📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat ten pravý batoh na Mont Blanc a podobné alpinistické expedice

6. září 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 12 minutPřečteno: 4478x

Pro většinu běžných lidí i profesionálních sportovců je pravý batoh stejně velké dilema, jako vybrat si pravého partnera. Není to nic překvapivého samozřejmě – vaše cesta pospolu totiž může být doslova život-měnící, ale také katastrofální, na každý pád si ji ovšem budete pamatovat celý život.

Muž na túře po horách

I když jsou veškeré tzv. „lezecké zdi“, horolezecké stěny a horolezecké zdi vynikající průpravou pro následný výlet do hor, na některé věci vás prostě nepřipraví. Na zdi totiž nemáte zimní bundu, rukavice a vždy víte, že na zem je to pár metrů a ne pár kilometrů, jako na vrcholku. Nemluvě o tom, že v horách je vyšší nadmořská výška, co sníží váš zdánlivý výkon kvůli nedostatku vzduchu a tlaku.

I když si možná pamatujete vlastnění svého prvního podobného batohu do hor / batohu pro horolezce někdy za svého časného mládí. Určitě se k němu váže spousta úžasných vzpomínek s lidmi okolo, ale jak jste s ním časem někam vyrazili, asi jste si začali uvědomovat jeho nedostatky.

V mládí a při první cestě má člověk přece jen trochu jiné priority než dnes. I když je třeba z modernějších materiálů než batohy vašich rodičů někdy ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století, jaký používali vaši rodiče za mlada.

Stačí si ale dát pár výletů v rámci nějakého toho alpinistického výstupu a rázem jste zjistili jeho nedostatky: tuhle vás dřel na kůži, někde jinde se zase páral a trhal, … No a po čase jste s ním prostě ztratili nervy a rozhodli jste se jej nahradit, čemuž se upřímně vůbec nedivíme. Podobný růst zažije každý.

Tak jak se člověk stává zkušenější na horách, při horolezectví i alpinismu, stejně tak se mění i jeho nároky. A dělá nad nákupy batohů do přírody svá rozhodnutí více na základě svých zkušeností a drsné horské reality spíše než podle módy a názoru třetí strany, co v životě byla tak maximálně jen někde na Sněžce.

Doporučené produkty

Jaké nároky by měl splňovat dobrý batoh do hor a horolezecký batoh?

Kritérií, co musí splnit, je opravdu nemálo a i vy byste při tom měli být podobně vybíraví a systematičtí. Ušetříme vám tato desetiletí snah a nepříjemných výletů a povíme vám, jaký batoh se hodí na 2-5 denní expedice na Mont Blanc, Grossglockner, Marmolada nebo Monte Rosa.

I tehdy, když jste naprostý začátečník a chcete se alpinismu ve všech formách dále věnovat, popřípadě i tehdy, když jste již zkušený uživatel batohů do hor i horolezeckých batohů, i přesto zde jistě najdete pár zajímavých tipů pro své cesty.

Muž sedící na vršku hledící na výhled

Určitě nezapomenout na nic důležitého je sice skvělé, ale k čemu to je, když vám váš pracně vynesený batoh pak někde sklouzne do údolí? Z dovolené se pak nechtěně rázem stane další díl vaší oblíbené survivalové show. Minimálně KPZ (tzn. krabička poslední záchrany) byste si tedy pro podobné účely rozhodně měli přidat do kapsy (musí to být výhradně sem, jelikož KPZ v batohu je vám vcelku na nic právě bez onoho batohu).

Jaké jsou ideální vlastnosti a parametry batohu do hor a horolezeckého batohu?

Co se týče skutečně ideálního batohu pro podobné cesty, tak zde jsou jeho jednotlivé vlastnosti:

  • Objem 30-45 litrů – Pakliže se chystáte na jednodenní až maximálně pětidenní alpinistickou výpravu se značným podílem lezení po skalách, a to do hor se spaním někde v horských a loveckých chatách (pozor, často mohou být ve stavu jen zbytku konstrukce!), tak 30-45 litrů obsahu je pro vás perfektní a bohatý objem. Proč ne větší? Jelikož je tu problém se snadno dostupným větším objemem, s nímž má člověk totiž tendence nabalit si i věci, které opravdu nepotřebuje. To vás pak před finišem zbytečně může vyčerpat a oddálit úspěch. Pakliže jdete po chatách obývaných, tak i v těch se dá logicky nouzově přespat, pojíst, sehnat jídlo i doplnit své termosky na jídlo a vodu, hydratační vaky, lahve na pití a podobné věci. Není proto třeba soustředit se navíc ještě na jídlo, jelikož si ho pořídíte po cestě (podívejte se na stránky všech chat po cestě zda tam není „pro nemoc zavřeno“ či „opravujeme prasklý bojler“, a tak podobně…). Podle sezóny, doby pobytu atd. se ale optimální objem jistě může lehce měnit…
  • Komfortní nosný systém s širokými popruhy na hrudi i okolo opasku – Jistě není třeba sáhodlouze rozepisovat, proč je kvalitní nosný systém na zádech tak důležitý. Účel prsního a hrudního popruhu je jediný: rozdistribuovat co nejlépe váhu, takže váha pak není jen na vašich zádech. S dobrou hrudní přezkou a hrudním popruhem si ani neuvědomíte, že máte v batohu 10-15 kg zátěže. Celý tento systém také slouží k tomu, abyste si tento horolezecký batoh / batoh do hor pěkně stabilizovali a neklouzal. Ale pozor na to, abyste jej neměli utažený moc, jinak se vám bude těžce dýchat.
Doporučené produkty
Muž na zasněžené hoře s měsícem v pozadí

I když by si člověk vzal často rád na cestu do hor většinu svého vybavení, není to z principu možné – nakonec, vše, co zvolíte, s vámi pak absolvuje cestu (obvykle převážně) pěšky nejen nahoru, ale i směrem dolů. Vyplatí se proto hledat kompromisy, kde to jen byť trošku jde – místo nerezového příboru používat titanový spork, místo záložních bot vzít vícero záložních ponožek atd.

  • Popruhy na další alpinistické a horolezecké vybavení na vašem batohu do hor – Asi ta nejčastěji opomínaná věc, která je nesmírně praktická v tom, že s jejich pomocí můžete umístit některé další vybavení na batoh samotný: horolezecké mačky, cepín, lana, … To vše ale musí být zajištěno takovým stylem, aby nehrozil ani pád do rokle a ani po nárazu do něčeho dalšího (strom, kámen, …) a musí být z takového materiálu, aby to vydržel bez úrazu (třeba horolezecké mačky jsou ostré jako břitva, takže vám běžný batoh rozcupují na hadry). Některé modely z dnes nabízených horolezeckých batohů / batohů do hor dokonce i nabízí místo pro lyže a lyžařské hůlky. A jak je zajištěno vše, když zde nic nenesete? Postranními popruhy, jenž jakékoliv prázdné prostory minimalizují (a tím i zmenší trochu váš batoh do hor). Určitě je dobrým alpinistickým minimem dvojice podobných vnějších držáků na každé straně batohu do hor na všelijaké vaše vybavení do hor + u pasu cepín. Čím pokročilejší a vybavenější model alpinistického batohu do hor máte, tím lépe samozřejmě, ale nezapomeňte, že jejich ovládání pak již v bouři, naprosté tmě a v mlze bývá trochu nepřehledné. Jestliže je ale pro vás nesení lyží a hůlek vně skutečně klíčový faktor u vašeho nového alpinistického batohu, tak na něm zkrátka trvejte i u svého horolezeckého batohu / batohu do hor.
  • Nepromokavé zipy a všechny další ovládací prvky, jenž se snadno obsluhují i v rukavicích – Je zbytečné mít jinak jakkoliv hi-tech horolezecký batoh / batoh do hor, když s ním stále musíte ztrácet čas tím stylem, že některé jeho prvky se špatně ovládají, když jste v rukavicích. I když by to člověk tak nějak předpokládal u podobné kategorie produktů automaticky, ne všechny modely horolezeckých batohů / batohů do hor jsou takto vyprojektovány a prodávány.
  • Hydratační systém – Za oné konstelace, že váš horolezecký batoh / batoh do hor bude mít hydratační systém, nebudete jej muset stále sundávat a doplňovat vodu či pít jiné tekutiny z termosky, lahví apod. Hydratační systémy jsou užitečné v tom, že vás přinutí cucnout si vždy po malých doušcích (což je pro hydrataci těla nejlepší cesta – pár doušků v průběhu celé cesty je lepších než pak celá láhev vody najednou ve finále), kvůli které by se váš horolezecký batoh / batoh do hor určitě denně nechtělo dvacetkrát sundávat, nemluvě o tom, že za některých situací to prostě stejně nejde (občas jste při žízni stejně právě na laně apod.). Je také pravděpodobné, že právě s hydratačním vakem vám bude stačit o trošku méně vody, jelikož s ní pracujete ideálně a ne nárazově. Co se týče nevýhod hydratačního systému v horolezeckém batohu / batohu do hor, tak ten vám může zamrznout celkem logicky. Bohužel ale, hydratační vak také něco váží i prázdný. A samozřejmě, fakt, že by vám praskla běžná láhev na pití / termoska kvůli ledu, je silně nepravděpodobný (pokud tedy není ze skla). Na druhou stranu, prasklý hydratační vak při špatném zacházení a údržbě, to již reálné je (po pádu praskne savka, přestane těsnit lepení apod.). A třetí problém, proti běžným lahvím na pití a termoskám na pití jsou hydratační vaky poměrně nemálo finančně náročné. Pakliže tedy máte ve svém batohu na alpinismus / horolezeckém batohu / v batohu do hor hydratační systém a chcete jej používat, mějte jej co nejvýše v batohu + raději pozor na podezřele ostré předměty okolo (cepín, mačky, lovecký nůž, příbor z nádobí, …), jelikož to je nejbezpečnější umístění.
  • Jedna až dvě kapsy v opasku / jakýkoliv další úložný prostor na opasku – Nebudete tomu opět věřit, ale je velmi praktické, když svůj horolezecký batoh / batoh do hor nemusíte sundávat nejen kvůli pití díky hydratačnímu vaku, ale i kvůli jídlu na cestě. A když kvůli tomu opět nebudete muset batoh sundávat, bude to velká pomoc. Opaskové kapsy jsou tedy opravdu skutečně to ideální místo pro vaše zdravé výživové tyčinky, sušené maso a semínka všech typů (slunečnicová apod. - mají totiž vyvážený poměr tuků, proteinů i cukrů). Často vám podobná jedlá drobnost i nesmírně zlepší morálku. Po stranách horolezeckého batohu / batohu do hor by ale mělo být i dost místa na veškeré vaše horolezecké vybavení: karabiny, skoby, sluneční brýle na led a sníh, rukavice, GPS, … Uvažte ale i ten detail, že když máte vybavení po vnějších stranách / na vnějších externích popruzích na batohu pro alpinismus, tak že se tím zákonitě zvyšuje i šance, že se někde o něco „štrejchnete“ při slaňování i lezení nahoru, snažte se proto co nejvíce z věcí držet právě uvnitř vašeho horolezeckého batohu / batohu do hor je to bezpečnější pro vás i okolí.
  • Batoh vysoký a úzkého tvaru kopírující vaše tělo – batoh pro alpinismus /  horolezecký batoh / batoh do hor by nikdy neměl mít přespříliš vystouplé kapsy. Musí kopírovat vaše tělo, jinak hrozí, že bude zpomalovat, ba ohrožovat váš pohyb a zdraví. A vyšší batoh kopírující vaše tělo je dobrý samozřejmě i pro vaši stabilitu, která je při jakékoliv alpinistické činnosti vskutku klíčová.
Muž lezoucí na zasněženou horu

Jednou z nejdůležitějších věcí, jakou budete na svých cestách kdykoliv a kamkoliv potřebovat, je kvalitní vybavení. Když jej totiž podceníte a pořídíte něco z výprodeje, tak se pak často člověk diví, jak mohl být tak hloupý a šetřit zrovna takto nevhodným stylem. Řekněte si upřímně – opravdu život můj a mých přátel nestojí za jen to nejlepší vybavení, co si můžu ve své finanční situaci pořídit?

Na co dalšího ještě myslet před cestou do hor?

Je užitečné, když je nepromokavá pláštěnka / pončo přímou součástí i vašeho nového horolezeckého batohu / batohu do hor. I když to o něm bude výrobce tvrdit, žádný batoh není stále, trvale a stoprocentně voděodolný, dříve či později podlehne proudům vody i on. Otázka je pouze to – jak rychle promokne a jak dlouho bude váš batoh pro alpinismus / horolezecký batoh / batoh do hor suchý?

Praktické je rovněž i to, když do svého horolezeckého batohu / batohu do hor můžete přistupovat zboku a ze stran a nejen tradičně shora.

Je důležité, aby váš batoh pro alpinismus / horolezecký batoh / batoh do hor byl z co nejodolnější látky (něco jako CORDURA je dobrá volba). Zde se ale budete muset rozhodnout sami: bude lepší větší pořádný batoh nezanedbatelné váhy (zase stejně tak i lepší odolnosti) anebo raději lehký batoh, co bude ale znatelně slabší konstrukce?

Co se týče balení batohu do hor, tak každý je asi zná, ale připomeneme si je stejně pro kompletnost: vespod by měly být věci, které budete potřebovat až v dalším táboře (nádobí, kartáček a pasta, spacák, …), popřípadě nepoužíváte je denně (záložní akumulátory pro svítilnu, záložní palivo pro plynový vařič, sada první pomoci, další suché záložní šaty, extra rukavice, …). Jestliže máte u něčeho pocit, že byste to přes den přece jen rychle mohli potřebovat, umístěte si to raději do míst se snadnějším přístupem.

Opravdu úplně vše se ale dost těžko předpokládá, jelikož se třeba počasí mění příliš rychle. Nejčastější chyba alpinistů-začátečníků je ale určitě špatné balení a tahání zbytečných věcí, což vás zbytečně stojí obojí při cestě váš drahocenný čas.

Určitě také není dobré nabalit si nejtěžší věci poslední, jelikož čím dále budu od vašeho torza a zad, tím nekomfortnější se po čase stanou. Dobré vyvážení vašeho batohu je klíčové, jelikož jediná špatně umístěná věc (boty přivázané za tkaničky zvenčí) způsobí, že budete pak zbytečně nevyvážený i vy. A to mimochodem platí i pro věci zafixované zvenčí na vašem batohu pro alpinismus / horolezeckém batohu / batohu do hor – ty obecně nikdy příliš nepřidají na vaší celkové stabilitě. A je tu i ten faktor, že nepromokavé pláštěnky dodávané výrobci batohu pro alpinismus / horolezeckého batohu / batohu do hor jsou jen na vlastní tělo batohu, další své vybavení vně si už pod ně však ale již neschováte.

Vše, co stojí za to udržet v suchu oddělte do speciálních obalů. Asi si říkáte, k čemu to, ale je jedno, jak moc nepromokavý batoh máte – když vám spadne do nějakého horského potoka kvůli prasklému poutku / zakopnutí vašemu či kolegy okolo, budete rádi, že jste to udělali. Voda je zkrátka potvůrka co se časem dostane všude do vašeho vybavení. Celé je to i praktické – hned víte ve kterém pytlíku je jídlo, v jakém zase suché věci, v jakém lékárnička, … Shrnuto a podtrženo, budete mít věci uvnitř nejen nepromokavé, ale i více organizované.

Pamatujte i na to, že váš batoh pro alpinismus / horolezecký batoh / batoh do hor je nutno na vrcholku hor / kopce upevnit! Když to celé totiž neprovedete korektní cestou, tak riskujete jeho sklouznutí / sjetí části výstroje. Vykopejte mu proto raději polní lopatkou pořádný příkop, ať to nehrozí. Též si nesundávejte lehké věci (bunda, rukavice, helma, …) a pokud ano, tak i ty zatižte něčím (provlečte skrze jejich poutka něco ideálně), jelikož vám je náhlý poryv větru sfoukne až do údolí. To může být jen nepříjemné, když jste jen někde s přáteli na malém kopečku u nás, ale může to být doslova životu nebezpečné někde ve velehorách.

Štítky Batohy

Čtenáře dále zajímá