Jak se zrelaxovat a odpočinout si od všeho vánočního shonu? Ponořte se do některé z těchto deseti vybraných knih, které vám umožní nahlédnout do spousty zajímavých příběhů, které se i skutečně odehrály. Pokud vás zajímá divoká a nespoutaná příroda, pak s chutí do toho. Třeba pro vás bude některá z knih inspirací nebo návodem, jak si poradit v náročných podmínkách divoké přírody.
Pokud hledáte nějakého bláznivého dobrodruha, pak cestovatel Mike Horn, který knihu Antarktida napsal, je tím pravým dobrodruhem, který vás jistě svým příběhem oslní. Mike Horn totiž zrealizoval cestu přes jižní pól, která byla dlouhá nekonečných 6 100 kilometrů a tato dobrodružná výprava mu trvala 57 dní. Cestu plánoval již dlouho, ale uskutečnil ji až jako vzpomínku na svou zesnulou ženu Cathy. Na výpravu se vydal zcela sám, jen se sáněmi a překonával jeden z nejtěžších terénů mrazivé Antarktidy.
U dobrodruha a spisovatele Mika Horna ještě zůstaneme. Jedním jeho dalším cestopisem je kniha Dotknout se nebes, která odráží Hornův další neskutečný příběh, ve kterém se rozhodl zdolat ty nejvyšší hory, takzvané osmitisícovky. Ale to není vše, protože tenhle blázen do extrémních výprav se je rozhodl pokořit všechny hned za sebou, a to bez jakéhokoliv speciálního vybavení, jako je například kyslík a jiné horolezecké náčiní. Jak se mu tato dobrodružná a bláznivá expedice podařila zrealizovat?
Velmi známý dobrodruh a horolezec Reinhold Messner, který mimo jiné expedice také zdolal čtrnáct osmitisícových vrcholků světa, se rozhodl vydat trochu jiným směrem. Dobrodruzi nemají nikdy dost dobrodružství a Messner je toho důkazem. Proč by se jinak rozhodl pro tak šílenou výpravu, kterou popisuje v této knize? Vydat se sám na cestu pouští Gobi, to je další život ohrožující expedice, při které si nejednou Reinhold Messner sáhne na samé dno. Jak překonal 2000 kilometrů dlouhou cestu pouští a úplně sám, bez jiné podpory, to se dozvíte právě v knize Gobi, která celou nebezpečnou expedici mapuje.
Výprava do končin samotné Aljašky, kterou podnikl mladý dobrodruh Christopher McCandless, aby se oprostil od civilizace a dokázal si, že žít se dá i v divoké a nespoutané přírodě krásné Aljašky. Christopher se vydal aljašskou stezkou Stampede Trail, na které se nachází starý autobus. Zchátralý tam zůstal po dělnické skupině, která tam kdysi pracovala na stavbě silnic. Christopher tento autobus využívá jako svůj příbytek. Bohužel tento příběh končí pro Christophera nešťastně. Celý příběh sepsal a zrekonstruoval v knize spisovatel a horolezec Jon Krakauer.
Kniha podle skutečné události, která vypráví příběh o nešťastném ztroskotání letadla v mrazivém pohoří And. Na palubě se tehdy nacházel sportovní tým hráčů rugby, který leteckou nehodu sice přežil, ale musí dál čelit nepříznivému počasí andských hor, hladu a bojovat o své přežití v extrémních podmínkách bez zásob a pořádného vybavení, a to vše dlouhých 10 týdnů. Kam až je člověk schopen zajít, aby si zachránil život v tak těžké situaci?
I v našich českých lesích a horách se můžete setkat s poustevníky, kteří si vybrali tak trochu jiný život, než žijeme my ostatní. Samota a divočina pro je pro ně vším a jak už název knihy vypovídá, příběh osmi lidí, kteří raději zešílejí sami v divočině, než aby se zaprodali životu v rušné civilizaci. Šest mužů a dvě ženy sleduje spisovatel Aleš Palán a bude svědkem toho, jak tito lidé žijí samotářsky. A protože tento způsob života není až takový med, bude svědkem toho, jak se samotáři české divočiny musejí vypořádávat i s nepřízní počasí a jinými nešvary.
Neskutečně silný a tragický příběh popisuje v této knize spisovatel Milan Vranka. Čtyři skvělí slovenští horolezci si vzali opravdu velké sousto, když sami sebe vyzvali k dobytí královny hor. Jenže to dobytí nemělo být ledajaké, ale jako první se tato skupina horolezců snažila vylézt Everest alpským stylem, což je lezení bez dopomoci kyslíkových bomb, bez fixování a bez jakékoliv dopomoci druhých osob. Dosáhnout vrcholu se jim podaří, ale jak to dopadne s náročným návratem do tábora, který končí bohužel smutně, to se dozvíte v knize, která je vzpomínkou na čtveřici slovenských horolezců, kteří si splnili svůj sen, ačkoliv je to stálo to nejcennější.
Pět let žil Markus Torgeby v lese. Rozhodl se upřednostnit skromný život v přírodě, před životem v rušném městě. Markus býval nadaným atletem, ale rozhodl se zkusit si život poustevníka. V knize najdete spoustu návodů a tipů, které se vám v přírodě určitě budou hodit. Zároveň vám Markus Torgeby popíše své zážitky z prostředí lesa a popíše své pocity z pobytu v lese.
Tony Fitzhjon žil několik let v Keni a Tanzanii, kde se i věnoval mimo jiné životu v národních parcích a trávil spoustu času mezi divokými zvířaty v jejich bezprostřední blízkosti. V knize popisuje, jak si nejlépe obstarat to nejdůležitější pro život v divokém národním parku, což v těchto končinách není úplně jednoduché. Pro některé kousky, které ve své knize popisuje, to chtělo pořádnou dávku odvahy a jeho příběh je opravdu jedním z dalších obdivuhodných životopisných témat.
Henry David Thoreau sepsal knihu o jeho životě v lesích mimo civilizaci. Potřeboval si dokázat, že žít plnohodnotný život se dá i bez civilizačních vymožeností a člověk si vystačí s tím, co mu sama příroda nabízí. Žil v lese, ve vlastnoručně postaveném srubu dva roky. Autor popisuje v knize své zkoumání přírody a zvířat kolem sebe. Kniha může sloužit i jako jednoduchý návod pro přežití v přírodě.
Velmi čtivé knihy, které vás jistě budou bavit od začátku až do jejich konce a možná se díky nim přiučíte i něco nového, co by se vám mohlo hodit. Myslím, že jako četba pro dlouhé zimní večery je tato desítka ideální výběr. Tak s chutí do četby!