📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Speed hiking - když běžná turistika nestačí

11. července 2024Rady a tipyRadek MládekDoba čtení 4 minuty

Pokud vás pomalé procházky přírodou nudí a rádi byste si volný čas zpříjemnili nevšední aktivitou, pak pro vás máme tip na nový druh rychlostní turistiky tzv. speed hiking. Díky speed hikingu se váš trek promění v adrenalinovou aktivitu, při které zvládnete navštívit mnohem více památek a zajímavostí než při běžné turistice.

O co se jedná?

Jedná se o zrychlenou chůzi, při které procházíte stezky rychlostí přibližně 5-8 km/h. Zásadní je přitom i vaše výbava, ta musí být co nejlépe přizpůsobena rychlému tempu, takže zapomeňte na objemné batohy a těžkopádné boty. Podstatu speed hikingu nejlépe vystihuje anglický termín fast & light, tedy rychle a nalehko.

Speed hiking vs treking

  • Speed hiking je především o rychlosti a cestování bez velkých batohů a s minimem vybavení. 
  • Treking je na druhé straně zaměřený na běžnou (pomalejší) chůzi se zátěží. Při trekingu obvykle nosíte na svých zádech větší náklad s pořádnou zásobou jídla a vody.
mladí lidé na trailu, speed hiking

U speed hikingu jde především o rychlost a radost z pohybu. Kochání je až na druhém místě.

Jaké to má výhody?

Díky speed hikingu dostáváme do pohybu celé tělo. Nejvíce samozřejmě zabírají nohy, dále se díky holím zapojují ruce a v neposlední řadě pracují i svaly v oblasti trupu, které vyvažují a stabilizují naše tělo. Pohyb je přínosný i pro naši psychiku, do krve se vyplavují hormony, které navozují dobrou náladu

V porovnání s běžnou chůzí rychleji roste i fyzická zdatnost. Speed hiking je ideální pro všechny, kterým se při rychlé chůzi lépe relaxuje. Další výhodou je i to, že díky rychlosti stihnete navštívit mnohem více památek a zajímavých míst, která byste jinak museli ze svých cest vynechat.

Má speed hiking i nevýhody?

Pro jednoho může být vyšší rychlost výhodou, pro druhého pak velkým zabijákem nálady. Pokud patříte k těm, kteří si chtějí pobyt v přírodě užít ve vlastním tempu a chcete naopak zvolnit a odpočinout si od dnešní uspěchané doby, pak pro vás speed hiking asi nebude to pravé. Nejdůležitější je, aby vám pobyt v přírodě dělal radost a nepůsobil stres.

Co si obléknout na speed hiking?

Základem jsou kvalitní boty a oblečení. Existuje hned několik typů speed hikingové obuvi a je jen na vás, pro který typ se rozhodnete. Někteří preferují trailové běžecké boty, jiní raději sáhnou po odlehčených pohorkách a kotníkových botách. Výběr boty by se měl odvíjet od náročnosti a stavu stezek, po kterých budete chodit. Pokud jsou stezky v obtížném a neudržovaném terénu, pak je lepší sáhnout po botě, která vás ochrání v případě uklouznutí či pádu.

Neméně důležité je i oblečení. Při pohybu se pravděpodobně pořádně zapotíte a není nic horšího, než chodit v mokrém a zapařeném oblečení. Volte proto takové, které je rychleschnoucí, prodyšné a lehké. S sebou pro jistotu přibalte i lehkou, nepromokavou větrovku.

Muž s batohem při turistice v lese

Na speed hiking si zabalte jen to nejdůležitější. Žádné zbytečnosti!

S sebou jen to nejdůležitější

Pro potřeby speed hikingu je ideální lehký batoh s objemem kolem 20 litrů, do kterého se bez problémů vejde nouzové oblečení, jídlo a pití, malá lékárnička a další důležité vybavení (multitool, paracord atd.). Velkou výhodou jsou i odvětrané popruhy a zadní část, díky kterým se vyhnete nepříjemnému zapaření. Důležitý i je dostatek bočních kapes a kapes na láhev s vodou, kterou je dobré mít neustále po ruce.

Na co ještě nezapomenout?

  • Hole na speed hiking - kvalitní trekové hole vám budou velkou oporou při zdolávání náročných stezek.
  • Sluneční brýle - ochrana zraku je důležitá nejen při vysokohorské turistice.
  • Čelovka - stát se může cokoliv a bez světla se v noci zkrátka neobejdeme.
  • Lékárnička - stačí základní náčiní na ošetření škrábanců, puchýřů a dezinfekci ran.
Doporučené produkty

5 zásad speed hikingu

1. Pečlivě plánujte

Aby byl váš zážitek co možná nejlepší, je potřeba si trasu pečlivě naplánovat. Při speed hikingu je nutné postupovat poměrně rychle, a tak vám může neupravená stezka, na které musíte podlézat spadlé stromy a vyhýbat se řekám turistů, pořádně zavařit. 

Vybírejte si proto takové stezky, které jsou dostatečně široké a hlavně udržované. Jen tak si zajistíte to, že budete moct postupovat svým tempem bez omezení. Při plánování myslete i na záchytné body, kde se dá v případě nouze přespat nebo doplnit jídlo a pití. Pokud se speed hikingem teprve začínáte, rozhodně doporučujeme nepřepálit start. Ze začátku si vaši fyzičku vyzkoušejte na nějaké méně náročné trase a obtížnější volte až když si budete opravdu jistí, že je zvládnete.

Muž bez trička a dvě ženy na horské cestě

Pečivě si naplánujte trasu i oblečení. To by mělo být funkční a univerzální, ne jako na obrázku :-)

2. Noste univerzální oblečení

Oblečení jsme se věnovali výše. Základem je tedy nepromokavé, rychleschnoucí, prodyšné a lehké oblečení, které vás udrží v suchu a tepelném komfortu. 

3. Zvolte vhodnou obuv

Běžecká trailová obuv, treková obuv, nebo nějaký hybrid? Vše závisí na povrchu, po kterém půjdete. Pokud plánujete jít po kamenité, kluzké a nezpevněné cestě, pak rozhodně přijde vhod obuv s ochranou kotníku proti vymknutí. Na druhou stranu při chůzi po zpevněné a přehledné stezce by vás mohly pohorky spíše brzdit.

4. Zvažte místo přespání

Záleží jen na vás, jestli si po náročném speed hikingu dopřejete pohodlí placeného ubytování, nebo si raději ustelete přímo pod hvězdnou oblohou.

5. S sebou jen to nejnutnější

Každé kilo navíc je při náročné chůzi znát. Do batohu proto sbalte jen to nejnutnější, bez čeho se na svých cestách neobejdete. V případě, že se vám nedaří batoh naplnit tak, aby byl lehký, může vám pomoci kvalitní batoh s dobrým zádovým systémem, který lépe rozloží váhu vašeho nákladu.

Autor článku
Radek Mládek
Radek je student psychologie, vojenský nadšenec a v neposlední řadě také člen klubu vojenské historie Faust. Military tématice se věnuje již od mala, s nadsázkou říká, že ho doprovází po celý život. Mezi jeho další záliby patří sport, bushcraft a airsoft.

Čtenáře dále zajímá

Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny