📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Apokalypsa? Připravte se s Rigadem!

6. září 2023Rady a tipyHana SedlákováDoba čtení 3 minuty

Virus z netopýra znovu útočí. Klimatická časovaná bomba stále tiká. Máme už začít plést svetry na zimu v očekávání další energetické krize? Co nás čeká dál, nastane blackout nebo snad zombie apokalypsa? Ze všech stran se to na nás valí. Není ale potřeba propadat všeobecné paranoie a trudnomyslnosti. S Rigadem přečkáte každou eventualitu v klidu a s nohama v teple. Jaké vybavení určitě nepodcenit?

Nemusí však nutně dojít ke globální katastrofě jako vystřižené z amerického katastrofického trháku. Stejně tak se nemusíte stát zarytými preppery připravujícími se na kolaps civilizace. I situace, jako např. povodeň nebo delší výpadek elektřiny, jsou reálné a dokáží nepřipraveného člověka řádně prověřit. 

Co vám můžeme nabídnout my, je kvalitní vybavení, se kterým zvládnete každou nečekanou situaci. Jsme optimisté a věříme v dobré konce. Také ale věříme, že kdo je připraven, není překvapen.

vrak letadla

Nejlepší vybavení je to, které v krizové situaci máte u sebe.

Mějte krizový plán

Než se začnete vrhat do příprav, v klidu si sedněte a zamyslete se, jaké máte možnosti. Společně s rodinou si vytvořte plán, jak byste v rizikových situacích postupovali, v jakých situacích bude lepší zůstat doma a kdy naopak vyrazit do úkrytu. Když dojde na lámání chleba, budete se muset rozhodovat velmi rychle.

 • Promyslete si, kde se ve vašem okolí nachází bezpečná místa, kam se v případě nouze můžete ukrýt.
 • Naplánujte bezpečnou trasu na tato místa (pokud možno více variant).
 • Vytvořte si seznam nouzových kontaktů na osoby a instituce, které by vám mohly pomoct.

Připravte si zavazadla

Mít včas připravené všechny potřebné věci vám ušetří mnoho času i stresu. Připravte si proto dvě zavazadla:

EDC – Everyday Carry

Přes svůj vzletný název se nejedná o žádnou novinku. Je to především soubor věcí, které u sebe nosíte denně a mohou se vám kdykoli hodit.

Jak EDC vypadá? Přesně tak, jak vám to vyhovuje nejlépe. Věci můžete nosit jak v kapsách kalhot či vest, tak v různých univerzálních sumkách, brašnách, ledvinkách, městském batohu atd. Hlavní pravidlo je: nejlepší EDC je to, které máte v nouzi u sebe.

Doporučené produkty

Přesný obsah není definovaný a postupně si ho sami doplníte a vyladíte podle svých zkušeností. K základním věcem patří například:

 • Kvalitní nůž. Pevný outdoorový nebo survivalový nůž typu full-tang, ideálně střední velikost. K němu můžete mít jako doplněk kapesní nožík s více funkcemi (např. otvírák, pinzeta na klíšťata) jako doplněk h hlavnímu noži.
 • Multitool. Tenhle nástroj vám v mnoha situacích může zachránit krk, vybírejte proto jen kvalitní modely osvědčených značek.
 • Lékárnička se základním vybavením. Vždy u sebe noste latexové rukavice v pevném obalu (aspoň 2 páry).
 • Předměty běžné potřeby. Sem patří peněženka, telefon a další elektronika, nabíječky, doklady, klíče atd.
evakuační zavazadlo

Mít včas nachystané evakuační zavazadlo pro všechny případy vám ušetří mnoho času a nervů.

Evakuační zavazadlo

Evakuační zavazadlo (neboli brašnu pro opuštění domova) by měl v ideálním případě mít připravené každý člen domácnosti. Doporučený obsah najdete např. na webových stránkách IZS (integrovaného záchranného systému). Tady se však počítá s tím, že se postižené osoby shromáždí na určeném místě s organizovanou pomocí. Pokud vyrazíte do úkrytu na vlastní pěst, budete muset obsah zavazadla rozšířit.

Můžete použít jakékoli vhodné přepravní zavazadlo – podle toho, jak se budete přesouvat. Pokud máte k dispozici auto, je možné se zabalit do cestovní tašky nebo přepravního boxu. Jestliže se budete pohybovat pěšky, prostorný a pohodlný batoh je jasná volba.

Na co nezapomenout?

 • Osobní doklady, důležité dokumenty, cennosti.
 • Platební karty a peníze v hotovosti.
 • Oblečení v závislosti na ročním období. Raději si zabalte více tenčích vrstev, které můžete kombinovat. Využijte funkční oblečení, skvěle vám poslouží přírodní materiály (např. merino, které hřeje i mokré a nezapáchá). 
 • Hygiena, toaletní papír a ubrousky.
 • Mobilní telefon a nabíječka.
 • Rádio na baterky nebo solární energii (vč. náhradních baterek)
 • Další položky, např. žrádlo pro psa, knihy, cigarety (na úplatu) atd.
Doporučené produkty
Autor článku
Hana Sedláková
Hanku baví outdoor. Miluje hory, trekování, spaní pod širákem a vůbec experimentování s pobytem mimo civilizaci. Občas na cestách taky zavítá mezi lidi, s gustem nasává místní kulturu, učí se jazyky a pídí se po nejrůznějších zajímavostech. Do dobrodružných aktivit zapojuje i svoje děti.

Čtenáře dále zajímá