📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Recenze Brašny Fatboy™ Versipack®

10. října 2016Recenze, testy a srovnáníRojek LukášDoba čtení 9 minutPřečteno: 3180x

Ve světě tak zvaného EDC, což označuje věci nebo vybavení pro každodenní nošení, existuje i velmi obsáhlá kategorie, ve které nalezneme tak zvané příruční tašky. Někdo by si ji mohl představit jako kabelku, což není zrovna přesné. Nejsme ani módní kritici, ani Indiana Jones, který se svou legendární koženou kabelou procestoval celý svět. Tak kdo jsme?

Brašna ležící na cestě
Doporučené produkty

Jsme lidé, kteří hledají skvělé a především účelné věci, které nás budou doprovázet při každodenních procházkách přírodou, cestách do práce, ale i přesunech po městě ať už pěšky nebo autem. Pokud hledáme takovou tašku, měli bychom se na chvilku zastavit u firmy Maxpedition, která tomuto oboru kraluje. Roku 2003 zanechal Tim Tang medicíny a založil si firmu v garáži svých rodičů. Chtěl věci dělat jinak, chtěl je dělat lépe. A tak jsme tu o poměrně krátkou dobu déle a pohlížíme na Maxpedition jako na lídra v tomto odvětví. Všechny vyřčené superlativy si můžeme snadno ověřit u jakéhokoli produktu, který firma nabízí. Já sám jsem se rozhodl pro jejich EDC tašku s názvem FatBoy Versipack.

Skvělá a velmi účelná

Hlavním důvodem mého výběru byla touha po tašce, která by mě neomezovala v pohybu, dokázala kopírovat moje tělo a přesto si zachovávala účelnost a své opodstatnění. Dříve, než se dostanu k tomu, jestli to splnila, si tašku v krátkosti představíme. Jedná se o velmi promyšlenou část vybavení, do které s přehledem ukryjeme všechny základní prvky, které každý den nosíme. Mám na mysli klíče, mobil, peněženku, ale i například malou KPZ, náhradní zásobníky do krátké střelné zbraně, svítilnu a mnoho dalšího. Na to, že je taška na první pohled poměrně malá, skrývá velký potenciál, který jsem si velmi rychle zamiloval. Je vyrobena z 1050D nylonu, který je velmi pevný. Zároveň jsou vlákna opatřena teflonovou ochranou a celá taška trojnásobnou polyuretanovou povrchovou úpravou. Co tím získáme? K tomu se velmi rychle dostaneme. Taška má jednu hlavní kapsu opatřenou víkem a spoustu dalších kapes, kam si člověk může dát, co se mu zamane. Velkou výhodou je i různorodost zapínání, kdy se každá kapsa zapíná jiným způsobem, což umožňuje více modularity. Zipy jsou pochopitelně YKK a spony Duraflex, aby té kvality nebylo málo. Dost zbytečného otálení, pojďme si říci, jak vše probíhalo.

Otevřená brašna opřená o kládu

První prozkoumání

Když mi taška přišla, byl jsem pochopitelně velmi nadšený. Ihned jsem ji vyndal z obalu a začal prohlížet. 1050D nylon je velmi pevný, takže dostat tašku do jejího správného tvaru bylo celkem obtížné, ale podařilo se. Během chvilky měly všechny kapsy svůj tvar a tak mohlo začít objevování. První, co mě opravdu překvapilo, bylo neuvěřitelné kvantum možností, které brašna nabízí. Když jsem si začal rozmisťovat věci, najednou jsem si uvědomil, že každá věc může mít několik různých možností, kam se dá vložit. Na pravé straně je kapsa s víkem uzamykajícím se na suchý zip. Možná se to zdá jako banalita, ale zip je velmi dlouhý, což umožňuje vložení jak kratších, tak i delších předmětů. Na levé straně máme zase kapsu na klasický jednocestný zip. Zde bych byl radši za dvoucestný, jelikož by se z něj mohli lépe vyndávat věci. Krom těchto dvou kapes a hlavního prostoru je taška vybavena nepředstavitelným kvantem vychytávek, jakými jsou různé průvleky, spony, D ringy a tak dále.

Detail kapsy na brašně

Přeci jen se jedná o VersiPack, který umožňuje subjektivní ukládání věcí. Celá konstrukce působí velmi bytelně a na první pohled nikde nic nepřečnívalo. Prošívání je rovné a symetrické. Možná se to nemusí zdát jako zásadní výhoda, ale pokud by se někde přiblížil šicí stroj až moc ke kraji, může být toto místo rizikové na případné napětí. Tam, kde je potřeba, je prošívání dvojité, ale i trojité, což je vzhledem k požadované pevnosti velká výhoda. I v případě násobného prošití jsou švy téměř rovnoběžné, což dobře vypadá a především to plní svůj účel. Nikde netrčí žádné nitě – na čemž je poznat, že výrobci velmi záleží na prvním dojmu cílového uživatele. Ve srovnání s produkty od firmy Helikon, kde trčí nit snad na každém rohu, je to příjemná změna. Krom klasických kapes poskytuje FatBoy Versipack také prostor pro skryté nošení zbraně, které ocení každý, kdo má rád EDC CCW, neboli každodenní skryté nošení zbraně. První pohled tedy shledávám jako velmi dobrý a uspokojující.

První kroky

Když jsem si brašnu naplnil a vzal jí poprvé na sebe, proběhlo mi hlavou – To je přesně ono. Její ergonomie a tvar zadního dílu, který doléhá na tělo, je naprosto ohromující. Trochu jsem se bál popruhu, který mě velmi rychle mého strachu zbavil. Často se setkávám s úzkými a měkkými popruhy, které se rádi zařezávají a působí tak otlačeniny. Tento popruh je 5 centimetrů široký, adekvátně tuhý a zároveň neřeže. Pro maximalizaci pohodlí je na něm připevněn Guard (chránič), který je na vnitřní straně opatřen pěnou a dvěma pásky, které zamezují jeho klouzání po oblečení. Zde nastal první problém, který jsem musel řešit. Chránič velmi často sjíždí dolů a tak jsem byl nucen jej neustále upravovat. První co mě napadlo – víc ho utáhnu, aby lépe držel. To byla ovšem chyba, jelikož neměl tendenci klouzat na popruhu a tak sjížděl mnohem víc. Pokud je brašna naložena na vyšší hmotnost, tolik necestuje po těle a sjíždění chrániče není tak rapidní. Lepší variantou je mít chránič zapnutý tak, aby držel, ale aby v něm byl schopný popruh snadno jezdit. Tím jsem dosáhl osobní spokojenosti. Pro lepší stabilitu je na brašně pás s rychlosponou.

Detail popruhu na brašně

Můžeme si ho zapnout kolem pasu, čímž se brašna zaaretuje. Musím se však přiznat, že to bylo první, co jsem okamžitě sundal. Pro cesty po městě není tato aretace potřebná a popruh tak zbytečně visí. Nicméně jsem ho nosil stále s sebou stočený na dně postranní kapsy – co kdyby. Používání brašny je, díky plně nastavitelné délce nosného popruhu, velmi intuitivní. Stačí si jen uvědomit, co jsme kam dali a tašku si velmi rychle zamilujeme. Po nějaké té době jsem si vše umístil tak, aby mi to vyhovovalo. Asi se to zdá jako malichernost, ale s počtem kapes, přihrádek, Molle popruhů a podobných vychytávek to dá opravdu zabrat. Tím se dostávám k věci, která mě mrzela na tašce nejvíc. Jedná se o onu kapsu na skryté nošení zbraně. Sám nosím každý den svůj Glock 17, který se do výše zmíněné kapsy skoro nevejde. Je pravda, že se jedná o verzi MAXPEDITION Fatboy, která je menší než Jumbo, kam by se sedmnáctka asi s přehledem vešla. Každopádně na klasické EDC se pro mě FatBoy hodí víc a jeho nekompatibilita s FullSize Glockem 17 mě tak nějak zamrzela. Abych to uvedl na pravou míru – Glock se tam jen tak tak vejde, ale jeho rychlé tasení v případě nouze by bylo cokoli, jen ne rychlé. Jinak konstrukce kapsy je velmi dobrá a pokud někdo z Vás čtenářů vlastní kompakt, bude jistě spokojen. To je asi největší nevýhoda, kterou jsem zaznamenal. Jinak si každá moje věc našla místo. Když jsem si konečně zvykl, kde jsou, fungování s VersiPackem bylo jako sen. Velmi mě potěšila spona, která je umístěna na hlavním popruhu. Díky ní jsem byl schopný tašku rychle a efektivně sundat. Další maličkostí byla absence kapsy na telefon. Je pravda, že na přední straně je kapsa, která se dá považovat jako za kapsu na mobilní telefon, ovšem její velikost není adekvátní k velikosti dnešních mobilních telefonů. Pokud tedy někdo má menší telefon, možná se do kapsy vejde. Já byl nucen nosit telefon pod hlavním víkem, kde mu ovšem bylo také dobře. S tím vším, co v tašce nosím, mě stále provázel nepříjemný pocit.

Připínací popruh kolem pasu

Nikdo nemá šanci

Čeho se nejvíce bojím, je případný déšť, který by mohl zlikvidovat moje doklady, vybavení a elektroniku. Stejně tak to bylo i s touto brašnou. Člověk sice čte, jak je materiál nepromokavý, odolný a tak dále. Nicméně když začal první déšť, velmi rychle jsem začal být skeptický. Naprosto zbytečně. Brašna je opravdu velmi odolná i vůči vodě. Každá kapka po ní jen stékala dolů. Hlavní prostor, který je překryt víkem uzamčeným na rychlosponu, má vnitřní stažitelnou bránu, která drží vlhkost venku. Můžeme si to představit jako přepážku, která se stáhne jen na malinký otvor. Tím je vnitřek chráněn a já tak mohl fungovat v klidu i za deště. Stejně tomu tak je i s mechanickým poškozením, umazáním, či zaprášením. Díky zmíněné teflonové a polyuretanové úpravě získává taška vysokou odolnost vůči všem těmto nepříjemnostem.

Zapnutá brašna opřená o kládu
Doporučené produkty

Verdikt

Tašku jsem si kupoval za účelem klasického EDC, kdy jsem nechtěl nic zbytečně velkého, ale ani malého. To taška vystihla naprosto bez problémů. Člověk se na ni může spolehnout a nebude nucen jí ani nic odpouštět. Nošení je velmi pohodlné, jediná chyba je v jednostranném použití. Lidé, kteří mají dominantní levou ruku, jsou tak ochuzeni, jelikož ergonomie nedovoluje nosit tašku přes své rameno. Spolu s menší kapsou na zbraň se jedná o jediné zásadní chyby, které jsem za dobu používání zpozoroval. Nejvíce mě potěšil celkový přístup firmy ke svým produktům, které posílá do celého světa. Například takový detail, jako jemnější látka na vnitřní straně brašny, kde doléhá na tělo. Díky ní taška neškrábe ani oblečení, ani tělo. Velmi příjemně se nosí a dokáže pojmout velké množství věcí, na které jsme zvyklí. K tomu si přičtěme pohodlí, přítomnost Molle vazby nebo velcro panel na přední straně víka a vyjde nám něco úžasného. Jak zní konečný verdikt? MAXPEDITION FatBoy Versipack bych doporučil každému, kdo hledá podobnou alternativu pro denní nošení. Cena sice není malá, ale dostaneme za ni vysokou kvalitu spolu se zaručenou spokojeností. A co víc si můžeme přát?

Čtenáře dále zajímá