📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Kempovat v kempu, nebo na vlastní pěst?

2. července 2024Rady a tipyRadek MládekDoba čtení 4 minuty

Kempování u vody, na louce, v lese nebo v horách? U nás v Česku je celá řada zajímavých lokalit, kam se můžete za příjemným zážitkem vydat. Každé místo je ale jiné a stejně tak je potřeba myslet i na to, že ne všude si můžete postavit stan a rozdělat oheň. Připravili jsme si pro vás přehled důležitých informací, které by se vám mohly při kempování hodit.

Bezstarostný oficiální kemp?

Pokud se rozhodnete vyrazit do oficiálního kempu, odpadne vám řada starostí spojených s hledáním místa pro nocování. Jednoduše si vyberete místo v areálu, které si zútulníte podle svých představ. Je ale důležité myslet na to, že kempy bývají přes léto poměrně plné, takže je lepší si místo zamluvit v dostatečném předstihu.

kempové židle před stanem v kempu

V oficiálním kempu vám odpadne spousta starostí. Možná se ale nevyhnete nežádoucímu přelidnění.

Jak najít dobrý kemp?

Můžete vybírat z celé řady internetových portálů, jako jsou například: dokempu.cz, kudyznudy.cz či m-kempy.cz. U většiny kempů najdete jejich podrobný popis a recenze od návštěvníků. Právě recenze jsou jedním z nejdůležitějších ukazatelů toho, jak kemp ve skutečnosti funguje.

Jaký kemp vlastně hledám?

Při výběru kempu se zaměřte především na lokalitu kempu a jeho zázemí. Pokud hledáte klidnější kemp bez městského ruchu, pak je určitě lepší se vyhnout městům, ale i vesnicím. Větším hlukem vás mohou překvapit i kempy v blízkosti turistických atrakcí. Je také dobré se zamyslet nad tím, zda chcete za kempováním vyrazit do horských oblastí, lesů a nebo k rybníku či jezeru. Každé z těchto míst totiž nabízí trochu jiný zážitek.

Druhým důležitým aspektem je zázemí, tedy to, jak dobře je kemp vybavený. Existuje celá řada kempů, ve kterých máte kompletní servis v podobě restaurací, stánků s jídlem, ale třeba i tenisových kurtů či minigolfu. Kompletní servis oceníte hlavně při kempování s dětmi, které by se v méně vybaveném kempu mohly nudit.

Velké kempy mohou mít i společenskou místnost, ve které se můžete schovat v případě deště a zahrát si i nějakou tu hru. Pokud vám ke štěstí stačí méně, pak se za takový nutný základ považuje zdroj pitné vody, ohniště a sociální zařízení.

Doporučené produkty

Vlastní místo pro kempování

Pokud chcete tábořit mimo oficiální kemp, pak je situace o něco složitější. Můžete se podívat např. na stránky bezkempu.cz, kde budete mít jistotu, že se vyhnete pokutám a popotahování za nelegální táboření na cizím pozemku. Před rozděláním vašeho soukromého kempu byste se ale vždy měli poradit s majitelem pozemku

Důležitým pravidlem je zachovat místo v takové podobě, v jaké bylo před vaším příchodem. Nemusíte složitě vymýšlet žádné stavby z pořezaného dřeva, stan vám poskytne dostatečný komfort a je mnohem šetrnější k přírodě. Stejné je to i v případě táboráku, na ohřátí jídla a opékání buřtů bohatě stačí menší ohýnek v jasně ohraničeném prostoru nebo použijete vařič. Zkrátka a dobře se řiďte 7 principy Leave No Trace, které jsou:

  • Plánujte a dobře se připravte.
  • Cestujte a nocujte na odolném povrchu.
  • Zaměřte se na správnou likvidaci odpadu.
  • Zanechte vše tak, jak jste to našli.
  • Minimalizujte vliv ohně.
  • Respektujte volně žijící zvěř.
  • Buďte ohleduplní k ostatním návštěvníkům.

Podobně jako v případě kempování v kempu, je i zde potřeba přemýšlet nad tím, kam se vlastně chcete vydat. Chcete se podívat k vodě? Pak bude potřeba se pořádně vybavit proti komárům. Chcete se usadit na louce? Pak s sebou musíte přibalit dostatečné množství pitné vody. Kemp také není možné rozdělávat v národních parcích (NP) a chráněných krajinných oblastech (CHKO), ve kterých vám při dopadení hrozí vysoké pokuty.

stany v kempu v noci

Při výběru kempu nebo místa ke kempování vám pomůže řada webových stránek a aplikací.

Na jaké vybavení nezapomenout?

Při kempování na vlastní pěst si ne vždy můžete odskočit do obchodu a dokoupit si potřebnou výbavu. Rozhodně byste neměli zapomenout na:

  • jídlo a pití v dostatečném množství,
  • pytel na odpadky - na místě nesmí nic zůstat.

Nocování

Nocování, někdy také bivakování, je jednorázové přespání v přírodě, po kterém na místě přespání nezanecháte žádné stopy. Při nocování jsou povolené pouze spacáky a karimatky, případně hamaky. V případě, že si budete chtít postavit stan nebo improvizovaný přístřešek, pak už spadáte do kategorie táboření, které je podstatně striktnější a může vám hrozit vysoká pokuta. Bivakovat můžete v České republice prakticky kdekoliv. Výjimku tvoří národní parky a CHKO, kde můžete nocovat pouze na místech určených k nouzovému přenocování.

TIP: Přečtěte si, jak hledat vhodné místo pro přespání v přírodě

Konvice a kotlík na grilovacím roštu při kempování

Zkusíte toto léto kempovat na vlastní pěst?

Jak vytvořit místo na nocování?

Pokud nechcete spát na zemi, pak je jedním z nejlepších řešení použít hamaku. Dobře upevněná hamaka vám poskytne pohodlný prostor k odpočinku. Své nocoviště můžete vylepšit natažením plachty, která vás ochrání před nepříznivým počasím.

TIP: Víte, jak se v hamace vyspat co nejlépe?

Pro upevnění hamaky, plachty, ale třeba i batohu ke stromu, je dobré používat reflexní lana, místo vašeho nocování pak můžete označit i svítilnou. Předejte tak nepříjemným situacím, kdy vás mohou další návštěvníci lesa či myslivci přehlédnout. Kromě toho víte, že nocování je legální a nemáte důvod se skrývat.

Doporučené produkty
Autor článku
Hana Sedláková
Hanku baví outdoor. Miluje hory, trekování, spaní pod širákem a vůbec experimentování s pobytem mimo civilizaci. Občas na cestách taky zavítá mezi lidi, s gustem nasává místní kulturu, učí se jazyky a pídí se po nejrůznějších zajímavostech. Do dobrodružných aktivit zapojuje i svoje děti.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny