📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Buďte vždy připraveni

13. února 2023Rady a tipyOndřej KrotilDoba čtení 5 minut

Hamaky neboli houpací sítě, slouží především k odpočinku a relaxaci. Poslední dobou je po hamakách velká poptávka. Není divu, když nabízí velmi kvalitní odpočinek za dostupnou cenu. Má to však jedno velké ale. Musíte umět s hamakou zacházet. A v tom vám nyní poradíme.

Muž odpočívá v hamace

Hamaka má řadu velkých výhod. Jde především o cenově velmi dostupnou houpací síť, ve které je při správném používání zaručen maximálně možný odpočinek. Skutečně. V hamace si odpočinete lépe, než ve stanu. O tom žádná. Také skladnost hamaky je velmi dobrá. Nezabírá tolik místa jako spacák a stan. Navíc hamaka váží minimum spacáku a stanu a k tomu všemu jste blíž k přírodě.

Zkrátka výhody převažují. Má to samozřejmě jedno velké ale. A sice, že hamaku musíte umět správně používat. Když se to naučíte, pak vám nebrání nic si užít pořádný výšlap v přírodě. A jak na to? Odpovíme v tomto článku.

Příprava tábořiště

Nevyrážejte na túru, pokud nemáte hamaku dostatečně vyzkoušenou a prověřenou. Není nic horšího, než se trápit s nevyzkoušenou hamakou půl hodiny před západem slunce. Kupte si hamaku, ale před tím, než vyrazíte, vyzkoušejte její usazení mezi stromy a pochopitelně si vyzkoušejte i odpočinek.

Zavěšená hamaka

Vyzkoušejte si také, jak hamaku zabalíte, aby nezabírala příliš mnoho prostoru ve vašem zavazadle. Ale na co rozhodně nesmíte zapomínat, tak to jsou uzly, kterými hamaku uchytíte mezi stromy. Uzly musí být pevné a spolehlivé. Nikdy nevíte, kdy se vám budou uzly hodit, proto nebude na škodu, když se jich pár naučíte.

Doporučené produkty

Organizování tábořiště

Zorganizujte svůj bivak pečlivě a to tak, aby byl kdykoli sbalitelný. A to i za cenu delšího času přípravy. Vraťme se ještě k uzlům. Naučte se uzly, které rozvážete jedním tahem. Uvidíte, že ušetříte velmi mnoho času.

Zavazadla si můžete uložit přímo pod houpací síť, kde budou chráněny především před deštěm. Specielně batoh pokládáme přední stranou k zemi. Pokud to uděláme naopak, nosná část by nám mohla ušpinit oblečení - a to nechceme. Jestliže je zem vlhká, nezbývá nám nic jiného, nežli batoh přivázat k nejbližšímu stromu.

Podobným způsobem můžete odložit boty, které vnitřní částí napíchnete na dva klacky, které zabodnete do země. Takto se vám do vnitřku bot nedostanou nečistoty, drobní živočichové a jsou chráněny i před deštěm.

Používání houpací sítě

Pokud spíte mimo tropické oblasti, pak vám vždy doporučujeme dodatečnou tepelnou izolaci. Jako izolaci můžete použít spací podložku (klasickou karimatku, nafukovací karimatku, samonafukovací karimatku). Karimatku následně vložíte do hamaky. Tento způsob zateplení má své nevýhody. Pokud se během spaní vrtíte, je pravděpodobné, že karimatku úplně srolujete, takže účinky karimatky budou ty tam.

Snugpack cocon

Nejúčinnější metodou, která vás ochrání před chladem, větrem ale i vlhkem je podšívka, tedy vložka, která se vkládá do hamaky.

Jak na suché oblečení?

Hamaka není stan, kam si můžete uschovat oblečení, které bude druhé den suché. Tady musíte trochu improvizovat. Nejlepším způsobem, jak uchovat čisté a suché oblečení je jeho uschování v houpací síti. Naskládané oblečení díky vyzařovanému lidskému teplu nedovolí, aby zmrzlo, popřípadě zmoklo. Platí to i obráceně. Oblečení v hamace brání úniku tělesného tepla, což především zimních měsících oceníte.

Jak se ve spacáku dostat do hamaky?

Tohle za začátku dělalo problém každému, ale s přibývající praxí se tohle stane rutinou.

Jsou tři osvědčené metody. Podíváme se na ně.

  • roztáhněte otevřený spací pytel se zipem nahoru uprostřed houpací sítě a mírně jej posuňte směrem k hlavě. Když se posadíte do houpací sítě, okamžitě si vyberte místo, kde se budou během spánku nacházet vaše boky, pak si jen lehněte a zapněte spacák.
  • druhý způsob (pouze na suchu): postavte se vedle hamaky, vlezte do spacáku až po pás (volné ruce), pak si sedněte a lehněte si do hamaky a spací pytel zavřete až na konec.
  • lehněte si do houpací sítě a použijte spací pytel jako přikrývku a přikryjte se jím shora. Důležité je, aby jeho spodek byl upevněn do výšky víceméně kolen – nejprve do spacáku vložit chodidla a lýtka, poté se jím jen přikrýt. Pro lepší izolaci se vyplatí „srolovat“ boky spacáku pod boky a ramena.

Spaní v hamace vyžaduje určitou dávku trpělivosti. Alespoň ze začátku, který nemusí být úplně jednoduchý. S přibývající praxí se vše stane rutinou a uvidíte, že hamakau už nikdy nevyměníte za stan…

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny