📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co vše vám zajistí fixní a mobilní solární generátory elektřiny?

17. září 2018Zábava, volné chvíleHájek PetrDoba čtení 6 minutPřečteno: 1045x

Co se týče dlouhodobého přežití mimo / bez civilizace a survivalového tématu, pak jsou veškeré solární elektrické generátory naprosto perfektní věc. K jejich nasazení (kromě koupě logicky) stačí poměrně málo – totiž vybrat si nejprve, zda vám bude stačit spíše solární generátor fixní anebo solární generátor mobilní.

6 stanů v noci v lese

 Vedle panelů vysloveně kapesních, mobilních a tradičních fixních obrech se dají pořídit i panely velikostí „Něco mezi“. Díky těm se totiž dá dobíjet i v jinak nepříliš ideálních horských podmínkách: mlha speciálně, jenž UV záření sníží i na hranici okolo 10 %. Do kapsy je již nedáte, ale pořád to není nic, co by v batohu vysloveně překáželo.

Jaký je rozdíl mezi fixním a mobilním solárním generátorem?

Ještě před tím, nežli člověk zainvestuje své těžce vydřené finance do nějakého toho solárního vybavení, musí si uvědomit, jaké jsou jeho potřeby. Pokud mu bude stačit jen solární panel (či přesněji „panýlek“), co se dá opravdu schovat do kapsy bundy nebo batohu za pár stokorun až tisícikorun, tak tím lépe pro něj.

U solárních generátorů fixních je sice v jejich popisu použito slovo „fixní“, tím se ale nenechte zmást, určitě to neznamená, že by byly zcela nepohyblivé. Jen jsou znatelně méně pohodlněji přemístitelné, jako panely mobilní, ale určitě to jde. Musíte nicméně počítat s tím, že tahat 50 kg baterii, panel, elektroniku, kabeláž, … + dalších 50 kg věnovat na ledničku a pračku atd. dlouhodobě rozhodně nejde…

Solární panely na rodinném domě

 Pořídit solární systém na dům, to není věc, co by bylo vhodné uspěchat – musí se zde plánovat opravdu na desítky a desítky let dopředu. Na druhou stranu, dá se zakoupit i řešení polo-fixní, u nějž budete zkrátka počítat s tím, že je případně naložíte na korbu starého vozu nebo auta a přesunete někam jinam. Vlastně nejlépe bude, když se nad tím zamyslíte již i dnes, jak byste to provedli právě vy?

K čemu všemu můžete využít mobilní solární zdroje?

Podobné mobilní hračky není určitě nutné podceňovat, nedejbože, smát se jim – a to tím spíše v době stále větší penetrace IoT, AI, … Které jsou logicky vybaveny i nějakou tou baterií, nezřídka i dobíjecím akumulátorem a dost často i všelijakými USB rozdvojkami a redukcemi, desítkou vyměnitelných koncovek atd. atd. Stačí chvíli hledat a člověk se nestačí divit, jak skvělé se dají na trhu najít věci.

Jestliže vám stačí dobít si svůj smartphone / tablet a nic jiného, tak opravdu ani není důvod zbytečně utrácet a pořizovat něco podobně velkého. Navíc, tato zařízení bývají prakticky vždy vybavena vnitřním akumulátorem (jehož kapacitu berte s rezervou, čínští výrobci rádi přehánějí – z údajné kapacity 14 000 mAh je reálně 12 400 mAh atd.). Tím pádem se dá použít jako elektrická mini-centrála pro řadu skvělých věcí.

Povězme si tedy pár typů, co vše může člověk vyčarovat s běžnými kapesními napájecími solárními hračkami a 5 V + 500 mAh k tomu?

 • Jelikož mají v sobě skoro vždy i akumulátor, obvykle se dají použít i jako záložní solární PowerBanka.
 • Ty dražší často mívají další atraktivní funkce – LED světla, rádia, otáčecí páčku fungující jakožto kinetický generátor pro záložní formu pohonu.
 • Můžete s jeho pomocí vdechnout další život starým a skrze USB nabíjeným tabletům a mobilům (těm často stačí i 300-400 mAh): jelikož solární nabíječka bude stále připojená, nehraje roli jeho případná výdrž baterie 20 minut.
 • Existuje pro ně desítky a desítky USB redukcí: je jedno jak moc obskurní možná používáte zařízení (třeba mobilní herní konzole z řady Nintendo pro děti), jestliže pro ně máte USB dobíjecí kabel, dá se připojit i k solárnímu USB kabelu.

Mobilní telefon se solární nabíječkou

 Solární nabíječka vašeho oblíbeného elektronického gadgetu by neměla zcela určitě chybět ve výbavě žádného moderního survivalisty, vojáka, skauta, turisty, horolezce, lovce, trampa nebo bushcrafťáka. Je to totiž velmi praktický společník, co vám dobije všechny méně náročné věci – mobily, smartphony, GPSky, vysílačky, … Notebook již ale bohužel nezvládne.

K čemu všemu můžete využít fixní solární zdroje?

I tento systém má překvapivou řadu zásadních výhod. Tou hlavní je přirozeně to, že se dá používat (s jistými omezeními) i v přírodě stejně tak, jako ho používáte doma. Tak třeba vrtačku si s kapesním solárním systémem rozhodně nedobijete.

A totéž platí i pro všelijaké větší elektrické nástroje a pomůcky vyžadující tradiční elektřinu. I zde to ale chce zdravou míru – jistě uznáte sami, že je zbytečné tahat s sebou elektrický gril, když máte ten přírodní a dřevo všude okolo.

K čemu tedy člověk může použít podobně giganticky koncipované solární zdroje?

 • Je to záloha domácnosti v případě výpadku proudu – může udržet v chodu třeba i plynová kamna.
 • Můžete díky nim pracovat s elektrickými nástroji kdekoliv potřebujete a chcete. To celkem logicky znamená, že všechny elektrické nástroje jsou stále k dispozici.
 • V pohodě s ním utáhnete spotřebu běžného obytného vozu, chaty nebo jakékoliv kabiny.
 • Kempování s nimi je naprostý luxus.
 • Dají se zde nabíjet další akumulátory (A, AA, AAA, C, D, …).
 • Lze zde pochopitelně napájet (po výbavě patřičným hejnem redukcí) i skrze USB vše to, co i u systémů kapesních / mobilních.
 • Dá se zde provozovat mobilní lednička – to není jen o dostupnosti chlazeného piva. Řada lidí u nás jsou diabetici.
 • Mrazák je sice již trochu luxus, ale u řady jídel prodlouží jeho trvanlivost prakticky nekonečně.
 • Jde tu „dolít“ veškeré stanice pro přenosná dvoucestná rádia.
 • Větší notebooky vyžadující mezi 15-40 W z mobilních hraček s 12-24 V konvertory a koncovkami sice teoreticky dobíjet můžete, ale je to dost nepraktické: čekat celý den na jednu hodinu použití není obchod, který bude asi většina lidí ochotna učinit…
 • Stejně jako doma, i v lese si můžete také střihnout svůj oblíbený film nebo herní konzoli.
 • Jde si zpříjemnit pobyt venku větrákem – USB větráčky sice máme na trhu taky, jsou ale zcela směšného výkonu i velikosti.
 • Dá se díky energii udělat i ranní toast a káva, jestliže máte z čeho tedy…
 • Jde si odsud přímo napájet i veškerá světla v táboře (ideálně výhradně LED, jimž stačí pár W).
 • Kdo bez pračky opravdu neudělá krok, nic mu nebrání mít ji i zde – pochopitelně ale kromě elektrického čerpadla vyžaduje také slušný tlak vody.
 • Na rozdíl od benzínových generátorů jsou solární absolutně bezhlučné.
 • Mikrovlnná trouba stále pojede i zde, jako doma.
 • Dá se díky němu napájet systém na čištění vody (UV žárovka, generátory chlóru, …).
 • Poslouží skvostně i na HAM rádio.

Pozor! Připomínáme, že obvyklé Li-Ion a Li-Pol akumulátory, co dnes najdete v absolutní většině techniky nelze používat u teplot pod 0 °C! Když v nich totiž zmrzne elektrolyt buď je zničíte, anebo jim řádově zhuntujete kapacitu. U baterií a akumulátorů fixních to až takových problém není – třeba články gelové v klidu zvládnou i teploty okolo -20 °C.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny