📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Obrana vašeho domu v noci

28. května 2019Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 4 minutyPřečteno: 119x

Jedno z velmi důležitých pravidel bezpečnosti operace se zbraněmi je „Buďte si jistí tím, kdo a kde je váš cíl a co je za ním“. Co nejrychlejší identifikace cíle je při obraně vašeho domu uprostřed noci velmi důležitá.

Zloděj se vkrádá do domu v noci

 Zloději sice obvykle chodí v noci (ve dne doma ale také nikdo není jak známo…), ale nesmíte je podcenit, protože jsou dnes běžně na trhu i věci jako nokto-vizory pro lovce. Zareagovat ve stresu optimálně na podobnou hrozbu není nic jednoduchého. Je otázka, zda na něj zbraň jen namíříte a natáhnete + přidáte svoji oblíbenou hlášku, aby věděl, že nejste žádná ovce anebo budete rovnou střílet (také může mít v ruce on zbraň).

Představte si, že slyšíte během noci hluk. Chvíli počkáte a pak máte potvrzené, že ano, jde to opravdu zevnitř.

Vaše zbraň je v rychle přístupném moderním biometrickém sejfu vedle vašeho stolku nočního. Neváháte proto a svižně přejedete prstem po aktivní detekční plošce a on se otevře.

Zvedáte svoji pistoli, opatrně míříte ven z ložnice poté, co jste si ověřili, že žena je stále v posteli. Hluk přichází z haly, možná je to z obýváku nebo kuchyně, ještě si nejste jistí.

Abychom ale přešli k věci již – jak poznáte, zda je to vaše dítě nebo žena, kdo dělá hluk? Člověk nikdy neví v noci říkáte si? To je chybná odpověď, můžete vědět velmi snadno, stačí si na situaci posvítit kvalitní svítilnou.

Vrhněte na celou záležitost trochu světla

V noci je tma. A kriminálníci všeho druhu tmu přímo milují a to proč? Jelikož jim poskytuje krytí na jejich nekalé akce. Mohou se věnovat čemukoliv nekalému a v noci snížit své šance na odhalení i identifikaci.

Pakliže jste se i vy ocitli v situaci, kdy z vás bude stříkat adrenalin a vy budete přinuceni zvednout a namířit svoji pistoli na jiného člověk, tak si musíte být více než dobře jisti, co je to za cíl a kde je. A hlavně – co je za ním!

Proč je to tak důležité? Jelikož v rámci vyhrocené intenzivní situace na vás vaše mysl může zahrát různé triky. Každý to zvládá jinak a někdo to nedokáže prostě.

Obrana domova v noci

Jste si jistí tím, že znáte cíl? Jak dobře vidíte ho i okolo? Je cíl aktuální hrozba? A stejně důležité: co je za cílem? Možná ložnice? Nebo snad dům souseda?

Asi je vám jasné, že když vystřelíte, tak daná střela poletí stále dále: moderní domy nabízí málo překážek střelám typu .45 FMJ, jaké u nás někdo může mít třeba.

Rozjasněte celou situaci

Abyste jednak přežili celou akci a následně i soudní stíhání, jenž zákonitě nastane, tak musíte na cíl nejprve posvítit a identifikovat ho. Je zde naštěstí vice cest, jak se toho dá dosáhnout…

Můžete v první řadě pořídit jednu z těch dálkově ovládaných věcí, co vám rozsvítí vše v celém domě po stisku jednoho tlačítka u postele.

Jiné příhodné řešení na to je ale mít svítilnu, či přesněji, stádo svítilen. Jednak bude potřeba jedna na pistoli samotné, protože se to dnes dá zařídit díkybohu poměrně snadno. Určitě si tedy na svoji oblíbenou zbraň nějaké světlo dejte.

Někteří střelci razí názor, že ta nejlepší volba pro obranu domu je brokovnice. Broky z ní (v závislosti na své velikosti) budou snáze zastaveny zdmi a jinými věcmi, navíc se snadno deformují a nejdou tak průbojné, protože jsou kulaté a ne podélné jako moderní střela. Když okolo vás ale nemáte ani malé děti ani sousedy, tak nevadí ani něco průbojnějšího.

Svítilny by měly být všude po domě

Filozofie za tímto nápadem je prostá. I když nemáte světlo anebo dojde k přepadení, když máte něco na svícení všude po domě, nikdy pro světlo nejdete tak dlouho aby vás to stihlo mrzet.

Buďte si jistí vaším cílem i tím, co je za ním

Toto je bezpečností rada dne. Jestliže máte snad někde nějakou tu palnou zbraň, jen  „pro případ“, tak zkuste svoji myšlenkovou hru dovést ještě dále: jak byste právě vy identifikovali cíl a postarali se o bezpečné střílení? Nepropadněte falešnému pocitu bezpečnosti jen proto, že máte pistoli a svítilnu.

Čtenáře dále zajímá