Nevlastní bratr německého diktátora Adolfa Hitlera měl s Irkou Bridget Dowling syna Williama Patricka Hitlera. Složité vztahy v Hitlerově rodině nakonec vedly k tomu, že Hitlerův synovec bojoval proti nacistům v řadách U.S. Navy (námořnictvo Spojených států amerických).
William se narodil 12. března 1911 v Liverpoolu bratrovi Hitlera Aloisovi (nemanželskému synovi Hitlerova otce) a jeho britské manželce.
Williamovi rodiče se seznámili v Irsku a později se přestěhovali do Velké Británie. Rodina začala mít finanční potíže a otec ji opustil.
Když se Hitler dostal v roce 1933 k moci, William usoudil, že v Anglii by ho čekala bída a proto se odstěhoval do Německa, kde chtěl profitovat z popularity svého strýce.
S morálkou a nacistickými idejemi si William hlavu příliš nelámal. William své příjmení využíval k tomu, aby se dostal na luxusní večírky a otevřelo mu náruč nejedné ženy.
Adolf Hitler svému synovci sehnal několik dobrých pracovních míst. Nejprve pracoval v bance a poté v automobilce. William byl však stále nespokojený a vyhrožoval Hitlerovi, že pokud mu nezajistí lepší místo, prozradí rodinná tajemství a skutečné i smyšlené kompromitující informace.
William Patrick Hitler (vlevo) při obdržení propuštění od amerického námořnictva v budově Fargo Building Separation Center v Bostonu.
Po Williamovu nátlaku na svého strýce, o něm Hitler mluvil jako o “svém odporném synovci”. Jejich vztah byl vyhrocený a napjatý. S rostoucí vůdcovou mocí William začínal mít strach o svou bezpečnost. Při posledním setkání Hitlera s Williamem byl Hitler nepříčetný vzteky, švihal kolem sebe bičíkem a Williama urážel.
Hitler Williamovi nakonec tedy nabídl vysokou pozici pod podmínkou, že se musí vzdát britského občanství. William nesouhlasil a vrátil se zpět do Anglie. Snažil se vstoupit do britské armády, která však ve svých řadách nechtěla mít Hitlerova příbuzného. Protože v Británii zažíval opak toho, co v Německu a jméno Hitler ho stavělo do velmi špatného světla, rozhodl se odcestovat se svou matkou do USA.
Před začátkem války na pozvání mediálního magnáta Williama Randolpha Hearsta, odplul do Spojených států amerických, kde 4. července 1939 publikoval článek Proč nenávidím svého strýce? V šestistránkovém článku William popisoval svůj život vedle Adolfa Hitlera. Jeho slabost pro krásné ženy, politiku zastrašování, sebevražedné sklony a další intimnosti z vůdcova života.
Chtěl vstoupit do amerického námořnictva, avšak odmítnut byl i zde. Napsal tedy dopis americkému prezidentovi Rooseveltovi a po intenzivní prověrce FBI mu v roce 1944 bylo povoleno vstoupit do amerického námořnictva, kde sloužil jako zdravotník.
William přijal americké občanství a přešel tak na stranu Hitlerova nepřítele. Nebojoval přímo proti armádě svého strýce, ale proti jeho spojencům na východě – Japoncům.
V roce 1946 byl ve službě v námořnictvu zraněn a poslán do civilu.
Po propuštění z armády si změnil jméno na William Stuart-Houston, aby si ho již nikdo nespojoval s Adolfem Hitlerem. Oženil se s Phylis Jean-Jacquesovou a odstěhovali se do Patchogue v New Yorku, kde si William založil laboratoř pro analyzování krevních vzorků pro nemocnice.
William se svou manželkou měl čtyři syny. Zemřel v roce 1987 ve věku 76 let a je pohřben vedle své matky na hřbitově v New Yorku.