nákupu nevěděli jistě, jaká to bude. 
  • Láhve na vodu se snáze znovu plní: pakliže provádíte dlouhé běhy, jenž budou potřebovat u opětovné naplnění někde v jeho průběhu, tak vzít si s sebou lahve, vytáhnout je z vesty a naplnit je + hodit zpátky je snazší než vytahovat rezervoár. 
  • Láhve mohou být měkké nebo rigidní: mnohé z hydratačních vest mají měkké ohebné láhve, jenž se pěkně přizpůsobí vašemu tělu a omezuje to šplouchání vody. Nicméně, ohebná povaha těchto lahví je činí náchylnějším na propíchnutí tehdy, když spadnete. Přesně to je důvod, proč někteří běžci (a speciálně ti, co zkoumají nové končiny) preferují rigidní lahve.
  • Rezervoáry pojmou více vody: pro delší běhy jenž vyžadují více vody je rezervoár volba, jenž vám poskytne více kapacity na vodu. Pro opravdu mimořádně dlouhé běhy se dá použít oboje zároveň. Kolik tekutin budete potřebovat dost závisí hlavně na tom, jak dlouhý běh to bude. Též to ovlivní venkovní teploty a možnost doplňovat vodu během běhu. Všeobecně se dá ale říci, že budete potřebovat dost vody, abyste mohli pít v režimu asi tak 150-300 ml každých 15-20 minut běhu. 

Tip: Jestliže nesete vodu v rezervoáru, tak zde je rychlý tip jak u něj zredukovat šplouchání při běhu. Po naplnění rezervoáru a jeho vložení do vesty vestu obraťte vzhůru nohama a vysajte savkou zbylý vzduch ještě před během. 

  • Láhve přidávají univerzálnost: mnozí z běžců preferují pití elektrolytů a konzumují kalorie v tekuté formě při běhu, ale také chtějí mít v záloze obyčejnou vodu na běžné pití. Když použijete kombinaci dvou lahví nebo snad lahví a rezervoáru, tak rázem máte prostor a možnost, jak na různých místech vaše hydratační vesty uložit různé typy tekutin. Třeba jednu láhev můžete naplnit elektrolyty a rezervoár vodou. Láhve vás také nechají monitorovat, kolik jste čeho vypili snáze jako rezervoár na vašich zádech. 
  • Láhve a rezervoár nejsou vždy součástí vesty: pamatujte i na to, že ne u všech hydratačních vest pro běhání je součástí i sada lahví a rezervoár. A platí to i tehdy, když jsou s nimi kompatibilní. Přečtěte si tedy produktový popisek skutečně důkladně ať víte, co si kupujete a nejste zklamání. 

Jak zajistit, že vám běžecká hydratační vesta správně sedne?

Nalézt takovou běžeckou hydratační vestu, co se s vámi přirozeně pohybuje a padne vám jako ulitá, je klíč. Když to totiž odfláknete, tak špatně padnoucí vesta vám bude skákat při běhu po těle a bude způsobovat patrně i bolestivé odřeniny. Zde je proto pár cest, jak zajistit, aby právě ta vaše seděla dokonale:

  • Respektujte postupy výrobce: výrobci hydratačních vest často nabízí na svých stránkách postupy, jak přizpůsobit jejich produkt optimálně vašemu tělu. Tak třeba, uvádí zde i související míry těla (obvod hrudníku, …) a také ukazují podobné hodnoty v tabulce spolu s produkty, pro jaké jsou optimální a odpovídající. Když je budete i vy následovat, je tu slušná šance, že i vy najdete běžeckou hydratační vestu, jenž vám sedne stejně dokonale. Pokud se tyto věci liší prodejce od prodejce, tak zamiřte přímo ke zdroji – k výrobci. 
  • Vyberte si dobře padnoucí hydratační vestu: běžecké vesty jsou navržené tak, aby vám sedly skutečně velmi pevně, aby se zredukoval jejich případný pohyb při běhu. Pokud je vesta příliš velká, tak se asi bude více samovolně pohybovat po vašem těle, což může být rušivé a nekomfortní. A tím více tehdy, když je to již v zóně bolestivosti. Když zkoušíte na sobě hydratační běžeckou vestu, tak sledujte i to, zda tam není přebytečná látka okolo vašich ramen nebo tam, kde se vesta omotává pod vašimi rameny. Pokud tam cokoliv je, tak zkuste menší velikost. A naopak, pokud je vesta příliš restriktivní a nekomfortní,když se hluboce nadechujete (a že při běhu neděláte nic jiného), zase to značí, že jde o produkt příliš malý. Také vestu zkuste plně zatíženou, ať víte, co vás poté na trati čeká. 
  • Ponechte zde místo pro další úpravy: věnujte pozornost jakýmkoliv nastavitelným popruhům na dané hydratační vestě pro běžce. Jako třeba těm, co jsou přes hrudník nebo pod ramena. Když máte vestu na sobě a jste připravení k běhu, tak je nutné ji zpočátku zkontrolovat, zda všechny popruhy jsou asi tak na polovinu svého rozpětí. Když máte i tak pocit že je to moc velké nebo malé, opět máte špatnou velikost. 
  • Běžecké hydratační vesty speciálně pro ženy: mnoho žen benefituje z volby běžecké hydratační vestu pro ženy. Ženská verze mívá více prostoru v oblasti hrudníku a užší ramena a jsou též i mírně kratší.
Žena a muž pijící vodu z plastové láhve

Kdy si vybíráte běžeckou hydratační vestu, tak je nutné při výběru zohlednit celou řadu faktorů a priorit, jenž právě pro vás mohou být ale zcela klíčové. Když to totiž neuděláte, tak riskujete, že váš dlouho připravovaný běh nebude zábavná akce prodchnutá překonáváním vlastních hranic, ale stejné utrpení jako chůze ve špatných botách.

Doporučené produkty

Jaké další věci potěší u vaší běžecké hydratační vesty?

Nyní máme na mysli další funkce jako jsou kapsy, prodyšná síťovina reflexivita, … To vše dělá veškeré hydratační vesty pro běhání více pohodlné a komfortní. A toto vše z nich dělá i při závodu pak i vybavení, jenž je pro daný běh o to více pohodlné: 

  • Kapsy: většina hydratačních vest disponuje mnohými kapsami pro podržení často používaných věcí (gely, váš mobil, extra oblečení, …). Podívejte se na jejich umístění a ujistěte se, že jsou snadno k dosažení. Ideálně byste se při sahání pro nouzový gel nebo bundu neměli vůbec zastavovat. Zipy na těchto kapsách pak zase zajistí, že důležité věci nevypadnou v tu nejhorší možnou chvíli. A ani tehdy, kdybyste snad zakopli nebo spadli. Z pevné kapsy se ale věci často hůře vytahují i vkládají.
  • Odrazivost: mnohé z vest disponují zvýšenou odrazivostí v rámci toho, abyste byli vidět i za horších světelných podmínek, nebo úplné tmy. Ať jde již o projíždějící provoz nebo další závodníky (s čelovkami patrně též). 
  • Prodyšnost: většina podobných běžeckých hydratačních vest je postavena s dostatečnou mírou prodyšnosti. Vy to ale můžete hledat cíleně (tj. hydratační vestu s co nejlepší prodyšností), pakliže běháte dost zpocení. Pozorný pohled do zadní části podobné hydratační vesty by tedy měl odhalit jakékoliv extra odvětrávání v podobě extra síťoviny nebo jiných materiálů zlepšujících prodyšnost.
  • Nouzová píšťalka: některé z hydratačních vest pro běžce mají také píšťalku. To může být velmi užitečná věc v případě, že potřebujete někoho navést na vaši pozici nebo zkrátka jen upozornit, kde jste. 
  • Držáky trekingových holí: pokud je preferujete při běhu (možná mohou být ale pro konkrétní běhy zakázané), tak se nebojte sáhnout po modelu, co má na ně úchyty. 

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny