📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Co by vám nemělo chybět v soupravě na rozdělání ohně?

5. března 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 4 minutyPřečteno: 1419x

Jednou z nejdůležitějších věcí, jaká se lidskému rodu při své cestě evolucí podařila, je ovládnutí ohně. Právě díky tomu totiž lidé mohli začít rozvíjet desítky dalších pro civilizaci nezbytných věcí na něm postavených – jedině díky ohni si na něj netroufla divoká zvířata, mohl si na něm upravit maso do podoby, aby déle vydrželo, zahřál jej za zimních plískanic, mohl na něm vytvrdit dřevo, aby bylo odolnější, … A co je nejdůležitější – nebýt ohně a obydlí, člověk by nikdy nemohl opustit svoji rodnou Afriku.

I když nám během let kožešiny a kůži často nahradily syntetické materiály, oheň je pořád ten starý dobrý sluha (ale špatný pán), jako vždy býval. Metody jeho vzniku dnes ale více respektují stále se zvyšující technologické zázemí (a potažmo i znalosti) průměrného člověka.

  Není nijak překvapivým odhalením, že právě ovládnutí ohně a jeho rozdělávání je jednou z nejdůležitějších věcí a dovedností, jaké člověk může mít a to tím spíše v survivalové / bushcraftové situaci. V jaké formě je tedy možné oheň rozdělat s využitím moderních technologií?  

I. Zápalky

I když nejsou zápalky nějak extra staré, jde o jeden z nejsnazších a nejlehčích způsobů, jak zažehnout oheň i tehdy, když má člověk namrzlé ruce a nezvládne složitější motoriku (zkuste spojit palec a malíček na zmrzlé ruce). V podobných situacích jsou právě zápalky tou nejjednodušší metodou, jak přežít.

Aby vám ale nějaké ty zápalky dobře posloužily, je k tomu ale nutné, abyste je + případné škrtátko drželi mimo vlhko.

  • Zápalky typu Cowboy (https://www.rigad.cz/zapalky-cowboy-rigad) – jsou praktické hlavně tím, že se dají rozžehnout o jakýkoliv hrubější povrch. Je ideální je zakápnout voskem a pak jen podle potřeby očistit hlavičku nehtem před škrtnutím.
  • Zápalky větru-vzdorné (https://www.rigad.cz/zapalky-vetruvzdorne-mil-tec) – úžasné na nich je hlavně to, že když už je jednou zapálíte, tak hoří minimálně 5-6 vteřin a nejdou sfouknout. To je dost času na to, zažehnout, co potřebujete, bez toho, aniž byste zbytečně vyškrtali celou krabičku zápalek běžných.

II. Podpalovače

Podpalovače slouží k tomu, aby vám snáze pomohly zažehnout oheň i mimo dokonalé podmínky. K tomu výborně poslouží Nezastavitelný podpalovač TinderSticks™ tvořený z 80 % pryskyřicí. Samozřejmě také veškeré magnéziové podpalovače a křesadla či další jiné podpalovače anebo dokonce možná Podpalovač 101 INC® Fire Starter Tinder 8 ks.  

III. Zapalovače

  Co se týče rozdělání ohně, tak veškeré zapalovače jsou velmi snadnou a efektivní cestou, jak založit oheň, za to ale platíme tím, že jde o zdroje s omezeným počtem použití (je třeba vše časem doplňovat). Jednorázové zapalovače se nakonec vyhodí, plnitelné zapalovače se dají naplnit benzínem, propan-butanem, popřípadě jinou doporučenou látkou:  

  • Zapalovač Zippo – zcela bez přehánění největší legenda mezi zapalovači jenž nabízí nemálo perfektních vlastností (jednoho prostě nemůže nepotěšit i taková drobnost, jako že ho na rozdíl od krabičky od sirek ho určitě v kapse nerozsednete). Předně, díky promyšlené konstrukci je odolný na vítr. I když výrobce doporučuje omezit se pouze na značkový benzin, pravdou je, že se do Zippo zapalovačů dá nalít, co člověk potřebuje. Oheň rozděláte i díky lihu a propadlé Alpě. Zapalovač je celokovový a pochromovaný. Ať již po něm chcete tvrdou službu nebo jej jen toliko zamýšlíte vystavit na parádu doma, v obou případech je Zippo neuvěřitelný tahoun, jehož jedinou nevýhodou je, že po čase vyschne.
  • Kapesní zapalovač CLAWGEAR® Storm plynový – moderní hi-tech zapalovač, jenž je zároveň plynový, s nevyčerpatelným piezo-zápalam. S nastavitelným plamenem, plnitelný a díky speciálnímu návrhu dokáže vyvinout teplotu až 1300 °C, takže s ním není problém zapálit ani věci, které s běžnými plynovými zapalovači „nedáte“ (zápalná šňůra pyrotechniky třeba).
Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá