Armádní generál Tomáš Sedláček byl muž, který se nenechal zlomit nacisty a už vůbec ne komunisty. Jeho cesta životem je plná zvratů a nebezpečných situací. I v té nejtěžší chvíli, kdy šlo skutečně o život, si zachoval pozitivní myšlení. Ze situací, které zažil, by se dal napsat nejeden román.
Armádní generál Tomáš Sedláček. Autor: Hynek Moravec – Fotografie je vlastním dílem, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3507892
Tomáš Sedláček byl především voják, vlastenec a člověk s dobrým, ale nezlomným srdcem. Z jeho prožitého života by se mohl inspirovat nejeden romanopisec a pravděpodobně by měl velký úspěch. Je až k neuvěření, kolik toho za svůj život generál Sedláček stihl, přestože jeho život připomínal houpačku. Chvíli nahoře, chvíli dole…
Tomáš Sedláček se narodil 8. ledna 1918 ve Vídni, do rodiny vojenského důstojníka a byl nejmladší z celkem čtyř sourozenců. Maturoval v roce 1935 a záhy nastoupil na vojenskou presenční službu. Jeho srdce ho táhlo k vojsku a tak není divu, že absolvoval kurz pro důstojníky v Litoměřicích, který si doplnil v roce 1937 na Vojenské akademii v Hranicích. Po kariérním žebříčku postupoval velmi rychle. Už v roce 1938 sloužil jako poručík dělostřelectva a byl jmenovaný samostatným velitelem dělostřelecké baterie u 104 pluku v Hradci Králové. Zřetelný a rychlý kariérní růst v armádě naznačuje, že Tomáš Sedláček měl vysoce ceněné schopnosti, které v pozdějším životě dokázal zužitkovat, což odráží tu skutečnost, že vojenskou akademii dokončil jako jeden z nejlepších z ročníku.
Německá okupace znamenala konec československé armády a tím pádem konec působení Tomáše Sedláčka. Nakonec byl přidělen jako cenový referent do Jilemnice, což žádného vojáka nemůže nikdy uspokojit.
Jeho srdce ho táhlo zpět k armádě. Jako správný vlastenec se chtěl podílet na boji proti nacismu a přispět tak k osvobození Československa. Věděl dobře, že v zahraničí se formují oddíly, které byly tvořeny emigranty. Rozhodl se tedy v roce 1940 odejít do Francie takzvanou balkánskou cestou, což znamenalo cestu přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko Bejrůt. Do Francie dorazil na jaře nadepsaného roku a byl přidělen 1. československé pěší divizi ve Francii.
Po neslavné porážce Francie uprchl do Velké Británie, kde nastoupil do Československé smíšené brigády. Absolvoval několik vojenských kurzů, včetně kurzu pro parašutisty. V Británii sloužil až do léta 1944 u dělostřeleckých jednotek československé a britské armády. Odtud byl převelen do Sovětského svazu. Účastnil se bojů na Dukle jako náčelník štábu dělostřelectva 2. čs. samostatné paradesantní brigády.
Dne 7 října 1944 odletěl na pomoc Slovenskému národnímu povstání a později se skrýval v oblastní Nízkých Tater. V únoru 1945 přešel frontu.
Po osvobození Československa byl Sedláček povýšen do hodnosti majora dělostřelectva a nastoupil jako profesor bojové zdatnosti na Vojenskou akademii v Hranicích. Svoji náklonnost k armádě zpečetil tím, že se rozhodl doplnit si vzdělání a v letech 1946 – 1948 absolvoval Vysokou školu válečnou v Praze. Následně působil ve štábu 11. pěší divize v Plzni, odkud odešel roku 1949, aby do roku 1951 přednášel týlové zabezpečení na bývalé válečné škole.
V únoru 1951 byl Tomáš Sedláček v rámci vykonstruované protistátní skupině Irena zatčen a mučen v tzv. hradčanském Domečku. Mučením vylhané přiznání mělo dokazovat, že se Sedláček dopustil špionáže a velezrady a v roce 1952 byl poslán do vězení na doživotí. Trestu smrti se tak vyhnul jen o kousek. Prošel si věznicemi Pankrác, Valdice, Mírov a Leopoldov. Od roku 1953 až do svého propuštění v roce 1960 byl vězněm v uranovém dolu Bytíz na Příbramsku.
Po svém propuštění v roce 1960 pracoval nejprve na dělnických pozicích a následně jako projektant. Do důchodu odešel až v roce 1973.
Své plné rehabilitace se dočkal až po pádu komunismu v roce 1989. Nejprve se stal předsedou revizní komise Konfederace politických vězňů, následně předsedou Československé obce legionářské a pracoval v ústřední rehabilitační komisi při MNO.
Povýšení
Do hodnosti generálporučíka byl povýšen v roce 1999, načež nejvyšší vojenské hodnosti armádního generála, se dočkal 14. listopadu 2008.
Zemřel 27. srpna 2012 ve věku 94 let.