📢 Posouváme se dál: Top–ArmyShop mění jméno na Rigad! Chci si přečíst více

Pracovní a ochranné rukavice jsou v mnohých profesích naprostou nezbytností a někdy je dokonce jejich používání nařízeno zákonem, případně vnitřními předpisy daného zaměstnavatele. Co všechno by takové pracovní a ochranné rukavice měly splňovat?

Chraňte se preventivně

Během práce je třeba se chránit i tehdy, když to zákony úplně výslovně nepřikazují. Protože vždy je lepší být připraven než překvapen. Jenže mnozí z nás si občas říkají, že nám se přece nic stát nemůže. Přesto denně dochází k mnoha zraněním, které dokazují opak – a sice že je vlastně náhoda, že nám osobně se ještě při práci nic vážného nestalo.

K nejcitlivějším částem těla, které je třeba si chránit, patří ruce. Už proto, že při úrazech rukou přicházíme o významnou část svojí mobility a operativnosti. Bez (funkčních) rukou už toho zkrátka zdaleka tolik nezvládneme. K bezpečnostním prostředkům, které ruce účinně chrání, patří i pracovní a ochranné rukavice. Jenže i těch existuje více druhů.

Rukavic je spousta druhů

Pracovní a ochranné rukavice tak můžeme členit podle materiálů a jejich kombinací. A také podle toho, pro jaké konkrétní profese jsou určené. U nás tak najdete například zásahové ochranné rukavice, záchranářské ochranné rukavice, rukavice přizpůsobené pro slaňování či dokonce rukavice s určitým stupněm ochrany proti ohni.

Tzv. overgloves neboli „nadrukavice“ pak chrání tenké rukavice před poškozením třeba při onom slaňování. A jakmile si overgloves sundáte, můžete mít ruce stále chráněné tenčími rukavicemi, jen s vylepšenou jemnou motorikou. A někdy dokonce i schopností ovládat dotykové displeje.

Materiály, které vydrží

Aby byla ochrana pomocí námi nabízených pracovních rukavic co nejúčinnější, je třeba využívat co nejefektivnější materiály. Například u některých rukavic je jako základ na dlaně či prsty použita kozí kůže, která slouží jako zpomalovač hoření, odpuzuje vodu a navíc má alespoň částečně zachovanou schopnost ovládání dotykových displejů.

Jako zpomalovač hoření je občas využitý i Nomex, patentovaný materiál, ze kterého se vyrábějí třeba i rukavice a další doplňky pro hasiče, nebo kevlar, který je u rukavic použit například pro prošívání. Pokud by totiž základní materiály fungovaly jako štít proti ohni, ale švy by se roztavily, moc velký smysl by použití nadstandardních materiálů nemělo.

Zásadní je i střih

Stejně důležitý jako materiál rukavic je i jejich střih. Některé pracovní a ochranné rukavice jsou vyvedeny v tzv. slim fit střihu, který usnadňuje pohyb a držení předmětů a zachovává alespoň částečně funkce jemné motoriky. Zásadní je také manžeta, která by měla dobře držet na zápěstí a současně by neměla tlačit.

U střeleckých rukavic bývá někdy vyříznutý palec a ukazováček pro ovládání spouště, což u pracovních a ochranných rukavic většinou nebývá nutné. Na druhou stranu mezi palcem a ukazováčkem často najdeme výraznější zesílení, protože právě v této oblasti bývá rukavice nejnamáhanější. A opět se tu vracíme i k taktilním funkcím.

Zobrazit filtr produktů
Přehrát video:Zobrazit detail produktu
Doprava zdarma od 2 500 Kč
97% zboží skladem
Garance vrácení peněz
Kamenné prodejny
Filtr
Dostupnost
Označení
Cena
Barva
Značka
Materiál