📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat první luk?

7. února 2020Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 25 minutPřečteno: 1545x

I když pořízení použitého luku by vám umožnilo naučit se této survivalové dovednosti levněji, tak to může způsobit potenciálně více problémů během tréninkového procesu. Použitý luk může také mít někde zvenčí neviditelnou vlasovou prasklinu nebo další problémy způsobené špatnou údržbou nebo fyzickým poškozením. Nebo i cokoliv, co vám mimořádně zhorší vaše schopnosti zamířit, natáhnout a vypustit šíp.

Muž v přírodě střílející z luku

Na kladkové luky je dnes na trhu dostupného nejvíce typů příslušenství a i jejich nabídka je enormní. Je to ale poměrně vysoká investice ve srovnání s typem zvratným či anglickým longbowem, jenž běžně stojí nejvýše třetinu. Jen pozor na ty nejlevnější demontovatelné luky, jelikož se za čas rozpadnou po cca deseti ranách (ano, autor hovoří z vlastní zkušenosti…)!

Není potřeba na druhou stránku kupovat ten nejdražší luk k tomu, abyste se naučili základy střelby a střílet přesně v rámci lovu zvěře či vaší obrany. Pořídit luk, co je decentní kvality a sedí vašim fyzickým parametrům a osobě je v této věci (tj. naučení se základům) mnohem důležitější než cenovka nebo značka.

Kde koupit luk? 

Pokud neznáte konkrétní osobu na Facebooku nebo jinde, tak od ní luk nekupujte ať jde o jakkoliv úžasný nákup. Obvykle je zde i dobrý důvod, proč se ho snaží zbavit. 

Je spíše doporučeno zajít do obchodu loveckého nebo sportovního, kde luky mají a to ideálně se známým, jenž se v nich vyzná. U nás s loveckým lukem nic legálně lovit nemůžete, ale jsou lidi, co kvůli tomu jezdí třeba do Afriky. V obchodě můžete zkusit více luků a zvolit ten, jenž se na vaše tělo dá upravit nejlépe / nejsnáze.

Jaké typy luků máme? 

Na dnešním trhu existují čtyři typy luků a kuší, jenž jsou populární jak pro hobby střelbu, tak i pro lov:

  • Moderní luky kladkové – mají na těle aspoň jedno točící se kolečko s ložisky.
  • Moderní luky zvratné a obvykle i rozebíratelné – mají samostatně ramena i tělo a vše se dá spojit klíčem. Teoreticky neomezená životnost, ale jen u těch nejlepších ramen i středů (desítky tisíc). 
  • Tradiční dřevěný luk dlouhý.
  • Kuše.

Absolutně všechny z nich jsou stejně dobré pro vaši obranu i lov. Každý má ale jiné výhody a nevýhody. A každý typ se dá pořídit buď jen jako základní model, anebo celý vybavený i s šípy a dalším příslušenstvím (náloketník, tětiv pár záložních, …)

Dá se najít na trhu celkem 14 typů nejrůznějších stylů luků, přičemž mnohé z nich mají význam spíše sběratelský nebo plní nějakou specializovanou věc – moderní survivalové luky jsou obvykle rozebíratelné a zvratné. Jsou ale i luky typu Yumi, dálkové, jezdecké, vlastní, skládací, … 

Jak své tělo připravit fyzicky na použití luku?

Pokud půjdete sami do obchodu s luky, tak buďte v této věci k sobě i prodejci upřímní a nepřehánějte své zkušenosti s luky. Když v této věci totiž zalžete nebo ji jen přeženete, vrátí se vám to zpátky. 

I když zde není nic špatného na tom, pořídit luk, co s vámi poroste tak, jak budete zlepšovat svoje dovednosti, tak i tak ho stejně musíte být schopni natáhnout a správně použít hned po vytažení z krabice.

Osoba v obchodě nebo zkušený lovec vám pomůže změřit hodnoty, jenž jsou pro váš luk i vás důležité a to u luků, jenž vás zaujaly.

Během tohoto procesu bude změřena vaše délka natažení (Draw length). A to tak, že vás nechá natáhnout pár luků, co na to má. Bude potřeba též zjistit, zda vůbec natáhnete danou váhu.

Během měření délky nátahu si pamatujte, že to není vhodný čas pro jakékoliv přehánění a ego. Když máte s něčím problémy nebo daná věc bolí, musíte to říct. 

Svaly se rozvinou během času a při praktikování střelby. Měly byste si představit, že s ním dokážete v dané váze klidně střílet 10 minut bez námahy. 

Odpor / výkon / nátahová síla luku se obvykle mezi výrobci měří v librách a délky luků v palcích (takto používané jednotky výrobci luků mají dodnes mimochodem i u nás!). Výrobci typicky mají své věci odstupňované po deseti librách a tento údaj o maximálním výkonu (i rozpětí případně) se vždy nachází někde na luku.

Tak třeba luk s nátahem 50 liber se dá upravit na 40 liber. V zemích, kde je to povolené (většina USA) se za etické minimum pro lov lukem považuje 40 liber. 

Určení vaší maximální délky natažení / nátahu u luku

Lukostřelec bude při nákupu také proměřen na jeho délku nátahu. Teprve poté se dá začít hledat luk, jenž vám bude sedět a vyhovovat a lze začít trénovat. Některá místa mají speciální měřící zařízení či tabulky, které vám s tím pomůžou.

Podobné věci jsou sice skvělé jako hrubé měřítko, ale jediná skutečná cesta k určení vaší nátahové délky je popadnout luk a zkusit jej natáhnout, co vám to jen půjde. Ale pozor, musí to být bod sice maximální, ale v němž se vám nejlépe při vašem plném nátahu míří a stále máte jistou stabilitu šípu díky komfortnímu držení. 

Mnohé podobné obchody nabízí střelnici, kde si můžete svůj výrobek zkusit s tupými hroty a při tom změřit vaši délku nátahu nebo optimální odpor luku / váhu / síly pro koupi.

Když kupujete luk online nebo potřebujete více pomoci, nežli je v obchodě, řekněte někomu, ať vám změří vaše rozpětí paží / délku paží pro určení délky nátahu. 

Změřte vaše rozpětí paží v palcích a to když stojíte a s rukama roztaženýma do stran a dlaněmi dopředu. Nepokoušejte se své ruce dostat do nepřirozené pozice. Jednoduše je držte v nejzazším, ale stále ještě komfortním místě co nejdále od vašeho těla. 

Ať vám pomocník změří od špičky prostředníku na jedné ruce k druhé. A nyní to číslo vynásobte 2,5 a máte nátah. Většina lidí průměrné velikosti asi zjistí, že jejich rozpětí rukou je cca shodné jako výška v palcích. 

Luky typu „longbow“ a tradiční zvratné luky se dají natáhnout prakticky do libovolné vzdálenosti. Ale moderní luky kladkové jsou postaveny tak, abyste je natáhli jen do určité ideální vzdálenosti. Když tedy kupujete luk kladkový, tak je délka nátahu ještě o to důležitější faktor a její pečlivé určení je klíčové pro vaše následné úspěšné použití luku. 

Výška luku v palcích u zvratného luku by měla být zhruba jako délka nátahu v palcích plus čtyřicet palců. Většina z nich má 66-72“. 

Vzdálenost, do jaké se dá natáhnout luk, se nazývá délka nátahu a je cele kontrolována mechanickým systémem zbraně. Luky kladkové jsou ale vytvořeny tak, aby se s nimi dalo střílet jen z plného nátahu. Jestliže je jeho délka nátahu 28“, tak i šíp takto musí být vypuštěn. Když to totiž zkusíte v jiné části jeho pracovního nátahového cyklu, tak nebudete v jeho vypuštění úspěšní.

Dá se to celé vytušit, kdy je luk v plném nátahu, stejně jako to poznáte u otevírané zásuvky nebo dveří na maximum či napínání jiné pružiny. 

Jakmile dosáhnete plného nátahu a aktivuje se „mechanická stopka“ je již nadále prakticky nemožné s lukem pohnout o milimetr dále. Tedy bez přestavby nebo modifikace konstrukce daného luku (výměna ramen apod.).

Mechanické nastavení luku na straně jedné a lukostřelce na té druhé si musí odpovídat a respektovat navzájem. Když tomu tak není, tak daná osoba nebude zcela schopna stoprocentně luk obsluhovat a využít na maximum v jeho funkci, výkonu i přesnosti a je tu samozřejmě i otázka vyšší nebezpečnosti.  

Kladkové luky se obvykle dnes drží po 20 librami při maximálním nátahu. Anglický longbow nebo zvratný jezdecký luk se bude muset držet v plné síle. Logicky se s nimi proto i hůře míří. 

Žena při střelbě z tradičního luku

Tradiční luky bývají levnější a jejich díly se dají improvizovaně vyrobit z věcí okolo. Luk kladkový tedy pro survival moc vhodný není a chce to sáhnout k tradicím. I kladkový luk má svá esa, ale tradiční ho překonává v jednoduchosti výroby, údržby i ceně.

Určení vaší maximální síly luku

Maximální síla luku je taková síla, jenž je potřebná k natažení jeho tětivy kompletně nazpátky. Jedině věci kladkového typu v této věci (kuše i luky) mají nejsnazší nátah. Jiné věci (tradiční kuše i luky) mají sklony nároky na sílu hromadit opravdu masivně a s délkou nátahu. 

Nátahová síla u kladkového luku je určena jeho specifickým systémem kladek a jejich geometrií. Nátahová síla je největší a pak se zase sníží po vypuštění šípu. Problém je pro většinu lidí ale onen bod, kde se v maximální síle musí držet luk stále napnutý.

Lukostřelci (a speciálně začátečníci) by se neměli snažit používat přílišné síly svalů k překonání odporu, když zkoušíte nový luk. Nátah luku by měl být komfortní a dobře se držet a nebolet po každém pokusu.

Obecné pravidlo při výběru luku založené na nátahové síle je, vybrat si takový, co potřebuje asi tak 75 % vaší fyzické maximální síly ve zdvihu / tahu / v posilovně. Když se budete snažit používat příliš těžký luk, bude to o prsty, rychlejší únavu nebo selhání při výstřelu. 

Určení vaší maximální síly luku

Kdybychom si tyto údaje měli uvést do tabulky, tak váha člověka versus síla luku by mohly vyjít nějak takto:

  • 15 – 25 liber – děti vážící 30-50 kg.
  • 25 – 35 liber – děti nebo ženy od 50 kg do 65 kg. 
  • 30 – 40 liber – ženy vážící 65-80 kg.
  • 40 – 45 liber – atleticky stavění chlapci vážící od 65 do 75 kg nebo muži 60 – 75 kg.
  • 45 – 55 liber – ženy přes 80 kg.
  • 55 – 65 liber – muži vážící 75-90 kg.
  • 65 – 75 liber – muži vážící 90 kg nebo více.

Fakt, že střílíte z těžšího luku nemusí nutně znamenat, že rychlost šípu bude o tolik rychlejší. Výrobci měří rychlosti vždy vzhledem k šípu nějaké váhy (obvykle 5 gránů na libru nátahu). 

Luk s větší váhou má větší rychlost a jakýkoliv s lehčím šípem nabídne sice větší rychlost ale menší penetraci. Těžší šípy mají více kinetické energie díky váze. 

Co je to výška tětivy / brace height?

To je kolmá vzdálenost od držadla luku až po nejzazší konec nenatažené (!) zbraně jen s tětivou. Pokud tato zbraň bude pro menší osobu nebo dítě, ujistěte se, že nebude příliš dlouhá k tomu, aby ji dotyčný správně držel. Výška tětivy se udává v palcích a většinou bývá 5-7“.

Na jaké věci byste se sami sebe měli zeptat při nákupu luku?

  1. Když kupujete luk se dvěma ložisky, tak se zeptejte pak technika v obchodě, zda vám pomůže s jejich načasováním.
  2. Když budete kupovat obyčejný luk, zeptejte se, jaké příslušenství se k němu bude dát pořídit později. Minimálně zaměřovač shledává nemálo lidí velmi užitečným.
  3. Zeptejte se, zda mají skladem náhradní díly pro váš luk, když se na něm něco pokazí.
  4. Zeptejte se na ideální délku šípu pro váš luk. Ten totiž musí odpovídat jak luku, tak i jeho délce nátahu a obdobně i jeho síle. To je důležité, jelikož šípy musí být dost dlouhé na to, aby seděly spolehlivě na zakládce luku a nespadly. Ale zase nesmí být ani příliš dlouhé, jinak nepoletí korektně.
  5. Zeptejte se na pomoc s výběrem vhodného cíle pro tréninkové střelby. I tehdy, když si plánujete vytvořit svůj ze starých hadrů a slámy.
  6. Zeptejte se i na to, jaké typy hrotů bude vhodné mít na lov (legálně!) i na trénink. Hroty jsou totiž často u moderních šípů vyměnitelné. A též na to, jak je vyměnit a o vše se starat.

Jaké příslušenství k luku bude potřeba?

Upřímně, byli bychom šokování tím, kdyby se daný obchod nesnažil vám prodat i další užitečné věci pro luky spolu s ním. Některé jsou potřeba, jiné volitelné, další jsou spíše pohodlné. A zbytek je jen kosmetika.

Něco je pro začátečníky nezbytné, ale zbytek není třeba uspěchat. Pak již totiž budete vědět, co vám chybí a proč jste se rozhodli nějak po novu. 

Muž při sportovní lukostřelbě

Moderní kladkové luky a kuše jsou sice úžasné kousky moderní techniky, ale i ony mají svoje mouchy: předně je to ve srovnání s jinými typy astronomická cena, nutnost investice do dalšího vybavení, nemožnost natáhnout luk jinak než naplno, závislost na moderních řemeslnících (bez napínací / upínací stolice si nevyměníte ani tětivu jako to jde na dlouhém anglickém luku) a je tu i závislost na kvalitních ocelových kuličkách v ložiscích vašeho luku a vyžaduje i více údržby.

Běžné příslušenství luků pro začátečníky

  • Toulec bývá u některých luků součástí, ale není to u všech.
  • Šípy.
  • Ochrana před tětivou na loket – (ná)loketník.
  • Zakládka šípů.
  • Mířidla nebo kolimátor.
  • Hroty na terče.
  • Vypouštěč tětivy.
  • Cíl.
  • Pouzdro na luk.

Šípy

Majitel obchodu nebo prodavač vám pomůže najít šípy se správnou hodnotou spine / tuhostí. Ty jsou nezbytné pro co nejlepší výsledky při střelbě. Kvalitní šíp se totiž musí ideálně prohnout poté, co je vypuštěn, aby se vyhnul tělu luku, ale nikdy zbytečně více, nežli má. Spine šípů musí být ideálně optimální. 

Moderní střelci často volí šípy z uhlíkových vláken (nikdy neberte laminát – to už raději hliník, co se dá jako jediný vyklepat zpátky). Je k tomu ale také třeba mít správné letky (3“ obvykle pro lovecké hroty, pro zábavnou střelbu v poli může být třeba jiné délky, dává se cca 2-5“ na konce) a končíky. 

Zakládka šípů

Některé z luků se dodávají z připojenou zakládkou šípů, u jiných výrobců je to ale jen další příslušenství. Jsou potřeba k tom, aby se váš šíp udržel na místě při natahování luku, držení a vypouštění tětivy.

Ochrana před tětivou na loket – (ná)loketník

Ochrana vaší levé ruky před tětivou je dnes typicky z nylonu s neoprénovým středem, kůže nebo plastu. Připevní se pomocí dvou pásků / namotá se okolo předloktí levé ruky a bude vám chránit ruku tehdy, když vypustíte tětivu z pravé. Pro začátečníky je to o to znatelnější v případě, že tětivu natáhnete nebo vypustíte nesprávně. Náloketníky mají obvykle velikost 20 x 8 cm a jsou 3 cm tlusté.

Mířidla

Mohou se lišit v ceně od nějakých 1500 Kč až do 5000 Kč i výše. Mívají přitom více různobarevných pinů, dají se tedy s jejich pomocí dělat neuvěřitelně malé úpravy zamíření. A snáze se používají jako průhlediče a mířidla „cvakací“, jenž jsou navíc i dražší. 

Každý pin se dá nastavit dle potřeby, standardně to ale je po 10 metrech.

Pouzdro na luk

Tyto typy pouzder jsou navrženy tak, aby zároveň luk kryly a umožnily jeho přenášení. Ten a nějaké to příslušenství – záložní tětivu, tři šípy apod. Jsou obvykle lehká a z tlustého plastu s měkkým polstrovaným interiérem anebo z nylonu a s držadlem / popruhem, jenž vám umožňuje nést luk přes rameno jako bandalír. 

Hroty na terče

Pokud budete jen střílet do papíru či jiných typů terčů, tak budete potřebovat jen tzv. terčové hroty (field, target point). Jsou navrženy tak, aby daly šípu natolik aerodynamický tvar, nakolik to jen je možné. Prodávají se opět v různých váhách v gránech.

Ochrana prstů

Udělátko pro vaše prsty, jenž se na ně navlékne a typicky chrání při natahování vaše tři hlavní prsty před pořezáním od tětivy. Mají dutý otvor / kolečko, jenž se provleče v rámci jejich fixace na nějaký prst (obvykle prostředník). 

Vypouštěč šípů

Speciální mechanická pomůcka, jenž slouží k tomu, abyste mohli vypustit šíp ve více precizním stylu. Když totiž použijete k řečenému ruku, tak ta se projeví nestejnoměrnými a malými vlivy a tedy i odchylkami na tětivě, jak o ni pokaždé zavadí jiný prst trochu jinak. Používá se namísto prstů k vypuštění šípu.

Tětiva luku

Tětivy luku se dodávají v nejširším spektru materiálů, délek a tlouštěk. Musíte se ujistit, že ta náhradní bude odpovídat u luku jeho doporučené tloušťce (jde o počet vláken v tětivě) a síle nátahu. Tlustší tětiva má více vláken a chce tedy i vyšší sílu luku. 

Místo uprostřed tětivy pro vkládání končíku šípu by mělo být vždy motané a ne kovové nebo tak něco. Tím prodloužíte výdrž tětivy i vypouštěče / ochrany prstů.

Cíle

Lukostřelecké cíle typicky vydrží mezi šesti měsíci a dvěma lety. V závislosti z čeho jsou vytvořené a jak často se využívají. Jako velmi levná forma cíle se dá používat i odpovídající kus slámy / sena. 

Někteří si na cíle dělají soustředná kola sprejem pro co nejlepší přesnost.

Toulec

Může být vytvořen i tak, aby se dal připojit k luku. Nebo se dá nosit jako bandalír vzadu nebo u pasu. Zároveň vaše šípy nese a ochraňuje tehdy, když je nepoužíváte.

Dvě lvice u stromu v přírodní rezervaci

Co se týče lovu s lukem, tak to je věc, na kterou si u nás musíte legálně stále ještě nechat zajít chuť. Pakliže bažíte po tomto loveckém zážitku, tak nezbude, nežli za ním vyrazit jinam. Na druhou stranu vám to ale dá šanci lovit zvířata, jenž u nás byla naposledy v poslední době ledové.

Jaké lovecké příslušenství k luku bude potřeba

Když nepočítáme výše uvedené začátečnické vybavení výše, tak pro lov to bude chtít ještě něco dalšího. Jestli si tedy chcete co nejvíce usnadnit lovecký proces.

Lovecká ochrana ruky

Ochranu ruky jsme probrali výše, takže se vnucuje otázka, jak se liší tady ta od běžné? Toto je delší a tlustší verze a slouží spíše k tomu, aby udržela od tětivy luku vaše maskovací a krycí oblečení („hejkala“). A v zimě i ruku zahřeje, když číháte se založeným šípem.

Lovecké hroty

Hroty do terčů mají malé hlavičky a jsou vždy mnohem levnější. Lovecké hroty jsou naopak dvou až čtyř-hroté a leží prakticky vždy mezi těmito hmotnostmi: cca mezi 100 grn a 125 grn, i více, ale 125 gránů bývá nejpřesnější.

Pozor na ně. Jsou jako žiletky. Jestli ale mají ve zvěři odvést svoji práci a zvíře položit do pár desítek sekund po zásahu do srdce, tak musí takto ostré i zůstat. Kvalitu ostří určitě nepodceňujte. A nikdy hroty a ostří nenoste v kapse – sklouznout v bahně a po listí je snazší nežli by se zdálo a spadnete na ně v zadní kapse!

Laserový dálkoměrný hledáček

Tento výkřik moderní lovecké techniky umožňuje lovci lépe odhadnout vzdálenost od něj ke kořisti. Mířidla na luku jsou užitečná (pokud nestřílíte s tradičním longbowem jen ze dřeva), ale laserový dálkoměr vám stejně jako u zbraní umožňuje pečlivěji propočítat a odhadnout balistiku šípu. 

Ceny bývají od cca okolo 1500 Kč a výše.

Letecká podpora

Lovci z luků při hledání zvěře často pořizují umělá lovecká hnízda na stromy nebo staví věže, z nichž lze střílet. To vše v místech, kde se objevuje vámi žádaná zvěř.

Když pořídíte lovecké hnízdo a dáte jej někam dočasně nebo permanentně, tak to ale chce i lano a bezpečnostní závěs, na němž zvednete luk a další věci.  

Je nezbytné zde mít i váš bezpečnostní závěs a to upevněný na jinou konstrukci (zdravý strom, betonový sloup, …), jinak riskujete smrt v případě nehody nebo selhání! 

Když budete měnit luk za jiný, uvědomte si, jak to ovlivní váš lov. S některými typy luků ze stromu prostě nevystřelíte (ty nejdelší typu anglický).  

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny