📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Jak si vybrat účinný obranný sprej?

19. července 2018Rady a tipyHájek PetrDoba čtení 9 minutPřečteno: 8944x

Jednou z nejlepších voleb, jakou si může osoba nenosící standardně v pouzdře střelnou zbraň na ochranu zdraví a majetku dopřát, je pepřový sprej. Jeho přednosti jsou dobře známy, avšak pochopitelně si je dnes v kostce připomeneme, nicméně vnucuje se otázka, jak se v té hromadě parametrů, funkcí a konkrétních kusů správně zorientovat a vybrat si ten pro vás optimální?

Žena připravena použít pepřový sprej na útočníka

Použití pepřového spreje je extrémně jednoduché – chová se jako každý jiný natlakovaný flakón s voňavkou/osvěžovač vzduchu. Dá se proto s úspěchem předpokládat, že ženy jej budou mít více „zažitý v ruce“ s ohledem na to, že jej používají prakticky denně.

Našinec si ani neuvědomuje jaké má štěstí, že může „pepřák“ nosit, kam chce, kupříkladu v takovém Německu si jej užijí pouze policisté a lidé v rámci obrany proti zvířatům, používat jej proti lidem je zde zakázáno. Jedná se o věc, která se dokonce ani nesmí používat ve válkách, protože jde o věc z hlediska mezinárodního práva o prostředek prvotně určený na potlačování nepokojů.

Doporučené produkty

Jaké výhody má nošení pepřového spreje?

Zatímco u zbraní se neustále řeší, jak nějaká ráže funguje na toho či onoho tvora, u pepřového spreje to cele odpadá (každý složitější savec dýchá a má oči), pročež se nemusíte bát, jelikož funguje absolutně na všechny savce (člověk, pes, divočák, ...). Protože právě ti na ně mají receptory. To je solidní výkon, když uvážíme, že pepřový sprej většinou váží sotva totéž co mobil a většinou o něm v kapse ani nevíte.

Aby byl pepřový sprej zdaleka nejúčinnější, musí se vytáhnout až těsně před použitím a určitě jím nehrozit, riskujete minutí očí, jejich zavření a tím radikálně menší účinek. Pepřák je na lidi nutné použít překvapivě a poté, co se tváříte jako vyděšená oběť.

Aby byl ale jakýkoliv podobný obranný nástroj k něčemu, musíte jej nosit připravený v kapse v ruce a to tím spíše, když procházíte nějakou „náročnou oblastí“ nebo jindy a jinde čekáte problémy apod.

Pepřový sprej překvapivě použitý (nejlépe po větru, což zvýší dosah a pronikavost) způsobí otok sliznic, bolest očí, samovolné zavírání očí a dušnost. I kdyby snad jeden člověk ze sta byl na tuto bolest absolutně odolný, minimálně vám získá pár vteřin na útěk, nebo další akci (prokopnutí kolene, útok na oči, …), nežli si dotyčný protře oči. A pár vteřin je v boji na život nesmírně mnoho… Pakliže dostane ale někdo do obličeje nečekaně plnou dávku pepře, v opravdu drtivé většině případů je to ažaž. Po pár vteřinách nemůže otevřít oči (tělesný reflex jako je třeba automatické chránění hlavy rukama nebo mrkání) a špatně se mu dýchá.

Na rozdíl od jiných zbraní (teleskop, nůž, ...) není pepřový sprej vysloveně kontaktní, ale má přesný dosah okolo 2-3 m (vzdálenost, na kterou se ještě spolehlivě dá trefit lidská hlava). Ve prospěch pepřového spreje však hovoří i to, že je to jednoduchý kousek techniky. Nevzpříčí se vám v něm ani náboj ani zásobník, nemá deset pružinek vevnitř a jeho ovládání zvládne kdokoliv s jednou rukou a nad 4-5 let. Pepřovému spreji je taktéž zcela jedno, jestli jej udržujete, protože žádnou údržbu nemá. Když jej vypotřebujete (počítejte s cca 5 vteřinami akce +/-), prostě jej vyhodíte a pořídíte za pár stovek nový. Pepřák není závislý na bateriích, ale pozor – není úplně ideální v kontaktní vzdálenosti v malých uzavřených objektech jako jsou výtahy.

Jak velký pepřový sprej potřebuji?

Patrně tou první věcí, kterou každý bude řešit je, že si položí otázku: „Jak velký pepřový sprej je pro mě vlastně vhodný?“ Balení se dá sehnat nejčastěji od 5-10 g u nejmenších po 100-300 ml u pepřáku na medvědy, až po litrové kanystry na demonstrace.

Ruka držící malý pepřový sprej na klíče

Ty opravdu nejmenší spreje jistě poslouží též, ovšem je to již velmi velmi na hranici jakékoliv praktické použitelnosti a účinku.

Obecně řečeno je ale lepší dvacetigramové balení v ruce, když ho potřebujete, než 50-60 g, jejíž nošení budete tak trochu flákat… Věřte nám ale, že ještě žádná přepadená žena si nikdy nepřála, aby měla v ruce při obraně menší model! Nepodceňujte to tedy ani vy a ty úplně nejmenší pepřové spreje nenoste – čím více látky je totiž vevnitř, tím je i větší oblak/prou

Jakou účinnou látku zvolit u pepřového spreje?

Patrně první věcí, která vás při výběru pepřáku zarazí je zkratka „OC“ a „CN“. Co to je? CN vyjadřuje chemický dráždivý plyn známý všem vojákům a policistům jako „slzák“. Ten se obecně považuje za občas méně účinný vůči osobám pod vlivem drog či osobám se sníženým prahem bolesti. Naopak „OC“ naznačuje, že daný produkt obsahuje koncentrát z chilli papriček jménem Oleoresin Capsicum a ten funguje na všechny savce mnohem spolehlivěji (zavírání očí a dušnost u prakticky všech lidí, psů, atd.).

Pepřové spreje jsou na zvířata mnohem účinnější než na lidi, protože zvířata samozřejmě neví, že když zadrží dech a zavřou oči, tak je látka zasáhne méně. Proto je tak nesmírně důležité používat spreje na pobudy překvapivě a nedat jim šanci na reakci (vhodné trénovat třeba před zrcadlem).

Pepřák se nemusíte bát použít ani na psy, pouze jim tím krátkodobě přetížíte jejich nejlepší smysl – mají z toho šok a dají pokoj (něco jako když vám zvoní v uchu z petardy na ulici), určitě ho sprej nijak dlouhodobě nespálí či mu nezničí čich.

Pokud snad na nějaké krabičce uvidíte, že je tam snad plyn nervově paralyzační či něco podobného, tento výrobce/prodejce vám bohapustě lže, takže dál od něj do spolehlivějších vod. K podobným látkám má přístup jen armáda a ta je určitě nepoužívá takto.

A mimochodem, spreje je vhodné pořídit minimálně dva (stejné) a zkusit ten druhý na sobě nebo někom z rodiny jaký mají účinek ve formě překvapivé a nepřekvapivé, zkrátka, musíte vědět, co můžete od daného typu pepřáku čekat, jaký má dosah atd. atd. Je zcela klíčové pak nepropásnout s pepřovým sprejem ten správný okamžik!

Hodí se mi u pepřáku ještě další speciální funkce?

Ano – pochopitelně a není jich málo! Tak třeba existují modely, jenž obsahují speciální fluorescenční látku, co nejde smýt mýdlem a později může usnadnit identifikaci pachatele.

Existují však i modely se svítilnou naspodu pro oslnění a následný útok.

A poměrně populární jsou i všelijaká pouzdra uzpůsobená konkrétním modelům.

Je dnes již i nepsanou tradicí, že dobrý pepřový sprej má i plastovou přezku pro upevnění, kam potřebujete – batoh, opasek, okraj kapsy, …

Ruka držící pepřový sprej

Pokud to jde, sáhněte po OC v co nejvyšší koncentraci – výrobci se přirozeně rádi pochlubí něčím, čím se odlišují od jiných pepřáků a co je činí unikátními.

Na co si mám dát pozor při výběru tvaru trysky pepřového spreje?

Velmi důležité je i to, vybrat si mezi tvarem trysky „FOG“ (oblak) a „JET“ (tekutá střela), i když – ono je upřímně úplně nejlepší asi vlastnit oba modely a nosit je podle potřeby…

Tvar „oblak“ nemá takový dostřik, snáze jej sfoukne vítr, ale zase o to lépe proniká do očí a nemusí se s ním až tak dobře mířit, nemluvě o tom, že pokryje větší oblast.

U tvaru „tekutá střela“ je nutné být přesnější, zase má tento typ nejdelší dostřik (i 3-5 m) a je odolnější proti větru.

Pakliže se pohybujete spíše v přírodě, pak je rozhodně užitečnější spíše „paprsek“.

Tím se dostáváme k otázce poslední...

Jak silný / účinný / pálivý je sprej?

Jak je bezpochyby velmi dobře známo všem ctitelům pálivých jídel, pálivost pepřových sprejů se obecně standardně měří v jednotkách SHU (po přeložení něco jako „Scovilleho jednotky tepla“). A firmy obvykle uvádí reálný obsah pepře v procentech. Zase na druhou stranu, on pálivý pepř není všechno a přitom se tak řada firem chová, jako  by to na něm stálo. Realita je ale taková, že je to jen maličká část pálivé směsi – bývá totiž smíchán i s něčím jiným (Capsaicin je standardně olejovitá hustá látka, takže se využívá i tzv. emulgátorů, jenž umožňují jeho použití ve spreji – populární je zejména Propylenglykol, ale dá se narazit i na Izopropylalkohol a podobné věci), takže z hlediska uživatele je vcelku jedno, jestli druhou stranu pálí pepř nebo koncentrovaný alkohol – pokud nám nevěříte, kápněte si do jednoho oka chilli a do druhého Alpu. Máte pocit, že by snad jedno pálilo méně? Vidíte! A přesto se stále objevují kauzy, že nějaký sprej má jen 7,93 % namísto deklarovaných 8 % (a logicky o to více alkoholu), jako by díky tomu snad byl absolutně na nic…

A totéž platí pro citlivé nosy zvířat. Ono medvědovi je úplně jedno, jestli ho pálí nos (který je mimochodem natolik citlivý, že jím cítí vaše jídlo i na 20-30 km) z chilli nebo alkoholu: a jestli má sprej na něj 0,35 % Capsaicinoidů nebo 1,33 % Capsaicinoidů a jinak většinu alkoholu – útok bude zastavený a zvíře má dost starostí samo se sebou a se svým hořícím nosem a pálícími zavřenýma očima, které nemůže otevřít.

Ono to opravdu vypadá v reklamách nesmírně dobře „Myslíme na vaše bezpečí, proto jen u nás najdete nejvíce Capsaicinoidů!“ a jiné produkty nestojí za nic, ale když daný pepřový sprej zkusíte sami na sobě, zjistíte, že to bohatě stačí i na vaše o několik řádů horší smysly, takže považte, co to teprve musí udělat s hyper-citlivým nosem zvířete!

Má cenu kupovat pěnový/gelový model?

„Pěna“ či „gel“ je něco mezi „oblakem“ a „tekutou střelou“. Spojuje v sobě jejich výhody i nevýhody do kompromisní podoby, takže bude na vás si ujasnit, je-li pro vás lepší „oblak“ + „paprsek“ nebo výhradně a toliko „gel“ (stále skvěle účinný na krátké a střední sprejové vzdálenosti, ale „Tekutá střela“ to již není samozřejmě...

Žena používající pepřový sprej na útočníka

Všechny pepřové spreje jsou vynikající volba na překvapivou sebeobranu proti psům i lidem, pokud jde o ochranu vlastní i rodinnou, takže když už nic jiného, noste pravidelně v kapse po ruce (nebo ještě lépe, přímo v ruce v podezřelých oblastech) minimálně ten...

Je taktéž faktem, že když někomu „na-gelujete/na-pěníte“ podobným pepřovým sprejem oči a obličej, ten divný gel a jakousi pěnu na očích a obličeji si lidé okamžitě pokoušejí rukama utřít a vytřít (stírají jej reflexivně z očí a pokožky), čímž paradoxně znásobují a pro sebe zhoršují jeho následný zdejší účinek (vlastně je to něco, jako když dříve v historii existovaly šípy ze zpětnými háčky způsobující při svém vytahování další zranění).

Doporučené produkty

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny