V jednom z předchozích článků jsme popisovali, kde nalézt v přírodě zdroje vody a jak ji upravit na pitnou. Přestože jsme si řekli, že tekoucí voda je z bakteriologického hlediska nejvhodnější volbou, je třeba brát na zřetel, že i průzračná voda dravé horské říčky může být zdrojem střevních problémů. Pojďme se tedy podívat, jak poznat bezpečný vodní tok.
Hned na začátek je dobré si říci, že řeka nebo potok nikdy není 100 % bezpečný vodní zdroj. I když zvláště řeky a potůčky v zapomenutých částech matičky Země, běžně používáme k přímému pití, je to vždy na vlastní riziko. Kdo by ale odolal chladivé průzračné vodě z alpského potůčku, norského vodopádu, sibiřské řeky či krušnohorské bystřiny? Nikdy však nevíme, co se skrývá proti proudu. Zda tam není uhynulý kamzík, pole hnojené močůvkou nebo stádo ovcí. Zde je tedy pár tipů pro výběr správného vodního zdroje.
Voda z řeky může být kvalitní, ale i nebezpečná
Pravdou je, že voda z horských řek, potůčků nebo pramínků stékajících po skalách bývá vždy nejkvalitnější a v mnoha případech vhodná k okamžité spotřebě. Se stoupající nadmořskou výškou ubývá i možností znečištění. V horských oblastech je také prakticky nulová možnost chemického znehodnocení vody člověkem. Důležitější je ohlídat si biologické faktory. Nejlepší voda tak bývá nad horní hranicí lesa, v oblastech kde se intenzivně nepase dobytek a potok, nebo říčka proudí volně korytem přes kameny. Potoky v horských oblastech také většinou nemají podzemní zdroje a voda v nich pochází výhradně z tajících sněhových polí a ledovců. Raději se ale vyvarujte dlouhodobému pití vody přímo u paty ledovce. Je sice většinou čistá, ale silně demineralizovaná. Cenné minerální látky totiž sbírá právě cestou do údolí přes kameny.
Voda z horských potoků je nejkvalitnější
Bezpečnější vodu získáte vždy z toků, které mají kamenité, nebo písčité dno. V takovém prostředí mohou skvěle žít ryby, ale hůře se daří různým bakteriím a vodním rostlinám, jejichž rozkládající se části mohou znečišťovat vodu. Pokud už musíte nabírat vodu z toku z bahnitým dnem, udělejte to opravdu jen v nejvyšší nouzi.
V tropickém pásu platí zcela jiná pravidla pro získávání pitné vody z řek než v našich končinách, nebo výše na severní polokouli. Díky nízkým teplotám je zcela jistě vhodnějším zdrojem vody některý z odlehlých sibiřských veletoků než čistě se tvářící potůček v Senegalu, který může být zdrojem mnoha parazitů. Ale pozor! Ani ve vysokých nadmořských výškách v Asii nevěřte bezmezně nočním mrazům a kamenitému korytu. Hygienické standardy v Nepálu, nebo Indii mají k našim zvyklostem ještě hodně daleko a malý potůček v himálajském údolí vás může později pěkně potrápit.
Před pitím vodu z jakékoliv řeky, nebo potoka raději přefiltrujte, nebo převařte.
Řeky, říčky a potoky jsou v přírodě po podzemních vývěrech a ověřených studánkách jedním z nejlepších zdrojů pitné vody. Určitě vhodnějším než rybníky, kaluže nebo jiná stojatá voda. Obezřetnost je ale na místě ale i u křišťálově čisté říčky. Pokud máte filtr na vodu, nebo možnost jí převařit, raději to udělejte.