📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

8 nejčastějších chyb při otužování

5. května 2024Rady a tipyRadek MládekDoba čtení 3 minuty

Otužování je důležitým fenoménem moderní doby. Víte ale, že otužování není jen činnost, díky které se můžete naučit lépe zvládat chlad? Pobyt v chladné vodě vám může přinést i celou řadu dalších zdravotních benefitů včetně nácviku relaxace a efektivního dýchání ve stresových situacích. Je ale důležité to dělat správně. Jakých začátečnických chyb se vyvarovat?

1. Přepálený start

V případě, že s otužováním teprve začínáte, je důležité umět dobře odhadnout své síly. Pokud jste se tedy nikdy dříve záměrně nevystavovali chladu, je třeba začínat opatrně a postupně ubírat na teplotě. Nácvik otužování si můžete představit jako maraton. Pravděpodobně se do něj také nepustíte na první dobrou bez tréninku a potřebné zkušenosti. S otužováním je to úplně stejné, vysoká intenzita vám na začátku může pořádně zavařit.

muž skáče do vody

Klíčem k úspěchu je umět dobře odhadnout své síly. Nejen při otužování.

Jak studená by tedy měla voda na začátku být? Ideální teplota vody pro začátečníky je v rozmezí od 12 do 15 °C. Jakmile si zvyknete na tuto teplotu, můžete postupně začít zkoumat, jak vaše tělo reaguje na teploty nižší. Stále ale platí pravidlo, že teplotu je dobré ubírat postupně. Pro první nácviky je ideální studená sprcha, protože v ní můžete teplotu vody snadno regulovat. Postupem času můžete začít zkoušet i ledové lázně, bazény s ledovou vodou či rybníky a jezera.

TIP: V tomto článku se dozvíte, co při otužování nedělat. Víte ale naopak, jak s otužováním začít? Pokud ne, přečtěte si náš článek o otužování.

2. Dlouhé rochnění

Možná jste na internetu viděli celou řadu videí, kde lidé vydrží v zamrzlém jezeře klidně i půl hodiny. Myslete ale na to, že se pravděpodobně jedná o zkušené otužilce, nebo v případě druhém o nebezpečné hazardéry se životem. Pokud s otužováním teprve začínáte, pak je optimální délka studené sprchy přibližně 1-2 minuty denně. Pokročilejší pak mohou časovou dotaci navýšit na 2-3 minuty ve studené vodě, a to 4-5x týdně.

3. Nepravidelné otužování

V rámci otužování je vaším největším nepřítelem nepravidelnost. Je to stejné jako s fyzickým cvičením. Pokud vynecháte týden nebo dva, pak poměrně rychle pocítíte, že jste chladu odvykli. V takovém případě budete muset začít téměř od začátku a o to víc budete na vytoužený výsledek spěchat. 

Je dobré si přiznat, že budou dny, kdy se vám do otužování nebude vůbec chtít a kdy si budete nadávat za to, že jste si vybrali zrovna tento koníček. Na začátek si můžete vyzkoušet týdenní verzi a pokud se vám bude dařit, můžete si stanovit dlouhodobější časový rozvrh, který budete dodržovat. Jen pamatujte na to, co jsme již zmínili výše, ideální je vystavit se studené vodě 4-5x týdně.

Otužilci utíkají do vody

V rámci otužování je vaším největším nepřítelem nepravidelnost. Je to stejné jako s fyzickým cvičením.

4. Zadržování dechu

Dýchání je jedním z nejdůležitějších aspektů otužování. Pokud dýcháte mělce nebo dech zadržujete úplně, pak se připravujete o šanci se v ledové koupeli cítit dobře. Je normální, že se vám při začátcích s otužováním nemusí dařit správně dýchat. Důležitá je ale snaha tento stav změnit. V rámci nácviku správného dýchání můžete uplatnit metodu 6:6, tedy 6 sekund dlouhý nádech a 6 sekund dlouhý výdech. Kromě toho můžete zkusit i metodu Wima Hofa, která učí správnou techniku dýchání pro otužování.

5. Po prudkém ochlazení rychle do horké sprchy

Pozor si dávejte i na rychlou změnu teploty. Pokud se vystavíte studené vodě, je dobré nechat proběhnout celý mechanismus, kterým se tělo otepluje. Třes je naprosto normální reakcí, kterou se tělo snaží zahřát a vypořádat se s náhlým šokem. Pokud nenecháte tuto reakci v přiměřené míře proběhnout, pak se připravujete o většinu výhod, které vám může otužování nabídnout. Pro zahřátí je potřeba dopřát si pohyb, který generuje tělesné teplo. Horká sprcha naopak vyvolá falešný pocit tepla, kvůli kterému se do středu vašeho těla nahrne studená krev z končetin a vás tak může zaplavit nepříjemný pocit chladu.

6. Setrvávání v napětí

Hlavním cílem otužování je to, abyste se ve studené vodě cítili dobře. V případě, že se to z nějakého důvodu nedaří, pak je potřeba se zamyslet nad tím, co děláte špatně. Zkuste si odpovědět na pár otázek. Používám správnou dechovou techniku? Myslím před a po ponoření se do studené vody na příjemné věci? Pokud v rámci koupele zatínáte sval nebo nervózně kontrolujete hodinky, pak je důležité se zamyslet nad tím, proč zůstáváte i při otužování v napětí.

muž ve vodě

Všímejte si, jestli nejste při otužování příliš v napětí.

7. Zaplavu si, abych se zahřál!

Ve studené vodě bohužel tento mechanismus nefunguje. Respektive dostanete teplo do končetin, zároveň ale ztratíte cenné teplo ze středu těla, které se stará o ochranu životně důležitých orgánů. Z toho důvodu klesne vaše tělesná teplota mnohem rychleji, než když se do studené vody posadíte a nebudete vykonávat žádný pohyb.

8. Noční otužování

I když je otužování pro řadu lidí příjemným zážitek, pro tělo to tak úplně neplatí. Při vystavení nízkým teplotám se do organismu vyplavuje adrenalin a noradrenalin, tyto hormony vám mohou poměrně snadno zkomplikovat vaše usínání a narušit vaši spánkovou rutinu.

Pokud se přeci jen chcete na svou první sérii otužování do přírody, myslete především na vaše bezpečí. Můžete přibrat kamaráda, který na vás dohlédne a který vám poskytne pomoc v případě křeči či zranění.

Štítky JaroZdraví

Čtenáře dále zajímá